Pivo se ne gazira

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pon svi 07, 2012 10:59 am

400d je napisao/la:
ervin je napisao/la:premalo kvasca u pivu garant. dogodilo mi se par puta, kada je pivo bilo jako dugo na sekundarnoj, pa se istalozio skroz. u lager pivo sam umjesao jednu vrecicu kvasca na 70 L piva prije flasiranja. otada sve super. to sam pokupio na stranim forumima
kako onda objašnjavaš jednu gaziranu na 6 negaziranih boca?
underattenuation. negdje je malo povuklo kvasca sa dna demizona. pa se koliko toliko gazirala. meni je isto 10% boca bilo gazirano, ne dovoljno, ali nesto je. cepovi su drzali odlicno, bas sam ih probao jako protrest. ne tvrdim da je bas to slucaj i kod tomislava, samo iznosim svoja iskustva. nisam prao boce u perilici i nisam koristio nista osim starsan-a

Avatar
Tomislav
Postovi: 126
Pridružen/a: sri tra 13, 2011 11:55 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la Tomislav » pon svi 07, 2012 11:09 am

Moze biti. Pivo mi je bilo u sekundaru dobrih tri tjedna.
Kod pretakanja sam pazio da se ne povuće talog s dna.

I još jedna stvar, kad sam otvarao boce, iz svake se ćuo jedan vrlo blagi "cssss". Ali vrlo blagi.

Avatar
Tomislav
Postovi: 126
Pridružen/a: sri tra 13, 2011 11:55 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la Tomislav » sri svi 09, 2012 9:05 am

Ok. Dakle kad sumiram sve što je ovdje napisano imam sljedeće mogućnosti:

-Kod flaširanja nije dovoljno kvasca povućeno u flaše. Moguće, jer je na dnu sekundara bilo stvarno malo kvasca.

-Čepovi su loši ili je loše začepljeno. Iste čepove sam koristio na turi tjedan prije, i sve flaše su za sad odlične.

-Kemikalije od perilice. Teško, jer sam radio čisto pranje bez tableta ili sjajila.

Zaključak prema ovom je da je nedostatak kvasca zeznuo stvar.

Kako popraviti?

Dali da uzmem jednu vrečicu kvasca, napravim standardnih 2dl vruče vode, ohladim, usipam kvasac, pustim neko vrijeme. Otvorim boce, stavim par žličica, malo šečera i nanovo flaširam?

Ili da se pomirim s sudbinom i sve bacim?

Molim savjet!

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sri svi 09, 2012 9:30 am

Kvasca se bez filtriranja ne možeš riješit, pa ćeš ga uvijek imati dovoljno za karbonizaciju. Ako ga ima manje trebat će duže za potpunu karbonizaciju ako ga ima više trebati će manje vremena. Meni treba za ale kvasac i po tri tjedna za karbonizaciju ako dužem držim u sekundarnoj na nižoj temperaturi.
Za lager koliko sam čitao treba duže vremena za karbonizaciju pa prema tome pričekaj. Što ti može pomoći je povremeno preokretanje boca da malo pobudiš kvasac.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri svi 09, 2012 10:27 am

ako si čuo i najmanji psssss kod otvaranja, to znači da kvasca ima u bocama i ne trebaš dodavati novi kvasac. sad je samo stvar koliko ga ima i koliko će mu vremena trebati da se namnoži i pojede šećer. znači ja bi to ostavio kako je i ne dirao najmanje 20 dana.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Tomislav
Postovi: 126
Pridružen/a: sri tra 13, 2011 11:55 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la Tomislav » sri svi 09, 2012 10:32 am

Na kojoj temperaturi da ga držim?
Dakle govorimo o lager pivi.
Imam prirodnih nekih 18C u garaži, ili u frižideru na oko 6-10C.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri svi 09, 2012 10:39 am

Tomislav je napisao/la:Na kojoj temperaturi da ga držim?
Dakle govorimo o lager pivi.
Imam prirodnih nekih 18C u garaži, ili u frižideru na oko 6-10C.
ako si karbonizirao s dekstrozom, možeš na sobnoj temperaturi ili što toplije. s druge strane, ako si karbonizirao sa sladovinom ili bijelim šećerom onda bi trebao boce držati na temperaturi na kojoj si fermentirao pivo. dakle 8-12° i to će potrajati duže, naravno.....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Tomislav
Postovi: 126
Pridružen/a: sri tra 13, 2011 11:55 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la Tomislav » sri svi 09, 2012 11:08 am

Karbonizirao sam s dekstrozom, dakle sobna temperatura.
Sad se samo moram naoruzati s strpljenjem :roll:

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri svi 09, 2012 11:09 am

Tomislav je napisao/la:Karbonizirao sam s dekstrozom, dakle sobna temperatura.
Sad se samo moram naoruzati s strpljenjem :roll:
s obzirom da si dekstrozu stavio, slobodno ga zagrij do 20-22....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri svi 09, 2012 12:09 pm

400d je napisao/la:
ako si karbonizirao s dekstrozom, možeš na sobnoj temperaturi ili što toplije. s druge strane, ako si karbonizirao sa sladovinom ili bijelim šećerom onda bi trebao boce držati na temperaturi na kojoj si fermentirao pivo...
Možeš li, molim te, objasniti ovo gore, zašto je to tako, a ne isto za sve šećere?

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri svi 09, 2012 12:25 pm

Ja ne znam objasnit zakaj ali mogu opisati svoje iskustvo.Radi se o ale pivi a ne lageru kao kod Tomislava i uvijek flaširam sa dekstrozom iz dm-a ali u jednoj turi mi je nestalo dekstroze pa sam stavil obični bijeli šećer u 15 boca i to istu količinu koliko stavljam dekstroze i nakon 5 dana su boce sa dekstrozom bile već jako tvrde a boce sa šećerom su bile mekane.Kad sam par dana kasnije otvoril po jednu od svake,ove s dekstrozom su bile dobro gazirane,ove sa šećerom skroz ne gazirane.Temp.na kojoj su sve boce bile je bila 20C.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri svi 09, 2012 12:39 pm

Kod: Označi sve

Sucrose Chemistry

Sucrose is more commonly called table sugar. It's made of two monosaccharide rings -- one glucose or dextrose, and one fructose. The chemical formula for sucrose is C12H22O11, making it almost twice the size of plain dextrose. Sucrose tastes much sweeter than dextrose, because fructose is intensely sweet and increases the strength with which sucrose binds to the sweetness receptor in the mouth relative to that of dextrose.
Dekstroza je jednostavniji secer i zbog toga je kvascu lakse da ga preradi. Zbog toga se pivo brze gazira.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri svi 09, 2012 12:48 pm

Don Genovese je napisao/la:
400d je napisao/la:
ako si karbonizirao s dekstrozom, možeš na sobnoj temperaturi ili što toplije. s druge strane, ako si karbonizirao sa sladovinom ili bijelim šećerom onda bi trebao boce držati na temperaturi na kojoj si fermentirao pivo...
Možeš li, molim te, objasniti ovo gore, zašto je to tako, a ne isto za sve šećere?
svarrogh je napisao da je dekstroza jednostavnije molekularne strukture od glukoze ili maltoze.

lager kvasac fermentirajući kompleksnije šećere na višim temperaturama od preporučenih (npr. sobna temperatura), proizvodi primjetne voćne arome, što nije slučaj sa dekstrozom.

ovo je jedino bitno kad radiš bottle conditioning jer ti je u cilju da što brže izgaziraš pivo........

naravno možeš ti koristiti i obični bijeli šećer, med ili sladovinu, ali trebao bi onda raditi bottle conditioning i gaziranje na temperaturi koja je preporučena za lager kvasac, a to onda traje puno duže....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri svi 09, 2012 1:00 pm

petro :pivo3: :hmelj: koristim bijeli šečer i posle sekundara pol šarže po(pi)trošim na probe ,još nije,još nije! :wink:
dekstroze ima u dm? ak se ne varam

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri svi 09, 2012 1:22 pm

mali badem je napisao/la:petro :pivo3: :hmelj: koristim bijeli šečer i posle sekundara pol šarže po(pi)trošim na probe ,još nije,još nije! :wink:
dekstroze ima u dm? ak se ne varam
Je u dm-u ima.Promijenili su boju pakiranja pa je sad kutija svijetlo zelene boje i piše na njoj das gesunde plus traubenzucker mit 10 vitaminen.Kutija je od pol kile i košta cca 12.80 kn.Mislim da sam na nekoj temi vidil da je neko stavil sliku kutije al nemrem sad pronaći.
Evo link sa slikom sa neta:
http://www.codecheck.info/suesswaren_sn ... aminen.pro

Samo kaj je kutija skroz svijetlo zelena sad po novom.Nikad problema nisam imal s tim kod flaširanja.

Odgovori