KISELO PIVO

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la PBR » uto pro 10, 2019 12:02 am

koji kvasac koristis?
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la erda » uto pro 10, 2019 2:19 pm

rapolsm je napisao/la:
pon pro 09, 2019 11:06 am
Evo da se i ja nadovežem na ovu temu s pitanjem. Naime kuham već 3-4 godine, pomalo tu i tamo i ukiselilo mi se pivo
2-3 puta do sada. U čemu je problem nemogu sam skužiti?! Ono što znam je da mi se isključivo ukisele pšenična piva - weizen ili wit?! Fakat m ito nije jasno dok mi se ostala piva nikad nisu ukiselila. OK, jednom je kad mi je u KEGu od 19l ostalo 3l pive na dnu, al ito znam zašto je i jasno mi je da moram brže to potrošiti. Ovo sa pšeničnima mi nije jasno, zašto baš ona i samo ona?! A da ne govorim da su mi ta inače omiljena.
I ja sam imao isti problem s različitim pivima i različitim kvascima.
Navodno da je problem što pri kegiranju nisam dovoljno "istjerao" kisik van :?: :?:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la Poljo » uto pro 10, 2019 2:47 pm

Witbier obično je nešto kiseliji od "običnog" piva, a mislim da i hefeweizeni imaju nešto niži pH.
Je li ta kiselina o kojij pričaš u razini normale ili je baš otišlo na neugodno kiselo?
slika

rapolsm
Postovi: 29
Pridružen/a: čet kol 21, 2014 3:05 pm
Lokacija: Zagorje

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la rapolsm » čet pro 12, 2019 6:29 am

PBR je napisao/la:
uto pro 10, 2019 12:02 am
koji kvasac koristis?
koristio sam sad zadnje wlp351

rapolsm
Postovi: 29
Pridružen/a: čet kol 21, 2014 3:05 pm
Lokacija: Zagorje

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la rapolsm » čet pro 12, 2019 6:31 am

rapolsm je napisao/la:
čet pro 12, 2019 6:29 am
PBR je napisao/la:
uto pro 10, 2019 12:02 am
koji kvasac koristis?
koristio sam sad zadnje wlp351
ajde nije tak kiselo da se bas nemre popiti, ali prekiselo za weizen je sigurno i ono kaj sam skuzio je da je jako svijetlo, ko da sam ga filtrirao, cisto cisto, nimalo mutno?!

sekipivac
Postovi: 21
Pridružen/a: sri ožu 11, 2020 9:01 pm

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la sekipivac » pon lip 08, 2020 1:42 pm

Da li pivo moze za vrijeme fermentacije biti kiselkasto?
Danas je 7. dan fermentacije i trebao sam suho hmeljiiti. U času sam malo nasuo piva iz fermentora čisto da vidim kakve su arome, i kad ono dosta kiselkasto.

Ovo mi je treća tura, prve dvije kad sam kušao u isto vrijeme (7. Dan) nisu bile kisele i piva su ispala u redu.

Jel ovo naznaka da mi se pivo pokvarilo?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la Poljo » pon lip 08, 2020 1:53 pm

Koji kvasac i kakvo pivo si radio?
Imaš li pH metar ili pH trakice da izmjeriš koliko je to kiselo?
Kiselina nakon fermentacije se neće smanjiti, eventualno co2 u fermentaciji može malo pojačat dojam kiselosti.

Po prvom opisu vjerojatno se radi o nekoj infekciji, ali ako je pivo na okus dobro i kvasac je odradio do FG, smiješ ga bez straha pit. Bakterije koje kisele pivo nisu štetne za organizam, jedino u nekontroliranim uvijetima mogu stvarat neugodne okuse/mirise, pa ako ih još nema najbolje je pivo popit čim prije.
slika

sekipivac
Postovi: 21
Pridružen/a: sri ožu 11, 2020 9:01 pm

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la sekipivac » pon lip 08, 2020 2:03 pm

Radio APU s mozaikom i amarilom. Kvasac US05. Sladovina ohladjenja na 18 i pičovana. Koristim fermentation chamber.
Za sanitizaciju chemiprosan. Sve odradjeno kao i prethodne dvije ture. Jedino sam ovaj puta imao dosta muha u blizini.
Uzet ću od prijatelja ph metar pa testirat da vidim šta kaže, sutra ću i fg izmjeriti.

sekipivac
Postovi: 21
Pridružen/a: sri ožu 11, 2020 9:01 pm

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la sekipivac » uto lip 09, 2020 5:52 pm

Poljo je napisao/la:
pon lip 08, 2020 1:53 pm
Koji kvasac i kakvo pivo si radio?
Imaš li pH metar ili pH trakice da izmjeriš koliko je to kiselo?
Kiselina nakon fermentacije se neće smanjiti, eventualno co2 u fermentaciji može malo pojačat dojam kiselosti.

Po prvom opisu vjerojatno se radi o nekoj infekciji, ali ako je pivo na okus dobro i kvasac je odradio do FG, smiješ ga bez straha pit. Bakterije koje kisele pivo nisu štetne za organizam, jedino u nekontroliranim uvijetima mogu stvarat neugodne okuse/mirise, pa ako ih još nema najbolje je pivo popit čim prije.
FG odradio na 1011. Ipak je sve u redu s pivom. Kusali su prijatelji koji su malo iskusniji i kažu da je sve ok, malo se ječam osjeti jer je jos sve frisko od fermentacije, a u odnosu na jucer ni ja više ne osjetim tu kiselost.

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la stane2006 » pet lip 12, 2020 8:17 am

Poljo je napisao/la:
pon lip 08, 2020 1:53 pm
Koji kvasac i kakvo pivo si radio?
Imaš li pH metar ili pH trakice da izmjeriš koliko je to kiselo?
Kiselina nakon fermentacije se neće smanjiti, eventualno co2 u fermentaciji može malo pojačat dojam kiselosti.

Po prvom opisu vjerojatno se radi o nekoj infekciji, ali ako je pivo na okus dobro i kvasac je odradio do FG, smiješ ga bez straha pit. Bakterije koje kisele pivo nisu štetne za organizam, jedino u nekontroliranim uvijetima mogu stvarat neugodne okuse/mirise, pa ako ih još nema najbolje je pivo popit čim prije.
Ne brini dobri moj Poljo, pratim ja situaciju kod kolege, to je samo čisti strah novog pivara.
Nadam se nekom druženju uskoro, 04.07.2020, ako se nešto ne poremeti bi trebala biti Majevica.

Jelena
Postovi: 1
Pridružen/a: sri vel 17, 2021 2:47 pm

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la Jelena » čet vel 18, 2021 8:52 am

Pivo mi je kiselkasto onak kad se proguta pa zaostali osjećaj kiselosti na nepcu, odnosno nije prejako. To je bilo konstantno tokom vrenja nije se pojačavalo, možda mrvicu smanjilo nakon karbonizacije. Miris je ugodan. Meni i još nekolicini (ne baš svima koji su probali)je pivo pitko...za sad.
Koji bi mogao biti razlog? Nije otišlo na kvasinu više ko jabučna kiselina. Vrelo je u plastičnom fermentoru na 20 stupnjeva, jedino sam koristila vodovodnu vodu. Jel' bi to mogel biti uzrok?

Topsis
Postovi: 107
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la Topsis » sri stu 03, 2021 2:10 pm

Jelena je napisao/la:
čet vel 18, 2021 8:52 am
Pivo mi je kiselkasto onak kad se proguta pa zaostali osjećaj kiselosti na nepcu, odnosno nije prejako. To je bilo konstantno tokom vrenja nije se pojačavalo, možda mrvicu smanjilo nakon karbonizacije. Miris je ugodan. Meni i još nekolicini (ne baš svima koji su probali)je pivo pitko...za sad.
Koji bi mogao biti razlog? Nije otišlo na kvasinu više ko jabučna kiselina. Vrelo je u plastičnom fermentoru na 20 stupnjeva, jedino sam koristila vodovodnu vodu. Jel' bi to mogel biti uzrok?
Meni se isto to dogodilo odnosno događalo mi se sa pšeničnom, meni je čak prva dva tjedna pšenična bila odlična sve super i onda nekako sa vremenom izgubila onaj bananasti okus i osjeti se više klinčići i ta neka kiselost. Nije da nije pitko, ali kiselost prevladava :/

Što li je tome uzrok??đ

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: KISELO PIVO

Post Postao/la WexZG » čet stu 04, 2021 5:07 pm

Since 4VG is much more resistant to ageing than isoamyl acetate the beer will attain a more classical Weissbier taste with increased lagering /shelf time. Weissbier produced without the low temperature mash-in rests will often show a rather neutral taste after a few weeks in storage.

Uzeto sa: BRAUMAGAZINE


Podosta je normalno da 'banana' nestaje s vremenom. Treba weiss pit sto prije svijeze pivo.

Odgovori