Sirovine u Srbiji

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Spaceboard
Postovi: 5
Pridružen/a: pet pro 10, 2010 1:18 pm

Sirovine u Srbiji

Post Postao/la Spaceboard » ned pro 12, 2010 8:41 pm

Evo ako ima nekog ovde na forumu iz Srbije, a interesuje ga ili zna gde se moze naci nesto od sirovina, posto je to problem trenutno, moze se javiti pa se mozemo dogovoriti za podelu pri nabavci ili razmenu vec nabavljenih sirovina.

Isto kao i u Hrvatskoj i u Srbiji posluje firma IREKS Aroma i kod njih se moze kupiti jecmeni ekstrakt koji oni prodaju i to samo dve vrste:

Back po ceni od 355din/kg (na grubo oko 3.5e/kg)
Glofa po ceni od 345din/kg (na grubo oko 3.4e/kg)

Naravno minimalna kolicina je 15kg kanister kao sto se prodaje i u Hrvatskoj. Evo i kontakt podataka koga interesuje:

IREKS D.O.O.
Svetozara Miletića 3
26000 PANČEVO
SRBIJA
Tel.: +381 13 366 669
Fax: +381 13 355 244
E-mail: ireks@ireks.co.rs
www.ireks.co.rs

Takodje ako postoji neko ko ima visak kvasca/hmelja/slada/ekstrakta ili bilo cega drugog od sirovina moze se javiti ovde ili na pm pa mozemo ugovoriti neku razmenu.
Pozdrav

Avatar
shone1973
Postovi: 9
Pridružen/a: uto svi 17, 2011 3:41 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la shone1973 » sub tra 28, 2012 12:48 am

Zainteresovan za saradnju ako ima još nekog iz Srbije neka ostavi poruku ovde ili na pm,radi daljeg dogovora.
Jedno pivo taman,dva piva mnogo,tri malo.

mark-o
Postovi: 27
Pridružen/a: ned kol 12, 2012 1:20 pm

Post Postao/la mark-o » ned kol 12, 2012 1:49 pm

Evo, da se ja javim ukratko - iz Novog Sada sam, planiram da se bacim na svoju proizvodnju piva jer mi je zaista muka od onoga što sad prolazi kao "pivo" u Srbiji, pogotovo pošto sam puno vremena proveo u Engleskoj pa znam šta je pravo pivo!

Teško poverovati da nije razvijena kultura pivarstva ovde, kada se već pravi rakija, vino itd. Pa onda kao što znamo, teško je doći i do sastojaka, sirovina i opreme.

Evo šta ja kontam:

- kvasac: imam, nekoliko različitih vrsta, koje mi je neko doneo iz engleske. Nemam sad dovoljno za tramp, ali ako uspem da ga sačuvam iz proizvodnje, biće ga :).
- hmelj: nemam onaj pravi, ali sam našao čaj od hmelja u Zdravoj hrani i u nekim eksperimentima je dao neku gorčinu i mislim da bi moglo da prođe, mada bi i tu možda trebalo naručiti namenski, u formi onih malih "briketa".
- slad: hvala na informaciji za IREKS, nisam znao za njih. U Srbiji pivara Old Gold prodaje Malteks, koji je nešto više od 400 din kg (to je ajde, tih nekih 3.5 E/kg), mada mislim da bi trebalo videti da li se to može igde na točenje kupiti. Nešto se mislim da nađem vezu u Bečeju ;) Ili možda da prosto nazovem pivaru direkt - glupo mi da kupujem u teglama iz Zdrave hrane.
Druga varijanta je da kupim džak ječma i krenem sam da pravim! Već sam imao uspeha sa žitom, ali kao što znamo ne može pivo samo od žita da se pravi, a ječam se ne prodaje sirov (neoguljen), kakav treba da bude da bi klijao, odnosno, to mora da se nabavi iz nekog kombinata, što u Vojvodini barem ne bi trebalo da bude problem, pa sam već na putu da to rešim. Razmišljam odmah da slupam džak od 20kg i od toga napravim nekoliko vrsta slada u raznim količinama, t.j. sa prženjem na različitim temperaturama. Onda bih imao "lager" koji bih mogao da mešam i kombinujem. Sve je to prilično teško u kućnim uslovima, ali gde postoji volja...!

Što se tiče ostale opreme, i tu smo tanki - kako samleti sav taj slad npr? Gde nabaviti onaj "vapour lock", tj ventil za posudu u kojoj će se vreti pivo, koja pušta CO2 i sprečava ulazak vazduha (tu se nešto može improvizovati, ali opet...)? Gde nabaviti hidrometar, koji bi bio neophodan ako hoćemo da dobijemo neke valjane rezultate? (i to se može improvizovati, ali opet, sve je to cimanje!)

Eto, ako imate neke odgovore na ova pitanja što se Srbije tiče, slobodno podelite, pa možda uz zajedničke napore napravimo neki pomak!

Inače da dodam da razmišljam i "cider" da pravim - naravno NE ove LIMUNADICE sa istim, ali lažnim imenom, nego PRAVI cider, od fermentirane jabuke. To je jako lako napraviti, koliko vidim - bitno da su neprskane jabuke, i onda se ceo postupak svodi na ceđenje soka i njegovo skladištenje na neko vreme - prirodni kvasci bi trebalo ostalo da odrade, mada sam nabavio i kvasac za cider za svaki slučaj. Zaista me čudi što se to ne pravi u Srbiji kada je to tako jednostavno, i jabuka, hvala Bogu, ima, prosto se dešava samo od sebe, a napitak je odličan... ;)

mark-o
Postovi: 27
Pridružen/a: ned kol 12, 2012 1:20 pm

Post Postao/la mark-o » ned kol 12, 2012 2:07 pm

E, da dodam jednu „zanimljivost” - brat u engleskoj mi je spakovao nekoliko kesica kvasca u malu tapaciranu kovertu i poslao poštom za Srbiju, da vidimo da li može tako. Taj paket mi nikada nije stigao...

Sad, kaži šta hoćeš za poštu u Srbiji, ali stvarno mi se nikada nije desilo da nešto uopšte ne stigne (knjige sa Amazona itd.) - da otvore na carini, da mi cepnu veliku carinu, to da, ali da baš uopšte ne stigne...

Tako da... da li su otvorili i zaključili da je sumnjivo (beli prah ;)) ili da li ne daju takve stvari da se šalju poštom (mikro-organizmi!) il se zaista prosto izgubilo, ili je neki carinik ustvari zaljubljenik u pivarstvo, stvarno ne znam šta da zaključim, i ne znam da li da pokušavam ponovo i rizikujem da se za mene zainteresuju „organi”...

Šta mislite?

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned kol 12, 2012 3:31 pm

ako ti nešto znači,navodno postoji sladara u Bačkoj Palanci :?:

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » ned kol 12, 2012 3:33 pm

Kao prvo pozdrav i dobro dosao. Sto se tice jecma, mozes ga kupiti u Maltinex sladari u Backoj Palanci. 400d koristi njihov slad i kaze da je izvrstan. U vezi poste. I meni se desilo da paket nikada nije stigao a jednom je otisao slucajno za Canadu i dosao nakon mjesec dana. Drzi fige, mozda dodje. :)

mark-o
Postovi: 27
Pridružen/a: ned kol 12, 2012 1:20 pm

Post Postao/la mark-o » ned kol 12, 2012 4:14 pm

Beše to (slanje) davno, pa nešto sumnjam da će to ikada doći...

Što se tiče sladare, e, SUPER, znam da sam pročitao nešto o tome ali nikako nisam mogao da nađem. To je 400d kilo, je li? Ustvari, to je skoro isto kao Malteks u tegli, pa možda nema puno smisla ići čak tamo, ako takođe radi posao.

Da li je neko uopšte pravio pivo od Malteksa? Nigde ne mogu da nađem da neko to spominje, a deluje mi kao prvi logičan korak, odnosno najjednostavniji način da se čovek oprovba za početak.

zinaid
Postovi: 177
Pridružen/a: sub srp 21, 2012 7:13 pm
Lokacija: Doboj BiH

Post Postao/la zinaid » ned kol 12, 2012 7:59 pm

mark-o je napisao/la:Beše to (slanje) davno, pa nešto sumnjam da će to ikada doći...

Što se tiče sladare, e, SUPER, znam da sam pročitao nešto o tome ali nikako nisam mogao da nađem. To je 400d kilo, je li? Ustvari, to je skoro isto kao Malteks u tegli, pa možda nema puno smisla ići čak tamo, ako takođe radi posao.

Da li je neko uopšte pravio pivo od Malteksa? Nigde ne mogu da nađem da neko to spominje, a deluje mi kao prvi logičan korak, odnosno najjednostavniji način da se čovek oprovba za početak.
400d nije cijena nego jedan od clanova foruma, nego de ti nama saznaj cijenu slada u B.Palanci. P.poz.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » ned kol 12, 2012 8:01 pm

zinaid je napisao/la:
mark-o je napisao/la:Beše to (slanje) davno, pa nešto sumnjam da će to ikada doći...

Što se tiče sladare, e, SUPER, znam da sam pročitao nešto o tome ali nikako nisam mogao da nađem. To je 400d kilo, je li? Ustvari, to je skoro isto kao Malteks u tegli, pa možda nema puno smisla ići čak tamo, ako takođe radi posao.

Da li je neko uopšte pravio pivo od Malteksa? Nigde ne mogu da nađem da neko to spominje, a deluje mi kao prvi logičan korak, odnosno najjednostavniji način da se čovek oprovba za početak.
400d nije cijena nego jedan od clanova foruma, nego de ti nama saznaj cijenu slada u B.Palanci. P.poz.
:mrgreen:
I like the smell of fermentation in the morning

mark-o
Postovi: 27
Pridružen/a: ned kol 12, 2012 1:20 pm

Post Postao/la mark-o » ned kol 12, 2012 8:17 pm

Ahaha! Vidi se da sam ovde nov :-D. Preleteo sam pa sam mislio da piše "400d KOŠTA njihov slad" :D

Hvala na dobrodošlici, inače!

Avatar
gola
Postovi: 12
Pridružen/a: sri kol 29, 2012 5:51 pm
Lokacija: Beograd

Pozz iz BG

Post Postao/la gola » sri kol 29, 2012 6:03 pm

Ja sam probao sa Maltex-om i nisam mogao da spustim gustinu ispod 1.020 g/cm3. Ne znam da li Maltex ima neke nefermentabilne secere ili sta? Imam 5kg paletiziranog hmelja za razmenu tip 90. Imam i belgijski Brewferm "top fermenting" - ale kvasac. Ono sto ocigledno nemam je extract slada.

Pozz iz BG-a.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri kol 29, 2012 6:13 pm

Pretpostavljam da je Maltex ekstrakt slada, ako je tako vrlo vjerojatno sadrži veći udio nefermentabilnih šećera. Iako slaba atenuacija može bit do kvasca i temperature fermentacije.

Avatar
gola
Postovi: 12
Pridružen/a: sri kol 29, 2012 5:51 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la gola » sri kol 29, 2012 6:45 pm

Sto se tice airlock-a evo kako sam ja resio to:
http://twitpic.com/6xli1z

Hmelj je inace tip 45 a ne 90:
http://twitpic.com/6xlioh
http://twitpic.com/754z5v

Areometar/hidrometar sam kupio na Severnom bulevaru u BG (Hrvati ga zapravo prave):
http://twitpic.com/6ydu3k

I kavasac koji sam spominjao:
http://twitpic.com/6xpe6c

Pozdrav...
Zadnja izmjena: gola, dana/u pet kol 31, 2012 1:28 pm, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri kol 29, 2012 7:55 pm

bilo bi dobro da je crijevo vrelnjače uronjeno u flašu s vodom.ovu malu količinu vode bi CO2 lako izbacio

Avatar
gola
Postovi: 12
Pridružen/a: sri kol 29, 2012 5:51 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la gola » sri kol 29, 2012 9:50 pm

Ovo je bilo za 5L "yeast starter" kako god da se prevodi. Ovako sam iskoristio bocu za vodu iz firme koja ima 5 galona ili 18.9L sa vecim airlock-om.
Zadnja izmjena: gola, dana/u sri stu 14, 2012 6:59 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Odgovori