Lager 1.put

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
masta
Postovi: 20
Pridružen/a: čet tra 28, 2016 5:17 pm
Lokacija: Split

Lager 1.put

Post Postao/la masta » uto vel 14, 2017 7:02 pm

Pozdrav svima
U nedjelju sam skuhao prvi put sam pivo.
Ja ne volim lepeze okusa ja sam njemački tip, i stavio sam jačmeni slad, hmelj, kvasce i vodu. Vrije mi u svih šesnaest.
Jeli me može netko posavjetovat koiko dana da ga držim u fermenteru? dok ne stane vrenje ili još...
u nekom receptu sam pročitao 4 tjedna na 10C i još 4 tjedna na 2C.
Jeli to moguće?
Molim pomoć..

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » uto vel 14, 2017 7:23 pm

Koji kvasac si koristio i na kojoj temperaturi fermentira?
Moj savjet je da dobro proučiš forum pa postaviš recept na forum da vidiš u kojem smjeru ići.
Ovo nije pravi način.

abertosa
Postovi: 19
Pridružen/a: sub vel 21, 2015 5:47 pm
Lokacija: Pazin

Post Postao/la abertosa » uto vel 14, 2017 7:43 pm

možda ti ovaj link dadne koji odgovor: http://brulosophy.com/methods/lager-method/

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto vel 14, 2017 7:56 pm

evo upravo pripremam lager za druzenje u nedjelju. Fermentacija trajala 20 dana... a legerovanje, sto duze to bolje za pivo. 4 tjedna lagerovanja je mozda i premalo...ja sam radio 60 dana
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto vel 14, 2017 8:05 pm

Negdje bi trebao stajat veliki natpis za pivare početnike: NE KUHAJ LAGER.
Lager je puno kompliciranije napravit od alea.. ne voliš okuse, dobro, napravi blond ale sa malo saaz hmelja.

Lager je komplicirano napravit.. pogotovo dobar lager. Kak da ti sad netko sa razinom znaja da u pivu ide ječam hmelj voda i kvasac objasni nešto?

Kako da ti netko sad kad si već zakuhao objasni pojmove poput dyacetil resta i sekundara?
slika

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » uto vel 14, 2017 8:32 pm

Poljo je napisao/la:Negdje bi trebao stajat veliki natpis za pivare početnike: NE KUHAJ LAGER.
Lager je puno kompliciranije napravit od alea.. ne voliš okuse, dobro, napravi blond ale sa malo saaz hmelja.

Lager je komplicirano napravit.. pogotovo dobar lager. Kak da ti sad netko sa razinom znaja da u pivu ide ječam hmelj voda i kvasac objasni nešto?

Kako da ti netko sad kad si već zakuhao objasni pojmove poput dyacetil resta i sekundara?
To je to odnosno mali dio toga ali u sridu.

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » uto vel 14, 2017 8:41 pm

Nisam kuhao lagere nikad, ali da jesam, pomogao bi ti u tom tvom pitanju.
Vidi se da si čitao inače ne bi došao do tu di jesi.
Forum je danas prenatrpan informacijama koje već dugo nisu povezane i smještene na svoje mjesto tako da se i teško snaći.
Buđav lebac

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto vel 14, 2017 10:52 pm

Skuhao 4-5 lagera i ni jednom sretan-zadovoljan nisam bio. Zašto, najviše radi nestrpljivosti da ga što prije počnem piti. Ja bi ovako.Pošto ti več kako ti kažeš vrije sve u 16 nastaviti ću od toga. O vodi i kvascu je kasno .Ostavio bih ga na takvoj temperaturi do kratko nego primjetiš da fermentacija počne jenjavati.Tada bih ga digao na 18 stupnjeva 4 dana ( dyacetil rest ) te ponovo spustio na 9-11 stupnjeva do kraja fermentacije . I kad nema vidljivi znakova fermentacije i kad je Fg u zadanom ,kvasci još čiste i dotjeruju pivo .Otpriike 3 tjedna primara . Sad ne znam imaš li sekundarni ferm. Ako imaš onda spusti na 2 dana temp primara na 2-3 stupnja (CC) te ga prebci u sekundar po mogučnosti da bude pun do vrha i drži još tjedan dana na temp što bliže nuli . Tada flaširaj ili kegiraj i opet temp što bliže nuli. Sad ,karbonizacija vjerojatno neće u bocama na toj temp biti zadovoljavajuća te bih ja boce držao na radnoj lager temp. 10 stupnjeva 10 dana i nakon toga vratio na lagerovanje što duže to bolje bar 1-2 mjeseca na 0- 2 stupnja . Vjerojatno je ovo sve zbrkano ispalo al evo bitno.

Voda prilagođena , uzlazno ukomljavanje , PH 5,2 , kuhanje bar 75 min ovisno o sastavu slada, dobro ohladiti 7 stupnjeva, kvasac x3 nego za ale , temperatura fermentacije, dyacetil rest , odležavanje / lagerovanje .ne dirati dok ne popiješ bar slijedeće 2 šarže alea.

Ima toga još al moram na spavanje. :roll: :shock: :roll:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

masta
Postovi: 20
Pridružen/a: čet tra 28, 2016 5:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la masta » sri vel 15, 2017 8:39 am

Hvala vam svima dobronamjernima. Žao mi je što nisam stručniji, ali zato sam i postavio pitanje.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri vel 15, 2017 9:47 am

Grga ti je vise manje sve objasnio. Jako puno je stvari na koje treba pazit kod lagera, puno toga se moze zeznut, a svaka greska ce se osjetit jer ju nema sto prikrit.
Aleovi puno vise oprastaju pa su zbog puno bolji za ulazak u pivarstvo. A imas i sirok izbor ale stilova bez nekog pretjeranog hoppy okusa.

Grga, ja se u ovom tvome nebi slozio oko tjedan dana sekundara pa lageriranju u bocama. Mislim da bi se to lageriranje trebalo odradit u sekundarnu minimum mjesec dana, pa tek onda u boce.
slika

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri vel 15, 2017 10:40 am

Poljo ja to onako nekom polulogikom gledam , što je sekundar a što tercijar? Koliko kvasaca nakon mjesec dana sekundara ostaje kod flaširanja za karbonizaciju ? Koliko su kvalitetni uvjeti u sekundaru ? Nekako mislim da je u kegu ili bocama pivo sigurnije. Jedan kolega je tako sjebao porter (možda se oglasi ) pa je nakon dugotrajnog sekundara i 40 dana u bocama sve pretakao u kegove i na co2. :wink:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Odgovori