Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » pon ožu 02, 2020 7:02 pm

Ima brasna, alnda mi je smetalo, nije. Ni za stopanje, ni za kvalitetu dobivene pive. Na kraju, u fermentoru se sve istalozi.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » pon ožu 02, 2020 7:07 pm

TripleS je napisao/la:
pon ožu 02, 2020 10:10 am
Pitanje za vlasnike 50 litarnih masina... Jel imate problema s brasnom kod kuhanja velikih tura? Ja sam prvi put kuhal s 10,5 kg slada i cinilo mi se da puno mrvica pliva sladovini. Znam da donje sito ne moze bas sve zadrzati al eto, zapelo mi za oko. Slad je iz sve za pivo, njihovo mljevljenje
Ovisi ti to dosta i o mlinu.
Ako su ljuske cijele, one su dobar filter u kombinaciji sa samljevenim zrnima i brašnom....

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la hrcimir » čet tra 16, 2020 8:43 am

Pozdrav svima,

jedno pitanje naravno.

Konačno bih si uzeo jedan stroj i Klarstein mi izgleda najbolja opcija od tih kineskih strojeva.

E sad, na našem web shopu postoji starija verzija koja je 3800kn i ova novija s vanjskom pumpom i dignutim kontrolerom koja je 4800kn. Je li ta razlika u cijeni isplativa? Ako neko ima iskustva s oba modela.

Isto tak, na Njemačkoj stranici je 700kn jeftinija ova nova verzija, samo nemaju dostavu u RH. Je li se netko možda snalazio kako s dostavom od njih ili nekaj.

Svaki savjet je dobro došao. Hvala.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Poljo » čet tra 16, 2020 9:01 am

Eventualno ako želiš ušparat 700kn možeš ić na Brauheld umjesto Brauheld Pro, koji ti onda ima kontroler dolje ugrađen.
Mislim da nema smisla gledat taj stariji model za 3800. Ima puno problema koje su usavršili u toj Brauheld verziji. Vanjska pumpa, donja recilkulacija protiv zagaranja, teleskopska cijev, fixno zavareno dno košare, bolji kontroler, podizanje košare u više razina...
Sharky je uzeo preko njemačke, ali naručio kod frenda, pa kad je išao po nešto pokupio. Nije baš najpraktičnija opcija, a i načekaš se. I još nisam siguran jel ti slanje na servis funkcionira odavde, vjerojatno ne.
slika

Avatar
mbed
Postovi: 261
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la mbed » čet tra 16, 2020 11:25 am

Naruci si iz Njemacke preko mailboxde (poštarinu možeš vidjeti kod njih na stranici).

I prati klarstein.de, jer svakih 10 dana se mijenja cijena uređaja (popdne ti pošaljem kako se mijenjala u zadnje vrijeme, samo reci koju veličinu gledaš), pa ga možeš i puno jeftinije uloviti.

Druga opcija koju sam vidio je electronic-star, ali ne naš dućan, nego na ebay-u imaš njihovu francusku podružnicu, koja uredno dostavlja do nas, a cijene budu skoro u dlaku kao na klarstein.de stranici.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » čet tra 16, 2020 11:31 am

mbed je napisao/la:
čet tra 16, 2020 11:25 am
Naruci si iz Njemacke preko mailboxde (poštarinu možeš vidjeti kod njih na stranici).
I prati klarstein.de, jer svakih 10 dana se mijenja cijena uređaja (popdne ti pošaljem kako se mijenjala u zadnje vrijeme, samo reci koju veličinu gledaš), pa ga možeš i puno jeftinije uloviti.
Druga opcija koju sam vidio je electronic-star, ali ne naš dućan, nego na ebay-u imaš njihovu francusku podružnicu, koja uredno dostavlja do nas, a cijene budu skoro u dlaku kao na klarstein.de stranici.
Jel' ti se da stavit linkove na ove trgovine?
Imaš :pivo5: :pivo5: :pivo5: :pivo5:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Poljo » čet tra 16, 2020 11:39 am

Mislim da je electronic star i klarstein ista firma.

Ja sam naručio s klarstein.hr a mailovi neki su mi stizali s electronic-star adresa oko narudzbe. :mrgreen:
slika

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la hrcimir » čet tra 16, 2020 12:10 pm

Hvala dečki na informacijama.

Gledam ovaj od 45L, pa ako može ta informacija o cijenama, bilo bi super.

Avatar
mbed
Postovi: 261
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la mbed » čet tra 16, 2020 6:26 pm

erda je napisao/la:
čet tra 16, 2020 11:31 am
Jel' ti se da stavit linkove na ove trgovine?
Imaš :pivo5: :pivo5: :pivo5: :pivo5:
https://www.mailboxde.com/ njih koristiš za shipping bilo čega iz njemačke za što ne postoji shipping prema nama.

https://www.klarstein.de je njemačka stranica na kojoj vidiš cijene Brauhelda i kupiš ako želiš.

https://www.ebay.com/itm/Cuve-de-brassa ... 1438.l2649
ovo je link na francuski electronic-star, ali sad vidim da nemaju većih modela na lageru, i još važnije, ne šalju u HR zbog korone očito, jer su prije uredno slali (ne sjećam se da li je bio free shipping, ili nešto sitno tipa 10-20€).

Evo i slike kako se kreću cijene na klarstein webu za nove modele (45, 35 i 30 L):
slika

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la hrcimir » pon tra 20, 2020 11:24 am

Našao sam i ovaj pandan Klarsteinu,

https://www.thehomebrewery.co.uk/coobra ... 0l-brewery

to bi trebalo biti kao Brauheld Pro ako se ne varam. Čak je nešto i jeftinije nego kod nas i dolazi s chillerom u cijeni što mi se čini ok.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Poljo » pon tra 20, 2020 1:26 pm

Da, to je Brauheld Pro, a čini se da uz chiller dobiješ i whirlpool arm i sparge arm. (ako je vjerovati slikama).
Samo je pitanje koliko ćeš platit poštarinu i carinu na to još nakon brexita. :?:
slika

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la svabac » pon tra 20, 2020 2:53 pm

jos vrijede sva pravila kao i prije izlaska UK iz EU. do kraja godinr minimalno

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la hrcimir » pon tra 20, 2020 2:55 pm

https://www.thehomebrewery.eu

na ovoj stranici kaže 40€ poštarine. Carina vjerojatno niš pošto je EU, a mislim i da Britanci nisu mijenjali trgovinski sporazum, al to je druga tema :D

Može samo malo pojašnjenje kaj su whirpool arm i sparge arm, znam kaj su whirpool i sparge, samo me zanima kak je to onda izvedeno na ovom stroju. Thx.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Poljo » pon tra 20, 2020 3:05 pm

slika

Ovo je whirlpool arm. Spaja se nakon kuhanja kod hlađenja da vrti sladovinu u krug i stvara vrtlog u sredini koji ti onda taloži krupne čestice u stožac na sred lonca.
Samo teško da ćeš s ovom pumpom dobit neki značajan vrlog pa time ni efikasnost whirlpoola neće bit bog zna kakva. Još ako si stavio hmelja bez spidera pa se pumpa poštopala zaboravi na tu pjesmu.

slika

Ovo je sparge arm. Spaja se nakon ukomljavanja kad počinje cjeđenje i dižeš grain basket da možeš recilkulirat još dok je dignut. To još nisam vidio među klarsteinima i sličnima. A i upitna mu je korisnost. U većini slučajeva kad digneš i ocjediš želiš ispirat sa zagrijanom vodom a ne više recilkulirat sladovinu.
Možda je zamišljeno ako nemaš dodatni lonac za zagrijat vodu da funkcionira na ovakav način. Podigneš zrno, razrijediš dolje sladovinu s dodatnom vodom, pričekaš da se zagrije i onda recilkuliraš razrijeđenu kroz zrnje za neku verziju ispiranja. Pretpostvljam da razlika u efikasnosti nebi bila značajna.
slika

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la hrcimir » pon tra 20, 2020 3:43 pm

Aha, thx.

Obično kad radim whirpool za sad u loncu, čisto vrtenje s lopaticom odradi taloženje dost dobro. Al ak uzmem s ovim, bude se isprobalo.

Sparge arm bi isto mogo bit koristan sad kad si opisao, što kažeš čisto možda radi manje zajebancije.

U svakom slučaju mislim da je ovaj coobra trenutno najoptimalniji, al još bum razmislio. Treba vidjet opcije servisa ak se kaj zjebe.

Odgovori