Kneipp - određivanje EBC-a

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Kneipp - određivanje EBC-a

Post Postao/la ekser » čet vel 12, 2015 10:13 am

Pozdrav,

upustit ću se danas u jedan experiment, a to je određivanje boje koju daje Kneipp (mljeveni prženi slad, zamjena za roasted barley u BS receptima).

Nekoliko pretpostavki prije početka:
- početna pretpostavka o boji se temelji na starom postu od Žednog (iz 2011. ako se ne varam) i iznosi 900 EBC. Iako BS za roasted barley predviđa cca 500 EBC, uzet ćemo Žednoga boju kao početnu
- također jedna pretpostavka - da boja Kneippa ne varira (znatno) ovisno o seriji, jer ipak je riječ o industrijskom proizvodu, u odnosu na npr samostalno prženje slada, čime je pogodniji za pimplanje s bojom

Želja mi je dobiti ovakvu crvenu boju:
slika

Pod pretpostavkom da je Kneipp 900 EBC, u BeerSmithu takvu boju dobivamo sa 0,9% (kg po litri) Roasted barley 900EBC u odnosu na količinu vode.

Daljnji koraci:
- ukomiti 9g Kneippa u 1l vode na 1h, provjeriti boju, usporediti s crvenom nijansom iz BS-a, postupiti posvjetljivanju ili potamnjivanju ukoliko boja ne odgovara

Otvorena pitanja:
- u želji da se dobije manje značajno svojstvo (boja), ne bi trebalo zanemariti utjecaj kneippa na okus (kava), odnosno dopustiti da ode u neželjenom smijeru
- istražiti alternativne sladove - čokoladni, black... ali odrediti i boju ng slada, aktualna berba

stay tuned :)
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » čet vel 12, 2015 12:37 pm

Svaka čast na volji i želji za eksperimentiranjem.

U komercijalnom pivarstvu blendanje piva sa coloring extraktima je uobičajena procedura i tako više/manje nastaju oni "X-crno" bljutavi proizvodi.

Weyermann proizvodi ekstrakt pod imenom SINAMAR baš za tu namjenu i radi ga od svojih Carafa serija slada.

Carafa sladovi su specifični po tome što je sa zrnja prije procesa pečenja/prženja uklonjena ljuska i takav slad nema onaj karakterističan "zagoreni" štih i smanjene je gorčine u odnosu na slad iste boje koji je pečen/pržen sa ljuskama.

Tako da bi moj skromni savjet bio da umjesto kneipp-a koristiš Carafu. Isto tako nije potrebno "ukomljavati" slad već možeš napraviti takozvani "Cold Steeping".

http://www.homebrewersassociation.org/h ... rk-grains/

Nakon 24 satnog ili dužeg natapanja fino samljevene Carafe u hladnoj ili mlakoj vodi procijeđenu tekućinu prokuhaš 15-tak minuta ( sterilizacija i deaeracija ) te ohladiš i dobio si svoj coloring extrakt.


Probu utjecaja na boju i okus možeš raditi i na gotovom pivu dodavanjem extrakta kapaljkom u čašu.

Evo i malo više o SINAMAR-u :

http://www.midwestsupplies.com/sinamar.html

http://www.weyermann.de/eng/gelbe_Seite ... &sprache=2

.

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » čet vel 12, 2015 1:01 pm

Ekser svaka čast na volji! Inače ja ovaj vikend kuvam jedan oatmeal stout i po prvi put koristim cold steeping i baš me zanima rezultat. Kuva sam samo jedan stout (dry) dosad, i bogami je imao onaj acrid bite od crnih sladova... Kad smo već kod toga, moga bi se konačno odlijeniti i otvoriti svoj dnevnik kuvanja na forumu :)

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » čet vel 12, 2015 2:35 pm

Ygore, hvala na savjetu, pogotovo za cold steeping!
Kneipp sam vec pribavio pa sam ga mislio iskoristiti za sutrasnje kuhanje, al za ubuduce cu se poigrati i s carafa-om, te probati dobiti i tocan/tocniji ebc cak i baznog slada. Nisu to neke prevazne stvari pri kuhanju, ali bih htio sinhronizirati recepte u BS s onim sto zaista dobijem, pa tako i bojom (iako, jos uvijek me i OG pati :))
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » čet vel 12, 2015 5:28 pm

Zvone, javi rezultat, ako već ne u svojoj temi onda možeš i ovdje :)

ja sam nestrpljivo krenuo po originalnom planu, i za sada mogu reći da je 9g kneippa na 1l definitivno previše. Crno ko vrag. Znači, EBC je way over 900. Koliko, saznat ćemo...
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » čet vel 12, 2015 5:47 pm

u medjuvremenu, dok cekam, otvorio sam si jednu Pozezanku :)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » čet vel 12, 2015 5:49 pm

ekser je napisao/la: te probati dobiti i tocan/tocniji ebc cak i baznog slada. Nisu to neke prevazne stvari pri kuhanju, ali bih htio sinhronizirati recepte u BS s onim sto zaista dobijem, pa tako i bojom (iako, jos uvijek me i OG pati :))
Tu boju koju ti BS predvidi uzmi samo kao orijentaciju jer software osim sastava sladova i količine vode nema ostalih elemenata koji znatno mogu utjecati na boju finalnog proizvoda.

Naprimjer :

Sladovina koja se kuha u direktno plamenom grijanoj posudi ili sa uronjenim električnim grijačima će sigurno tijekom kuhanja više potamniti od one koja je kuhana u recimo duplikatoru ili u parom grijanoj posudi.

Ako si kod ukomljavanja ili pretakanja sladovine u lonac za kuhanje dosta aerirao sladovinu ( HSA ) ona će tijekom kuhanja više potamniti od one kod koje nisi napravio HSA.

Jesi li ikada mjerio kiselost ( pH ) sladovine prije kuhanja ?

Tijekom kuhanja sladovine sa visokim pH dolazi do ubrzane maillardove reakcije koja za posljedicu ima izraženo tamnjenje sladovine. ( ista reakcija kao i kod proizvodnje melano tipa slada u sladarama ali sada u loncu za kuhanje )

Slika je kopirana sa :
http://www.braukaiser.com/wiki/index.ph ... ts_brewing

slika

Uzorci su kuhani 15 minuta, lijevi na pH 5.5 a desni na pH 6.5


Preveliki doticaj fermentiranog piva sa zrakom ( kisikom ) kod pretakanja i kod flaširanja isto ima utjecaj na dodatno tamnjenje piva tijekom odležavanja.

U desno pivo je prilikom flaširanja namjerno dodan kisik u headspace.

slika

Slika je isto sa braukaiser blog-a.



Sve te sitne detalje BS jednostavno ne može znati tako da ti kod točne procjene finalne boje
može pomoći jedino iskustvo i dobro poznavanje opreme i procedura koje koristiš.


.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » čet vel 12, 2015 6:07 pm

uf, da, očito je priča puno kompliciranija.

ali, kratak rezime:
- sa 9g na 1,1l je kneippovina bila pretamna
- lagano sam povećavao volumen vode dok nisam otprilike dobio nijansu kao u BSu (nije baš da svijetli crvena, al ajd)
- volumen je povećavan postupno, no na kraju sam nekim čudom došao do točno 2x, znači EBC oko 1800
- provjera u BSu daje sličan rezultat

moram ići, čeka me nekakva degustacija, pozz
:indianabeer:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
keep calm and čitaj dalje forum

TinMan
Postovi: 100
Pridružen/a: pon sij 19, 2015 2:48 pm
Lokacija: Hrvatsko Zagorje

Post Postao/la TinMan » pet vel 13, 2015 10:50 am

Pozdraf,
Da se malo nadovežem na Ygora... Mislim da budem naručil 1 kg Carafe i probal na taj način dobiti crvenu boju. Moslim da u ukomljavanje ide NG i pšenica, a pred kraj Carafa extrakt za boju...
Pozdraf,
TinMan
U vinu je istina, u pivu hrabrost, a u vodi su bakterije.

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » sub vel 14, 2015 12:10 pm

Samo da budemo precizniji Kneipp je przeni JECMENI SLAD, dok je Roasted Barley, przeni JECAM. Tako da strogo govoreci Kneipp moze biti zamjena za recimo Black Patent, ali ne i Roasted Barley. Ako pricate samo o boji onda OK. Just my 2c, out.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sub vel 14, 2015 3:56 pm

Eto ga sad na.
A ja u receptu trebam roasted barley.
Nista, idem si skuhat jedan kneipp.
O, vidi vraga, vec ga imam 22l.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
sinco
Postovi: 194
Pridružen/a: ned sij 11, 2015 10:23 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la sinco » ned vel 15, 2015 10:09 am

zena mi je vidila sliku preko ramena i svidja joj se kuhinja visokog sjaja... kaze da sigurno ostaju otisci :)

al svaka cast na trudu!
Zadnja izmjena: sinco, dana/u pon vel 16, 2015 9:20 am, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » ned vel 15, 2015 1:53 pm

evo prenijet cu zeni, bit ce sretna, ona se kuhinjom bavila kad se namijestao stan :) kao i opasku o packama hehe
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pon vel 16, 2015 12:24 am

spominjanje kneippa u drevnim zapisima:
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... c&start=15
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto ožu 03, 2015 12:23 am

rezultat kuhanja...
kneipp na kraju dao otprilike predviđenu crvenu boju... recimo da je EBC konačno ipak negdje oko 1800. tolko o tome.

"...za bis je otišao dokazivati da je crno bijelo i poginuo na sljedećem pješačkom prijelazu..."
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
keep calm and čitaj dalje forum

Odgovori