Slovenski hmeljevi

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

pletexstyx
Postovi: 7
Pridružen/a: sri srp 03, 2019 8:06 am

Slovenski hmeljevi

Post Postao/la pletexstyx » pet ožu 20, 2020 4:48 pm

Zanimaju me karakteristike slovenskih hmeljeva okusi koliko su jaki, s kojima idu dobro kakvi su i dali se isplati kuhat sa spomenutim hmeljevima , prvenstveno aurora , dana , golding , celeia. Dali je tko kuhao pivo iskljucivo npr danom ili aurorom , i kakve su ispale ako je :D.

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la sharkyboy » pet ožu 20, 2020 7:18 pm

sve se isplati... slovenci se tradicionalno koriste u belgiji za izrau belgijanaca kojekakvih.. pod skuhat pivo nisi preciziro apsolutno nista...za neki blond il porter il nesto di nije hop forward pivo i vise nego dobri...da ces napravit neku ipu koja suta u dupence ko kad koristis amere/novozelanđane/australce...neces :D

p.s. sta se tice karakteristika more less sve navedene hmeljeve imas ovdje http://www.hopslist.com/ pa procitaj sta kaze :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la Poljo » pet ožu 20, 2020 8:26 pm

Od slovenaca mislim da jedino Wolf igra u hop forward pivama. Jako je zanimljiv i aromatičan. Vuče na neke limun/kopar okuse, slično Sorachi Ace-u. Specifično, ali interesantno. Jedino imam dojam da svako pivo s Wolfom vuče sa sobom dosta masni okus na nepcu koji podsjeća na Diacetyl maslačastost.

Ostalo što god sam probao je mlaka voda. Za hop forward piva. Ako ciljaš na belgijance, portere, stoutove, škote itd, onda se tu da svašta probrat. Ali tad su ti svojstva hmelja pretežno u trećem planu.
slika

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la Chuky » pet ožu 20, 2020 9:43 pm

Činjenica da su uvršteni i prepoznati u svijetu, a kao mana se navodi ogrničena kolčina i teška dostupnost, da je mi vijere za daljnji uzgoj istih. Kao ću ih koristiti ostaje mi kao slatka briga. Fermentira mi Celeia u nekom kvazi lageru i očekujem dobro pivo.
Wolf me se nije dojmio, mada sam možda nešto krivo radio.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la Poljo » pet ožu 20, 2020 10:45 pm

Chuky je napisao/la:
pet ožu 20, 2020 9:43 pm
Fermentira mi Celeia u nekom kvazi lageru
A u nekom kvazi lageru moze fermentirat i magnum i magnat i aurora i doslovno bilo koji hmelj koji je ikad izrastao, cak i divljaci ako im se utvrdi nekako alfa bez pretjerane razlike.

To mi je taj problem sa slovenskim hmeljevima. Kao dobri su u pivama u kojima se ne osjete. Pa koji hmelj nije dobar u takvim pivama? :?:
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la Puyol » sub ožu 21, 2020 12:22 am

Ja sam.prosle.godine radio neku ipu sa slovencim, bili su u igri fox, dragon, colibri i jos.neki. I cak je ipa.bila jako dobra, ali samo prvih 7 dana, nakon toga su arome osle negdje daleko, daleko... A glavna aroma/okis je bio neki blueberry bubblegum, tako bih ga opisao.
Isl da je problem.kod slovenaca, da se nadrobi da svakinhmeljnime inovo i ono (kao insvi drugi hmeljevi, budimo realni), nonvrlo malo toga se moze osjetiti u pivi akong5ovorimo o normaln.kolicinama.hmeljenja. Imam.osjecaj da bi se za nekinjavi dozivljaj toh jmeljeva trebalo hmeljit sa minimalno 30 g/L...

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la Vjeko » sub ožu 21, 2020 1:39 am

Puyol je napisao/la:
sub ožu 21, 2020 12:22 am
Isl da je problem.kod slovenaca, da se nadrobi da svakinhmeljnime inovo i ono (kao insvi drugi hmeljevi, budimo realni), nonvrlo malo toga se moze osjetiti u pivi akong5ovorimo o normaln.kolicinama.hmeljenja. Imam.osjecaj da bi se za nekinjavi dozivljaj toh jmeljeva trebalo hmeljit sa minimalno 30 g/L...
jel ovo na slovenskom? :lol: :zivjeli:

pletexstyx
Postovi: 7
Pridružen/a: sri srp 03, 2019 8:06 am

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la pletexstyx » sub ožu 21, 2020 7:50 am

Upravo mi fermentira nekakav pale ale hmeljen styrian dana hmeljem, i suho cu ga hmeljit pa cu vidjet sta ce na kraju ispasti, uostalom popit ce se kakvo god da je, bitno samo da nije pokvareno 😀, javim dojmove i okuse.

pletexstyx
Postovi: 7
Pridružen/a: sri srp 03, 2019 8:06 am

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la pletexstyx » sub ožu 21, 2020 7:54 am

sharkyboy je napisao/la:
pet ožu 20, 2020 7:18 pm
sve se isplati... slovenci se tradicionalno koriste u belgiji za izrau belgijanaca kojekakvih.. pod skuhat pivo nisi preciziro apsolutno nista...za neki blond il porter il nesto di nije hop forward pivo i vise nego dobri...da ces napravit neku ipu koja suta u dupence ko kad koristis amere/novozelanđane/australce...neces :D

p.s. sta se tice karakteristika more less sve navedene hmeljeve imas ovdje http://www.hopslist.com/ pa procitaj sta kaze :D

Znaci za ipe nije nes da prste okusima, pogledam link

SYRe
Postovi: 35
Pridružen/a: uto vel 06, 2018 8:38 pm
Lokacija: virje

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la SYRe » ned ožu 22, 2020 6:30 am

Jednom radil neki pale s Wolfom....većom količinom i bil jako oduševljen..ali kak reko Puyol...nakon nekoliko dana aroma se izgubila poprilićno.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la Puyol » ned ožu 22, 2020 5:15 pm

Vjeko je napisao/la:
sub ožu 21, 2020 1:39 am
Puyol je napisao/la:
sub ožu 21, 2020 12:22 am
Isl da je problem.kod slovenaca, da se nadrobi da svakinhmeljnime inovo i ono (kao insvi drugi hmeljevi, budimo realni), nonvrlo malo toga se moze osjetiti u pivi akong5ovorimo o normaln.kolicinama.hmeljenja. Imam.osjecaj da bi se za nekinjavi dozivljaj toh jmeljeva trebalo hmeljit sa minimalno 30 g/L...
jel ovo na slovenskom? :lol: :zivjeli:
Jebiga, kad imam cevape umjesto prsta..

Topsis
Postovi: 110
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la Topsis » sri tra 01, 2020 10:41 am

Pozdrav,

Da se nadovežem na navedene hmeljeve. Radio sam isto neku IPU sa slovenskim hmeljevima, u igri su bili Wolf, Dana, Stryan Golding i da, na početku i tijekom fermentacije i dry hoopanja, odličan i intezivan miris, ali nakon gotove fermentacije i karboniziranja, piva ima svoj IPAsti okus i miris, ali nekako mi nije to to...
I brzo nkon toga (2 tjedna) nema više snage i tolike arome u pivi :/

Išao sam s tim predumišljajem da zašto da trošim toliko novaca na amerikance kada mogu sa slovencima bolje poslovati, ali ipak ispada da amerkinci znaju svoj posao :)

Živili!! :pivo3: :pivo3: :pivo3:

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la kajser » sri tra 01, 2020 11:11 am

Radio sam IPU sa kombom Dragon, Fox, Wolf, Kolibri u istom omjeru. Wolf to sve pojede i izdominira tako da su ostali pozadinska potpora samo. Dosta dobro ispalo. Na kraju je on i jedini od Slovenaca koji ima neku aromu koja se moze nositi sa klasicni IPA izborima.
Meni je Wolf super i trpat cu ga i dalje svugdje. Ostali novi se ne isplate, Goldings naravno u klasicnim europskim stilovima, nije on za IPAe.
Nisam iskusio znacajni gubitak arome niti nakon par mjeseci u fermentoru, ali to su tlacni fermentori natrpani s CO2 pa se ne mogu smatrati bas standardnom homebrew opremom.
Sumnjam da je za gubitak arome kriv sam hmelj. Bit ce do oksidacije ili usporedujete aromu odmah nakon dry hopa sa aromom nakon sto se sve stalozilo i smirilo, a u tom slucaju ce i US hopovi pokazivati razliku u aromi.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la Puyol » sri tra 01, 2020 11:50 am

Meni je ta apa kaj sam radio (slicno kao i kajser, samo bez wolfa), prvaih 7-10 dana jako intenzivno hmeljena blia, u boci, nakon refermentacije. Ali nakon toga, ode sve. Nestale arome dok si rekao keks.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Slovenski hmeljevi

Post Postao/la Pemac » sri tra 01, 2020 12:14 pm

Znači zaključak je da slovenci prolaze ako radiš "vikend pivo"!? :pivo5: :pivo:

Odgovori