Kegerator

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » pet tra 13, 2012 9:15 pm

stvarno nis ne znam o kegovima, pa mozda pitam glupost, ali zanima me jedna stvar.. nakon tih 7 dana kad se pivo karbonizira, mora li boca i dalje biti spojena na keg da radi pritisak kod tocenja, ili je mozemo odspojiti i bez problema istociti tih 18L..


definitivno bi si nabavio ovu opremu, ali ako boca mora biti stalno spojena, onda bih radje uzeo neku manju od 5kg npr, tako da je lakse mogu nositi kad idem npr na more i kojekakve rostiljade...

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sub tra 14, 2012 2:13 am

Mozes tociti bez da je spojena ali ce ici polako i ne znam da li ces moci sve iztociti. Vjerojatno ne. Zato imas onaj party cilindar za CO2 koji u sebi ima 16g CO2. Nije skupo. Uzmes si to, spojis na keg i istocis ga kao covjek :)

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » sub tra 14, 2012 8:40 am

super

kegove (coca cola) sam nasao kod jednog lika za 100kn komad, vjerojatno cu uzeti 2 komada

znaci ostalo sto mi treba su ulazni i izlazni prikljucak, to bi uzeo sa hop-and-grpae, oko 60kn je svaki
http://www.hopandgrape.co.uk/public/det ... UI20173038
http://www.hopandgrape.co.uk/public/det ... UI20152644

zatim pipa, to sam vidio na njuskalu za 120kn, vjerojatno si i ti takvu uzeo, bocu 5kg (puna) sam takodjer nasao na njuskalu za 350kn, manometri 250kn i par metara slaufa...

znaci sve zajedno bi bilo oko 1000kn...

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » sub tra 14, 2012 11:12 am

samo pazi da se ne zeznes, coca cola ima pin lock prikljucke! ovi koje si linkao su ball lock, za pepsi kegove

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sub tra 14, 2012 11:20 am

samo pazi da se ne zeznes, coca cola ima pin lock prikljucke! ovi koje si linkao su ball lock, za pepsi kegove
Da, nemoj sa tim da se zeznes. Evo ti par pdf-ova.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub tra 14, 2012 11:20 am

Prvo si nabavi bačve, a onda po njima spojnice. Imaš nekoliko vrsta bačava otprilike istih volumena s različitim vrstama priključaka:
- pin-lock spojnice (dva pina za CO2, tri pina za izlaz)(valjda Pepsi),
- ball-lock spojnice (razlika CO2 i izlaza je u promjeru muškog priključka na bačvi)(valjda Coca-Cola), pa isto to samo malo drukčijih promjera spojnice (nekakav starinski sistem),
- pa još nekakav još stariji sustav koji se više ne upotrebljava

Pametno je zamijeniti i komplet gumica jer su polovne sigurno već dotrajale (otvrdnule i ne brtve, raspucale). Bocu kupi s atestom jer ti je isti 250 kn. I td. ...

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sub tra 14, 2012 11:36 am

Obrnio si! Pin lock je coca cola, ball lock je pepsi.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub tra 14, 2012 12:27 pm

Pa napisao sam "valjda", a to znači "da možda i ne" :lol:

I, prebrzi ste s tim pisanjem. Dok ja smislim što i kako ide, već tri posta legnu "k'o kuma".

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sub tra 14, 2012 12:43 pm

Bemti.. zašto sam uopće pitao išta oko kegginga, sad me zainteresiralo i mislim se počet polako skupljat opremu.

Pitanje: mora li se bačva napunit do vrha i ima li nuspojava ako je napunimo recimo 3/4 (tura mi je oko 36L)?

Kako sam shvatio potrebno je ~7 dana za gaziranje jednog kega. Šta ako imam 2 kega, jednog gaziram a u drugi stavim pivo i taj čeka?
Onda bi bilo dobro prvo gazirat onog koji nije cijeli napunjen (zbog zraka u kegu).

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sub tra 14, 2012 12:52 pm

Nikad kraja ulaganju,ha? :D:D

Ne mora se bacva napuniti do kraja. Na bacvi od pepsija imas ventil za ispustanje viska CO2. Napunis pivom do pola, nadrukas CO2 a visak O2 ispustis kroz ventil. Tada ti je pivo sigurno i nema doticaj sa kisikom. Kao takvo, moze stajati koliko hoces bilo gazirano ili ne. Ostavis ga da odlezava, kad napravis mjesta u hladnjaku, ubacis ga, ohladis, gaziras i pijem. Pis ov kejk.

Moje ture su takodje 35L. 19L ide u keg a ostatak u boce.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub tra 14, 2012 1:07 pm

Možeš i brzim postupkom, samo onda se od mučkanja pojavi valjda ugljična kiselina, koja se nakon nekoliko sati (možda i desetak) mirovanja opet otopi u pivi dok piva miruje. Ne osjeti se jako, ali ima je.
Ili ugradiš T-komad na crijevo za CO2 i razdvojiš CO2 za svaku bačvu posebno, pa ćeš imati isti tlak na obje bačve. Ili iza glavnog reducira ugradiš još dva pa imaš za svaku bačvu posebnu regulaciju tlaka.

Bačvu puniš max. otprilike 2 cm niže od cijevi za CO2 (koja se ugura u rupu ispod priključka za CO2. Minimum praktički ne postoji jer ti je bačva ispunjena s CO2 pa se piva ne kvari (prije glavnog puštanja CO2 u punu bačvu malo pustiš CO2 unutra da tek toliko podigne tlak iznad atmosferskog, pričekaš par minuta da se CO2 slegne ispod zraka koji je ostao kod zatvaranja, zatim ispustiš zrak iz bačve kroz drenažu na poklopcu - ako postoji drenaža, ako ne, pustiš zrak tako da kad skineš spojnicu za CO2, pritisneš malo pipac na spojnici na bačvi), ali čim manje pive u bačvi manje ti se isplati karbonizirati pivu na taj način.

Hm, opet kasnim.
Zadnja izmjena: Don Genovese, dana/u sub tra 14, 2012 1:09 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sub tra 14, 2012 1:08 pm

okarm je napisao/la:super

kegove (coca cola) sam nasao kod jednog lika za 100kn komad, vjerojatno cu uzeti 2 komada...
ima lik vise toga ili?
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sub tra 14, 2012 3:38 pm

Čitam ovo o keggingu i plačem jer bi i ja tak nekaj,još kad se sjetim da sam mali frižider dal na otpad prije par godina jer smo kupili veliki.Ko bi znal da se bum s ovim hobijem bavil.Isto tak sam pred 15-16 godina delal u coca coli baš na punjenju sirupa(između ostalog posla) u te male kegove!Da sam si bar kojeg maznul a ne ja sam se smijal koje budale piju točenu kolu.

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » sub tra 14, 2012 3:43 pm

Zedni je napisao/la:
okarm je napisao/la:super

kegove (coca cola) sam nasao kod jednog lika za 100kn komad, vjerojatno cu uzeti 2 komada...
ima lik vise toga ili?
ima ima... na poslu mi je kontakt njegov, pa ti u pon ujutro mogu poslati ak treba..

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sub tra 14, 2012 3:45 pm

Hajde vidi i za mene! Cijena je stvarno super :) Naravno, ako ima viska koje ti ne mislis kupiti.

Odgovori