Trajnost sirovina?

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

vedran022
Postovi: 1
Pridružen/a: pon tra 20, 2015 8:18 am
Lokacija: Šibenik

Trajnost sirovina?

Post Postao/la vedran022 » ned tra 26, 2015 7:57 pm

Pozdrav kolege pivari, potpuno sam novi u ovom hobiju pa molim za malu pomoć. Kupio bih sirovine za izradu piva, al me zanima koliko dugo te sirovine mogu stajati neupotrebljene? Dal da uvijek kupujem na točnu mjeru ili da kupim više, pa iskoristim drugi put. Znam samo za ječam, kad je mljeven, da ga treba iskoristiti brzo… al koliko brzo? Hvala unaprid na savjetu :-)
022

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned tra 26, 2015 8:29 pm

slad može stajati bez problema godinu dana (sobna temperatura, dobro zatvoren i zaštićen od vlage)

hmelj ako je vakuumiran može i više, ali u zamrzivaču...

suhi kvasci imaju rok trajanja 2 godine u fižderu...

to ti je to :zivjeli2:

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » pon tra 27, 2015 3:05 pm

Ako je ječam mljeven, trebalo bi ga iskoristiti unutar mjesec dana (iako proizvođači uglavnom kažu 3 mjeseca). Ako nije mljeven, može i do godinu ako ga se dobro skladišti (poželjno je negdje gdje je hladnije, da ima što manje dodira sa zrakom, i da je zaštićen od nasrtaja beštija).

Hmelj obavezno vakumirati (ili barem jako dobro zapakirati), i čuvati u zamzivaču. S vremenom će hmelj gubiti aromu i gorčinu, a imaš razne kalkulatore na netu da procijeniš koliki je gubitak (barem za gorčinu).

Za kvasce (suhe, a pogotovo tekuće) masu toga ovisi u kakvom su stanju došli do tebe, tj. kakvi su bili uvjeti u transportu, i kako se se čuvali u međuvremenu... Suhi kvasac ti u pravilu drži dosta dugo, a za tekući u svakom slučaju obavezno napravi starter prije kuhanja. Ako kvasac nakon fermentacije ispireš, možeš ga upotrijebiti bez startera za novu turu, u roku od max tjedan dana.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » pon tra 27, 2015 3:34 pm

Zvone je napisao/la: Ako kvasac nakon fermentacije ispireš, možeš ga upotrijebiti bez startera za novu turu, u roku od max tjedan dana.
...prije bih rekao max. mjesec dana. Prema mojem iskustvu 1/4 opranog kvasca nakon mjesec dana bez ikakvih problema odradi jednu cijelu šaržu iste količine pive.

Avatar
luka86
Postovi: 16
Pridružen/a: pet srp 03, 2015 10:48 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la luka86 » pet srp 03, 2015 11:02 am

Pozdrav ekipo, sorry kaj ovak upadam. Zanima me da li netko zna kakva je trajnost malt ekstrakata. Gospodin iz Positiv shopa mi je rekao za Muntons 3+1 akciju da konzerve nemaju rok trajanja nego "best before use" do 5 mj. ali da je sve to ok. Pa me zanima ako je netko imao kakvog iskustva sa tim ekstraktima kojima kao rok ne prolazi ;). Hvala.

http://www.positiv.hr/component/virtuem ... l?Itemid=0

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet srp 03, 2015 11:46 am

trajnost slada je ovdje zadnja stvar koja može biti problem .
ovakvi kit-ovi bi trebali garantirati jednostavnost postupka i siguran ishod ( o kvaliteti dobivenog znaju oni koji su probali...)
mislim da bi starost kvasca mogao biti prvi problem pa ako je prošao rok "best before", kvasac bi trebalo "startati" (nabildati ga, dovesti u kondiciju ) prije sipanja u fermentor . Ž

IJEZDA
Postovi: 26
Pridružen/a: uto lis 06, 2009 8:50 pm
Lokacija: Zg

Post Postao/la IJEZDA » pet srp 03, 2015 12:15 pm

Obavezno rehidrirat kvasac,ili jos bolje napravit starter te dobro aerirat sladovinu i ne bi smjelo biti problema.

IJEZDA
Postovi: 26
Pridružen/a: uto lis 06, 2009 8:50 pm
Lokacija: Zg

Post Postao/la IJEZDA » pet srp 03, 2015 12:18 pm

Obavezno rehidrirat kvasac,ili jos bolje napravit starter te dobro aerirat sladovinu i ne bi smjelo biti problema.

Avatar
luka86
Postovi: 16
Pridružen/a: pet srp 03, 2015 10:48 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la luka86 » ned srp 05, 2015 4:51 pm

Hvala puno ekipo na savjetima. I mislio sam da je kvasac u komi pa sam se pomirio s time da bacim ovaj koji dobijem i uzmem novi. Startanje kvasca mi se malo čini komplicirano, bar sad na početku dok se ne ufuram u kuhanje pive :)

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » čet ruj 24, 2015 8:27 pm

Imam slad iz Nove Gradiske, pils. U vreci je ostalo nekih 15ak kg, al tih 15ak kg mi stoji u vreci, u podrumu, na tamnom i suhom vec dvije i pol godine. Dal da kuvam pivo s tim sladom ili ne? Na miris i izgled djeluje normalno. Jeo ga nisam. Sta cu radit?
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet ruj 24, 2015 8:48 pm

u mlinu mjenjaj za brašno . što god ponude - dobro je .:hmelj:
il učini dobro djelo - razveseli kokoši .
kokošama je ionako svejedno i za baš ništa ih nije briga :) Ž

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet ruj 24, 2015 9:49 pm

babangida je napisao/la:Imam slad iz Nove Gradiske, pils. U vreci je ostalo nekih 15ak kg, al tih 15ak kg mi stoji u vreci, u podrumu, na tamnom i suhom vec dvije i pol godine. Dal da kuvam pivo s tim sladom ili ne? Na miris i izgled djeluje normalno. Jeo ga nisam. Sta cu radit?
skuhaj brate pivoooooooo!!! trop daj kokošima a pivo ak ne valja onda i njega daj kokošima..
in fermantation we trust

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » čet ruj 24, 2015 10:07 pm

...a tko ce mi vratit trud i subotu u jutro ako ne bude valjalo pivo? Bademe, zasto kokosima? Jesi citao sta o starim sirovinama? Sta znas? Sta si cuo? Sta mogu dobiti u gotovom proizvodu, sta izgubiti? Okus, pjena?
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet ruj 25, 2015 1:29 am

babangida je napisao/la:...a tko ce mi vratit trud i subotu u jutro ako ne bude valjalo pivo? Bademe, zasto kokosima? Jesi citao sta o starim sirovinama? Sta znas? Sta si cuo? Sta mogu dobiti u gotovom proizvodu, sta izgubiti? Okus, pjena?
nedavno sam , nepromišljeno stavio jednu količinu kristala ( doduše samljevenog ) starog skoro godinu dana . prazno ko krpa. valjda ni trečinu nije dao od sebe. bila je to obična budalaština !
ovo tvoje nije mljeveno . ak nije plijesan, ak nema rupice po sebi ak nema paučine i sumnjivih mrvica a ti probaj . ne sumnjam u tvoju vještinu da otkriješ i , po potrebi , sakriješ nedostatak . :hmelj:

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » pet ruj 25, 2015 12:00 pm

Obzirom da slad izgleda i mirisi potpuno uredno i normalno (onaj miris kad tek otvoris vrecu), nema paucine, bagi, pljesni i ostalog, ja cu to probat skuhat. A Tinl ce dobit batina ako ne bude valjalo. P.S. Ako ne dobije batina, batinu ce dobit sigurno.
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Odgovori