Aeracija

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
volsi10
Postovi: 102
Pridružen/a: pon pro 07, 2015 11:02 pm
Lokacija: Dugi Rat

Aeracija

Post Postao/la volsi10 » sub tra 15, 2017 11:34 am

Prvo isprika ako ponavljam ovu temu, pokuša sam pronać odgovore ali ne vidim ih nigdi.
Ugl zanima me samo koliki je utjecaj kvalitetne aeracije na finalni proizvod pive. Do sad sam kuha većinom APA i IPA pive i FG mi je ugl pretežno završava na 1012 koliko i treba bit... Čini mi se koda mi je u pivu neki previše voćkasti i čudan okus, a negdi sam pročita da to može bit posljedica slabe aeracije, jer onda kvasac (bla bla bla)... Uvik sam aeraciju radia na način da sladovinu PRIJE dodavanja kvasca samo izmućkam u fermentoru, ali jako kratko, svega 20-30 sekundi... Do sada sam uvik bia prezadovoljan finalnim proizvodom, osim eto ponekad tog malo voćkastog okusa koji mi nije poželjan baš u pivu, pa me zanima šta bi još dobija na kraju da sam i aeraciju bolje odradia, tj. šta mi potencijalno može poć po zlu ako aeraciju loše odradim?

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Post Postao/la mbed » sub tra 15, 2017 11:47 am

Koji kvasac si koristio na tim "voćkastim" pivama, koji stil pive, koliko si ga stavio na koju količinu, i najvažnije na kojoj temperaturi si fermentirao. Daj malo više detalja. Ali ovako na prvu bih rekao previsoka temp fermentacije i pustio ti je estera malo više.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub tra 15, 2017 12:47 pm


volsi10
Postovi: 102
Pridružen/a: pon pro 07, 2015 11:02 pm
Lokacija: Dugi Rat

Post Postao/la volsi10 » uto tra 18, 2017 1:30 am

Bademe tražia sam ih baš pod nazivom aereacija i eto priskočija.. ok snaša sam se, pronaša sam odgovor na većinu pitanja..
a mbed svakako za info.. koristim uvik i redovno US05, stil furam neku american ipu ali većinom ne dobijem puno na gorčini itd pa više dobijem neku apu.. kvasac klasika 1 pakiranje rehidrirano u 23 litre sladovine, a fermentacija mi je uvik kontrolirana.. krenem oko 15,16 stupnjeva.. pa završim 2,3 dana na 21-22 da reducira diacetyl.. nebi smia bit problem u tom

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » uto tra 18, 2017 10:22 am

volsi10 je napisao/la:Bademe tražia sam ih baš pod nazivom aereacija i eto priskočija.. ok snaša sam se, pronaša sam odgovor na većinu pitanja..
a mbed svakako za info.. koristim uvik i redovno US05, stil furam neku american ipu ali većinom ne dobijem puno na gorčini itd pa više dobijem neku apu.. kvasac klasika 1 pakiranje rehidrirano u 23 litre sladovine, a fermentacija mi je uvik kontrolirana.. krenem oko 15,16 stupnjeva.. pa završim 2,3 dana na 21-22 da reducira diacetyl.. nebi smia bit problem u tom
ako ja samo mogu biti malkicu smartass i napisat ovo:
rehidracija se izvodi vodom (prokuhanom, destiliranom, RO i slicnom) dok se starter radi sa sladovinom...ti radis pomalo od svakoga... ak vec zelis koristit sladovinu te ako si ikako u mogucnosti razmisli da napravis stir plate te onda na pocetku kuhanja te iste kvasce stavis u njega sa sladovinm i imas neki "starterčić"...dosta ces si smanjiti lag phase IMHO (to nije rjesenje problema koji imas al eto nek se nadje)
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » uto tra 18, 2017 10:25 am

Po meni slaba aeracija bi ti uzrokovala diacetyl a ne voćkaste okuse tako da ne vjerujem da je to u pitanju.

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Post Postao/la mbed » uto tra 18, 2017 10:52 am

Možda ti je to jedno pakiranje kvasca na 23l premalo. Ovisi koliki ti je OG sladovine, te starost kvasca. Nije isto ubaciti jedno pakiranje novog kvasca na OG 1050 i recimo godinu dana staro pakiranje na OG 1070. Možda je u underpitchu problem. Da li koristiš kakve kalkulatore za recept? Probaj možda sljedeći put pakiranje i pola staviti.

volsi10
Postovi: 102
Pridružen/a: pon pro 07, 2015 11:02 pm
Lokacija: Dugi Rat

Post Postao/la volsi10 » sri tra 19, 2017 8:22 am

sharkyboy mislim da je nasta mali nesporazum haha.. znam kako se rehidrira kvasac nego sam se krivo izrazia.. kvasac rehidriran klasika u 2,3 deca vode i onda dodan u 23 litre sladovine * :D mbed OG je bia 1060 a FG 1012

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri tra 19, 2017 8:43 am

u svakom slučaju aeracija ti je bitna kao i količina kvasca koji ubaciš, jer se kvasac više namnoži uz više kisika i osiguraš mu laganu fermentaciju bez stresa i ne bi trebalo biti nusprodukata.

osobno koristim štapni mikser, oko 2 minuta na 20 litara i bude pjena kao na kapućinu nakon što to napravim.
mućkanje će pomoći, ali mislim da većina ljudi ima nekakv mikser u kuću koji može iskoristiti i da je to bolja solucija

suprotno tome kad radiš weissbier, onda nećeš aerirati uopće, niti ćeš vjerojatno rehidrirati suhi kvasac, a sve u cilju da se muči kvasac i da daje više estera. ne zaboraviti da će se tako fermentacija odužiti koji dan, ali će finalni proizvod biti bolji...
save a tree - drink beer

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la PBR » uto tra 25, 2017 1:14 am

Operi kvasac i drugi put napravi ogroman overpitch pa vidi jel slicno.

Koji hmelj stavljas, mozda ti je od toga vockasto?
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Odgovori