Pemsko pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Zlatko87 » pon ožu 02, 2020 2:44 pm

Pozdrav 🍻 evo prvo wit. Mislim da nema smisla zajebavat se sa neslađenom pšenicom ima brewshop odlične pšenične pahuljice. Stavio bi 3 do 5 % municha. Pale ale može proći. Ja stavljam 40g koriandera i 100g slatke naranče na 5 min al naranča ostaje do kraja hlađenja. Abbey bi trebao biti dark strong? Po meni previše vrsta slada. Smanji. U tripelu izbaci pale ale. Pilsen 85% pšenice 5 % 10% šećer. To je sve ke ti treba za odličan tripel. Ukomljavaj nisko da bude čim niži fg.
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon ožu 02, 2020 2:56 pm

Zlatko87 je napisao/la:
pon ožu 02, 2020 2:44 pm
Pozdrav 🍻 evo prvo wit. Mislim da nema smisla zajebavat se sa neslađenom pšenicom ima brewshop odlične pšenične pahuljice. Stavio bi 3 do 5 % municha. Pale ale može proći. Ja stavljam 40g koriandera i 100g slatke naranče na 5 min al naranča ostaje do kraja hlađenja. Abbey bi trebao biti dark strong? Po meni previše vrsta slada. Smanji. U tripelu izbaci pale ale. Pilsen 85% pšenice 5 % 10% šećer. To je sve ke ti treba za odličan tripel. Ukomljavaj nisko da bude čim niži fg.
Zar nije 40g korijandera u wit na 20l turu ipak malo previše? Bar koliko sam gledao i čitao okolo...

A da, abbey je nešto kao dark strong, nisam siguran koliko ga dobro specificiram, a razlog za toliko sladova je sto sam prije radio neki amerikan strong ale sa sličnim sladovima pa otprilike znam kuda ide. Možda i smanjim, da...

Misliš da je "obaveza" ići sa toliko pilsena? Jer ga nemam trenutno toliko :D

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Poljo » pon ožu 02, 2020 4:21 pm

Pemac je napisao/la:
pon ožu 02, 2020 12:52 pm
Pšenica i zobene 50C 15min, 67C 15 min, boil 5 min i vratiti u osnovni mash sa pale alom.
Mislim da ti tu fali baznog slada da bi ta želatinizacija imala smisla. Ne mogu sad naći izvor gdje sam to pročitao, ali taj proces geliranja zahtjeva enzime koji su u upitnoj mjeri dostupni u neslađenoj pšenici.
Ako se ne varam, mislim da je neki omjer bio 10% baznog slada u proces geliranja.
http://homebrewtechniques.com/mashing/starch-gelatinisation-home-brewers-guide/ je napisao/la:The table below shows the typical gelatinisation temperatures of grains commonly used by home brewers.
Po ovome se pšenica gelira na 58ºC - 64ºC
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Poljo » pon ožu 02, 2020 4:25 pm

slika

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Zlatko87 » pon ožu 02, 2020 5:15 pm

Je 40 g na 80 l 😁 stim da ja koriander usitnim. Tripel a i sve belgijske pive moraju biti pitke zato ide pilsen i šećer da smanje tijelo.Nesme biti masni i previše sladni a od pale ale bude. Po mogućnosti low AA hmelj
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon ožu 02, 2020 6:52 pm

Poljo: imas pravo, zaboravio sam na enzime. Dobri su ovo tekstovi.

Zlatko: hvala na savjetima. Morat cu kombinaciju onda neki smisliti u vezi pilsena...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » uto ožu 03, 2020 6:57 am

I još pitanje, pošto su suhi kvasci, da si ih namnožim ranije nešto više pa pitcham u sladovinu dio, a dio da imam za kasnije namnožiti opet jer sumnjam da se mogu prati kad odfermentiraju pivo od 8%. Ili ih nije preporučljivo množiti uopće?

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Zlatko87 » uto ožu 03, 2020 7:48 am

Po meni nema razloga zašto ne. Većina ljudi recimo s05 koristi više generacija. Prva fermentacija bi bila kao starter u tvojem slučaju. Ja koristim starter calc sa play stora i zadovoljan.
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet ožu 06, 2020 10:27 am

B. WIT

Suhi M21 sam namnožio u dva stratera (dio sam si spremio, dio pitchao).

Normalno da sam uzeo domaću pšenicu, a ne pahuljice :mrgreen: samljeo ju na 0,8mm (može se i sitnije, ja nisam htio da ne bude previše brašnasto zbog zagaranja na ele grijaču) i ubacio sa 0.5kg zobenih i 10% Pale ale slada u 16l vode temp. 62C (grainwater ratio 1:5, preporučeno 1:4 do 1:6) i ostavljeno na temp. 58-59C 20 min, zatim digao na 64C 5 min, te nakon toga boil 20 min uz konstantno miješanje. Zatim ubačeno cca 11l vode i ostali slad i dobio temp. od 68C i ostavio da pada temp masha na 64C (cca 75min). Digao na mash out 10min i ocijedio. Ubacio FWH i boilao 60min. Na 10min ubacio naribanu koru sa 3 naranče (cca 35g) (naranče kratko ubacio u vodu cca 60C i odmah u hladnu i ocijedio, preporučeno je čak i smrznuti ih pa naribati), dok sam korijander (10g) ubacio na 5min i ostavio do istakanja i jedno i drugo. Klasika ohladio i aerirao akvarijskom pumpicom.

OG je bio 1.052 što je za BIAB cca 60% eff.

Na prvi okus prezadovoljan, jako slatko/sladno sa prefinim okusom naranče i slabo osjetnim korijanderom. Na drugi budemo vidjeli.

Ostavio na nešto hladnijoj temp. preko noći. cca 14C danas bude išlo na 18, a kasnije na 22C.

Grain bill je bio:

Pale ale 2,9kg
Pšenica 2,6kg
Zobene (cjelovit zrno mljevene) 0,5kg

Hmelj:
Perle 30g FWH
Cascade 20g 5min

IBU cca 30

Nešto je duže kuhanje zbog želatinizacije pšenice, ali ako konačni proizvod ispadne kako treba (držim fige), možda se i isplati

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » ned tra 05, 2020 9:02 pm

Imam problem sa ovim witom, naime kad otvorim svaku bocu dobijem pjenoskok. Gazirao sam sa nesto manje od 7g/l na 20C pivo bez coldcrasha. U bocama ima taloga, podosta i kad otvorim talog se krene dizati sa dna i piva krene kipiti. Okus se sa vremenom popravio, otvorio prvu bocu nakon 5 dana, nije bilo nesto ugazirano, jak taj miris "belgijski", fin okus naranče, bez pjenoskoka. Jucer i danas miris se zaokruzio, bas kako treba, okus takoder, nemam nekih naznaka infekcije, boja prekrasna, al pjenoskok.

E sad taj pjenoskok, jel moguce da nastaje zbog toga sto se talog krene dizati sa dna i nahvata na sebe CO2 i naglo se oslobada (nesto poput kuglica u guinness limenkama) ili je stvarno infekcija pa da to popijem dok nisu popucale boce?!

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la erda » ned tra 05, 2020 9:32 pm

Pemac je napisao/la:
ned tra 05, 2020 9:02 pm
Imam problem sa ovim witom, naime kad otvorim svaku bocu dobijem pjenoskok. Gazirao sam sa nesto manje od 7g/l na 20C pivo bez coldcrasha. U bocama ima taloga, podosta i kad otvorim talog se krene dizati sa dna i piva krene kipiti. Okus se sa vremenom popravio, otvorio prvu bocu nakon 5 dana, nije bilo nesto ugazirano, jak taj miris "belgijski", fin okus naranče, bez pjenoskoka. Jucer i danas miris se zaokruzio, bas kako treba, okus takoder, nemam nekih naznaka infekcije, boja prekrasna, al pjenoskok.

E sad taj pjenoskok, jel moguce da nastaje zbog toga sto se talog krene dizati sa dna i nahvata na sebe CO2 i naglo se oslobada (nesto poput kuglica u guinness limenkama) ili je stvarno infekcija pa da to popijem dok nisu popucale boce?!
Možda ti je pivo otišlo u vječna lovišta...

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Zlatko87 » ned tra 05, 2020 10:01 pm

Koji je FG?
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » ned tra 05, 2020 10:08 pm

Zlatko87 je napisao/la:
ned tra 05, 2020 10:01 pm
Koji je FG?
Auf, ubi me, al mislim da je bilo cca 1.012

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Poljo » ned tra 05, 2020 11:51 pm

Odgaziraj uzorak pjenoskoka pa izmjeri opet.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon tra 06, 2020 7:02 am

U svakom slučaju bilo mi je po kalkulatoru, al izmjerim danas da vidim da se nije nešto zavuklo i dodatno spustilo.
Ali kažem, na okusu, mirisu i boji ni blizu nekoj infekciji, ne mogu nešto naći. Stvarno vrh pivo za sada. Oduševljen, i svi koji su probali. Znači jedan frend je sa mnom probao kad sam prvi puta otvarao i kad još nije bilo zaokruženo, pomirišao je pivo i nije mu se svidjelo, čak ni na okus, al eto jučer opet probao, izuzevši tog pjenoskoka, kaže da mu je sad vrh, baš je sjelo pivo.

Odgovori