... razne, manje tehničke diskusije
Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy
-
dbunic
- Postovi: 80
- Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
- Lokacija: Zagreb (Dubrava)
-
Kontakt:
Post
Postao/la dbunic » pon svi 18, 2020 1:04 pm
Draga ekipa,
imamo zanimljiv izazov. Naime nakon kuhanja 50ak litara piva, stavljeno je u 2 fermentora po 25L u dnevnom boravku. Na jednom je vrenjača s malo rakije a drugi ima StarSan otopinu
E sad, moja ljepša polovica se žali na isparavanja tj. kaže da količina CO2 + sve ostale pare (ako ih uopće i ima) su možda štetne.
Pitam vas, može li 50L piva tijekom fermentiranja biti štetno?
Naravno, dnevni boravak nije hermetički zatvoren i uvijek je neki prozor otvoren "na kipu" tako da svježi zrak ulazi u prostor. Do sada nije bilo tako izraženo s fermentiranjem, ali kad smo povećali proizvodnju onda radi predostrožnosti ipak pitam.
Hvala

-
Poljo
- Postovi: 2559
- Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
- Lokacija: Zagreb
Post
Postao/la Poljo » pon svi 18, 2020 1:37 pm
Nemaš nikakve brige. Jedino bi kod pojedinih kvasaca mogao imati neugodan smrad po pokvarenim jajima (h2s/sumporovodik) pa bi te ljepša polovica mogla lažno optužiti da si se opet uprdio kao svinja

-
dbunic
- Postovi: 80
- Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
- Lokacija: Zagreb (Dubrava)
-
Kontakt:
Post
Postao/la dbunic » pon svi 18, 2020 1:47 pm
Za ovo neka slobodno optuži - tu nemam brige

ali mi je bitno da ukućani ne krenu s pretpostavkama da im fermentacijom ugrožavam zdravlje

-
Poljo
- Postovi: 2559
- Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
- Lokacija: Zagreb
Post
Postao/la Poljo » pon svi 18, 2020 1:55 pm
Možda jedino psihičko s konstantnim bučkanjem vrenjaće.

-
dbunic
- Postovi: 80
- Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
- Lokacija: Zagreb (Dubrava)
-
Kontakt:
Post
Postao/la dbunic » pon svi 18, 2020 2:04 pm
Možda hehe, pratimo dalje situaciju. Za sada sam stavio crnu vreću preko plastičnog fermentora tako da primirim svoju ekipu. Placebo efekt

-
Poljo
- Postovi: 2559
- Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
- Lokacija: Zagreb
Post
Postao/la Poljo » pon svi 18, 2020 4:04 pm
Skini vrenjaču, pospremi u muzej, zalijepi rupu na poklopcu i samo pripazi da ga ne zadihtaš do kraja

Ja tako fermentiram već oko 4.5 od ukupno 5 godina pivarenja.

-
FrendPero
- Postovi: 204
- Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am
Post
Postao/la FrendPero » pon svi 18, 2020 4:24 pm
Uskoro ce Poljo najaviti svoj godišnji Anti vrenjača skup. Šuška se da ce bit i igra Prdež u kanti, gdje ce se racunati najveći broj mjehurića koje natjecatelj moze ispustiti u kantu vode dok sjedi u njoj. Drzim fige da event postane tradicija.

-
dbunic
- Postovi: 80
- Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
- Lokacija: Zagreb (Dubrava)
-
Kontakt:
Post
Postao/la dbunic » pon svi 18, 2020 4:29 pm
Hm, mogao bih probati tako ... tnx

-
stribor7
- Postovi: 337
- Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
- Lokacija: Slavonski Brod
Post
Postao/la stribor7 » uto svi 19, 2020 11:53 am
čisto da ih primiriš na vernjaču stavi balon pa nek vide koliko je to malo co2
STRIBOR7
-
koske
- Postovi: 65
- Pridružen/a: čet svi 12, 2016 8:05 pm
- Lokacija: Osijek
Post
Postao/la koske » uto svi 19, 2020 5:18 pm
dbunic je napisao/la: ↑pon svi 18, 2020 1:04 pm
Draga ekipa,
imamo zanimljiv izazov. Naime nakon kuhanja 50ak litara piva, stavljeno je u 2 fermentora po 25L u dnevnom boravku. Na jednom je vrenjača s malo rakije a drugi ima StarSan otopinu
E sad, moja ljepša polovica se žali na isparavanja tj. kaže da količina CO2 + sve ostale pare (ako ih uopće i ima) su možda štetne.
Pitam vas, može li 50L piva tijekom fermentiranja biti štetno?
Naravno, dnevni boravak nije hermetički zatvoren i uvijek je neki prozor otvoren "na kipu" tako da svježi zrak ulazi u prostor. Do sada nije bilo tako izraženo s fermentiranjem, ali kad smo povećali proizvodnju onda radi predostrožnosti ipak pitam.
Hvala
Hehe, fermentacija u dnevniki....Vlažan san svakog od nas uštrojenih pivara

Pozdrav
Koske
-
Vjeko
- Postovi: 808
- Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
- Lokacija: Zg<->Pž
Post
Postao/la Vjeko » sri svi 20, 2020 12:47 pm
prodaj priču kao ja punici, da je taj co2 iz fermentora odličan za kućne biljke i cvijeće.
ne samo da ćeš na miru fermentirati i uživati u zvuku bućkanja dok spavaš, već će i prostor oko fermentora biti ukrašen raznim cvjetnicama, kritosjemenjačama, te potencijalno i sezonskim povrćem.
uslikaj i pošalji nam ovdje u temu!
-
mlaen
- Postovi: 381
- Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
- Lokacija: Osijek
Post
Postao/la mlaen » čet svi 21, 2020 8:53 am
Vjeko je napisao/la: ↑sri svi 20, 2020 12:47 pm
prodaj priču kao ja punici, da je taj co2 iz fermentora odličan za kućne biljke i cvijeće.
ne samo da ćeš na miru fermentirati i uživati u zvuku bućkanja dok spavaš, već će i prostor oko fermentora biti ukrašen raznim cvjetnicama, kritosjemenjačama, te potencijalno i sezonskim povrćem.
uslikaj i pošalji nam ovdje u temu!
Socijalno hakiranje


-
FrendPero
- Postovi: 204
- Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am
Post
Postao/la FrendPero » pet svi 22, 2020 3:26 pm
Ma meni je drago šta znam kaj cu ti kupit za rodendan

-
sharkyboy
- Postovi: 430
- Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
- Lokacija: Zagreb/Centar
Post
Postao/la sharkyboy » pet svi 22, 2020 11:30 pm
FrendPero je napisao/la: ↑pet svi 22, 2020 3:26 pm
Ma meni je drago šta znam kaj cu ti kupit za rodendan
set vrenjaca svakojakih oblika i velicina?

bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili