Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Topsis
Postovi: 107
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la Topsis » uto pro 10, 2019 3:44 pm

Kao što i sam naslov kaže, koji su tehnički uvijeti?
Ima starijih topica, ali su podosta stari pa se vjerojatno sve promijenilo...
Ako netko ima napisano uvijete ili linkove gdje se može sve pročitati. Zanima me dio do distribucije pive, znači koliko mora biti minimalni prostor, mora biti popločen, odvod za otpadu vodu itd...

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la chus » uto pro 10, 2019 10:20 pm

Tehnički uvjeti su ti da si u životu skuhao barem 100 šarži, da si pročitao hrpu literature, pola interneta, možda i neko iskustvo u radu u pivovari...kao i u svakom poslu... inače nećeš daleko.
A min teh uvjeti vjerojatno pišu u nekom pravilniku, ili odi u ured sanitarne inspekcije pa pitaj.

Topsis
Postovi: 107
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la Topsis » sri pro 11, 2019 3:58 pm

Chus,
Sve jasno na dijelu posta, podrazumijeva se.
A što se tiče pravilnika o pivi, to mi je sve jasno, a ono što mene zanima su ti tehničko\inspekcijski uvijeti koji se traže prilikom otvaranja mini pivovare.
Stavio sam ovaj post na ovaj portal sa predumišljajem da ću prije i jednostavnije možda dobiti odgovor, nema potrebe za komentiranjem bez bilo kakvih relevantnih podataka ili smjernica...

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la WexZG » sri pro 11, 2019 4:29 pm

Moras sam shvatit da ti niko tu nece napisat 10 stranica necega kaj je dosta kompleksno. Vec se ocekuje da ako te to vec zanima da se sam raspitas i onda ako je nekih nedoumica pitas ljude koji imaju odgovore.

Meni bi iskreno bilo jako iritantno da mi dodje neko, a desavalo se i zgubio sam masu zivaca, i pita... eee ajde mi napisi popis kompletne opreme koju trebam kupit za kuhanje pive.
Znaci.. prvo, nije se covjek opce potrudio pogledat kak proces zgleda i gotovanski je htio preskocit kompletnu zajebanciju koju smo prakticki svi prosli, a to je istrazivanje. Naravno nama svima je to i na kraju gust ispao. Treba ulozit i malo truda u to sve.

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la chus » sri pro 11, 2019 9:27 pm

Mislim da ti je bitna visina prostora (preko 290??), taj odvodni kanal, nekakav pod koji se lako cisti (epoxy, keramika)... instalacije mislim da mogu i nadzbukno... vjerojatno ovisi od grada do grada koliko detaljno i sta gledaju.
Pricali su mi iz Bure u Porecu da su ih ubili u pojam, a oni su radili od nule pivovaru.... SuXo iz Pule mislim da nisu imali toliko problema...

Topsis
Postovi: 107
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la Topsis » čet pro 12, 2019 5:30 pm

Ajmo onda po nekim stavkama razložiti.
Napišem ono što znam pa onda nadopunite ili ispravite što je netočno ili nedovoljno napisano.

Da bi se pokrenula/otovorila mini pivovara, potrebno je:

1. Volja, znanje i iskustvo u pivarstvu.

2. Prostor (uzeti ćemo za primjer prostor od cca 50 metara kvadratnih sa stropom od 3 metra).

3. Prostor treba imati odvod odnosno kanalicu koja sakuplja otpadnu vodu (treba li imati i sepatrator ili je moguće direktno ispuštanje otpadnih voda u kanalizaciju?)

4. Prostor treba imati vlastiti industrijski priključak struje i vode (priključak ovisi o veličini opreme odnosno o načinu kuhanja, voda je standardna 1/2 inča priključak?)

5. Pod treba biti obložen pločicama ili epoxi namaz (ne znam točno naziv).
Edit: Je li zidovi trebaju biti popločeni do stropa ili samo da određene visine?

6. Prostor treba imati i sanitarni čvor (umivaonik i školjka)?

7. Iznad samo ga kotl gdje se kuha piva, potrebno je ugraditi napu koja paru izbacuje van?

8. Oprema koja može biti kućne radinosti, ali je potrebno raditi na svakom komadu opremu atest?

9. Haccp, to mi je u potpunosti nepoznato što oni sve traže prilikom provjere?

Ukratko, ne mogu se više sjetiti što je potrebno pa molim da nastavite.

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la PBR » čet pro 12, 2019 8:42 pm

Mislim da zid mora biti do cca 1.20m ili tako nesto. Moras napraviti analizu vode. To je to od tih gluposti sto znam.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la Pemac » čet pro 12, 2019 9:22 pm

Fermentor sa onom skalom odobrenom od carine ili kako vec. To znam da sam prije citao.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la Vjeko » pon vel 17, 2020 6:14 pm

WexZG je napisao/la:
sri pro 11, 2019 4:29 pm
Moras sam shvatit da ti niko tu nece napisat 10 stranica necega kaj je dosta kompleksno. Vec se ocekuje da ako te to vec zanima da se sam raspitas i onda ako je nekih nedoumica pitas ljude koji imaju odgovore.

Meni bi iskreno bilo jako iritantno da mi dodje neko, a desavalo se i zgubio sam masu zivaca, i pita... eee ajde mi napisi popis kompletne opreme koju trebam kupit za kuhanje pive.
Znaci.. prvo, nije se covjek opce potrudio pogledat kak proces zgleda i gotovanski je htio preskocit kompletnu zajebanciju koju smo prakticki svi prosli, a to je istrazivanje. Naravno nama svima je to i na kraju gust ispao. Treba ulozit i malo truda u to sve.
Ja samo proslijedim ovaj link iz mog signa, za pocetak taman. a ak je to previse za citat, onda su krivi hobi odabrali...

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la AlkoholUnited » pon vel 17, 2020 8:12 pm

Mislim da bi pravo pitanje bilo kome se obratiti, kojoj instituciji da to objasne, postoji li nesto kao savjetodavna koja je to podrucje pokrila u poljoprivredi?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la Pop » pet vel 28, 2020 11:09 am

Topsis je napisao/la:
čet pro 12, 2019 5:30 pm
Ajmo onda po nekim stavkama razložiti.
Napišem ono što znam pa onda nadopunite ili ispravite što je netočno ili nedovoljno napisano.

Da bi se pokrenula/otovorila mini pivovara, potrebno je:

1. Volja, znanje i iskustvo u pivarstvu.
- Tako je, iako se čovjek u craftu susretne sa dosta stvari koje nisu isprobali u homebrewu

2. Prostor (uzeti ćemo za primjer prostor od cca 50 metara kvadratnih sa stropom od 3 metra).
- Može

3. Prostor treba imati odvod odnosno kanalicu koja sakuplja otpadnu vodu (treba li imati i sepatrator ili je moguće direktno ispuštanje otpadnih voda u kanalizaciju?)
- Direktno ispuštanje otpadnih voda, ali onaj tko koristi lužinu mora i s njom propisno rukovati

4. Prostor treba imati vlastiti industrijski priključak struje i vode (priključak ovisi o veličini opreme odnosno o načinu kuhanja, voda je standardna 1/2 inča priključak?)
- Za priključak ne mora biti ( provjerit sa hepom), voda poseban priključak

5. Pod treba biti obložen pločicama ili epoxi namaz (ne znam točno naziv).
Edit: Je li zidovi trebaju biti popločeni do stropa ili samo da određene visine?
- Industrijski pod ( najjednostavnije) = salivena betonska deka i helikopterom uglađena

6. Prostor treba imati i sanitarni čvor (umivaonik i školjka)?
- Tako je

7. Iznad samo ga kotl gdje se kuha piva, potrebno je ugraditi napu koja paru izbacuje van?
- Neznam sa sigurnošću da li treba, ali jako poželjna

8. Oprema koja može biti kućne radinosti, ali je potrebno raditi na svakom komadu opremu atest?
- Posude pod tlakom atestirane, ostale sa teh. specifikacijom

9. Haccp, to mi je u potpunosti nepoznato što oni sve traže prilikom provjere?
- Pridržavati se HACCPA ( nema svaka pivovara isti)

Ukratko, ne mogu se više sjetiti što je potrebno pa molim da nastavite.
- Dobar proračun opreme zlata vrijedi
Buđav lebac

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la Jonas » pon kol 15, 2022 10:38 pm

Jos netko razmislja o otvaranju pivovare u 2022 ?

Avatar
Zeus
Postovi: 9
Pridružen/a: pon kol 17, 2015 7:21 pm
Lokacija: Alilovci(Požega)

Re: Tehnički uvijeti za otvaranje mini pivovare

Post Postao/la Zeus » čet pro 15, 2022 10:10 am

Evo, ukratko što se tiče papirologije:

-otvoriti obrt ili firmu- upisati u registar djelatnost proizvodnje piva
-HACCP
-sanitarna knjižica i higijenski minimum
- analiza vode
-analiza piva(ovo tek kasnije)
- zaštita na radu
- upis u registar proizvodača hrane(Ministarstvo zdravlja) - ovo može potrajati i do 30 dana, a potrebno je za prijavu carini.

CARINA- sustav e-trošarine. Potrebno je podici u FINA-i certifikat koji glasi na firmu, tj. vlasnika obrta te se time prijavljuje u B2B sustav te u konačnici na e-trošarine. Malo je komplicirano sve odraditi ako osoba nije solidno informatički pismena. Tu ima još sitnica koje se moraju dostaviti u pdfu- potvrdu Ministarstva zdravlja, vlasnički list prostora, dokaz o najmanje jednoj umjerenoj posudi(Državni zavod za mjeriteljstvo), vlastoručne izjave da ste mala nezavisna pivovara te očekivana godišnja količina proizvedenog piva. Vjerojatno sam još nešto zaboravio

Kad se sve riješi, onda treba još 8 dana da Carina da blagoslov, prije toga se ni kap ne smije skuhat.

Tu su još druge gluposti- barcode, povratna naknada za ambalažu, vođenje evidencije ulaza sirovina(razrađeno u HACCP-u), vođenje evidencije proizvodnje i prijave na e-trošarine jednom mjesečno...

Odgovori