Pivo se ne gazira

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Tomislav
Postovi: 126
Pridružen/a: sri tra 13, 2011 11:55 am
Lokacija: Karlovac

Pivo se ne gazira

Post Postao/la Tomislav » pon svi 07, 2012 9:06 am

Pozdrav svima,

prije dva tjedna odradio sam flaširanje crnog lager piva.
Problem je u tome što se u ovih dva tjedna pivo doslovce uopće nije gaziralo. Od 6 pivi kojih sam otvorio samo jeda je bila gazirana, i to u potpunosti.

Sumnjam na flaše. Prije nego što sam flaširao pivu, očistio sam ih na sljedeći način:
-potopio u Oxy action na nekih pola sata i isprao s vručom vodom
-oprao još jednom s deterđentom za suđe i četkom i isprao s vručom vodom
-stavio u perilicu da se operu (bez tablete)

Da li je možda koncentracija kemikalija u flašama ubila kvasac u pivi?
Pretpostavljam da se ovo ne može popraviti?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon svi 07, 2012 9:34 am

ovo što opisuješ može biti uzrokovano samo jednim razlogom - čepovi. ili ih nisi dobro zategnuo kod flaširanja čepilicom ili su bili "falični".....

ako imaš jednu od 6 gaziranih, to znači da se pivo gaziralo, ali ti je na većini boca ispušten CO2 kroz čepove.....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Tomislav
Postovi: 126
Pridružen/a: sri tra 13, 2011 11:55 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la Tomislav » pon svi 07, 2012 9:44 am

Moguće, međutim ono što me buni je to što se kvasac nije istaložio na dnu. Obično se napravi solidan talog nakon što kvasac pojede sav šečer...

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon svi 07, 2012 9:52 am

Tomislav je napisao/la:Moguće, međutim ono što me buni je to što se kvasac nije istaložio na dnu. Obično se napravi solidan talog nakon što kvasac pojede sav šečer...
to ne mora ništa značiti. uostalom lager kvasac se svakako sporije i teže taloži od ale-a...
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » pon svi 07, 2012 9:55 am

Da, i meni se čini koda ti čepovi nisu dobri, probaj opet prečepariti boce i nadati se najboljemu :)

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » pon svi 07, 2012 9:56 am

Meni se jedna tura nije zgazirala dovoljno,tj. neke su bile dovoljno gazirane ali većina ne, da bih kasnije otkrio da čepovi nisu dovljno stisnutu, mogao sam ga prstom podić tako da se ćulo lagano ksss. Upravilu, više ne kupujem takve čepove (zlatne boje - od istog proizvođaća ima raznih ćepova sve ovisi o pošiljci). Već kad sam flaširao osjetio sam da ih jaće treba stisnuti sa ćepilicom, oćito sam trebao još jaće.
Mislim da ti je tu problem.
Koja slučajnost, isto mi se to desilo kod crnog piva.

Avatar
Tomislav
Postovi: 126
Pridružen/a: sri tra 13, 2011 11:55 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la Tomislav » pon svi 07, 2012 9:56 am

Nekako nisam očekivao da bi problem bio u tome. Tjedan dana prije, sam flaširao s čepovima iz iste serije i s istom čepilicom i sve ok. Definitvno se nadam da nisam fulao kod flaširanja jer bum se streljal...

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pon svi 07, 2012 10:03 am

Beca je napisao/la:Upravilu, više ne kupujem takve čepove (zlatne boje - od istog proizvođaća ima raznih ćepova sve ovisi o pošiljci).
Mislim da i ja imam problem s tim zlatnim čepovima.Prvo sam kupil 200 kom nekakvih tamnih čepova i bili su super.Zadnju turu sam prvi put flaširal s tim zlatnim čepovima i isto sam primjetil da treba jače stisnuti.
Obično nakon 2 tjedna imam fino gaziranu pivu a sad nakon dva i pol tjedna piva je gazirana ali slabije.Sumnjam na te čepove jer su sve 3 boce koje sam otvoril bile slabije gazirane nego inače.Većinom radim iste recepte da utvrdim gradivo i sve je bilo skoro isto kao i kod prethodnih tura,ista količina šećera za karbonizaciju,isti sistem pranja boca itd.a evo nisam zadovoljan kak je gazirano.Sad je piva u frižideru jer imam za vikend prvi rođendan od sina a sve me strah ponuditi ljudima koji su navikli da grize co2 ovu svoju slabije gaziranu pivu.

Avatar
Tomislav
Postovi: 126
Pridružen/a: sri tra 13, 2011 11:55 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la Tomislav » pon svi 07, 2012 10:07 am

Mislim da ću reflaširati onda. Samo dodao bih 1-2 grama šećera za svaku sigurnost.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pon svi 07, 2012 10:19 am

Vidim svi upucuju na cepove, vjerojatno i jesu, ja uvijek stisnem dok mi ne "preskoci" i totalno nabijem bocu u cepilicu, kasnije ju vucem van, moram malo rasklimat kao.

Uglavnom htio sam reci da je netko pisao o problemu sa gaziranjem nakon pranja u perilici, ukoliko u preilicu idu neke kemikalije (napisao si bez tablete, tako da je mozda to to, neznam nemam perilicu doma). Ne bih znao tocno ali znam da sam nesto citao o tome tu na forumu. Tako da ako je dobro zacepljeno mozda je do toga.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon svi 07, 2012 10:24 am

Zedni je napisao/la:Vidim svi upucuju na cepove, vjerojatno i jesu, ja uvijek stisnem dok mi ne "preskoci" i totalno nabijem bocu u cepilicu, kasnije ju vucem van, moram malo rasklimat kao.

Uglavnom htio sam reci da je netko pisao o problemu sa gaziranjem nakon pranja u perilici, ukoliko u preilicu idu neke kemikalije (napisao si bez tablete, tako da je mozda to to, neznam nemam perilicu doma). Ne bih znao tocno ali znam da sam nesto citao o tome tu na forumu. Tako da ako je dobro zacepljeno mozda je do toga.
ne radi se tu o tome. problem s perilicom je u tome što one tablete sadrže symethicon - sredstvo za neutralizaciju pjene. zamisli kako bi to izgledalo da u sred komore za pranje posuđa se stvori pjena :lol:

to sredstvo smanjuje površinsku napetost mjehurića i čini da isti pucaju. naravno, čak i u tragovima, značajno utječe na pivsku pjenu pa nije preporučljivo prati boce na taj način, ili ako se već peru onda ih treba dobro isprati.

međutim, ovo ne može utjecati na količinu stvorenog CO2 u bocama.....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pon svi 07, 2012 10:28 am

premalo kvasca u pivu garant. dogodilo mi se par puta, kada je pivo bilo jako dugo na sekundarnoj, pa se istalozio skroz. u lager pivo sam umjesao jednu vrecicu kvasca na 70 L piva prije flasiranja. otada sve super. to sam pokupio na stranim forumima

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon svi 07, 2012 10:29 am

ervin je napisao/la:premalo kvasca u pivu garant. dogodilo mi se par puta, kada je pivo bilo jako dugo na sekundarnoj, pa se istalozio skroz. u lager pivo sam umjesao jednu vrecicu kvasca na 70 L piva prije flasiranja. otada sve super. to sam pokupio na stranim forumima
kako onda objašnjavaš jednu gaziranu na 6 negaziranih boca?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pon svi 07, 2012 10:33 am

zato imamo 400d da objasni. :D TNX sad mi je jasnije, znam da sam citao ali posto ju nemam nisam previse obracao paznji, super da pise ovdije pod ovim topicom, sigurno ce jos netko naletjeti na negazirano pivo, pa ce znat o cemu se radi i da li je koristio te tablete ili ne.

Meni je prvi put kum prao boce u perilici, i ostao je bez "necega" pa kad sam isao k njemu poslao me u lidl, ali ne po tablete vec po nekakvu W5 "SOL" za perilice, ja sam ih jos jedno isprao i nisam imao problema sa gaziranjem. :) E sad da li je to isto kao i tablete, ne bih znao. :D To je jedini put da sam dobio boce iz perilice.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pon svi 07, 2012 10:41 am

ervin je napisao/la:premalo kvasca u pivu garant. dogodilo mi se par puta, kada je pivo bilo jako dugo na sekundarnoj, pa se istalozio skroz. u lager pivo sam umjesao jednu vrecicu kvasca na 70 L piva prije flasiranja. otada sve super. to sam pokupio na stranim forumima
Sumnjam da je zbog premalo kvasca,barem u mom slučaju.Nikad u pravilu ne radim pretakanje u sekundar,osim jednom kad mi je bačva propišala,tak da imam sigurno dovoljno kvasca.U bocama mi se talog već zaljepio za dno,piva se počela bistriti,tak da je kvasac pojel šećer za karbonizaciju ali vjerojatno čepovi malo puštaju.Milsil sam da je možda premalo šećera ali zadnja 4 flaširanja sam stavljal istu količinu i bilo mi je bolje gazirano.Mene ne brine malo manje co2 nego to kaj je pjena nikakva a stavljal sam zobene pahuljice baš radi pjene a pjena je loša.Više nikad ne bum stavljal u pivu niš osim ječma,vode i hmelja.

Odgovori