Dodavnje hmelja za aromu

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la DEDA PEPO » pet sij 17, 2020 6:55 pm

Bok kolege,

ja sam napravio jednu šaržu (cca 22 lit) sa suhim hmeljenjem sa cryo-citra 50g, nisam bio prezadovoljan, mislim da sam trebao staviti 2x50g, poslije toga odradio sličnu šaržu sa cryo-citra 50g plus cryo-simcoe 50g, ova kombinacija mi je bila jako loša. Zasada ostajem na suhom hmeljenju sa hmeljevima T-90. Možda, ako nabavim cryo-citra išao bih na šarži od 22 lit sa 2x50g.
Kakva su iskustva ostalih sa cryo-hmeljevima?

Pozdrav!

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la DEDA PEPO » ned sij 19, 2020 11:03 am

Bok kolege,
nastavno na temu, da li je netko radio procjene koliko suho hmeljenje povećava IBU, ima li o tome neka analiza. Par sam puta stavio hmelj T-90 u vodu na 20 C, nakon dva sata voda je postala gorka, koliki IBU ne znam, ali sam siguran da se IBU suhim hmeljenjem povećava. Ja volim zahmeljena piva, ali ne pre gorka. APA-e sam radio na donjoj granici gorčine za stil (IBU oko 30), nakon suhog hmeljenja, ako sam stavio preko 6 g/l hmelja, bile su mi pre gorke. Trenutno imam u fermentaciji pivo sa karakteristikama APA-e ali sa IBU oko 21, zahmeljit ću ju sa 70g Citra-e i 50g Zythos-a na 22 litre, vidjeti ću rezultat. Naravno, ovo "pre gorka" je moje subjektivno mišljenje.
Pozdrav!

Kapetanpeter
Postovi: 15
Pridružen/a: ned ruj 16, 2018 2:37 pm
Lokacija: Vukovar

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Kapetanpeter » sub sij 25, 2020 12:55 pm

Pozdrav svima, nisam dugo bio na forumu pa nisam ni javio rezultate, uglavnom sad konstantno nabavljamo hmelj iz Amerike. Isto tako i cryo. Sav hmelj koji stavim u kuhanje stavim na 80 stupnjeva, a u dry stavim jedno 2/3 ukupnog hmelja. Teško mi je usporediti rezultate jer konstantno mijenjam recepte ali imao sam jako finog piva. Sad sam pravio neipu, u 50 litara sam stavio 300g u kuhanje, odnosno na 80, a u dray 500g, galaxy citra kombinacija. Citre je bilo nešto i cryo u dry. Abv 6,6. Jedva čekam da bude gotovo. Znači ima oko 16g hmelja po litri. Hmelj za gorčinu praktički više i ne stavljam, ako želim veći ibu onda ubacim hmelj pred kraj kuhanja, 5-10 min.
Čini mi se da Magnum koji sam stavljao na 60 min osim što je davao gorčinu isto tako pobijao miris i aromu ostalog hmelja.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Poljo » sub sij 25, 2020 2:37 pm

DEDA PEPO je napisao/la:
ned sij 19, 2020 11:03 am
Bok kolege,
nastavno na temu, da li je netko radio procjene koliko suho hmeljenje povećava IBU, ima li o tome neka analiza. Par sam puta stavio hmelj T-90 u vodu na 20 C, nakon dva sata voda je postala gorka, koliki IBU ne znam, ali sam siguran da se IBU suhim hmeljenjem povećava. Ja volim zahmeljena piva, ali ne pre gorka. APA-e sam radio na donjoj granici gorčine za stil (IBU oko 30), nakon suhog hmeljenja, ako sam stavio preko 6 g/l hmelja, bile su mi pre gorke. Trenutno imam u fermentaciji pivo sa karakteristikama APA-e ali sa IBU oko 21, zahmeljit ću ju sa 70g Citra-e i 50g Zythos-a na 22 litre, vidjeti ću rezultat. Naravno, ovo "pre gorka" je moje subjektivno mišljenje.
Pozdrav!
Dry hop povecava gorcinu, ali i tanini iz hmelja dodaju trpkost koja dodaje okus neke neugodne gorcine.
Koliko tocno bi to bilo percipiranih ibua ovisi o masi faktora i ne postoji formula za odredjivanje. Vise tanina ce se izvuc sto je pH piva visi i sto je duze dry hop u kontaktu s pivom. Idealno bi bilo da smanjis temperaru dry hopa na nekih 14-15°C i ne drzis taj hmelj u pivu duze od dan-dva.
Nakon toga od prilike po svojoj procjeni trebas odredit je li krajnji rezultat previse ili premalo gorak i prema tome prilagodit same IBUe u kuhanju u sljedecoj sarzi.

Ja svoje ipe vecinom ni ne hmeljim u kuhanju. Samo whirlpool i kroz fermentaciju.
slika

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la DEDA PEPO » ned sij 26, 2020 3:28 pm

Zahvaljujem na informacijama i interesantno mi je kako kažete da uopće ne hmeljite sladovinu u toku kuhanja, već tek po hlađenju prokuhane sladovine na 80 C. Koliko dugo držite sladovinu pri toj temperaturi da se dobije određeni IBU? Molim vašu procjenu, s obzirom da radim sa Grainfathetom i šaržom oko 25-26 lit nakon jednosatnog kuhanja, a radio bih jednu zahmeljeniju APA-u te na raspolaganju imam po 100 g T-90 Citra, Mosaic, Lemondrop i Mandarina Bavaria, koliko bih kojeg hmelja u kolikom vremenu stavio da dobijem percipirani IBU na donjo granici stila. Napominjem da volim piva sa niskim IBU ali izrazito aromatična.
Pozdrav!

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la FrendPero » ned sij 26, 2020 6:00 pm

Jedinica gorcine ilitiga IBU je usko povezan sa postotkom alfa kiselina ilitiga AA koje sadrži hmelj kojeg ubacujes u pivo. Isto tako je bitno u kojoj minuti boila i općenito kuhanja ubacujes hmelj sa tom određenom količinom AA. Bilo bi ti jako korisno kad bi koristio neki od brewing programa ( Beersmith ili slicno) i vjerojatno još korisnija neka homebrew literatura kao How to brew od Palmera. Živio :pivo:

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la DEDA PEPO » ned sij 26, 2020 6:32 pm

Ma naravno kolega, koristim od samog početka BrewersFriend, koji između ostalog računa IBU, ali pri Whirlpoolu i Dray hopanju program ne daje podatke o povećanju IBU-a, ali mišljenja sam da svako moje drayhopano pivo postane gorče. Kako neki kolege pišu da uopće ne hmelje sladovinu u toku kuhanja, moje je prethodno pitanje postavljeno upravo na tu temu.
Pozdrav!

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la WexZG » ned sij 26, 2020 6:48 pm

DEDA PEPO je napisao/la:
ned sij 26, 2020 6:32 pm
Ma naravno kolega, koristim od samog početka BrewersFriend, koji između ostalog računa IBU, ali pri Whirlpoolu i Dray hopanju program ne daje podatke o povećanju IBU-a, ali mišljenja sam da svako moje drayhopano pivo postane gorče...
Kako ne? Stavis whirlpool i temp tipa 95°C i racuna ti da je to npr 4% utility i poveca IBU. Sad dal je to bas tocno.. pitanje je.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Puyol » ned sij 26, 2020 6:52 pm

Gorcina se dobije i iz "0miniuta", ali iz tog nekog aromasteepa na 90, 85, 80°c, ali znatno manje. Neki programi to racunaju, neki ne. Na kraju, nisu bitni ibui nego dozivljaj pive kao gotovog proizvoda. Ja recumo imam problem dovivanja zeljene gorcine u apama i ipama, makar reguliram vodu (istina, ne idem u extreme sa kloridima i sulfatima jos, nikako da se na to odvazim), ali ja hmeljim i na 60minuta, pa na 10 inonda na 0, odnosno zadnji hmelj bacim na steep na cca 85-90°c. I tako ostavim 15-30minuta, ovisno o tome dal imam sastrane posla ili ne.

Ovih "0 minuta" uzmi sa rezervom, jer bi tih 0 minta znavilo da namocis hmelj i da se sladovina istog trwna krebe hladit, i da je taj hmelj doslovno sa 100°c ful brzo hladjen na ispod 80°c, otprilike. Bar za ibue. A sad ti vidi kako sa GF hladis, ubacis hmelj na 100°c, krenes hladit, hladis 15 minuta cca, ili nekada i duze, i taj hmelj to noje na 0 nego na 15 minuta onda...


Isto kuham ko i ti na GF, alini na KS, sistemi su dosta slicni i dobivam vrlo slicne rezultate na oba sustava. Dryhop mi je i dalje bajbitniji kod apa i ipa, tu ne stedim hmelj, obicno ga ubacim za 50-75% vise nego po izracunu u kalkulatoru. Zna minostat 2 dana, znao je u po 5-7 dana ostat taj hmelj u fermentoru, i nisam izvukao onu travnatost iz toga.


Ibui su zamisljeni kao neki okvir, ali od suatava do sustava ovisi iskoristivost alfa kiselina, kao i od godista hmelja, njegovog skladistenja (vakuumiranje ili samo gumica, skrinja ili frizider ili spajza...).

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Stefano » ned sij 26, 2020 6:57 pm

WexZG je napisao/la:
ned sij 26, 2020 6:48 pm
DEDA PEPO je napisao/la:
ned sij 26, 2020 6:32 pm
Ma naravno kolega, koristim od samog početka BrewersFriend, koji između ostalog računa IBU, ali pri Whirlpoolu i Dray hopanju program ne daje podatke o povećanju IBU-a, ali mišljenja sam da svako moje drayhopano pivo postane gorče...
Kako ne? Stavis whirlpool i temp tipa 95°C i racuna ti da je to npr 4% utility i poveca IBU. Sad dal je to bas tocno.. pitanje je.
Ja sam se danas igrao sa BF i ne računa IBU po defaultu za Whirlpool i dryhop.

Može se u postavkama equipmenta staviti željene postotke ali nisam našao koji postotak bi to trebao biti osim preporuke da je za dryhop to 5%

Na zadnjoj turi pive sam prvi puta do sada imao osjetan porast IBUa u dryhop u. Kao i arome. Oboje me veseli, no htio bi i barem otprilike znati koliko % se IBU doda van boila.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la FrendPero » ned sij 26, 2020 7:26 pm

Ja imam Beersmith 3 na mobitelu. Mislim da je koštao 40ak kn. Daje opciju duljine trajanja whirpoola,temperature sladovine u tom trenutku i AA hmelja koji dodaješ.

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Stefano » ned sij 26, 2020 7:30 pm

FrendPero je napisao/la:
ned sij 26, 2020 7:26 pm
Ja imam Beersmith 3 na mobitelu. Mislim da je koštao 40ak kn. Daje opciju duljine trajanja whirpoola,temperature sladovine u tom trenutku i AA hmelja koji dodaješ.

Da, OK je to
No u BSu nema IBU za dryhop.

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la DEDA PEPO » uto sij 28, 2020 8:43 pm

Bok kolege,
samo da napomenem da kod dodavanja hmelja kod kuhanja u Grainfatheru koristim hopspider i hmelj dodajem isključivo prema podacima koje sam unio u kalkulator, osim hmeljenja FWH koji direktno ubacim u sladovinu na početku cjeđenja-ispiranja, ali tu stavljam u kalkulator kao util. 110% i on ostaje u sladovini i nakon završetka kuhanja. Whirlpool kod GF, na način da ohladim sve na cca 80 C, je malo teže nego sa KS, pa tu opciju niti ne koristim. Glavno je pitanje, koje imam od postavljanja istog na ovoj temi, kako drayhop utječe na porast IBU. Budući da volim zahmeljena piva, ali opet ne pre gorka, zadnju šaržu APA-e koju sam po kalkulatoru BrewersFriend-a imao na IBU 21, dakle ispod granice stila, nakon 3 dana drayhop-anjasa 70g CITRA i 50g ZYTHOS dobio sam pivo koje meni i ukućanima jako paše. Isto je kuhano prije 15 dana, fermentirano u kegovima (prvo 4 dana bez tlaka pa potom suho hmeljeno i dofermentirano 3 dana pod tlakom, prvi dan na 20 C potom spuštanje temerature na 2 C), potom pretočeno pod tlakom CO2 u drugi keg na odležavanje i karbonizaciju (8 C, 1,2 bar). Budući sam istovremeno sa kuhanjem ove šarže kuhao i jednu, koju sam nazvao BEPA, ali po primjedbama kolega to nije BEPA zbog kvasca (bio je S04), pa bi bilo ispravnije nazvati ju BlondeAle, istu sam šaržu također po kalkulatoru pri kuhanju hmelji na IBU 21, ali ta šarža nije suho hmeljena. Osjećaj gorčine jedne i druge šarže se razlikuje, ne previše, procjenjujem za 5 IBU, jer koliko sam čitao, osjećaj gorčine svakih 5 IBU je prepoznatljiv "običnim smtrnicima".
Zaključak zasada je da 5 g/l drayhop-anja sa hmeljevima oko 12%AA poveća IBU za 5.
Pozdrav!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Poljo » sri sij 29, 2020 12:08 am

Mislim da je to dosta dobra odokativna procjena.
Po kalkulatoru ciljas nekih 5 ispod donje granice stila za pivo koje ima dobar dry hop, i gorcine nece falit sigurno.
slika

Odgovori