Kako krenuti?

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Tomislav&Ivana
Postovi: 2
Pridružen/a: pet sij 30, 2015 1:11 pm
Lokacija: Kutina

Kako krenuti?

Post Postao/la Tomislav&Ivana » pet sij 30, 2015 2:14 pm

Dobar dan dragi pivoljubci!Prvo da se predstavim,ja sam Tomislav iz Kutine!Jako me zainteresirala ova tema(a bome i suprugu) spravljanja piva a pošto guštam u pivu jako bi volio krenuti.Kako,i na što paziti posebno?Jel je prvo pametnije krenuti sa onim gotovim kompletom ili odmah kuhati slad?Sirovine bi uzimao
u sve za pivo.hr.
T&I

Avatar
sinco
Postovi: 194
Pridružen/a: ned sij 11, 2015 10:23 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la sinco » pet sij 30, 2015 2:19 pm

evo i ja sam nov u ovom...
odlucio sam se na kit kuhanje... narucio sam opremu kod momaka svezapivo, oprema je poprilicno idiot proof.
procitaj malo forum, imas i dosta dobre literature.

prvih par kuhanja cu napraviti sa kitovima a onda cu se bacit u ukomljavanja i ostala cuda :)

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pet sij 30, 2015 3:05 pm

Ja sam krenuo odmah sa zrnjem. Bolje da nisam :). Dakle, predložio bi ti kupovinu kita i da pokušaš sa njim napraviti pivu. Ti kitovi su poprilično svedeni na jednostavnost, no i za to ćeš trebati barem fermentor i boce u koje ćeš puniti gotovu pivu. Tako da i sa time je margina za pogrešku dosta malena, čitaj lagano je zajebati. Ako ti se nakon par kuhanja svidi, onda možeš krenuti na zrnje ili na ekstrakt.

Tomislav&Ivana
Postovi: 2
Pridružen/a: pet sij 30, 2015 1:11 pm
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Tomislav&Ivana » pet sij 30, 2015 3:27 pm

Skinuo sam knjigu "pivo iz vlastitog podruma" pa proučavam...Dok se kupi posuda sa pipom i poklopcem i vrenjača koliko sam gledao u pevecu isto skoro dođe kao fermentor iz "sve za pivo hr"...mislim da su im cijene o.k.
T&I

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet sij 30, 2015 3:29 pm

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=2946





:hmelj: :hmelj:


:pivo3: :pivo3:

nakon čitanja , potražite iskusnog mahera Don Genovesea , važeg kutinskog susjeda...... Ž

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » pet sij 30, 2015 4:56 pm

Tako je! Potrazite Dona. On ima kitu. Al kuha od zrnja! :lol:
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet sij 30, 2015 6:15 pm

knjiga 'pivo iz vlastitog podruma' te NEĆE naučiti kuhati pivo - vrlo je nejasno sve i dosta loše prevedeno...Nađi si mentora tu na forumu (neku staru iskusnjaru) i nek te on korak po korak odvede to prvog vlastitog piva...Ja kada sam kretao sam krenuo odmah od zrnja i nisam požalio jer ćeš sigurno nakon 1. kita preći na zrnje!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pet sij 30, 2015 6:27 pm

Bolje kita u ruci nego zrnje na grani ..
:malosamsipopil:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet sij 30, 2015 7:32 pm

Alivio je napisao/la:Bolje kita u ruci nego zrnje na grani ..
:malosamsipopil:
istina!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la *igor* » pet sij 30, 2015 8:53 pm

Kum i ja isto krenuli od zrnja i nismo požalili. S prvom smo zeznuli par stvari i nije baš bila naj, al popili smo ju. :)

Teoriju smo više manje znali, al najviše su nas mučile konkretne stvari. Da je neko iskusan bio kraj nas ta prva bi super ispala.
Radili smo početničke greške u naboljoj namjeri, tu bi nas neko odmah zaustavio i ispravio.

Tak da ti je moj prijedlog da probaš dobit nekog ko ima dost iskustva da ti se pridruži ili da se ti pridružiš nekom. Tu ćeš najviše naučiti.

Nakon prva 2 kuhanja koje smo radili isti dan smo treći put super skuhali!
Puno smo bili brži, vidjeli smo di i kako treba unaprijediti opremu i kuhinja je bila puuuno čišća nakon nas.. :)

Uglavom, samo kreni i nemoj odustati ak slučajno ne bude dobro. Si nekaj sjebu na početku, al tak se uči.

Sretno i obavezno otvori temu kad počneš kuhati, tu ćeš dosta dobrih komentara dobiti!!

zgubidan
Postovi: 60
Pridružen/a: ned kol 17, 2014 1:57 pm
Lokacija: Pakrac / Požega

Post Postao/la zgubidan » pet sij 30, 2015 11:30 pm

Ja sam isto početnik (8 malih tura sam skoho)...moja iskustva su ovakva...
1. Krenuo sam s pregledavanjem ovog foruma i https://hocupivo.wordpress.com/2012/05/ ... e-od-zrna/ .
2. Kontaktirao sam pivare iz okolice (sve redom dragi i otvoreni ljudi puni volje da pomognu pivaru početniku)...
3. Nabavio sam osnovnu opremu. E sad to je priča za sebe....ukratko...
3.1. Lonac za kuhanje (najosnovnija stvar). Ja sam kupio inoks od 35 l i dobro mi služi za kuhanje tura od 20 i koju litru BIAB metodom....jednom kad savladaš osnove tehnologije jedino pitanje koje ti preostaje je obujam...zato dobro razmisli... meni se 100 l lonac čini kao održiva opcija...
3.2. Grijanje vode. Ture od 20 litara o kojima govorim bez većih problema kuham na plinskom štednjaku. Sve veće od toga treba neka malo jača rješenja.
3.3. Vreća za biab. Sašila mi ju je krojačica od više slojeva sterilne gaze (zasad radi dobro).
4. Fermentor. Koristim stakleni demižon od 35 l. Imaju jednu jako lošu osobinu: ponekad se razbiju prilikom pranja :D
5. Sirovine sam nabavio iz svezapivo.hr Zrnje,nikakve cedevita gluposti. Ne bih reklamirao ali ekipa je super profesionalna i susretljiva.

6. Kuhaj! :) Jedno popodne vremena,dobra volja i bilježnica za vođenje dnevnika i bilježenje primjedbi.....i uživaj! Imat ćeš odličan hobi!

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned vel 01, 2015 4:50 am

Nek' mi se Ivana javi na PM.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » ned vel 01, 2015 6:31 am

E jebi ga sad Done, ti ga usra nacisto!? Sad covjek nece nikad skuhat pivo, a ja se samo malo salio. Tomislave und Ivana, ne budite obeshrabreni dobronamjernom podjebancijom na forumu i kuhajte!! I oprostite nam sto smo nenormalni. To je tako. Pivari smo.
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » uto vel 03, 2015 9:37 am

Babane govoriš u svoje ime... Ja sam fin kulturan naočit mladić recimo a i Alivio isto a vi kakvi ste takvi ste , sami ste si krivi a malo ima i roditeljskih pogrešaka..
in fermantation we trust

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto vel 03, 2015 9:59 am

tinl je napisao/la:a malo ima i roditeljskih pogrešaka..
da, meni se isto zalomilo... :lol:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Odgovori