Diacetil u kegovima

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Diacetil u kegovima

Post Postao/la Puyol » sub pro 21, 2019 4:41 pm

Primjetio sam uzorak u zadnjih par kegiranja, da mi piva sto duze stoji u kegu ima sve vise diacetila.

Dakle, piva iz fermentora, kada probam uzorak je dobra, nema nista diacetila. Nakon sto ju prebacim u keg i karboniziram, dok je svjeza, je i dalje dobra, s tim da nor ova zadnja, bila je odlicna nakon 7 dana karbonizacije. Odpojio sam co2, i pricekala je nekih 7 dana do istakanja. Bila su 2 kega, prvi je istocen u jednoj večeri, drugi deugu vecer nekih 1/3, ostatak sada ostao 3 dana podtlacen. Danas probam, ima.malo diacetila.

Ali isti problem sam primijetio kod većine iskegiranih piva (ape su u pitanju, i neke session ipe), da nakon krqceg vremena poprime prvonunokusu a onda i u mirisu diacetil.

Kegovi, kada ih iskarboniziram, stoje u komori na 4°c.

Jedno pivo je bilo bomba kad je bilo ful svjeze, to se popilo, a druginkegic, iz istog fermentora je sada na bozucnom deuzenju bio prepun diacetila. Vise ljudi je probalo, a probao je frend sta je probao i onaj prvi keg, i sam je rekao da ta 2 kega nemaju veze jedan sa drugim. Tu je razmak bio nekih 2-3 tjedna, od istakanja prvog i drugog kegica.

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la WexZG » sub pro 21, 2019 5:42 pm

Jedino kaj bi meni na prvu palo da pivo jos radi i da kvasac izbaci diacetil. Kak radi na 4°C, nemam pojma. Da li je hop creep mozda krivac, ne znam. Bacam kaj mi prvo pada na pamet.

Da li ovi kegovi kaj cekaju malo dulje stoje na sobnoj ili temp. 4°C?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la Puyol » sub pro 21, 2019 6:05 pm

Sbi na 4°c, ali u startu nema diacetila, prilikom kegiranja. Probam pivu, bude super. Prvih tjedan dana super, i onda me krene zajebavat.

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la WexZG » sub pro 21, 2019 6:57 pm

Pretpostavljam da radis diacetil rest i da ti kvasac generalno dovoljno dugo odradi, pa i nakon dry hopa tak da kvasac pocisti sve.

Jedino nakon toka kaj sam nasao na beer and brewing magazine je:
Diacetyl can also be formed by certain beer spoilage bacteria (within the group known as lactic acid bacteria), most notably during post-fermentation storage and sometimes in unsanitary beer lines (that is, plastic tubing not cleaned properly) between a keg of beer and the dispense tap.
Druge ideje nemam. Trebalo bi proc komplet proces nakon kuhanja pa vidjet da nisi nekaj promjenio od trenutka kad si dobivao pivo bez diacetila... neki drek mora bit razlog.

Il nije diacetil vec nekaj trece.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la Poljo » sub pro 21, 2019 7:49 pm

Pediokok stvara diacetyl. Možda ti se uvukao negdje u kegove ili linije.
Tretman vrućom lužinom ti tu jedino pomaže ako je stvarno to. Nebi bilo loše i promjenit sve gumice u tom slučaju.
slika

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la Jonas » sub pro 21, 2019 11:01 pm

Ja sam taj problem imao u jednom kegu , skinuo postove i rastavio ventil (onaj stopper u postu) i ! ispod ! brtve bilo malo smeca (kvasac+hmelj+kaj ja znam), sve okupao preko noci u kristalnoj sodi (Bauhaus 15kn/kg), nakon toga nije bilo vise problema
Inace ispirem kegove samo vodom , vizualna kontrola +starsan iz kega u keg (imam dedicated keg sa 4-5L starsan otopine)
propuštam starsan prvo kroz co2 post untra , tresem par minuta , pa pod pritiskom izbacujem kroz out u sljedeci keg
Zadnja izmjena: Jonas, dana/u pon pro 23, 2019 9:03 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la Poljo » ned pro 22, 2019 9:38 am

Svi mi malo previse vjerujemo tom starsanu. Nekak sve vise imam dojam da ima vise manje placebo efekt.
Starsan djeluje na bazi kiseline, a nisam bas siguran koliko ta kiselina moze nastetit bakterijama tipa pediokok koje kisele pivo.
Zato vise manje sve pivovare, barem one koje drze do sebe, za sterilizaciju koriste vrucu luzinu, pa tek onda kiselinu. Ja nekak jos uvijek imam strah od rada s vrucom luzinom doma.. Mozda sam previse batmana gledao kao klinac 😃
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la Puyol » ned pro 22, 2019 9:59 am

Poljo je napisao/la:
sub pro 21, 2019 7:49 pm
Pediokok stvara diacetyl. Možda ti se uvukao negdje u kegove ili linije.
Tretman vrućom lužinom ti tu jedino pomaže ako je stvarno to. Nebi bilo loše i promjenit sve gumice u tom slučaju.

Slijedeci put cu proci i GF i KS sa onim.GF cleanerom da to pocistim, makar, 100tka pobije tu sve dok se piva kuha, a svaki puta nakon kuhanja sve isperem.mlazom vode da ne zaostane smeca u sistemu. U cfc-u u GF sigurno nesto ostane kasnije, ali misl da kada pustim recirkulaciju kod boila 15min da sve pomre.

Sto se tice plastike, tj fermentora, kada zavrsi fermentacija, sve ih operem sa spuzvicom i praskom za suđe obicnim, mislim da to dobro ocisti sve. Prije punjenja, fermentor pocistim starsanom, obilno.


Za kegove, bas sam narucio na alija nove gumice, pa.kada stignu zamijenim sto mogu. I sve svoje kegove cu razmontirat, makar, bas sam ih 6 komada oprao nedavno. Prokuhao sam vodu, ulio 2 litre u keg, nadeukao ga sa co2 malo, da poklopac drzi, ispremijesao i pustio u out cijev da ju ispuni i dezinficira, ostavio 15ak minuta tako, povremeno omrecuci keg naopacke, la sve ispustio kroz OUT cijev i napunio starsanom i malompodtlacio da mi bude spreman za slijedece kegiranje. Ali istina, nisam.nikada dezinfivirao 'IN" cijevcicu...mozda je do toga...

Hvala na savjetima, javim rqzultate kada cu imati nesto za prokomentirati.

A slobodno i jos netko nes napise ako ima iskustava.

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la WexZG » ned pro 22, 2019 10:28 am

Poljo je napisao/la:
ned pro 22, 2019 9:38 am
Svi mi malo previse vjerujemo tom starsanu. Nekak sve vise imam dojam da ima vise manje placebo efekt.
Starsan djeluje na bazi kiseline, a nisam bas siguran koliko ta kiselina moze nastetit bakterijama tipa pediokok koje kisele pivo.
Zato vise manje sve pivovare, barem one koje drze do sebe, za sterilizaciju koriste vrucu luzinu, pa tek onda kiselinu. Ja nekak jos uvijek imam strah od rada s vrucom luzinom doma.. Mozda sam previse batmana gledao kao klinac 😃
Kaj je najbolje, ovo je meni doslo u glavu prije tjedan dana.
Naime, piva iz fermentora je bila podosta dobra, samo je trebala malo sazrit i da hmelj splasne.
I naravno, koristio sam star san koji sam drzao od brewanja u kegu, oprao druga dva vodom pa proletio sa star sanom, kak uvijek i radim. Isto kak i sanoj. Pivo je nakon tjedan dana u kegu postalo nepitko. Odurno, gorko, pece jezik za popizdit, ne znam ni sam opisat kaj se desilo ali ocito da se nekaj sjeb. :|

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la FrendPero » ned pro 22, 2019 10:44 am

Kegove idealno oprati lužinom kak Poljo veli, recimo 1-2% lužine ( cipomil L35 se u pivovari koristio, da se kupit 5 litara) u vrućoj vodi,protresti dobro,ostaviti najbolje pol sata da otapa, isprati, pa onda s 0.5% kiseline u vodi sobne temperature. Tu bi trebao starsan biti dostatan. :pivo:

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la WexZG » ned pro 22, 2019 10:54 am

FrendPero je napisao/la:
ned pro 22, 2019 10:44 am
Kegove idealno oprati lužinom kak Poljo veli, recimo 1-2% lužine ( cipomil L35 se u pivovari koristio, da se kupit 5 litara) u vrućoj vodi,protresti dobro,ostaviti najbolje pol sata da otapa, isprati, pa onda s 0.5% kiseline u vodi sobne temperature. Tu bi trebao starsan biti dostatan. :pivo:
Di kupujete luzinu?

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la FrendPero » ned pro 22, 2019 12:44 pm

Firma se zove Inokem ako se ne varam. Sjedište im je u Ivanić gradu.

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la WexZG » ned pro 22, 2019 12:54 pm

FrendPero je napisao/la:
ned pro 22, 2019 12:44 pm
Firma se zove Inokem ako se ne varam. Sjedište im je u Ivanić gradu.
Yes, nasao sam. Nadao sam se nekom ducanu u ZGu di fizicki mogu pokupit. 8)

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la Jonas » ned pro 22, 2019 1:15 pm

Imaš veliki izbor
ja koristim kristalnu sodu-Natrijev karbonat 15kn/kg (u bauhausu i pevecu)

imaš u brewshop-u "chemipro OXI" 70tak kn/kg
mješavina natrijeva karbonata i dinatrijeva karbonata -malo bolje od čistog karbonata

alternativa ti je i Vanish Oxi i slična sredstva ,
ista priča kao i Chemipro Oxi, samo što imaju mirise i slično u sebi,makar ako dobro ispereš nema problema ,

I onda još imaš PBW , Chemipro Caustic i slično
to je mješavina Oxi + dodaci za disperziju i ostalo

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la WexZG » ned pro 22, 2019 1:26 pm

Do sad sam uvijek prao s OxiClean-om iz Lidla al ostavlja bijeli sloj i samo ispiranje nije dovoljno pa se treba ribat spuzvicom, a samim time nemrem nikak cijevi onda isprat kak se spada. Budem bas probao s necim kaj si naveo pa vidjet razliku.

Odgovori