Brew pot - inox vs. emajl

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » uto kol 16, 2011 10:56 pm

Pivska inox bačva 50L sa ugrađenom slavinom i toplomjerom+stolica+plinska tambura+BIAB +bakrena spirala za hlađenje +još nešto što nije završeno = bezbrižno kuhanje u malom dvosobnom stanu na drugom katu ..
:indianabeer:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri kol 17, 2011 11:34 am

Kontaktirao sam limariju Sebastijan, savjetuju mi da ako oštećenje nije veće od 1 x 1 cm slobodno nastavnim kuhati u oštećenom loncu, a ukoliko je veće da ga nije preporučljivo korisiti.
Srećom, pukotina je cca 2-3 mm x istotoliko, tako da zasad nastavljam kuhat u tom loncu.. moram izračunati vrijeme amortizacije da ga mirne duše mogu zamjenit :)

Pitao sam i za premaze no čovjek mi kaže da proizvođači često izjavljuju sve da prodaju proizvod al nigdje decidirano neće naglasit da se može koristiti i s unutrašnje strane posuđa, jednom riječju "prodaju maglu"..
I za kraj naravno, savjetuje me na pređem na inox...a meni se u glavi vrti ona već poznata "ima li kraja ulaganjima.."

Avatar
smrdi_na_ralon
Postovi: 32
Pridružen/a: ned vel 12, 2017 11:23 am
Lokacija: ZG - doseljenik iz Donje Pištane - Orh

Post Postao/la smrdi_na_ralon » ned vel 26, 2017 8:25 pm

Ahoj!

Hvala svima! Uz vašu konverzaciju i par knjiga uspio sam napraviti svoje prvo pivo :D Odmah otišao na all grain, neki mosaic bobek pale ale, neloše skroz, iako treba još 6-7 dana karbonizacije.

Neću daviti previše, zanimaju me dvije stvari!

BIAB, domaća oprema/ebay uglavnom(lonac 30L emajl :(, dm vrećica, fermentor sa slavinom, temrmostatom, refraktometar, digitalni termometar ebay...i tako to...) E sad znam da emajl nije najsretnije rješenje, namjeravam to pod hitno zamjeniti, al ono 300-400kn mi trenutni plafon, pa bi radije sačekao ukoliko je moguće da nađem nešto veće i povoljnije, ono bar 50L za normalnu lovu.

Dakle što me zanima, napravio već dvije ture 20L, jedna u bocama, druga fermentira (citra pale), no kako sam čitao/radio/istraživao često do sitnih noćnih sati promaknuo mi je dio zašto je zapravo emajl loš! Naime, moj je star ono od dede i jbga ima oštećenja, pa sad više nisam ni siguran jel mi sigurno to pivo piti?? Ukoliko je, mogu li još koju turu profurat u njemu, pa ono kroz koji mjesec uzet nešto poput gore navedenog.

I drugo, probao sam dakle to prvo pivo nakon 5 dana karbonizacije, bilo do pola boce. Ok je okus, miris super, fali pjene, no nakon nekih sat vremena zabolio me stomak i bijah pun plinova cijelu večer :/ imam osjetljiviji stomak i jeo sam sranja prije, pa ne mora ništa značit, ali eto pitam....

Unaprijed hvala na odgovoru/ima, i naravno ukoliko ima netko iskusniji (a vidjeh da ima:) iz vinkovaca voljan malo pokazati kako se to zapravo radi, ili bar sjest na ćevape/pizzu koju plaćam za neko propitkivanje bit ću još zahvalniji!! Sry na podužem postu.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon vel 27, 2017 8:50 am

Moj prijedlog, odjebi dedin lonac što prije. Ne zato što ćeš se otrovati nego zato što je tužan i ružan :D

To pivo koje si probao pretpostavljam da je sa dna ferm. napunjeno (do pola kako ti kažeš) pa je moguće da si povukao više kvasca od kojeg si se napuhao i prdio.
Probaj otvoriti ohlađeno sedimentirano pivo (bar dan dva u hladnjaku ) prije toga ne jesti sranja i ponovo testiraj želudac. Postoji mogučnost da si preosjetljiv na kvasac i tada ti pomaže jedino filtrirano pivo koje usput rečeno nećeš dugo kuhati.
E da još jedno , ne pomišljaj na mogućnost bolova u stomaku prije ,za, i poslije konzumacije piva . Umišljaj da piješ neki eleksir koji će ti izliječiti tegobe :D
Ako ne nađeš nekoga iz bliže okolice za sudjelovanje u kuhanju , ja kuham svaki drugi tjedan pa se možeš najaviti. Slijedeći vikend je zauzet ali 18.03.je slobodan . Pošto mi je skučen prostor 2-3 pivara mogu max. boraviti istovremeno u pivari. :zivjeli2:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » pon vel 27, 2017 11:46 am

Jel pokušao tko kuhati u inox bačvi za vino/med? Imam jednu 300l viška pa mi pada na pamet da uzmem 15kw plamenik za 150-200l šaržu ali strah me da ne progori pa da ne ujebem bačvu

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Post Postao/la lijepimisko » pon vel 27, 2017 11:52 am

To ti je od treme i uzbuđenja, nešto ko radost prvog poljupca

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » pon vel 27, 2017 1:59 pm

Svarun je napisao/la:Jel pokušao tko kuhati u inox bačvi za vino/med? Imam jednu 300l viška pa mi pada na pamet da uzmem 15kw plamenik za 150-200l šaržu ali strah me da ne progori pa da ne ujebem bačvu
Za plamenik sigurno nije.
Neznam kako bi izgledalo kada bi se ugradio el.grijač u to?

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon vel 27, 2017 2:11 pm

koliko sam ja shvatio svaruna one ne želi sjebati bačvu .
Znači ugradnja grijača ne dolazi u obzir , uranjajući grijači mislim da je nemoguća misija a plamenik apsolutno ne dolazi u obzir. Dakle konoba i vino preostaju. :zivjeli2:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » pon vel 27, 2017 3:01 pm

Da ne ujebem tipa da je pregorim pa da mora letit u smeće, modifikacije nisu isključene. Samo što se tiče grijača mislim da bi mi trebalo kudikamo više kilovata nego što osigurači mogu podnijeti :(

Avatar
smrdi_na_ralon
Postovi: 32
Pridružen/a: ned vel 12, 2017 11:23 am
Lokacija: ZG - doseljenik iz Donje Pištane - Orh

Post Postao/la smrdi_na_ralon » pon vel 27, 2017 7:45 pm

grga-osijek je napisao/la:Moj prijedlog, odjebi dedin lonac što prije. Ne zato što ćeš se otrovati nego zato što je tužan i ružan :D

To pivo koje si probao pretpostavljam da je sa dna ferm. napunjeno (do pola kako ti kažeš) pa je moguće da si povukao više kvasca od kojeg si se napuhao i prdio.
Probaj otvoriti ohlađeno sedimentirano pivo (bar dan dva u hladnjaku ) prije toga ne jesti sranja i ponovo testiraj želudac. Postoji mogučnost da si preosjetljiv na kvasac i tada ti pomaže jedino filtrirano pivo koje usput rečeno nećeš dugo kuhati.
E da još jedno , ne pomišljaj na mogućnost bolova u stomaku prije ,za, i poslije konzumacije piva . Umišljaj da piješ neki eleksir koji će ti izliječiti tegobe :D
Ako ne nađeš nekoga iz bliže okolice za sudjelovanje u kuhanju , ja kuham svaki drugi tjedan pa se možeš najaviti. Slijedeći vikend je zauzet ali 18.03.je slobodan . Pošto mi je skučen prostor 2-3 pivara mogu max. boraviti istovremeno u pivari. :zivjeli2:
Hvala na pomoći!!! Je, jadan je :roll: Idem pod hitno u nabavku novog, pa i većeg :lol: lonca!

Ma sto posto je to s kvascem, zadnje punjeno i to prek slavine, jer mi autosifon nije stigao na vrijeme tak da je pobjeglo sto posto, iako ja okom kao nisam vidio... a ima malo i onog što miško kaže :oops:
No, kako god, neću više o tome jer znam da valja s obzirom da sam tri puta sve provjeravao i pazio! Pijem tek 16 dan --> 14 ferm i dva sedim u frižideru.

Hvala na ponudi, vjerujem da ću te uhvatiti za riječ, no tad mi rođendan pa sumnjam da ću moći (moram trovati ekipu homemade pivom :D , ali javim ti se već nekad pm, pa se dogovorimo!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon vel 27, 2017 10:01 pm

Jesi ti to boce odma po flasiranju stavio u frizider? Vadi van..
slika

Avatar
smrdi_na_ralon
Postovi: 32
Pridružen/a: ned vel 12, 2017 11:23 am
Lokacija: ZG - doseljenik iz Donje Pištane - Orh

Post Postao/la smrdi_na_ralon » uto vel 28, 2017 12:34 am

Poljo je napisao/la:Jesi ti to boce odma po flasiranju stavio u frizider? Vadi van..
Ahoj Poljo🙂

Nisam. Svarno pročitah poveći dio foruma, ali i Palmera i Vogela, hoćupivo, muzejuloncu itd... Boce su na sobnoj temperaturi 😎 a ovo rekoh da ću nakon 14 dana fermentacije staviti ih dva dana u frižider, kako mi Grga savjetovao, i kušati opet.

Avatar
smrdi_na_ralon
Postovi: 32
Pridružen/a: ned vel 12, 2017 11:23 am
Lokacija: ZG - doseljenik iz Donje Pištane - Orh

Post Postao/la smrdi_na_ralon » ned ožu 05, 2017 9:10 pm

Pivo odlično! Još malo pa gotovo! Društvo oduševljeno i živo :D

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » ned ožu 05, 2017 10:17 pm

Svarun je napisao/la:Da ne ujebem tipa da je pregorim pa da mora letit u smeće, modifikacije nisu isključene. Samo što se tiče grijača mislim da bi mi trebalo kudikamo više kilovata nego što osigurači mogu podnijeti :(
Imam grijač od 12kw. ako omaš trofaznu, riješeno ko kojavica. Osobno ne bih kurio onaj tanko lim na bačvi. Trebalo bi to pojačati sa najmanje centimetar dobrog dna.

Odgovori