Pivarenje - jonathan livingston (jl)
Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy
- Mogwai
- Postovi: 542
- Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
- Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor
Ja mislim da bi trebao manje specijalnih sladova staviti u recept
i ipak malo više hmelja, i ne samo cascade.
Jućer sam probao drugu flašu pale ale-a.
Isto je bila jako slatka.
Više sok nego piva...
Isto nisam osijetio nikakve infekcije tako da pereš i dezinficiraš dobro.
Barem za sada o.O
Ako kažeš da ti je FG došao na 1.008 onda jedino ta slatkoća je od šećera. I jedan dio specijalnih sladova.
Ali nema ti veze koji si šećer stavio u flaše, jel obićni, fruktalni... itd
Mala je razlika u jaćini karbonizacije od šećera do šećera.
Koliko si stavio šećera po flaši?
E da i karbonizacija je taman. Po mojoj odokativnoj procijeni negdje 2.5.
I javim ti za onu drugu kad probam.
Kaj si ono reko da je to alt? ili sam krivo zapamtio?
I ako te zanima stil american pale ale kako treba izgledati ovdje je link:
http://www.bjcp.org/2008styles/style10.php
i ipak malo više hmelja, i ne samo cascade.
Jućer sam probao drugu flašu pale ale-a.
Isto je bila jako slatka.
Više sok nego piva...
Isto nisam osijetio nikakve infekcije tako da pereš i dezinficiraš dobro.
Barem za sada o.O
Ako kažeš da ti je FG došao na 1.008 onda jedino ta slatkoća je od šećera. I jedan dio specijalnih sladova.
Ali nema ti veze koji si šećer stavio u flaše, jel obićni, fruktalni... itd
Mala je razlika u jaćini karbonizacije od šećera do šećera.
Koliko si stavio šećera po flaši?
E da i karbonizacija je taman. Po mojoj odokativnoj procijeni negdje 2.5.
I javim ti za onu drugu kad probam.
Kaj si ono reko da je to alt? ili sam krivo zapamtio?
I ako te zanima stil american pale ale kako treba izgledati ovdje je link:
http://www.bjcp.org/2008styles/style10.php
Posijetite našu stranicu:
http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer
http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
Kaj se tiće kombinacije sladova i količine, mislim da ne nije potrebno tu previše tražiti problem, jer u istoj kombinaciji sladova sa hmeljevima styrian golding i i saaz nije bilo problema sa slatkoćom piva.
Ima nekoliko stvari koje su dovele do slatkoće:
1. planirano dobiti 50l u bocama, dobiveno 44 l.
2. vjerojatno ostalo šećera od karbonizacije
3. ovaj Njemački cascade je slabiji od Američkog - to pišu kolege i tu na drugim temama
Uglavnom na 6l tekućine manje, naravno da se slad jače osjeti, jer je veća koncentracija. Samim time veći mi je i alkohol nego sam htio.
To mi je bilo prvo kuhanje za ciljanih 50l i prilagođavanje svojem sistemu, od cijeđenja, ispiranja, isparavanja...
Budem vidio kakva je situacija sa ostalim pivom i u različitim sanducima.
Ova druga je ALT.
Ima nekoliko stvari koje su dovele do slatkoće:
1. planirano dobiti 50l u bocama, dobiveno 44 l.
2. vjerojatno ostalo šećera od karbonizacije
3. ovaj Njemački cascade je slabiji od Američkog - to pišu kolege i tu na drugim temama
Uglavnom na 6l tekućine manje, naravno da se slad jače osjeti, jer je veća koncentracija. Samim time veći mi je i alkohol nego sam htio.
To mi je bilo prvo kuhanje za ciljanih 50l i prilagođavanje svojem sistemu, od cijeđenja, ispiranja, isparavanja...
Budem vidio kakva je situacija sa ostalim pivom i u različitim sanducima.
Ova druga je ALT.
- Mogwai
- Postovi: 542
- Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
- Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor
Ok.
Ak ti misliš da znaš zašto su ti pive tako slatke onda znaš što trebaš raditi.
Cheers!
Ak ti misliš da znaš zašto su ti pive tako slatke onda znaš što trebaš raditi.
Cheers!
Posijetite našu stranicu:
http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer
http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
Evo samo da javim da je problem slatkoće uspješno otklonjen.
Ostavio sam još tjedan dana pivu na sobnoj temperaturi i malo izokretao boce da istaloženi kvasac i šećer ponovno aktiviram. Sad nakon tjedan dana, nema više niti traga slatkoće u pivu.
Mogwai, jesi probao onaj alt? Kakva ti je ta piva?
Slobodno napišeš, nemam ti ja problema sa kritikama.
...da me nisi upozorio da mi je piva slatka, mogel sam si sve zube pokvariti
Ostavio sam još tjedan dana pivu na sobnoj temperaturi i malo izokretao boce da istaloženi kvasac i šećer ponovno aktiviram. Sad nakon tjedan dana, nema više niti traga slatkoće u pivu.
Mogwai, jesi probao onaj alt? Kakva ti je ta piva?
Slobodno napišeš, nemam ti ja problema sa kritikama.
...da me nisi upozorio da mi je piva slatka, mogel sam si sve zube pokvariti
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
Evo malo nove opreme. Moram reći da sam se preporodio sa novim načinom ukomljavanja. Do sada sam radio ukomljavanje u vreći. Kod prethodne ture mi je vreća izgorila, jer se zaljepila za stranicu kotla. Nakon toga sam odlučio da je vrijeme za nabavku novog komada opreme.

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
Kad se već ne kuha, kompletira se oprema!!!
Hvala Mario_A za skice, mlin je ispao vrhunski!
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=3219
...konačno moj
Hvala Mario_A za skice, mlin je ispao vrhunski!
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=3219
...konačno moj
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
-
handinho
- Postovi: 237
- Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
- Lokacija: Sisak
Sam si to radio? Koliko te sve skupa ispalo?jonathan livingston je napisao/la:Kad se već ne kuha, kompletira se oprema!!!
Hvala Mario_A za skice, mlin je ispao vrhunski!
![]()
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=3219
...konačno moj
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
Update opreme:
-novi chiller koji je uronjen u bačvu s vodom i ledom - 15m inox cijevi promjera 10mm
Moje iskustvo sa cfc-om (10m inox cijev promjera 10mm) je sljedeće: u zimi kad je temperatura vode oko 5C, hlađenje je dobro i može se jednim prolaskom skinuti temperatura na 20C. Ali ljeti kad je temperatura vode 20-25C, prvi prolaz skida temperaturu na 40-45C. Nažalost niti drugim prolaskom sladovine kroz cfc se ne postiže 20C, već oko 30C.
Novim dvostrukim hlađenjem, jednim prolaskom hladi se sladovina na 17C

-novi chiller koji je uronjen u bačvu s vodom i ledom - 15m inox cijevi promjera 10mm
Moje iskustvo sa cfc-om (10m inox cijev promjera 10mm) je sljedeće: u zimi kad je temperatura vode oko 5C, hlađenje je dobro i može se jednim prolaskom skinuti temperatura na 20C. Ali ljeti kad je temperatura vode 20-25C, prvi prolaz skida temperaturu na 40-45C. Nažalost niti drugim prolaskom sladovine kroz cfc se ne postiže 20C, već oko 30C.
Novim dvostrukim hlađenjem, jednim prolaskom hladi se sladovina na 17C
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
- jonathan livingston
- Postovi: 402
- Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
- Lokacija: zg
- Kontakt:
Ovaj vikend sam bio ponosni kum na svadbi, pa se kuhala APA za poklon.
Da bi cjelokupni dojam bio potpun, angažirao sam kolegu Klauna koji je dizajnirao i izradio etikete. Ovim putem se želim još jednom zahvaliti na odlično i profesionalno obavljenom poslu!
...još kad bih mogao doći na Kriglu... šmrc
Da bi cjelokupni dojam bio potpun, angažirao sam kolegu Klauna koji je dizajnirao i izradio etikete. Ovim putem se želim još jednom zahvaliti na odlično i profesionalno obavljenom poslu!
...još kad bih mogao doći na Kriglu... šmrc
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.





