najgore pšenično

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

najgore pšenično

Post Postao/la Jambra » uto lis 27, 2015 2:50 pm

Od kad sam se registrirao na forum izbjegavam ovu temu ali izgleda da je i mene došlo.
Ajd da napišem svoje iskustvo pa da pomognem nekom barem u sljedećem kuhanju da mu se ne desi ista stvar, a opet možda vaši savjeti pomognu meni.
Kuhan je u petak Hefewaizen (16.10.2015) i to sa sljedećim sastojcima

56 % wheat, 28% nova gradiška , 12% Munich
Hmelj Hallertauer Mittelfrueh , Perle sve ukupno oko 12 IBUa
Boil 1:45
OG 1.052
FD 1.010

45 °C >> 15 Mash in
52 °C >> 5 min
62 °C >> 20 min ( pull decoction, boil 20 min, add back for next rest)
72 °C >> 72 min ( add decoction)
75 °C Transfer to lauter tun
Kvasac je WY3068 opran generacija 3

Jučer flaširana (priming 9,5 g/l) 10 litara + 18l u keg pretočeno nije karbonizirano još

Ukratko :

• Piva je kisela , nemrem opisat okus ali neki cider/jabučni ne znam baš je kiselkasta
• Pšenica je kupljena od Pufa (zanm da je bilo pisanja oko toga)
• Temp. fermentacije nije prelazila 22 °C a ni pala ispod 17 ali je varirala između
• Fermetor je opran sa vrućom vodom i Star Sanom ali je buraz fermetirao vino u njemu tjedan prije
• Tijekom fermentacije je slučajno 12 sati bila na svijetlu pošto je komora bila puna pa je ovo bilo u podrumu


Ajd pomozite da otkrijem gdje sam zahebo, i ima li lijeka , šta da napravim sad ?

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » uto lis 27, 2015 3:13 pm

od svjetla ti nije najebala, jer nije jako hmeljena.
ja bi reka da je slad u pitanju,i prije se desavalo. sar san je vjerojatno obavija svoje, ne virujen da je do toga...

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto lis 27, 2015 9:45 pm

moje osobno misljenje i govorim iz iskustva jer sam zakuhao nebrojeno puno pšeničnih...mislim da si ga zakomplicirao!... Prvo, NIKADA ne idem sa pšenicom preko 50%, drugo...ove šeme oko teperatura ukomljavanja su prekomplicirane...

Najbolja pšenična piva sam dobivao kada sam radio na najjednostavniji mogući način:

50% pšenični 50% NG
prstohvat hmelja IBU nikako preko 20
ukomljavanje sat vremena na 68°C i kvasac WB06...fermentacija malo iznad 20°C ( 22-25 max)

mislim da si od jednog super brzog, finog i jednostavnog piva napravio prekomplicirano 'čudovište', a čim više kompliciras veća je šansa za zajeb...i osobno mislimda si previše pšeničnog stavio...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » uto lis 27, 2015 9:59 pm

ajd , malo mi je lakše nakon tvog posta slawoner, već sam mislio da ću morat bacit svih 25 kg pšenice.

jbg. vidjet ćemo na drugom pokušaju

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto lis 27, 2015 11:52 pm

nagnala me tema na - najbolje pšenično- , početkom lipnja, da izjavim da je Pšenična za mahere . skoro bez obzira na kvasac al prednost dajem 3068-ci .puno pokušaja i problema su kuhari opisivali, jel slad il nije , al mislim da on nije glavni krivac . u ovom slučaju nije ni čiščenje-higijena nego skoro jednostavno postupak-procedura ukomljavanja i fermentacije.
pauze su bitne . @Slawoner -- u tom smislu ne mogu ti dati za pravo da je dovoljno ukomiti na 68 sa wb-06-- i zadovoljan si . to je dovoljno za APA-ju il neki PA al ne za primadonu od koje očekuješ da se oda mirisom, ljetom , lakoćom okusa, pitkom da samo iz pristojnosti prestaneš- ju naginjati u tango
-za pravo mi daje kušanje Pšenične Žednoga sa wb-06 i njegov opis postupka ( a nije to bila prva i jedina ) , a ta ga je okačila medaljom u ozbiljnoj konkurenciji .
-za pravo mi daje i doživljaj vlastite ( sa 3068) s kojom sam se usudio usporediti Vitus-čašom uz čašu.

konkretnije -Verz - ne dramatiziraj- ne bacaj pšenicu -ruuuužno.
slažem se sa Slawonerom da smanjiš količinu pšenice- jer 60 % + ne daje ono što tražimo....-----okvire jednostavno treba upoznati.

u međuvremenu čitati temu - najbolje pšenično- , čačkati linkove i pripremiti se , rasti...

:hmelj: :pivo3:

http://beerandwinejournal.com/german-wheat-beer-iii/

samo jedan od..... Ž

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri lis 28, 2015 10:11 am

možda je kvasac problem...jel to onaj isti koji sam ti ja dao proljetos???

to mi je inače bilo od kolege koji je prije 2 mjeseca s njim radio pšenično i imao užasnu pivu jer je očito podivljao...
save a tree - drink beer

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » sri lis 28, 2015 12:05 pm

ne kvasac sam dobio od Emmeta , a orginal je od Tinla , 3 generacija tako da ne vjerujem da je od kvasca

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri lis 28, 2015 12:32 pm

Toples je napisao/la:možda je kvasac problem...jel to onaj isti koji sam ti ja dao proljetos???

to mi je inače bilo od kolege koji je prije 2 mjeseca s njim radio pšenično i imao užasnu pivu jer je očito podivljao...
:shock: znaći takve kvasce iz usluge dilaš kolegama ,haaaaaaaaaaa ?
8) :P

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri lis 28, 2015 12:33 pm

kvasac je bio dobar kad sam ga dao.

tek neka kasnija generacija je podivljala, bilo je doslovno za baciti
save a tree - drink beer

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » sri lis 28, 2015 10:38 pm

mali badem je napisao/la: konkretnije -Verz - ne dramatiziraj- ne bacaj pšenicu -ruuuužno.
slažem se sa Slawonerom da smanjiš količinu pšenice- jer 60 % + ne daje ono što tražimo....-----okvire jednostavno treba upoznati
Nigdje nisam rekao da sam stavio 60 + pšenice , nego sam napisao 56% , a sad kad sam pogledao u beersmith vidim da se radi o 52% pšenice, 32% NG, 13% Muinicha i ostalo je oko 3% caramunicha.

Ne vjerujem da je u tih 2% toliki problem. Jel moguće da mi je pitching bio previsok pa od tuda kiseline ? Moguće da je bilo oko 20C temp sladovine.

I još jedna stvar zakaj na beerhop stranici za ovaj pšenični slad, foment piše
Upotreba: do 30% ukupne mješavine slada

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » čet lis 29, 2015 8:44 am

verz je napisao/la:
mali badem je napisao/la: konkretnije -Verz - ne dramatiziraj- ne bacaj pšenicu -ruuuužno.
slažem se sa Slawonerom da smanjiš količinu pšenice- jer 60 % + ne daje ono što tražimo....-----okvire jednostavno treba upoznati
Nigdje nisam rekao da sam stavio 60 + pšenice , nego sam napisao 56% , a sad kad sam pogledao u beersmith vidim da se radi o 52% pšenice, 32% NG, 13% Muinicha i ostalo je oko 3% caramunicha.

Ne vjerujem da je u tih 2% toliki problem. Jel moguće da mi je pitching bio previsok pa od tuda kiseline ? Moguće da je bilo oko 20C temp sladovine.

I još jedna stvar zakaj na beerhop stranici za ovaj pšenični slad, foment piše
Upotreba: do 30% ukupne mješavine slada
Pa valjda zato šta inače pivo bude prekiselo :D Ja sam sa tim sladom uvijek dosad imao samo probleme, kao i mnoštvo drugih ljudi sa foruma. S druge strane, dosta ljudi je s njim radilo navodno odlične pive (nisam probao).

Zadnje pšenično s njim (50% pšenice) mi je bilo toliko kiselo da je u početku bilo nepitko. pH prije fermentacije mi je bio oko 5,2 što je u redu, dok mi je pH poslije fermentacije pao na 4,05, ako se dobro sjećam, što baš i nije u redu, tj. prenisko je i radi toga dolazi do okusa kiselosti. Tako da pretpostavljam da do problema iz nekog razloga dođe tijekom fermentacije. Inače, imaš cijeli jedan thread na temu Pufovog pšeničnog slada, al sam sad prelijen da ga tražim...

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » čet lis 29, 2015 8:46 am

Nisam baš mjerodavan jer sam radio samo dvaput pšenično (nije moj omiljeni stil), ali sa ovim sladom.
Koristio sam ga 50% i pivo je bilo korektno, bilo je kiselkasto ali ona poželjna osvježavajuća nota. Tak da ne vjerujem da je do slada...

A opet ne znam kak tko doživljava kiselost... Verz, jel još tko probao tu pšeničnu pa da su isti komentari? :zivjeli2:

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet lis 29, 2015 9:34 am

Možda je do toga kaj je prvo bilo fermentirano vino u tom fermentoru. Jedan kolega pivar je fermentirao pivu u plastičnoj bačvi koja je bila nova i samo je jednom bilo fermentirano u njoj i to vino. Onda je on htio u tome fermentirat pivu i to baš prvu koju je skuhal ikad i bio je škrt dati 60-70 kn za novu plastičnu kacu pa je 3 dana u toj bačvi bio izosan. Pivo je na kraju imalo taj vinski štih bez obzira koliko se trudio isprati bačvu sa izosanom.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet lis 29, 2015 10:06 am

budimo realni i recimo mu - verz ne zna skuhati pšenično :wink:
save a tree - drink beer

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » čet lis 29, 2015 10:43 am

Toples je napisao/la:budimo realni i recimo mu - verz ne zna skuhati pšenično :wink:

Ha ha ha ima i tu nekaj izgleda.
Mada onaj prvi dunkel nije bio loš, koliko vidim može bit 100 stvari..

Odgovori