Najbolje pšenično???

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Najbolje pšenično???

Post Postao/la OLD » sri tra 16, 2014 11:37 am

Sa mnogima koji vole ovaj stil piva te kuhaju iste, sam često raspravljao o recepturi za jedno takvo idealno pivo. Nitko od njih nije bio potpuno zadovoljan sa svojim pšeničnim te se gotovo uvijek nalazila nekakva zamjerka. Npr., previše ili nimalo banane, previše klinčića,kiselo, ili slaba aroma pšenice, pregorka itd. Bilo je mnogo razgovora i o kvascima i po tome (barem meni) uvjerljivo najbolje rezultate daje wyeast 3068 a od suhih se zna dobiti svašta. Probavao sam sa mauribrew weiss ili onaj suhi pšenični od Malt Miller-a, od kolega sam probavao sa WB-06 ili T-58 pa zna biti svega, od ukusnih piva do nečega što bi trebalo biti nalik pšeničnom. Često ljudi znaju odfermentirati visoko misleći da će na taj način dobiti hrpu banane a često dobiju hrpu fuzelnih alkohola i onu neugodnu ljutinu(ponekad ju je teško razlikovati od tanina). Također je često bilo razgovora o postotku pšenice pa je tu raspon od 30% do 55% itd.
Uglavnom bilo bi dobro podijeliti iskustva pa pucajte :lol:
Volim ih zahmeljene.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sri tra 16, 2014 11:52 am

Zaboravi napisati da sam prije par dana prvi put koristio onaj Konig Ludwig kvasac od Maltzwerstadt-a pa ne znam još kakav je. Sve se nadam da je drugačiji od ovih dostupih suhih i da daje nešto novo.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sri tra 16, 2014 11:57 am

osim alkohola koji nisu dobro došli mislim da je sve ostalo stvar pojedinačnog ukusa i tu je nemoguće ugoditi svima a drugo ti neznam više ništa o tome jer sam do sad kuhao samo dvije ture pšeničnog.

druga tura je ispala pivčina kakvu bi uvijek želio imati kraj sebe sa 30% pšeničnog slada 10% minhena i 2% crystala 120 s targetom i opranim WB-06 kojeg sam overpično cijelu hrpu.. fermentiralo na 21 i požderalo sav šečer za 36h...

sve je rađeno napamet i ispalo je meni jedno od najboljih piva koje sam napravio.. za druge neznam ali vidim po količini boca koje su ostale da je tražena roba..

slijedeća misija mi je nekakav dunkel, probao bi klonirati paulanerov.. ima li tko kakav savjet??
in fermantation we trust

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sri tra 16, 2014 12:06 pm

Ma mislim da kod ovog stila ima najviše nezadovoljnih pa zato i podižem ovu temu. Pogotovo su zanimljive kombinacije namjernog "underpitching-a", temperature fermentacije (onaj zbroj 31 C) itd. Takve kombinacije su baš posebne za ovaj stil.
Posebno je bilo zanimljivo na zadnjem sudačkom treningu gdje se ocjenjivalo pšenična piva.
PS:@ tinl:čuvaš li tu bocu još uvijek ili si popustio grijehu :?:
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » sri tra 16, 2014 12:49 pm

Pšenični slad iz beershopa je dosta kisel pa sam njega stavljao oko 40% i pivo na kraju nije "kisilo", ali bilo je više "bistrije" nego što je bilo mutnije.
Dosad sam radio samo sa Wy3068. (čak niti WB 06 nisam koristio)
Za slijedeće pšenično ću probati ići sa jedno 60% pšeničnog (svezapivo) a sa kvascem neću ići na "underpitch" nego ću ga staviti onoliko koliko treba (kao za sva piva).

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sri tra 16, 2014 1:03 pm

Ovo sa 60% pšenice i mene muči, htio bih probati ali me strah te kiselosti koju sam kod drugih osjetio. Baš napiši kako ispadne.Sa WB-06 je mislim, mali badem i dobio je Ok pivo.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » sri tra 16, 2014 1:11 pm

hmmm moja pšenična su ošla u kiselo, al očito ne znam baratat sa WB-06. il je temperatura fermentacije bila kriva, iako za weizenbock i dunkelweizen je pisalo da je 18-20C u fermentoru ok. il previše pšenice od pufa :D. sve u svemu nije idealno. s tim da je Ph prilikom kuhanja bio dobar, 5.4.
sljedeće kaj ću probat je od baltazara naručit pšenične kvasce i napravit weizen. ne znam ima li ko iskustva sa njegovim kvascima. sad kad smo sudili sam se skroz nabrijo :D.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » sri tra 16, 2014 2:17 pm

Što se mene tiće, radio 3 puta. Prvi put radio Schneider Clone sa weihenstephan kvascom i ispala neutralna piva, vrlo pitka ali bez previše estera. Drugi put radio sa WLP300 i ispala korektna piva, malo više klinčića, malo manje banane. Treći put sam ponovio drugi recept ali sam radio dekokciju i ispala prilično jednaka piva. Fermentacija je bila na 19 stupnjeva, dignuto na 21 stupanj. Uglavnom, u odnosu na par kupovnih pivi je bila poprilično jednaka. Radio sam sa pšeničnim sladom iz Gradiške, ne znam kakav je ovaj iz beershopa.

Količina slada je uglavnom uvijek ista:
45% pilzen
50% pšenica
ostatak je išao munchen za svijetle pive ili kombinacija munchen i roasted za dunkel.

Koliko znam, Baltazar ima banku koju je dobio od kupovnih kvasaca. Ja sam radio sa njegovim weihenstephanom i ispala OK piva. Najbolje da njega direkt pitaš.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri tra 16, 2014 2:59 pm

Volim psenicna piva, i kuham ih redovito, zadovoljan sam sa WB06, 3068 ce dati banana puno vise (u istim uvjetima).

Vec nekoliko puta sam rekao za zadovoljstvo sa WB06, isto kao da mi NIKADA nije ispalo sa fromentom od pufa kiselo, obicno radim uvijek 50:50, rijetko kada minhenski ili vienna.

Meni osobno se vise svida bananasti profil ISPRED klincica, ali mora ih biti u pozadini. Pase mi odredena doza kiseline ako je fino izbalansirana u odredenoj mjeri, ali koja je to mjera? heh

Nepca su nam razlicita, a znam da ti OLD kiselinu osjetis puno jace jer je tebi Maisel's Weisse bio prekisel, za mene je to blaga i ugodna kiselina. fenomenalno pivo.

Ja bih rekao da su weizen kvasci dosta osjetljivi kvasaci koji daju siroki spektar raznih okusa i aroma… temperature, kolicina kisika i kvasca utjece na odnos banana/klincic. Mislim da je tehnika i kontrola tih kvasaca VRLO bitna.

Zivjeli! :)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri tra 16, 2014 3:04 pm

dva kuhanja bila su sa Ireksovim pšeničnim sladom , sa wb 06 i temp ferm od 20-23c. omjer je bio 45% pšen a 55 ječmenog slada . zaprva kuhanja weizena - sasvim zadovoljan .
jedna od piva koja brzo odrasta i najbolje ju je prigrliti mladu :P

najbolja iskustva s tim kvascem je imal Žedni .konstanta dobrih weizena , kako sam kaže i sve sa poof ovim pšen sladom . eto ........

:hmelj:

eh , počel sam pisati u jutro a završil prije dnevnika :roll: :P

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sri tra 16, 2014 5:37 pm

Jeli tko ikada uspio dobiti onaj kremasti mouthfeel, kao kod Weihenstephanen-a i kako to dobiti. Meni je isto najbolja banana u prvom planu ali ipak volim nešto klinčića (onako u pozadini).
Volim ih zahmeljene.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri tra 16, 2014 6:18 pm

imam špulijus da je taj kremasti ( dobro pogođeno )mfeel samo stvar jako mekane vode . nikakve reskosti tu nesmije biti , pa je onda taj sladni okus okićen bananom i klinćićem kad se iz kvasca izvuće max malo povišenom temp fermentacije ili podnasadom ili slabijom aeracijom....posebno netreba zanemariti ukomljavanje .!!!

to ti je jednostavno samo vizualiziraš :pivo3: :hmelj:

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » sri tra 16, 2014 7:43 pm

Probaj staviti malo neslađene pšenice ili ječma za tu punoću u tijelu. Mislim da je tu fora i naravno dekokcija. Makar, svojevremeno sam čitao jedan PDF gdje je frajer uspoređivao single infusion sa step infusiom i sa dekokcijom i on se kune da tu nije vidio neku preveliku razliku vrijednu truda :).

Što se tiće mekane vode, neznam jeli švabe prilagođavaju vodu ili ne.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sri tra 16, 2014 8:46 pm

Umjesto dekokcije sam znao stavljati šačicu melanoidnog a sada sam na Svarrogh-ovu preporuku upotrijebio Cara pils pa da vidimo kako će to ispasti.
Voda za ova pšenična bi trebala biti sa manje minerala, u biti one donje granične vrijednosti. Kod dunkelweizen-a mislim da nije toliko bitno jer je ipak on nešto jači okusom.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri tra 16, 2014 9:12 pm

I nize OLD i nize… ovako negdje… nikada problema sa takvom vodom nisam imao, uvijek koristim RO sa mrvicu soli… takvu vodu koristi Weihenstephan skola u njemackoj za weizen.

Ca--------Mg--------Na--------Cl--------SO4--------HCO3--------RA (CaCO3)
15--------10---------0---------17--------17----------45-----------20
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Odgovori