Gubitak arome u kegu

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Poljo » ned vel 09, 2020 1:01 pm

Stavi vise hmelja da kad izgubi arome ostane taman.

Nema bas nekog pretjerano dobrog lijeka drugog za to. Izbjegavat oksidaciju na maksimum, ali svejedno, boce su smrt za hmeljna piva i to je to.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Pemac » ned vel 09, 2020 1:13 pm

Kak nema lijeka?
Flasiras u petak i taman sljedeci vikend roknes sve u ta 3 dana. IPA svjeza ko jutarnja rosa. Samo dan prije u frizider na što nize.

(Bez cold crasha)

A ak ne mozes popit 20l u dva dana, pozovi si ekipu pa budes :D

Steve_O
Postovi: 17
Pridružen/a: ned sij 19, 2020 9:31 pm

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Steve_O » ned vel 09, 2020 1:14 pm

Ekipa je uvek spremna za akciju stukli bi 202 litra a ne 22 :D . Sve u svemu hvala na savetima.

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Jonas » ned vel 09, 2020 9:15 pm

PBR je napisao/la:
pet srp 19, 2019 3:50 pm
Punjenje kega sa CO2 je dobra ideja, samo treba ga napuniti kojih 5 puta i odzraciti. Malo slabija ekonomska racunica, ali jos veci problem je sto CO2 u boci nije 100% nego ima mislim 3% kisika.

Po meni je najbolja opcija uzeti nakon pitchanja keg za serviranje i sanitizirati ga. Na keg u kojem fermentiras spojis Gas IN i njega crijevom povezes na Liquid OUT od kega za posluzivanje. Onda opet na kegu za posluzivanje spojis Gas IN na crijevo i njega u starsan.

Tako ce ti CO2 od fermentacije "isprati" keg za posluzivanje kroz tih par dana, i to je jedini i najjeftiniji nacin za 100%-tno odzracivanje kega.
Sorry , od kuda priča da u co2 boci ima kisika ??

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la PBR » pon vel 10, 2020 11:46 pm

sanoj je napisao/la:
ned vel 09, 2020 9:15 pm
PBR je napisao/la:
pet srp 19, 2019 3:50 pm
Punjenje kega sa CO2 je dobra ideja, samo treba ga napuniti kojih 5 puta i odzraciti. Malo slabija ekonomska racunica, ali jos veci problem je sto CO2 u boci nije 100% nego ima mislim 3% kisika.

Po meni je najbolja opcija uzeti nakon pitchanja keg za serviranje i sanitizirati ga. Na keg u kojem fermentiras spojis Gas IN i njega crijevom povezes na Liquid OUT od kega za posluzivanje. Onda opet na kegu za posluzivanje spojis Gas IN na crijevo i njega u starsan.

Tako ce ti CO2 od fermentacije "isprati" keg za posluzivanje kroz tih par dana, i to je jedini i najjeftiniji nacin za 100%-tno odzracivanje kega.
Sorry , od kuda priča da u co2 boci ima kisika ??
Pise na certifikatu :)

Jedino ako bas mi u hrvatskoj imamo neke srece pa dobivamo brutalno cisti CO2. Taman mi se ispraznila boca pa cu viditi jel pri punjenju imaju li certifikat pri ruci.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Jonas » sri vel 12, 2020 5:04 pm

Evo , kontaktirao messer plinove
dobio ove podatke
znaci kisika smije biti do 30ppm ili ti 0,003% , znaci malo pa ništa , niti blizu 3%
SP_010_Gourmet C E290, u bocama.pdf
Batch analiza CO2.pdf
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Poljo » sri vel 12, 2020 5:50 pm

A ipak, viđao sam na svoje oči piva koja su žešće oksidirala u kegu.
Imao sam predprošlo ljeto pivo sa 100% heidelbergom (EBC<2.9) koje je čak prirodno gazirano u kegu nakon flushanja s co2 pa je prirodna karbonizacija trebala pojest i zadnje tragove kisika.

Ako je tko vidio pivo sa 100% heidelbergom nije ni žuto nego skoro bijelo.

Ostalo je u kegu 2-3 litre što se nije uspjelo popit na fešti, i nešto nisam bio doma kojih tjedan dana. Pivo je od oksidacije dobilo tamno narančasto/smeđu boju.

slika
Nešto u ovoj nijansi (nije moje pivo, našao na netu sliku slične boje)

Vjerujem da se takva oksidacija ne dobiva od 0.003% kisika. Netko nas laže, a tko laže taj i krade! :mrgreen:
slika

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la jonathan livingston » sri vel 12, 2020 6:34 pm

sanoj je napisao/la:
sri vel 12, 2020 5:04 pm
Evo , kontaktirao messer plinove
dobio ove podatke
znaci kisika smije biti do 30ppm ili ti 0,003% , znaci malo pa ništa , niti blizu 3%
SP_010_Gourmet C E290, u bocama.pdf
Batch analiza CO2.pdf
Pricao sam jucer sa likom koji radi sa vecim dijelom craft scene i birtija.
Analiza gore je za Gourment CO2. Dakle prehrambeni. On se isporucuje u posebnim bocama koje meduostalim imaju i nepovratne ventile, kako i pise u pdf-u.
Vecina nas koristi obicne sive boce kohe se koriste za tehnicki C02.
Nije mi odmah znao reci kolko taj CO2 ima kisika jer radi samo sa Gourment...
Pa je vjerojatno tocan podatak od 3%.
🍻🍻🍻
brewshop.hr
www.brewshop.hr

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Jonas » sri vel 12, 2020 7:22 pm

evo Messer-ov email
plin je isti neovisno o boci
Poštovani,
u prilogu su specifikacije prehrambenog CO2 pod nazivom Gourmet C (Messerova linija plinova namijenjenih upotrebi u prehrani), te tehničkog CO2 (u bocama).

Ove nečistoće (primjese) deklarirane su Messerovom specifikacijom, odnosno u slučaju Gourmet prehrambenog plina, Zakonom o hrani (preciznije, Uredbom 231/2012 koja propisuje specifikaciju za aditive u koje spada i CO2).

Također prilažem primjerak analize tanka CO2 (batch analiza tekućeg CO2). Veliki kupci CO2 često imaju veće zahtjeve od one propisane specifikacijom, te je ova analiza prilagođena tim višim zahtjevima (uglavnom se odnosi na prehrambenu industriju). Ovo je specifikacija prema ISBT-u + dodatni zahtjevi kupca.

Tehnički CO2 i prehrambeni proizvode se na identičan način, odnosno u tankovima je to isti plin, iste kvalitete, ali Zakonom o hrani propisani su dodatni zahtjevi koje nešto što deklariramo kao hranu mora zadovoljiti. Tako da bismo mogli na prehrambeni CO2 napisati da je namijenjen upotrebi u prehrani, moramo imati dodatni sustav praćenja/sljedivosti, kontrola i dokumentacije (prema HACCP i FSSC 22000). Nad tehničkim CO2 nemamo takvu kontrolu.

Ali prema ovoj batch analizi tekućeg CO2 možete vidjeti koju specifikaciju plin realno zadovoljava.

Popivopi
Postovi: 143
Pridružen/a: sri sij 13, 2016 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Popivopi » sri vel 12, 2020 8:09 pm

Au koliko kemičara :D , nisam siguran za postotak ali znam da u CO2 ima bar 2 atoma kisika, ili mislim da znam :D :P . Bez obzira na sastav plina u boci, mislim da uzrok oksidacije treba traziti drugdje - način pretakanja, temeratura skladustenja... Ipak, dobro je sto za oksidaciju ima lijek - popiti pivo sto prije :D

E da, a ovaj CO2 sto ga ispustaju kvasci, jel to tehnicki ili ugostiteljski :wink:
Zadnja izmjena: Popivopi, dana/u sri vel 12, 2020 10:35 pm, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Poljo » sri vel 12, 2020 8:19 pm

Navodno pipe za istakanje povuku malo zraka kod svakog tocenja i mogu vuc zrak dok su spojene samo.
Ni to mi nije najjasnije kako, ako je pritisak u kegu uvijek iznad atmosferskog, ali primjeri iz prakse sugeriraju puno vecu oksidaciju u kegu sa spojenom pipom u odnosu na keg s odspojenom. (kad se keg ostavlja preko noci bez tocenja)
slika

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Jonas » sri vel 12, 2020 10:52 pm

To ti je zbog difuzije plinova tj gibanja plina od mjesta vece koncentracije u mjesto niže koncentracije , plastika propušta plinove , zato ti piva u plasticnoj boci prije oksidira, a plastike na točioniku ima dovoljno
Poljo je napisao/la:
sri vel 12, 2020 8:19 pm
Navodno pipe za istakanje povuku malo zraka kod svakog tocenja i mogu vuc zrak dok su spojene samo.
Ni to mi nije najjasnije kako, ako je pritisak u kegu uvijek iznad atmosferskog, ali primjeri iz prakse sugeriraju puno vecu oksidaciju u kegu sa spojenom pipom u odnosu na keg s odspojenom. (kad se keg ostavlja preko noci bez tocenja)

Online
mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la mlaen » sri vel 12, 2020 11:55 pm

Ali ste ga zabrijali :D

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la PBR » čet vel 13, 2020 1:02 am

Istina, u CO2 je 30ppm kisika a ne 3%.

To je nazalost nedovoljno (tj previse) da purgeas keg kako treba i da gaziras s tim. Industry standard za DO2 na kraju proizvnodnje je 30-150ppb (b=billions).

Uz to, cijevi pustaju kisik, keg ringovi pustaju kisik, isto tako ringovi na priključcima... nemala stvar. Postoji vrsta crijeva koja ne pusta ali uvijek zaboravim koja je to.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

MladenJ
Postovi: 8
Pridružen/a: uto svi 05, 2020 8:58 am

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la MladenJ » ned ruj 18, 2022 9:58 am

Pozdrav svima
Evo da ne otvaram novu temu, samo bi nastavio na ovu jer je u pitanju isti/sličan problem.

Pivo nakon fermentacije bude odličnog okusa i mirisa. Fermentiram u Allround Fermzili pod tlakom.
Nakon što odradim closed transfer, u odzračene i sa CO2 nekoliko puta napunjene kegove kreće karbonizacija na 4°C po tablici za karbonizaciju stilova.
E tu mi treba bar 15 dana da se karboizira.
U tom periodu pivo je već djelomično izgubilo svoj okus i aromu koje je imalo prije karbonizacije, a s vremenom što duže stoji u kegu sve više ga gubi.

Uz to imam i problem da kad pivo natočim u čašu javlja se neki čudan miris koji nestane nakon možda 1-2 minute
Jedan kolega pivar kojeg jako cijenim je rekao da je u pitanju miris kuhanog kukuruza/DMS, ja to ne mogu baš najbolje detektirati.
moram navest da pivo nikada nije poklopljeno ni u procesu kuhanja ni hlađenja.
Hlađenje traje cca 45 min.

S obzirom da se to sve javlja nakon karbonizacije, razmišljam da li bi problem mogao biti u CO2, jer ga punim u servisu za vatrogasne aparate, a tu ga pune i ostali ugostitelji.
Može li biti problem u boci, prethodno je korištena za akvaristiku, ili je možda vrijeme da promjenim sve linije dotoka plina i izlaza za pivo?

Evo ako netko ima kakvu ideju šta bi moglo biti, bio bi jako zahvalan ako bi mi pomogli.
Ovo me strašno demotivira.

Odgovori