Sunčani Breg - A je to metoda

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » uto vel 18, 2020 5:46 pm

https://www.ebay.com/itm/12V-220V-Digit ... jLL3ZVqh-Q

ako sam dobro skuzio - ovaj regulator mogu koristiti da ne dopusta temperaturi da padne ispod zadane. dakle samo grije, za razliku od inkbirda koji po potrebi pali grijač ili hladnjak.

buni me sto pise ''Output power: 120W/1500W'' sto znaci da ne mogu kao grijac preko njega koristiti jedan od ovih heating kablova od 30W ili 80 W?


nasao sam i inkbird za 230 kn sto mi se cini ok, ali moram trazit i frizider onda. a ako sam kupio frizider, onda mogu kuhat i ljeti, a ako kuham ljeti moram kupiti i chiller...troskovima nikad kraja a šarža 20L! (ili onda kupi veći lonac, veći fermentor,... :lol: :lol: :lol: )

uzeo bi stiropor 'frizider' ili napravio ga sam, ubacio ovaj regulator temperature i heating belt preko njega i rijesio se problema preniske temperature fermentacije. za van ljetno doba mi se cini dovoljno, nema problema s kondenzacijom, i low budget je

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la FrendPero » uto vel 18, 2020 5:56 pm

Cini mi se da overthinkaš. Uzmi si odma friđ sa njuskala i stc. Friđ Ce te doc od 100-300 kn a stc 60. Znaci Max 400 kn da imaš kontrolu preko ljeta i preko zime.

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la mlaen » uto vel 18, 2020 8:24 pm

Ja sam imao od stiropora... zajebi to, to je privremeno rijesenje, opet ces zavrsiti na frizideru pa ce ti ovo samo bit trosak novca i vremena ;)

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la erda » sri vel 19, 2020 7:47 am

FrendPero je napisao/la:
uto vel 18, 2020 5:56 pm
Cini mi se da overthinkaš. Uzmi si odma friđ sa njuskala i stc. Friđ Ce te doc od 100-300 kn a stc 60. Znaci Max 400 kn da imaš kontrolu preko ljeta i preko zime.
Apsolutno. Nema bolje solucije od ove.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » pon tra 27, 2020 1:38 pm

Pšenično;

planiram kuhati po ovom receptu ( http://understand.beer/hr/wit-belgijsko-psenicno-pivo/ ). Umjesto cascade ide simcoe. Našao sam u nekim starim postovima da korijandera ipak treba puno manje pa necu ici s preko 10g.

Gdje kupiti korijandar? Da ne lunjam po trgovinama u ovo vrijeme. U plodinama nisam nasao. Mozda kaufland/DM/Bipa? (Nemam bio&bio i ne narucuje mi se za 10kn robe).

Suhu narančinu koru ako ne nađem bi improvizirao od svježe naranče. Neki savjetiskusnijih oko toga mozda?


I hvala za savjete za komoru. Nista od narucnenih komponenti nije stiglo (vec su mi vratili pare), ali srecom imam jednu prostorijom s temperaturom 15' pa će ovo fermentirati tamo. Fridj i stc projekt odgađam zasada.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » pon tra 27, 2020 1:54 pm

slika
Kotanyi ima korijander a njihovih začina bi trebalo bit u svakom konzumu/plodinama/kauflandu/sparu/...
Moraš ga stuč ili smrvit prije upotrebe.
Inaće https://www.harissa.hr/ ali oni ti vjerojatno nisu dostupni u kt.

btw, probaj ne govorit "Pšenično" za wit, jer kad se kaže Pšenično misli se na Hefeweizen.

Svježa naranča je super.. samo namoči ju i isperi dobro u par voda da se riješiš pesticida. Koristiš samo koru, i to vanjski dio. Ne ribaj duboko u bijelo jer ćeš tako izvuć masu tanina i povezane trpkosti.
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » pon tra 27, 2020 1:59 pm

breg je napisao/la:
pon tra 27, 2020 1:38 pm
planiram kuhati po ovom receptu
Vidim da u receptu koriste pšenični slad. Vjerojatno nisu htjeli komplicirat i ciljali su na početničku publiku. Ili ne znaju ni sami što pišu. U Witu se koristi neslađena pšenica. Najjednostavnije pšenične pahuljice ili torrefied wheat (ima badass po novom u ponudi: https://badassbarley.com/shop/)
slika

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » pon tra 27, 2020 2:55 pm

a jbg, stvari su jutros taman dosle tako da kuham s tim. Znam da sam vidio da ekipa koristi one plave vrecice Haferflockena iz lidla, ali je kolega s posla kuhao po ovome i nije bilo lose pivo. Probao sam, a posto mu je to bila valjda prva piva ocekivao sam da niti ja necu puno fulat s tim za svoju prvu psenicu.

za iduci put cu malo bolje proucit pa promjenit.

od badassa sam uzeo 5kg pale-a za probu koji planiram kuhat nakon ove psenice.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » pon tra 27, 2020 3:14 pm

Poljo je napisao/la:
pon tra 27, 2020 1:54 pm
slika
Kotanyi ima korijander a njihovih začina bi trebalo bit u svakom konzumu/plodinama/kauflandu/sparu/...
Moraš ga stuč ili smrvit prije upotrebe.
Inaće https://www.harissa.hr/ ali oni ti vjerojatno nisu dostupni u kt.

btw, probaj ne govorit "Pšenično" za wit, jer kad se kaže Pšenično misli se na Hefeweizen.

Svježa naranča je super.. samo namoči ju i isperi dobro u par voda da se riješiš pesticida. Koristiš samo koru, i to vanjski dio. Ne ribaj duboko u bijelo jer ćeš tako izvuć masu tanina i povezane trpkosti.
ovaj post sam i previdio...

Hvala za sliku, bit ce mi lakse pronac. I za savjet oko narance. Kolicinski pretpostavljam nesto vise ako ide svjeza ali koliko? 3-4x (znaci 40-50 g?)

''pšenično-wit''
:lol: iskreno da ti kazem, i nisam znao da je neka razlika. zapravo volim pit weizene, a ovo mi je bio jednostavan i jeftin recept pa sam ga se uhvatio. za iduci put ce bit vise googla i potrage za PRAVOM psenicom

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » pon tra 27, 2020 4:19 pm

slika
Doslovno moje 2. kuhanje je bio Pale Ale s narančinom korom i korijanderom. Evo recept ako trebaš inspiracije. Inspiriran nekim receptom što sam našao online, ali sad nakon 5 godina ga baš i ne mogu naći.
Za homebrew je nebitno što ide u koji pivski stil. Neslađena pšenica sa sobom nosi nekako siroviji okus i lakše tijelo, što paše više u Witbier, ali to ne znaći da će sa slađenom biti loš. Malo samo gušći pa po tome možda malo van stila. Možda s ukomljavanjem na nešto nižoj temperaturi možeš povuć prema tom wit smjeru i sa slađenom pšenicom ako ti je to cilj.
slika

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » uto tra 28, 2020 10:45 am

Poljo je napisao/la:
pon tra 27, 2020 4:19 pm
slika
Doslovno moje 2. kuhanje je bio Pale Ale s narančinom korom i korijanderom. Evo recept ako trebaš inspiracije. Inspiriran nekim receptom što sam našao online, ali sad nakon 5 godina ga baš i ne mogu naći.
Za homebrew je nebitno što ide u koji pivski stil. Neslađena pšenica sa sobom nosi nekako siroviji okus i lakše tijelo, što paše više u Witbier, ali to ne znaći da će sa slađenom biti loš. Malo samo gušći pa po tome možda malo van stila. Možda s ukomljavanjem na nešto nižoj temperaturi možeš povuć prema tom wit smjeru i sa slađenom pšenicom ako ti je to cilj.
E tnx, dobro ce doc.

Točno se i ne opterećujem točno stilom. Recept i ideju uzmem u smjeru nekog stila, ali na kraju sam zadovoljan kako god ispadne ako je dobro.
Prošlo kuhanje s RedX-om nije bilo ni blizu crvene, već smeđe pivo. Nitko se nije žalio :D

Korijandar-našao u plodinama na kraju tako da hvala i za to. Sutra ce bit lose vrijeme pa cu kuhat. Svježa narančina kora će biti ipak.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » sri tra 29, 2020 4:33 pm

stavit cu 4 kg slada, kuham 25 min, ciljam u fermentor 21 l pive

vode bi to bilo 21 + 4 (popije slad) + cca 2 (ispari) = 27 L vode za početak kuhanja?

(podijelit cu to sam na strike i sparge)

po brewers firendu mi ispadne nekih 28,5L, i daje cca 3,7% abv

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » sri tra 29, 2020 8:42 pm

skuhano, i ostavljeno da se hladi preko noci (no chill).
19l strike w, 8 l sparge

ukomljavano 80' @ ~62-64'C, 4 kg slada (2kg psenice+2 jecam)
kuhano 25min
na 18min dodano 12g Magnuma, 12g Simcoea
na 20min 9g korijandera, i ribana narancina kora s 4 narance

Ne znam do kad ostaviti zacine. Mozda do jutra.

Sutra ide u fermentor.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » sri svi 06, 2020 12:10 pm

ove kante za fermentaciju od SZP su za qooratz!
ni zadnji put nije bacalo nista na vrenjacu, ni ovaj put. u 3 dana nisam vidio nijedna mjehuric. kad stisnem poklopac malo bude ššššš ali svuda samo ne na vrenjaci :roll: pa mi vrag nije dao mira pa sam otvorio malo poklopac da vidim sta se desava. ima krausena ljepo gore. temperatura je konstantno 15-16'c. omotao folijom (iako diše oko vrenjače) i ostavio. nadam se da ce bit dobro pivo.


slažem neki recept od stvari koje imam (ne koje sve nuzno moram/planiram skroz iskoristiti);
sladovi:
5kg Badass pale ale
nešto special B (imam oko 0,5kg, po BF bi stavio 350g)
nesto Blacka (imam oko 0,7kg, po BF ide 350g)

Hmelj: 250g cascade, cca 50g simcoe, cca 70g magnum
Kvasac US-05

Nekak mi to izgleda ko *potencijalna black IPA. U brewers friend sta god sam ubacio je bilo zeleno :lol: valjda s tom black ipom nemoš fulat :)

Kaze frend - ''daj napravi nešta da hrska od hmelja''. To je misao vodilja.

Potrebni savjeti vodilje
- koliko IBU-a je previse? Po kalkulatoru bar; 100 je već granično? (i ja volim gorko i hmeljasto, najvise sam pio 70-80)
- vidim po receptima da ljudi stavljaju često 0,5kg zobenih? zašto? samo zbog pjene?
- Dry Hopao bi s cca 150g cascade na 3 dana. Je li to bačen hmelj, ili se isplati?
- i da mi jednom zauvijek razrješite dilemu oko određivanja količine vode; okvirno računam ovak, a zapravo ni sam nisam siguran zašt tak radim:
količina koju želim u fermentor (pa želim što više, ja bi najradije 40l al ne mogu to na 6 kg slada) najčešće uzimam 20-21l + kg zrnja x 1,1 + ispari za kuhanja (cca 4-5 l). I onda tu dobijem neke količine od početnih 30-32l koje podjelim na strike i sparge (ovisno o loncima pa je to najčešće 22 strike + 8 sparge).
I bude to kao ok, al svaki put se pitam jel radim dobro, i jel mogu dobit više piva s nekom količinom zrnja, ili kad promjenim recept hoce li mi biti preslabo pivo zbog previse vode/vol zrnja.
Kako da jednostavno znam odredit koliko mi vode treba za koliko piva?
Zadnja izmjena: breg, dana/u sri svi 06, 2020 2:20 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Pemac » sri svi 06, 2020 1:06 pm

breg je napisao/la:
sri svi 06, 2020 12:10 pm
ove kante za fermentaciju od SZP su za qooratz!
ni zadnji put nije bacalo nista na vrenjacu, ni ovaj put. u 3 dana nisam vidio nijedna mjehuric. kad stisnem poklopac malo bude ššššš ali svuda samo ne na vrenjaci :roll: pa mi vrag nije dao mira pa sam otvorio malo poklopac da vidim sta se desava. ima krausena ljepo gore. temperatura je konstantno 15-16'c. omotao folijom (iako diše oko vrenjače) i ostavio. nadam se da ce bit dobro pivo.


slažem neki recept od stvari koje imam;
sladovi:
5kg Badass pale ale
nešto special B
nesto Blacka

Hmelj: 250g cascade, cca 50g simcoe, cca 70g magnum
Kvasac US-05

Nekak mi to izgleda ko black IPA. U brewers friend sta god sam ubacio je bilo zeleno :lol: valjda s tom black ipom nemoš fulat :)

Kaze frend - ''daj napravi nešta da hrska od hmelja''. To je misao vodilja.

Potrebni savjeti vodilje
- koliko IBU-a je previse? Po kalkulatoru bar; 100 je već granično? (i ja volim gorko i hmeljasto, najvise sam pio 70-80)
- vidim po receptima da ljudi stavljaju često 0,5kg zobenih? zašto? samo zbog pjene?
- Dry Hopao bi s cca 150g cascade na 3 dana. Je li to bačen hmelj, ili se isplati?
- i da mi jednom zauvijek razrješite dilemu oko određivanja količine vode; okvirno računam ovak, a zapravo ni sam nisam siguran zašt tak radim:
količina koju želim u fermentor (pa želim što više, ja bi najradije 40l al ne mogu to na 6 kg slada) najčešće uzimam 20-21l + kg zrnja x 1,1 + ispari za kuhanja (cca 4-5 l). I onda tu dobijem neke količine od početnih 30-32l koje podjelim na strike i sparge (ovisno o loncima pa je to najčešće 22 strike + 8 sparge).
I bude to kao ok, al svaki put se pitam jel radim dobro, i jel mogu dobit više piva s nekom količinom zrnja, ili kad promjenim recept hoce li mi biti preslabo pivo zbog previse vode/vol zrnja.
Kako da jednostavno znam odredit koliko mi vode treba za koliko piva?
Ja baš volim jednu BIPU koju radim i radio sam već nekih 5 puta uz varijacije, pa potraži kod mene na dnevniku okvirni recept neki.
Ja sad pišem kako ja radim, ne znači da je točno/dobro/jedino;
Prije svega ja bio cold steepao specijalnih sladova 24h i dodao u kuhanje zadnjih 10 min. Po meni je to odličan prijelaz iz zagasito smeđe u crnu boju (malo i na okusu dobije, pa se zaokruzi bas kako volim).
Ove mjere "nešto" uz sepcijale ne govore previše, budi konkretniji. Special B i Black u većoj mjeri daju malo oporsti, budu oštri, bolje je njih malo smanjiti, a dodati carafu 3 koja manje daje tu harsh/astrignecy stranu.
Kod BIPE stavljam više specijala i municha i buiscuita i ostalih gluparija i onda možeš slobodno ići sa većim IBU jer se opet bude balansiralo (makar su mi pisali da je premalo hmelja uvijek, valjda na taj IBU su mislili pa mi sada fermentira BIPA sa IBU prek 110, čekam probu). Zobene su za pijenu i daju neki smooth okus, ja ga baš ne mogu skuziti, ali nije isto bez njih. Za hmelj, ako ideš na 30l sa 370g hmelja za BIPU je neka niska granica, jer ga treba ipak malo vise da se istakne nego kod obicnih IPA. Sa zadnjom sam išao 22g/l i to je bilo stvarno OK. Simcoe dodaj na 5 ili 0 min i ostavi unutra do kraja hlađenja obavezno. Ubaci nekih 30g cascade na 30 min. Ostalo po volji. DH je česta tema bila ovih dana na forumu, ja sam BIPE uvijek rasporedio na 2 DH, u veliku fermentaciju i izvadio nakon 2 dana i na kraju 3 dana. Sad cu drugacije, sve zadnji dan (24-30h). Uz DH ubaci tipa 3g šečera po litri piva (prokuhaj sa nešto vode i ohladi) da se smanji oksidacija (nije neko pravilo ali na 30l ubacim 90g šečera). Predugim DH ces dobiti peckanje. Isto moraš sam ocijeniti kako ti paše. Samo lokanje je meni najbolje nakon tjedan dana. Sladovi se izjednače, a hmelj mi se ne krene gubiti. Fermentacija na 18C ako ide, pa kasnije dignuti na 20. Ja ne radim CC ako ne ide na neko ocijenjivanje.

Za količinu vode, e to budeš morao sam jer svaki sustav nije isti, ne rade isto svi. Samo gore nisi naveo, ako ti je recimo tekućina na oznaci od 30l pri boilu, to nije 30l već 28,5 zbog većeg volumena pri toj temp (5% veći vol). Znači samo ispravanje, smanjenje volumena i ono što ostane u loncu ti već smanji 7 litara.

EDIT: već par tura ne koristim vrenjače, već samo poklopac stisnem na 3 strane i fermentiram. Neki i puuuno duže već tako fermentiraju :pivo:

Odgovori