Party Keg 5L + CO2

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Zedni

Party Keg 5L + CO2

Post Postao/la Zedni » čet lis 20, 2011 12:35 pm

Jućer sam se malo poigrao sa jednom bacvicom od Stephans Brau piva iz Kauflanda...

Cilj je naravno nakon sazrijevanja karbonizirati i tjerati pivo van sa CO2. Za pocetak sam probao napraviti obiscnu soda vodu, otišao do tetka pa smo si probali par špricera... :malosamsipopil:

Znaci klasicno sam ju rastavio i sa donje strane namontirao venitl (6,5kn) za auto felgu, nasao sam samo gumenu, ali bolje bi se dalo sloziti i stegnuti sa ventilom koji ima ful navoj (cca 22kn) ali nije ih bilo pa sam kupio ovaj, ali pase idealno na rupu, kao po mjeri. :)

Gore sam stavio gumicu (0,90kn) i vecu plocicu (par lipa) odrezao sam 10mm bakrene cijevi i na to stavio vecu i manju podlosku te pritegnuo sa "maticom" koja ide na ventile za bicikle, jer nema za kupit matica sa tim finim navojem u zeljezari... Dobro sam steguo i bal moze poceti...

Kupio sam noznu pumpu na akciji u pevecu za 19kn :D jer mi je trebao nastavak za pumpanje, pumpa kosta 19kn a samo crijevo 29!!! haha :)
To sam rastavio i crijevo namontirao na bocu sa CO2.

Natocio sam bacvicu sa vodom cca 3-4L i nafilao sa 3bara i tresao ko blesav koju minutu (da je voda jako hladna prije bi se CO2 vezao i sama karbonizacija ide puno prije) te jos malo nadopunio sve dok ide CO2 unutra do 3bara.

Uglavnom ovo je samo na brzake, to ce se lagano jos doradit kad bude pivo islo unutr. Ali radi ko urica i ne pusta CO2 van. ;)

I to bi bilo to...

P.S. Slozio sam mami sok sa sirupom za slaganje... ODLIČNO!! Bolje je nego s obicnom vodom, naravno. :D

Evo par slika.

slika

slika

slika

slika

slika

Next STOP DIY je mlin, dao sam tokarit valjke... sad samo cekam. :zivjeli2:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

400d

Post Postao/la 400d » čet lis 20, 2011 1:44 pm

koje si dimenzije valjaka uradio? btw, što se bačvice tiče :zivjeli2:
I like the smell of fermentation in the morning

Svarrogh

Post Postao/la Svarrogh » čet lis 20, 2011 1:51 pm

Svaka cast na ovome :) Cim nabavim bocu i manometre, montiram si ovo :D

Zedni

Post Postao/la Zedni » čet lis 20, 2011 1:53 pm

400d je napisao/la:koje si dimenzije valjaka uradio? btw, što se bačvice tiče :zivjeli2:
Vec sam ti napisao u tvom topicu. :D fi40, duzina 120mm ali rupa na koju ce curit ce biti sirine 90-100, da nije veliko opterecenje, jer sto su duzi treba ti jaci motor. Osovine ce biti tokarene cca 40mm/fi12 i idu u lezaje koje cu ugradit u kuciste. Nekak mi se cini bolje da stavim lezaje nego da napravim pikse. Posto ce mi to napravit decki iz bivse firme budu mi to i zakalili da nije sirovo zeljezo. ;)

Bacvica je odlicna, ali samo treba pivo uliti u nju... hehe :zivjeli2:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Svarrogh

Post Postao/la Svarrogh » čet lis 20, 2011 1:57 pm

Ajde opali jednu sliku spoja crijeva od pumpe na manometar sto visi ako ti nije problem...

Zedni

Post Postao/la Zedni » čet lis 20, 2011 1:59 pm

Svarrogh je napisao/la:Svaka cast na ovome :) Cim nabavim bocu i manometre, montiram si ovo :D
TNX, odlicno radi, samo me zanima kako ce biti kad se natoci pivo, neznam jel da stavim odmah iz prve ture koja ce bit za flasiranje za nekih 10 dana, ili ne... jos cu vidjet. :) (Kuhao bi ovaj vikend, ali idem u zagorje na 2 dana pa ne mogu... a i nemogu uzicat psenicnog slada, pa bi mozda opet isti recept napravio, ali ovaj put cu kuhat u "kotlu za čvarke", neznam nekih 50-60L je.)

P.S. Ne treba ti boca i manometri, mozes napravit jos jednostavnij (al skuplje)... a ja cu to imati za prenositi.

Narucis si CO2 pumpu za bicikl i na nju ti se sarafaju 12g,16g itd gramske male bocise za CO2. i posto ide na ventil nadrukas ju tako, sam 2,3 "patrone".

To ti ovako izgleda. A te male CO2 ti koriste birtije za slag... Imas svuda tog za kupit. ;)

slika
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Zedni

Post Postao/la Zedni » čet lis 20, 2011 2:01 pm

Svarrogh je napisao/la:Ajde opali jednu sliku spoja crijeva od pumpe na manometar sto visi ako ti nije problem...
Zanemari taj manometar na pola crijeva, jer je to skinuto sa nozne pumpe, pa sam ostavio manometar. Tebi treba ona kvrga nasarafljena na bocu to je regulator sa 2 manometra, izlazni pritisak i pritisak u boci (taj se ne vidi tu na slici jer je okrenut prema iza)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Svarrogh

Post Postao/la Svarrogh » čet lis 20, 2011 2:19 pm

Oke. Nesto cu vec iskombinirati! Hvala u svakom slucaju!

frici

Post Postao/la frici » čet lis 20, 2011 11:08 pm

Žedni,svaka ti čast!Ovo ću i ja probati,imam 7 kom tih bačvica :D
frici

Zedni

Post Postao/la Zedni » pet lis 21, 2011 7:18 am

I ja imam 7komada, obavezno si tako nesto napravi, odlocna stvar, pogotovo ako doma imas CO2 sa regulatorom. ;) A moses i sa malim CO2 bocicama, ali je to malo skupo. Treba ti par komada a dosta su skupe. To cu napravit eto tak da imam za prenosit i za sminku ako treba jos CO2. :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

frici

Post Postao/la frici » pet lis 21, 2011 8:34 am

Co2 bocu imam,jedino nemam manometre.A morat ću nabaviti.
frici

Zedni

Post Postao/la Zedni » pet lis 21, 2011 9:14 am

frici je napisao/la:Co2 bocu imam,jedino nemam manometre.A morat ću nabaviti.
BITAN JE RUGLATOR i manometar na njemu da vidis izlazni pritisak, a drugi manometar ti samo pokazuje koliko ima u boci, sto je bitno, ali puno manje. Regulatori ti se nadu po njuskalu po cca 200-350kn.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

okarm

Post Postao/la okarm » sri tra 25, 2012 7:20 pm

Zedni je napisao/la:P.S. Ne treba ti boca i manometri, mozes napravit jos jednostavnij (al skuplje)... a ja cu to imati za prenositi.

Narucis si CO2 pumpu za bicikl i na nju ti se sarafaju 12g,16g itd gramske male bocise za CO2. i posto ide na ventil nadrukas ju tako, sam 2,3 "patrone".

To ti ovako izgleda. A te male CO2 ti koriste birtije za slag... Imas svuda tog za kupit. ;)
jel se zna podatak koliko tocno treba tih kartusa da bi se karboniziralo tih 5L piva.. ako idemo nekom racunicom da prosjecno karbonizrano pivo u sebi ima oko 2,5g co2 po litri, znaci za 5L bi trebalo 12,5g plina... ak su te male kartuse od 12 i 16g, ne bi li bilo previse 2-3 komada?

Zedni

Post Postao/la Zedni » sri tra 25, 2012 7:35 pm

hmmm... ovisi o temperaturi, sto hladnije to se co2 bolje veze, na 0 stupnjeva oko 5 grama po litri za 2.5 vol karbonizaciju. Nema ti nego do testiranja i probe, lupis prvo 3 komada i ostavis par dana na hladnom i probas ako nije dosta stavis jos. :) hehe. :D

Ako ti je mega hitno ohladis maksimalno i onda stavis 2komada muckas ko manijak oko 20s, taj co2 ce se vezat za pivo, pa lupis jos 2 komada i muckas opet... ostavis cca pola sata-sat da se sve smiri i tocis. ;)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

zrinski

Post Postao/la zrinski » čet tra 26, 2012 10:05 am

Karbonizirati pivo u toj bačvici se može i na klasičan način sa šečerom.
Baš sam sa pajdašima riješil neki dan jednu.
Piva je dobro gazirana od prve do zadnje čaše.
Jedino treba pustiti malo zraka gore da se može sve istočiti i naravno treba ju potrošiti brzo, ali to nije problem. :zivjeli2:
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Odgovori