Kvasci

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

pikso
Postovi: 16
Pridružen/a: pet kol 26, 2011 6:27 pm
Lokacija: Pazin-Rijeka

Kvasci

Post Postao/la pikso » pet srp 06, 2012 11:37 pm

Ajde neka ovi iskusniji koji su koristili sljedeće kvasce neka napišu nešto o njima:

Safale S-04
Safale US-05
Safbrew S-33
Safbrew T-58

Zanima me prednosti, nedostaci, zašto baš taj i sa kakvom pivom. Za sada me ne zanima lager jer mi je "teško" čekat ga... Planiram uskoro kuhat jedno tamno pivo i jedno svjetlo nedefiniranog stila pa me zanima šta je bolje da ubacim za koju pivu.

Može i neka druga preporuka ukoliko se može jednostavno doć do njega, ali molim i link ako je sa e-bay-a..

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: Kvasci

Post Postao/la 400d » pet srp 06, 2012 11:42 pm

pikso je napisao/la:Ajde neka ovi iskusniji koji su koristili sljedeće kvasce neka napišu nešto o njima:

Safale S-04
Safale US-05
Safbrew S-33
Safbrew T-58

Zanima me prednosti, nedostaci, zašto baš taj i sa kakvom pivom. Za sada me ne zanima lager jer mi je "teško" čekat ga... Planiram uskoro kuhat jedno tamno pivo i jedno svjetlo nedefiniranog stila pa me zanima šta je bolje da ubacim za koju pivu.

Može i neka druga preporuka ukoliko se može jednostavno doć do njega, ali molim i link ako je sa e-bay-a..
s-04 za engleze
US-05 za amere
S-33-skoro pa univerzalan, ali preferira belgijske sladovine
T-58 - isključivo belgijanci - primarno wit

svi imaju neke svoje prednosti i mane. ako tek počinješ, moja preporuka je S-04. brzo fermentira, ima odličnu flokulaciju, ostavlja lagano viši FG, ima zanimljiv okus....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » sub srp 07, 2012 11:28 am

slažem se,
S-04 ti ima bogatije arome, mirise, okus i naginje prema sladnom (malty) ukusu. tipičan za engleska piva. Izgurat će bez problema do 6,5-7% alk.

US-05 daje čišći (usudio bih se reći lagerish...) okus i blagi fokus na gorčinu hmelja.

S-33 po meni možeš varirat s temperaturom ono što želiš dobit, radi na svemu i stvarno daje dobra piva u širokom spektru. Beligijska ispadnu super.

T-58 nisam još koristio... jednom prilikom

Pa ovisi kakvo pivo želiš napravit. S 04 je, kako kaže 400D, super stvar za prvi put, možeš varirat od nekakvog golden-pale alea, preko bittera, crvenih raznih pa do brown alea, portera ili čak stouta. Iako ni S33 nije za bacit. Ako se fokusiraš na golden, brown ili neki tamni ale ali s belgijskim "prizvukom". S ova dva ne možeš pogriješit.

chuck boris
Postovi: 28
Pridružen/a: sub stu 06, 2010 10:42 pm
Lokacija: Rijeka/Knin

Post Postao/la chuck boris » sub srp 07, 2012 11:43 am

vidim da si početnik kao i ja, korak iza ali na istom putu. i ja još uvijek radim nedefinirana piva i koristio sam navedene kvasce, osim t-58. iz mog iskustva:

s-04 je dobar ako ga možeš držati na dovoljno niskoj temperaturi. ako se pregrije dobiješ pivo sa aromom acetona. dosta je brz i ima dobru sedimentaciju. kao što je čovjek rekao, ima viši FG tako da će pivo biti slađe. preporučam za tamno.

s-33 je za belgijance, dat će voćne arome. sa njim obrnuta stvar sa temperaturama, ako mu bude hladno stane i nema više povratka. ali to neće biti problem sa trenutnim temperaturama :) mislim da bolje da pričekaš sa korištenjem ovog kvasca

us-05 bi preporučio za svijetlo. meni je dao niži FG i manje voćnih aroma od ostalih kvasaca. treba mu više vremena od s-04 ali manje od s-33.

pisano od početnika za početnika, nadam se da je korisna informacija :D

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » uto kol 13, 2013 2:19 pm

Da ne otaram novu temu, stigao mi je wyeast 3068 activator i sa njim vrećica neke želatine sudeći po dodiru. Naziv je: weihenstephan Weizen
Što je to? Neka vrsta DME-a? Jbg. kad njemački prevoditelj ne sadrži točan prijevod tražene riječi...

Activator sam mislio razmnožiti tako da ga imam dovoljno da ga nemoram prati!

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto kol 13, 2013 2:28 pm

Pop je napisao/la:Da ne otaram novu temu, stigao mi je wyeast 3068 activator i sa njim vrećica neke želatine sudeći po dodiru. Naziv je: weihenstephan Weizen
Što je to? Neka vrsta DME-a? Jbg. kad njemački prevoditelj ne sadrži točan prijevod tražene riječi...

Activator sam mislio razmnožiti tako da ga imam dovoljno da ga nemoram prati!
activator za razliku od propagatora sadrži najmanje 100 milijardi stanica. u velikoj vrećici se nalazi kvasac i manja vrećica u kojoj se nalazi sterilni nutrijent, odnosno prihrana za kvasac. moraš prstima izgurati tu malu vrećicu negdje na rub velike vrećice i razbiti je kako bi se nutrijent pomiješao s kvascem. nakon toga ostaviš na sobnoj temperaturi i pakovanje bi trebalo nabubriti i napuhati se. međutim i ako se ne napuše, ne brini s kvascem je najvjerovatnije sve ok.

nakon toga, zavisno od količine sladovine koju fermentiraš, OG-a, starosti kvasca i načina skladištenja, odlučiš da li ćeš raditi starter.

ja za 25 litara weizena ne bih radio starter s tim kvascem jer bih ga namjerno anderpičnuo.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » uto kol 13, 2013 2:39 pm

Ova plava vrećica je kvasac i unutar nje je activator kojeg moram zdropit, a ova bijela?

slika

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto kol 13, 2013 2:44 pm

:D pope moj to ti je led koji je čuvao kvasac hladnim u transportu :)
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » uto kol 13, 2013 2:47 pm

Pa tako reci brate, fala ti!

Inače kvasac sam htio odmah razmnožiti na više puta u NG sladovini OG-a 1.040 tako da se ne moram kasnije zajebavati sa njim i prati ga!

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto kol 13, 2013 2:58 pm

Pop je napisao/la:Pa tako reci brate, fala ti!

Inače kvasac sam htio odmah razmnožiti na više puta u NG sladovini OG-a 1.040 tako da se ne moram kasnije zajebavati sa njim i prati ga!
to mozes naravno. ja sam razumio da ti pricas o vrecici nutrijenta u kvascu. ovaj gel mozes sacuvati i staviti ga u led. moze ti sluziti kao hladjenje piknik frizidera ili opet za neki kvasac ako budes nosio negdje.
I like the smell of fermentation in the morning

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » čet sij 23, 2014 12:12 pm

Jel netko radio s Lager Brewferm kvascem iz Svezapivo? Kakav je? Jel se isplati koristiti?

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » čet sij 23, 2014 7:40 pm

kolike su sanse da u tvornici stave krivi kvasac u ambalazu? :)
konkretno radi se o S04, radim sa njim onaj porter po receptu od zednog.. ovo je vec negdje deseti put da ga radim, svaki put sve isto, iste temperature ukomljavanja, isto aeriranje, novi paketic kvasca, pivo se uvijek isto ponasa kod fermentacije, ali ovaj put je drugacije.
evo slike http://i.imgur.com/2GUUzAJ.jpg
vrenje se odvija lijepo, ali, kao sto se vidi na slici krauzena je na vrhuncu vrenja bilo jedva 1cm, inace ide do cepa pa zato i ostavim ovoliko mjesta u demizonu. Druga stvar, ovaj sloj kvasca na dnu, inace ga nema ni za trecinu ovoliko, sad ga se razmnozilo kao da sam ga rehidrirao u otopini viagre :D

da ga osobno nisam stavljao unutra, rekao bih da se radi o nekom sasvim drugom kvascu..

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet sij 23, 2014 8:32 pm

di živi ljudi rade apsolutno sve je moguće..
in fermantation we trust

Giga
Postovi: 233
Pridružen/a: pet lis 11, 2013 9:58 pm
Lokacija: Moslavina

Post Postao/la Giga » čet sij 23, 2014 11:33 pm

Gore ste fino pojasnili kvasce nama pocetnicima.
Svidja mi se jednostavan, jasan opis, S04 vuce na sladje pivo, S05 jace, manje slatko,cisceg okusa...

A moze li netko nesto reci o kvascu mauribrew? Iz Sve za Pivo.

Hvala..




.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pet sij 24, 2014 10:57 am

okarm je napisao/la:kolike su sanse da u tvornici stave krivi kvasac u ambalazu? :)
konkretno radi se o S04, radim sa njim onaj porter po receptu od zednog.. ovo je vec negdje deseti put da ga radim, svaki put sve isto, iste temperature ukomljavanja, isto aeriranje, novi paketic kvasca, pivo se uvijek isto ponasa kod fermentacije, ali ovaj put je drugacije.
evo slike http://i.imgur.com/2GUUzAJ.jpg
vrenje se odvija lijepo, ali, kao sto se vidi na slici krauzena je na vrhuncu vrenja bilo jedva 1cm, inace ide do cepa pa zato i ostavim ovoliko mjesta u demizonu. Druga stvar, ovaj sloj kvasca na dnu, inace ga nema ni za trecinu ovoliko, sad ga se razmnozilo kao da sam ga rehidrirao u otopini viagre :D

da ga osobno nisam stavljao unutra, rekao bih da se radi o nekom sasvim drugom kvascu..
Hmmm, mislim da jako teško da baš krivo spakiraju... Prije bi kvasac mogao biti star, loše skladišten ili nešto treće... Meni je prije znao biti relativno miran no od kada pošteno aeriram i stavim dovoljno kvasca (2 paketa za 30l robust portera) uvijek se izbljuje... već sam naučio... obavezno blowoff cijev u kantu sa malo vode na dnu... Meni je upravo prošao high crousen i ovaj je izbacio barem 2l piva iz fermentora... đubre rasipno :)

Odgovori