Pranje i reciklaža kvasca.

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la Toples » sub lis 06, 2018 6:04 pm

btw, ako ti je kvasac nakon fermentacije ostao suh, onda nešto ne radiš kako treba :wink:
save a tree - drink beer

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la darioklc » pet pro 21, 2018 8:10 pm

Kako otkriti jel se oprani kvasac pokvario?
Kad ga pomirišim kao da mi nema onaj kruhasti miris, kad otvorim staklenku ima nekakav čudan miris, lagano voćno kiselkasti. Na drugom "mirisanju" ne mogu ništa osjetiti.
Pretpostavljam da kada se kvasac pokvari da puno žešće smrdi?
U biti ni neznam jel moguće uopće pokvariti oprani kvasac kada ga ima u takvoj količini da nebi dopustio da u tu smjesu uđe nešto nepoznato?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la Toples » sub pro 22, 2018 5:55 pm

Moguće da ako si koritio teglicu od kiselih krastavaca, ostane malo po kiselini bez obzira koliko ju pereš i steriliziraš. Naći flašice od pekmeza ili nećeg neutralnog.

Ako ti je sumnjivo radije baci nego sjebati rundu koji si 6 sati kuhao. :pivo:
save a tree - drink beer

damirvu
Postovi: 52
Pridružen/a: ned pro 09, 2018 8:47 am

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la damirvu » ned tra 21, 2019 11:10 am

Molio bih malu pomoć. U fermentoru imam cca 25 l i kod pretakanja u fermentor uvijek ima taloga. Talog je sada na dnu zajedno sa kvascem, kako odvojiti kvasac za reciklažu....Inače kad završi fermentacija, šibam sve na cold crash 4 dana pa u boce.Što sa dry hopom, u vrečicu ili? Sve postove sam pročitao prije ali mi se sve izmiješalo, plav bio nekad a sada polučelav:))))

hvala

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la stribor7 » pet tra 26, 2019 10:17 pm

Prokuhaj vodu cca 5 l. Kvasac i sve s dna fermentora pomješaj s vodom i stavi u staklenke. Nakon sat vremena smeće će prvo potonuti a kvasac će plivati s ili u vodi. Vodu s kvascem prebaci u drugu staklenku i čekaj da sa kvasac spusti na dno.
Ako suho hmeljiš možeš koristiti vrečicu ali nešto sitnog uvjek prođe.
STRIBOR7

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la Pemac » čet ruj 26, 2019 8:39 pm

Kod kiselog pranja kvasca spominje se 2h u ph 2.5 do 3 na 5C pa u ferm. Zar to nije kontradiktorno ustaljenoj praksi da se kvasac stabilizira na cca sobnu pa u ferm?

Imam jednu mini turu od 1,5l piva sa jednim kvascem kojeg namjeravam koristiti bas poslije kiselog pranja na turi od cca 25l za probu.

Cijeli put tog kvasca je namjerno sumnjiv da vidim efekt.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la erda » pet ruj 27, 2019 7:57 am

Pemac je napisao/la:
čet ruj 26, 2019 8:39 pm
Kod kiselog pranja kvasca spominje se 2h u ph 2.5 do 3 na 5C pa u ferm. Zar to nije kontradiktorno ustaljenoj praksi da se kvasac stabilizira na cca sobnu pa u ferm?
Kad smo kod kiselog pranja, jel netko to probao odraditi ovu theniku kako je Slawoner opisao u postu od prije 3 godine?
Imam treću generaciju WLP013 koja je 20-ak dana u hladnjaku i malo mi je sumnjiv a ne da mi se vrtiti 3 stepa...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la Pemac » pet ruj 27, 2019 10:26 am

erda je napisao/la:
pet ruj 27, 2019 7:57 am
Pemac je napisao/la:
čet ruj 26, 2019 8:39 pm
Kod kiselog pranja kvasca spominje se 2h u ph 2.5 do 3 na 5C pa u ferm. Zar to nije kontradiktorno ustaljenoj praksi da se kvasac stabilizira na cca sobnu pa u ferm?
Kad smo kod kiselog pranja, jel netko to probao odraditi ovu theniku kako je Slawoner opisao u postu od prije 3 godine?
Imam treću generaciju WLP013 koja je 20-ak dana u hladnjaku i malo mi je sumnjiv a ne da mi se vrtiti 3 stepa...
Mislim da se ljudi koji su ( ako su ) to radili, ne usude pisati jer "ako se sjebe tura, neću da ja budem kriv". Toga sam se i bojao kad sam pitao...

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la Poljo » pet ruj 27, 2019 10:42 am

Ostavite se čoravog posla.

Ovo su zastarjele tehnologije koje su se koristile kad kvasca nije bilo nigdje u ponudi, pa su se morali koristit digo kvasci i slilčne pizdarije sumnjivog sastava, pa je tu kiselo pranje možda ubijalo neke smradove koji su s njim dolazili.

Ako ti je stvarno kvasac otišao u kurac, kupi novi. Stvarno nisu toliko skupi.
Pa Bretanomyces i Pediococus uredno kisele lambice do razina ispod 3.0 pH, znači još rade na toj kiselosti i ulaze u zasičenje i stanje mirovanja.
Od kud jebena ideja da će ih ta razina kiselosti ubit?
Acetobakter koji stvara ocat uredno radi i do 2.5, možda i ispod.

Dajte si malo zbrojite 2+2 u glavi i prestanite škrtarit. Vrećica suhog kvasca je 20 jebenih kuna. To je pola odlaska frizeru. Ako je tak skupo, krenite se šišat svakih mjesec i pol umjesto svaki mjesec da nadoknadite enormni trošak.

:!: :!:
slika

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la WexZG » pet ruj 27, 2019 10:45 am

Poljo je napisao/la:
pet ruj 27, 2019 10:42 am

Dajte si malo zbrojite 2+2 u glavi i prestanite škrtarit. Vrećica suhog kvasca je 20 jebenih kuna. To je pola odlaska frizeru. Ako je tak skupo, krenite se šišat svakih mjesec i pol umjesto svaki mjesec da nadoknadite enormni trošak.

:!: :!:
:mrgreen: LOL

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la Pemac » pet ruj 27, 2019 11:17 am

trigered.jpg
Naravno, sprdam se. Puno si ovdje pomogao da te se baš zajebava, ali moram malo..

Jeste kvasac je 20kn, ali da je i đabe, ako ga nemam, ja ga nemam. I mogu ga imati za 3-5 dana najbrže. Nisam u Zg ili nekom gradu gdje ima ljudi od kojih ga mogu nabaviti/kupiti za 20 minuta.

"od kud ideja" - ljudi su bili na seminaru gdje se to spominjalo, sigurno postoji neka osnovana teorija pošto se to spominjalo...

Za ovo zbrajanje, nije sve u parama. Isto tako netko može reći zašto ga pereš, zašto ga top cropaš, zašto jednostavno ne kupiš 100 vrećica po 11,5g...

A tek što se šišanja tiče; frizeru idem svakih 6 mjeseci, ali se zato našišam svaki vikend, dva...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la Poljo » pet ruj 27, 2019 11:27 am

Zbrajanje se odnosilo na to da razmislis malo o ideji da nesto sto ti zakiseli pivo ubijes kiselinom ;-)

A za krizne situacije pravi pivar uvijek ima neki suhi kvasac u frizideru na rezervi.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la Pemac » pet ruj 27, 2019 11:33 am

Poljo je napisao/la:
pet ruj 27, 2019 11:27 am
Zbrajanje se odnosilo na to da razmislis malo o ideji da nesto sto ti zakiseli pivo ubijes kiselinom ;-)

A za krizne situacije pravi pivar uvijek ima neki suhi kvasac u frizideru na rezervi.
Imam, zapravo imam ih više na rezervi, ali nemam "US-05 ostavljen u teglici mjesec i pol dana na sobnoj temperaturi, startan 36h u 1,5l stratera OG 1,035 , ostavljen tako 2 tjedna u fermentoru, cold crashan, zakiseljen na 2,5pH, ostavljen tako 2h i ubačen u 25l nove sladovine" kvasac

:mrgreen: :mrgreen:

Uredu, objasnio si da ideja ne šljaka u teoriji (vjerojatno i praksi) i to je to.. over and out :pivo:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la Poljo » pet ruj 27, 2019 11:46 am

Pemac je napisao/la:
pet ruj 27, 2019 11:33 am
.. ali nemam "US-05 ostavljen u teglici mjesec i pol dana na sobnoj temperaturi, startan 36h u 1,5l stratera OG 1,035 , ostavljen tako 2 tjedna u fermentoru, cold crashan, zakiseljen na 2,5pH, ostavljen tako 2h i ubačen u 25l nove sladovine" kvasac
Jedva čekam da probam to pivo.
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la Poljo » pet ruj 27, 2019 11:47 am

slika
slika

Odgovori