Voda

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Wodillica
Postovi: 235
Pridružen/a: sri ruj 22, 2010 8:51 pm
Lokacija: Zagreb - Podsused

Voda

Post Postao/la Wodillica » pon sij 09, 2012 11:18 pm

Voda je uz slad najvažnija sirovina u proizvodnji pive. Do sada nisam pridavao vodi važnost u mojim nazovimo ih eksperimentima u kuhanju pive. Nisam pivu kuhao po nekim određenim receptima već onako po nahođenju i nekoj mojoj intuiciji, normalno pazeći na osnove pripremanja pive. Sve što je skuhano na moje zadovoljstvo je i popijeno.
E previše sam skrenuo s teme. Ovo bi moglo interesirati one koji gravitiraju zapadnom dijelu Zagreba. Iza Zaprešića prema Puščanskoj Dubravi postoji izvor Stalnjak nekoliko puta sam za kuhanje pive koristio vodu sa tog izvora.
Količina vode je neograničena i do samog izvora može se doći autom. Na izvoru je izvješen certifikat da je voda dobra za piće. Nisam radio analizu vode jer mi je samom preskupo u ZZJZ 200kn + PDV ( sirovine za 100l pive).
Ako ima zainteresiranih koji bi koristili vodu sa izvora u kuhanju pive, bilo bi dobro da podijelimo troškove analize vode, tako da imamo točne parametre.
Ne volim kad mi gaće uđu, gdje već uđu i da vodim brigu tuđu.......

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » uto sij 10, 2012 12:39 am

Misliš na onaj izvor na "Bumerangu". Prije Pojatna.

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » uto sij 10, 2012 1:39 am

ja se isto spremam odnjeti na analizu vodu iz svog bunara... nosio je stari prije 2 godine, voda je super.. ovi u zavodu se nisu mogli nacuditi da je iz okolice ZGa, tada nisam vodi pridavao neki znacaj pa nisam sacuvao analizu da vidim tocne vrijednosti.....

inace bunar je dosta dubok, nekih 30m, i unutra je ko neka rijeka... razina vode je stalno nekih pola metra.. i po zimi i po susi... nekad je struja vode unutra toliko jaka (pogotovo pred promjenu vremena da se po noci kad je tisina na dvoristu u krugu 20-30m od bunara cuje kako unutra pljuska voda..

Sad po zimi je fora, kak je unutra topli zrak, onda isparava iz bunara pa izgleda kao da imam gejzir u dvoristu... sranje je jedino kaj se onda sve seoske macke skupljaju oko bunara jer im je toplo pa mi pas laje po cijele noci...

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto sij 10, 2012 2:40 am

:? jesi mjeril temperaturu vode i možda razmišljal o toplinskoj pumpi.hm,zbunjuje me isparavanje iz bunara.koji je to dio grada?

Avatar
strunki
Postovi: 81
Pridružen/a: sri lip 16, 2010 9:18 pm
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la strunki » uto sij 10, 2012 1:46 pm

Koristim vodu sa tog izvora od prvog dana i zadovoljan sam.
Zainteresiran sam za podjelu troškova analize.

Jedino što znam da je voda mekana, negdje na netu sa akvarijskih foruma sam izvukao podatak tvrdoče od 3gh.
Voda sa Stalnjaka (izvor u šumi između Zaprešića i Pojatna) je izrazito mekana - ima vrlo malo kalcij i magnezij što je čini idealnom za kuhanje (ne ostavlja bijele mrlje na suđe), i poznato je da je ta voda vrlo zdrava i za ljudsku konzumaciju. O ljekovitosti ne znam...
Voda ima dosta željeza, ali zbog manje vrijednosti tvrdoće i 'neutralni' pH (od 6,9 do 7,1)....
Kad zagorca pitaš kaj mu je kljet, mam ti bu rekel to celi je svet...

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sub vel 04, 2012 6:59 pm

Dok je snijeg čist skupite ga u lonac i stopite. Trebati će vam destilirane vode prije ili kasnije. Može stajati u kanisteru do globalnog zatopljenja, samo označite kanister.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sub vel 04, 2012 8:37 pm

misliš čist tehnički ( nije ga nitko zapišao) ili nekako drugačije čist? Da li je ovo prilika da uhvatim 100 lit destilirane za moj eksperiment kuhanja pola snpa i pola lagera?

Btw. juče smo ja i babangida pili tvoj alt. Jako dobro pivo.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sub vel 04, 2012 8:44 pm

Da, sad dok još pada je pravi trenutak za skupljanje. Poslije ima čađe, prašine, potpisa od pasa...
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » sub vel 04, 2012 9:58 pm

Mene se dojmise toliko svjeze arome hmelja... Odlicno je!
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned vel 05, 2012 12:11 am

Ferdo je napisao/la:Dok je snijeg čist skupite ga u lonac i stopite. Trebati će vam destilirane vode prije ili kasnije. Može stajati u kanisteru do globalnog zatopljenja, samo označite kanister.
hvala ,ne.ono što prođe kroz zemlju a izađe kao izvor je ono u što vjerujem.ono što je opralo zrak i dovjetrilo od kojekud može biti samo za peglu i sl...... :pivo3:

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned vel 05, 2012 9:00 am

mali badem je napisao/la:
Ferdo je napisao/la:Dok je snijeg čist skupite ga u lonac i stopite. Trebati će vam destilirane vode prije ili kasnije. Može stajati u kanisteru do globalnog zatopljenja, samo označite kanister.
hvala ,ne.ono što prođe kroz zemlju a izađe kao izvor je ono u što vjerujem.ono što je opralo zrak i dovjetrilo od kojekud može biti samo za peglu i sl...... :pivo3:
A onda krene kuknjava, te voda mi je pretvda, te omjer klorida i sulfata ne valja, a demi voda skupa i upitne kvalitete...
Da nemam RO ja bi skupio ove garantirano čiste vode bar za jedno kuhanje.
Kako hoćeš.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » ned vel 05, 2012 9:17 am

Ja idem po lopatu...

Pivo će se zvat "Budejovice sníh ležák"

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » ned vel 05, 2012 12:53 pm

ja imam korito od 600L u kojem topim... vec se oko 150L skupilo jucer :)

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » sri vel 08, 2012 11:49 am

malo citam po netu i na par mjesta vidio da pisu kak je kisnica/snijeg puna raznih metala kaj pokupi u atmosferi pa nije bas pogodna pice...

Nadam se da je tu kod nas u hrvatskoj malo bolja situacija s tim oneciscenjem zraka, jer sam vec skupio preko 300L otopljenog snijega sa seoskih livada :)

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri vel 08, 2012 12:22 pm

Po sporazumu iz Kyota Hrvatska je smalnjila emisiju stakleničkih plinova.
Ne zbog savjesnosti nego zbog uništene proizvodnje. Zato nam padaju kisele kiše po gorskom kotaru od plinova sa industrijaliziranog sjevera Italije.
Bez brige, sve je već zagađeno. Zeleni teroristi inako seru bez veze.
Tu bagru treba potuć.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Odgovori