Grijači - savjet

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Grijači - savjet

Post Postao/la sina022 » pon lis 10, 2016 9:48 am

3 jednofazna grijača predviđena za napon 230V 2kW spojena u zvijezdu (svakom po jedna faza i zajednička nula) ili 3 jednofazna grijača predviđena za napon 400V 2kW spojena u trokut (spojeno na tri faze, bez nule)? Što bi bilo bolje?
Kod uključivanja grijača jel potreban neki vremenski odmak?

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » pon lis 10, 2016 1:00 pm

Kako je dobivena snaga ( 2 kW ) ista u oba slucaja , svodi se na to sto je tebi prakticnije .
Nebi bilo lose ugradit zasebnu "fidovu" sklopku u relejnu kutiju i tako se dodatno zastititi od dodirnog napona.
Ja sam to tako izveo.

Zadnje pitanje nisam bas dobro razumio ??

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pon lis 10, 2016 1:28 pm

mislio sam napravit da se sva tri grijaca ili jedan trofazni, kako god, ukljucuje odjednom, jedan trofazni SSR
ali kako na internetima svasta pise, tako pise i da bi bilo dobro da se ne uključuju sva tri grijača od jednom, a ja tu ne vidim nekog problema, pa bi pitanje bilo koji bi tu bio moguci problem?

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pon lis 10, 2016 1:30 pm

a sta se tice toga sta mi je prakticnije, pa i jedno i drugo mi je jednako prakticno za spojit, nisam jos kupio ni grijace niti ista drugo, pa onda sad gledam sta bi bilo sigurnije i bolje

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon lis 10, 2016 1:34 pm

Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon lis 10, 2016 2:14 pm

poradi svega navedenog , preporučujem 3x 2kW spoj u zvijezdu . svaki nek ima svoj SSR ili sklopnik . praktičniji je SSR jer se upravlja naponom do 30 V (izlaz iz rex-a ili sl. ). lako je u tom slučaju izvesti zasebnu mogućnost isključenja pojedinog grijača kad ne treba puna snaga..
osobno imam izvedenu kombinaciju 2x 3 kW za grijanje 50 L vode ( HLT).


fid sklopka u krugu napajanja je razumna investicija poradi sigurnosti...
vremenski odmak uklj. pojedinog grijača nije potreban


:hmelj:

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » pon lis 10, 2016 3:02 pm

Grga,

Snaga = 2kW je 2kW

Rad koj nama treba je snaga u jedinici vremena

A tvoj link nemogu otvorit !

Ovo je zadnji tehnicki post na koji cu odgovorit ( vjerovatno ) , bas iz ovih razloga jer sad bi ja trebao elaborirat nasiroko sto mi se neda !
A uvik se nade neko pametniji ( poslije ) ( ne kazem da uvijek i nije )

Ja grijem na plin 7,5 kW :D , kako cemo ovo izracunat po kojoj formuli ???

PS. Umeduvremenu se ukljucio MB s cijim se postom u potpunosti slazem , prakticnije je da ako zelimo isklucivat pojedine grijace

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » pon lis 10, 2016 3:48 pm

Kod spoja u trokut možeš birati da li radi 1 ili sva 3 grijača, 2 ili 6kW (uključenje ili isključenje jedne faze), a kod zvijezde svakog posebno uključuješ, pa možeš imati 2, 4 ili 6kW prema potrebi. Također ovog sa zvijezda spojem možeš uštekati i kod frenda koji nema trofaznu struju, a trokut ne možeš. Zato glasam za zvijezda spoj, 3 x 2kW za 230V.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon lis 10, 2016 5:07 pm

ono što Gorann ne vidi iz Grginog linka je.. usporedba spojeva zvijezda i trokut sa istim grijačem ---- 23 Ohma ..jasno je da je u trokut spoju dobivena veča snaga zbog večeg napona . ALI u praksi moraš znati jelimaš grijač za 230V ili380 V . grijač za 230 od npr 2kW će na 380 pregoriti možda odmah a onaj pripremljen za 380 V će na 230 davati cca trećinu snage - manje od 1kw i trajati vječno .
grijač naručiti prema spoju- naponu ; željene snage
ugradio sam dva grijača jer su oni u bačvi dead space .. smanjuju korisni prostor( Litre)- uvjek moraju biti pod vodom- tri zauzimaju još više...


http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... c&start=30

evo linkića na sličnu temu . tu sam pal na ispitu :D :hmelj:

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pon lis 10, 2016 7:25 pm

mali badem je napisao/la:poradi svega navedenog , preporučujem 3x 2kW spoj u zvijezdu . svaki nek ima svoj SSR ili sklopnik . praktičniji je SSR jer se upravlja naponom do 30 V (izlaz iz rex-a ili sl. ). lako je u tom slučaju izvesti zasebnu mogućnost isključenja pojedinog grijača kad ne treba puna snaga..
osobno imam izvedenu kombinaciju 2x 3 kW za grijanje 50 L vode ( HLT).


fid sklopka u krugu napajanja je razumna investicija poradi sigurnosti...
vremenski odmak uklj. pojedinog grijača nije potreban


:hmelj:
nešto sam slično i ja razmišljao da je bolje u zvijezdu. a mozda je najbolje ni jedno ni drugo, nego stavit 2 grijaca od 3kW. morat cu nacrtat visepolnu semu da vidim koje su mogucnosti kratkih spojeva da se negdje prekine nula ili slicno.

istina, prakticnija su tri ssr-a da se moze prekidat komandni napon ako se hoce iskljucit pojedini grijac

fid-ovku mozda i ne stavim, jer ima na kucnoj instalaciji fid-ovka, pa ta jos jedna dodatna ne bi imala neku ulogu, osim ako se preseli sustav negdje gdje nema fid-ovka na kucnoj instlaciji

najviše me zanima zast imas 6kW na 50l hlt? ja trenutno imam 3kW na 50l i to mi se cini dovoljno. a sad bi stavija 6kW na 70l ili cak manje od 6kW.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon lis 10, 2016 8:30 pm

sina022 je napisao/la:
mali badem je napisao/la:poradi svega navedenog , preporučujem 3x 2kW spoj u zvijezdu . svaki nek ima svoj SSR ili sklopnik . praktičniji je SSR jer se upravlja naponom do 30 V (izlaz iz rex-a ili sl. ). lako je u tom slučaju izvesti zasebnu mogućnost isključenja pojedinog grijača kad ne treba puna snaga..
osobno imam izvedenu kombinaciju 2x 3 kW za grijanje 50 L vode ( HLT).


fid sklopka u krugu napajanja je razumna investicija poradi sigurnosti...
vremenski odmak uklj. pojedinog grijača nije potreban


:hmelj:
nešto sam slično i ja razmišljao da je bolje u zvijezdu. a mozda je najbolje ni jedno ni drugo, nego stavit 2 grijaca od 3kW. morat cu nacrtat visepolnu semu da vidim koje su mogucnosti kratkih spojeva da se negdje prekine nula ili slicno.

istina, prakticnija su tri ssr-a da se moze prekidat komandni napon ako se hoce iskljucit pojedini grijac

fid-ovku mozda i ne stavim, jer ima na kucnoj instalaciji fid-ovka, pa ta jos jedna dodatna ne bi imala neku ulogu, osim ako se preseli sustav negdje gdje nema fid-ovka na kucnoj instlaciji

najviše me zanima zast imas 6kW na 50l hlt? ja trenutno imam 3kW na 50l i to mi se cini dovoljno. a sad bi stavija 6kW na 70l ili cak manje od 6kW.
prvi redovi su mi nejasni.....

6 kW na 50 L nije samo radi-od viška glava ne boli- nego mi omogučuje više slobode pri odabiru mash profila- temperaturne uzlazne infuzije
da se razumijemo- u hlt imam dva grijača na dnu i i Cu spiralu od 10m fi 15 kroz koju cirkuliram procjeđenu sladovinu tokom ukomljavanja.uvjek možeš sporo, ali ovakva snaga mi daje veču komociju ako se hoču minimalno zadržati npr između 65 i 72

Ali uzalud kilovati ako nemaš dobar protok ! koji ne ovisi o pumpi-ci. i najjeftinija ima dovoljno.. nego o situ , načinu mljevenja, vrsti slada, tehnici koja ti se čini praktična . neko slaže ljuske na sito pa mješa nježno gornji dio , neko ne mješa , a poneko , kad počne padati protok , zaustavi cirkulaciju pa nakon temeljitog mješanja i 5-10 min da slegne , nastavi s punim protokom....

oprosti , malo sam se zanio :D :hmelj:

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pon lis 10, 2016 11:13 pm

ovako bi isli prvi redovi
nesto sam razmisljao, pa sam na tragu toga da zakljucim da je bolje dvije faze opteretit malo vise (da na njih idu 2 grijača i dvije pumpe), a treću fazu ostavit za upravljanje; manje moguće štete u slučaju kvara na instalaciji; ali još malo razmislim o toj teoriji, pa kad se smislim napisem

tvoja komocija je na visoj razini od moje komocije kod kuhanja :)

lažna dna i pumpe i protoke sam dosta praksirao i skolovao, i sad mi je razlika temp u hlt-u i mlt-u oko 1,5 °C, malo duza spirala (trentno je 12m 14mm) i malo jaca pumpa (od ove iz masine) bi tu razliku smanjila vjerojatno, al mi ne znaci toliko ta razlika, bitno da ja znam kolika je, s tim da opet jaci grijac trazi jos "veci" odziv da bi imao smisla; pa prema tome sad sa ovim vecim hlt-om od 70l cu okusati spiralu od 15m 15mm i pumpu novax 20b

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » pon lis 10, 2016 11:37 pm

Iz vlastitog iskustva , Novax 20B ( roverica ) je prejaka za cirkulaciju
Jedino ako ces ic na smanjivanje broja okretaja pumpe ili nekim bypassom
Probao i definitno nepotrebno prejaka
kod mene je 15mm i 15 metara cijevi

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » uto lis 11, 2016 9:33 am

a da se protok priguši samo ventilom? misliš da bi naškodilo pumpi?

koju b pumpu preporučio?

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto lis 11, 2016 10:10 am

s ventilom mučiš pumpu i ne činiš joj dobro.u temama -kakvu pumpu koristite- i sl . zaključeno je da je bolje riješenje by-pass
čak i pumpica od veš mašine pokazuje znakove "vakumiranja" kad se slegne zrnje. jedna takva je montirana a rezerva čeka na polici .


"#"# al mi ne znaci toliko ta razlika, bitno da ja znam kolika je, "#"# .... slažem se

Odgovori