recept za BIAB lager

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

phero
Postovi: 22
Pridružen/a: sri kol 27, 2014 6:21 pm
Lokacija: Velika Gorica

recept za BIAB lager

Post Postao/la phero » sri ruj 11, 2019 12:32 pm

Bok,

Dajte ak mi možete pomoć složit recept za lager, BIAB metoda.
Već sam pokušao 2x i sjebo obje ture, želim da prođe ok ovaj put =)

Cilj mi je napraviti vienna lager, da ima 4-5% alc, lakši, osvježavajući lager.

Oprema:
Fermentor plastični 30L
Kettle 30L
BIAB vreća i vrećice za hmelj
klasični termometar
kontrolor temperature
nešto već za dezinfekciju ću kupit

Radio sam okvirno po ovom receptu:
https://www.homebrewtalk.com/forum/thre ... er.147772/

S tim da sam koristio manje caramunicha, 5%, tako bi i sada.
Znači 95% vienna slada, 5% caramunicha.

Hmelj kažu da može bilokoji prikladan za lager, koristio sam Mittelfrüh, može i neki drugi..?
Kvasac sam mislio Saflager W-34/70.
Da minimiziram šansu za zajeb, kupio bi destiliranu vodu za sve to.
Da vodu treitram s nekom kemijom da je _prikladnija_ za lager?

Što sam sjebo zadnji put se pitate.. E pa nažalost nisam siguran, samo nije ispalo dobro.. Nije bila nikakva infekcija, mislim da se previše osjetio kvasac.. ali stvarno nisam ziher :/ FG nisam dostigao nego sam zapeo na cca 1.015-16 (umjesto 1.01). Sada bih ubacio dvije vrećice kvasca da sam siguran da ga ima dosta.
Eksperimentirao sam s "ubrzanim lageriranjem" tj nisam držao mjesec primary, pa mjesec secondary kao u receptu, nego sam našao neke finte i sve skratio u mjesec dana ( http://brulosophy.com/methods/lager-method/ ).. Čitao sam i da je secondary ferm uglavnom samo za izgled, pa sam preskočio.. Sada bi to ostavio kak spada da se "lagerira" lol

Karbonizirao sam u bocama s običnim šećerom, šećer sam dodao u fermentor prvo i malo promješao..

Fermentor stavim u fridge i fridge priključim na kontrolor temp, to mi dobro radi, drži stalno na +-1.5C od postavljene.


Dal mi možete napraviti recept sa točnom gramažom, litrama i temperaturama za mash i sparge, temp za lageriranje.., upute za karbonizaciju, koji šećer itd?
Stvarno ne bih htio opet nešto zbrljavit i prosut pivu i trud..

LP,
Petar

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la Poljo » sri ruj 11, 2019 1:26 pm

Koliko dana prije si napravio starter za kvasac? Na kojoj temperaturi je ubačen kvasac? Na kojoj temperaturi je održavana fermentacija?
phero je napisao/la:nešto već za dezinfekciju ću kupit
ovo znaći da dosad nisi imao ništa za dezinfekciju?

Po svemu napisanom čini se da ti je recept najmanji problem. To što je lager lagan za pit ne znači da ga je lako skuhat, možda si se malo prerano bacio u tu pustolovinu.
Nekako imam dojam da si od ovih 10 koraka preskočio oko 7-8:
https://byo.com/article/10-keys-to-great-lager/
slika

phero
Postovi: 22
Pridružen/a: sri kol 27, 2014 6:21 pm
Lokacija: Velika Gorica

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la phero » sri ruj 11, 2019 1:35 pm

Nisam radio starter za kvasac, mislio da ne treba budući da je manja količina. Sada bi ubacio dvije vrećice, to je sigurno dosta za tih 20-25l.
Ubačen je na cca 22C i stavljen u fridge, lager temp je bila oko 14-15C.
Imao sam sredstvo za dezinfekciju, potrošio sam.

D-rest sam radio.. nemam chiller nego stavim kettle u ogromno bure, treba mi cca pola sata da ohladim sve na 20 i kusur celzija.. tak da od tih 10 sam ih 7-8 radio =)

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la Poljo » sri ruj 11, 2019 1:47 pm

phero je napisao/la:
sri ruj 11, 2019 1:35 pm
Ubačen je na cca 22C i stavljen u fridge, lager temp je bila oko 14-15C.
Lager se pitcha na 8-9 i fermentira na 10-12. Dok ne smisliš kako ohladit pivo na 8-9 prije pitcha radije radi neke druge stilove jer neće bit dobro. Možeš ga čak ostavit preko noći bez kvasca i ubacit kvasce ujutro kad se ohladi, ali ubacivanje kvasca na 22 je kaos.
phero je napisao/la: Sada bi ubacio dvije vrećice, to je sigurno dosta za tih 20-25l.
https://fermentis.com/wp-content/upload ... W-3470.pdf
fermentis je napisao/la:Viable cells at packaging: > 6 x 10^9 /g
2 vrećice kvasca = 23g, znači u trenutku pakiranja je unutra bilo 138B stanica kvasca.

https://www.brewersfriend.com/yeast-pit ... alculator/
slika

2 vrećice bez startera to je sigurno dosta za 7l turu. za 8 već malo fali. Za 25 fali malo više.
slika

phero
Postovi: 22
Pridružen/a: sri kol 27, 2014 6:21 pm
Lokacija: Velika Gorica

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la phero » sri ruj 11, 2019 1:59 pm

wow kak onda ekipa na netu veli da sam ubaci tu vrećicu... Dobro očito ću napraviti taj starter.
Radio sam prije aleove (uspješno) i nije mi to to, želim napravit lager. Lager ili ništa =)

Hmm a mogu cijeli kettle ubaciti u škrinju nakon što ga spustim na npr 25C?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la Poljo » sri ruj 11, 2019 2:47 pm

Ako s US-05 pitchas i fermentiras dovoljno nisko dobit ces nesto slicno lageru.. a ne treba bas toliko niske temperature i pojacani pitch rate..
cca 14-15 stupnjeva pitch i fermentacija.

Ja lagere obicno ohladim koliko ide chillerom, pretocim u fermentor i hladim fermentor do jutra u frizideru (mogu ga zatvorit dobro pa nema straha da ce se u tom vremenu uhvatit neka infekcija).
slika

phero
Postovi: 22
Pridružen/a: sri kol 27, 2014 6:21 pm
Lokacija: Velika Gorica

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la phero » sri ruj 11, 2019 2:53 pm

Ma nije mi problem temperaturu držati na 10-12C, tak svejedno mi je s tim kontrolerom.
Mogao bih probati tako, prebaciti u fermentor i ohladiti u frižideru, pa tek onda ubaciti kvasac.
Thanks!..
Kada si ih već radio jel imaš koji recept za podjeliti? =)

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la Poljo » sri ruj 11, 2019 3:48 pm

Nisam ih radio u Vienna điru jer nisam amber/amber-ish piva. Večinom u nekom German Pils stilu jer mi taj tip lagera najbolje paše.
Tu nema puno mudrolije oko recepta. 100% Pilsner slad. Eventualno s nekom dekokcijom ga malo zakuhat.

Ja sam večinom hmeljio američkim hmeljevima jer mi bolje pašu i tu bi uvijek probio tu granicu stila. Ako hočeš klasičan lager onda Saaz nekih 2-3g ukupno po litri, uštimat željeni ibu i ostatak ubacit na zadnjih 15-30min kuhanje, bez whirlpool i dry hop hmeljenja.

Radio sam s Mangrove Jacks kvascima s super uspjehom, M84 - Bohemian lager i M76 - Bavarian Lager
Neka iskustva oko toga opisana u temi:
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... f=2&t=5883

Voda za takav stil bi trebala biti poprilično mekana s popravljenim sulfatima i kloridima. Na nekih 20l RO vode (a za takve svijetle stilove najbolje je koristit čistu RO vodu i dodat malo minerala) to bi bilo cca
4g kalcij klorida, 4g kalcij sufata i 4g magnezij sulfata (cca 2:1 u korist sulfata)
Za Vienna bi vjerojatno trebao biti obrnut omjer s 8g kalcij klorida, 2g kalcij sulfata i 2g magnezij sulfata.


No kao što rekoh u startu, recept ti je vjerojatno najmanji problem. Kad popraviš pitch rate (starter barem dan-2 prije kuhanja) i pitch temperaturu (9) i temperaturu fermentacije (11-12) s receptom koji več imaš ćeš sigurno dobit daleko bolji lager. (Pod uvijetom da ti je dezinfekcija kak spada i recimo da umjesto pipovače koristiš prilagođenu RO vodu)
slika

BravićCRO
Postovi: 109
Pridružen/a: ned sij 03, 2016 1:10 pm
Lokacija: Đakovo, Viškovci

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la BravićCRO » sri ruj 11, 2019 7:47 pm

Poljo je napisao/la:
sri ruj 11, 2019 2:47 pm
Ja lagere obicno ohladim koliko ide chillerom, pretocim u fermentor i hladim fermentor do jutra u frizideru (mogu ga zatvorit dobro pa nema straha da ce se u tom vremenu uhvatit neka infekcija).
I opet aeracija ujutro prije pitchanja ?
Sve sam pare spisko kod Đoku u disko ...

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la Poljo » sri ruj 11, 2019 8:36 pm

Da sam ju uvijek radio nisam, ali dobra praksa je da ni ne aeriras navecer nego tek ujutro. Sad mi je to lakse kad sam nabavio akvarijsku pumpu dobru s filterom.
slika

phero
Postovi: 22
Pridružen/a: sri kol 27, 2014 6:21 pm
Lokacija: Velika Gorica

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la phero » čet ruj 12, 2019 7:46 am

Poljo je napisao/la:
sri ruj 11, 2019 3:48 pm
Ja sam večinom hmeljio američkim hmeljevima jer mi bolje pašu i tu bi uvijek probio tu granicu stila. Ako hočeš klasičan lager onda Saaz nekih 2-3g ukupno po litri, uštimat željeni ibu i ostatak ubacit na zadnjih 15-30min kuhanje, bez whirlpool i dry hop hmeljenja.
Da li je target IBU 23 ok za vienna lager? Na koji IBU si ti išao za pilsner?

Poljo je napisao/la:
sri ruj 11, 2019 3:48 pm
Voda za takav stil bi trebala biti poprilično mekana s popravljenim sulfatima i kloridima. Na nekih 20l RO vode (a za takve svijetle stilove najbolje je koristit čistu RO vodu i dodat malo minerala) to bi bilo cca
4g kalcij klorida, 4g kalcij sufata i 4g magnezij sulfata (cca 2:1 u korist sulfata)
Za Vienna bi vjerojatno trebao biti obrnut omjer s 8g kalcij klorida, 2g kalcij sulfata i 2g magnezij sulfata.
Šta znači "RO" voda? =)
Di najbolje kupiti te spojeve?
Poljo je napisao/la:
sri ruj 11, 2019 3:48 pm
No kao što rekoh u startu, recept ti je vjerojatno najmanji problem. Kad popraviš pitch rate (starter barem dan-2 prije kuhanja) i pitch temperaturu (9) i temperaturu fermentacije (11-12) s receptom koji več imaš ćeš sigurno dobit daleko bolji lager. (Pod uvijetom da ti je dezinfekcija kak spada i recimo da umjesto pipovače koristiš prilagođenu RO vodu)
Nadam se. Temeljito ja to dezinficiram.. nego koliko dugo si radio primary ferm s pilsnerom? I da li si radio secondary?

Hvala na odgovorima!

phero
Postovi: 22
Pridružen/a: sri kol 27, 2014 6:21 pm
Lokacija: Velika Gorica

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la phero » čet ruj 12, 2019 7:53 am

Poljo je napisao/la:
sri ruj 11, 2019 8:36 pm
Da sam ju uvijek radio nisam, ali dobra praksa je da ni ne aeriras navecer nego tek ujutro. Sad mi je to lakse kad sam nabavio akvarijsku pumpu dobru s filterom.
Kako napraviti aeraciju ako sam već preselio u fermentor taj "wort" na hlađenje.
Koliko ja shvaćam aeracije je npr kada pretakam iz kettla u fermentor, pustim da zapljusne tako da više zraka uđe.
Bez aparature nemam druge osim dezinficirati drugi fermentor i preliti iz jednog u drugi? =)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la Toples » čet ruj 12, 2019 8:04 am

phero je napisao/la:
čet ruj 12, 2019 7:53 am
Poljo je napisao/la:
sri ruj 11, 2019 8:36 pm
Da sam ju uvijek radio nisam, ali dobra praksa je da ni ne aeriras navecer nego tek ujutro. Sad mi je to lakse kad sam nabavio akvarijsku pumpu dobru s filterom.
Kako napraviti aeraciju ako sam već preselio u fermentor taj "wort" na hlađenje.
Koliko ja shvaćam aeracije je npr kada pretakam iz kettla u fermentor, pustim da zapljusne tako da više zraka uđe.
Bez aparature nemam druge osim dezinficirati drugi fermentor i preliti iz jednog u drugi? =)
ako imaš naktu s 20 litara možeš mućkati.

veće količine možeš aerirati s lopaticom koja ima rupe: brzo miješajuću, mikserom, štapnim mikserom, bušilicom s nataknutom mješalicom itd...
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la Poljo » čet ruj 12, 2019 12:39 pm

Da li je target IBU 23 ok za vienna lager?
ovisi o osobnoj preferenci. Zvuči taman neka zlatna sredina stila.
http://www.bjcp.org/style/2015/7/
IBU: 18 - 30
Na koji IBU si ti išao za pilsner?
German pils trazi malo vise (22 - 40) moji su vecinom bili 32-35, vidim da mi je jedan bio na 25
Šta znači "RO" voda? =)
Di najbolje kupiti te spojeve?
Reverzna osmoza/reverse osmosis, voda iz koje su izdvojeni minerali. Prakticki destilirana ali ne postupkom destilacije nego osmozom. Demineralizirana voda. Shopovi za akvaristiku ih drze.
Mozda najpovoljnija opcija:
https://aquashop.hr/proizvod/aquili-ro-classic-fv/
koliko dugo si radio primary ferm s pilsnerom? I da li si radio secondary?
nekih 2 tjedna primara, s podizanjem temperature pri kraju fermentacije na 22 (dianetyl rest), nakon toga hladjenje na 3, pretakanje u sekundar i mjesec dana u sekundaru na 3. ako se radi dry hop to se radi u zadnjem tjednu sekundara tako da se temperatura dize na 13-14, odradi dry hop tu i onda opet spusta nazad na 3 prije flasiranja.
Kako napraviti aeraciju ako sam već preselio u fermentor taj "wort" na hlađenje.
najjednostavnije je uzeti drugi sterilni fermentor ili kantu i izlijevati iz jednog u drugi 5-6 puta.
Malo naprednije je ovakva neka pumpa: https://aquashop.hr/proizvod/schego-prima/
Najnaprednije je boca s cistim kisikom.
slika

phero
Postovi: 22
Pridružen/a: sri kol 27, 2014 6:21 pm
Lokacija: Velika Gorica

Re: recept za BIAB lager

Post Postao/la phero » čet ruj 12, 2019 2:20 pm

Ok, kupit ću demineraliziranu.
Nego.. na koju foru da ja sad generiram recept?
Recimo http://www.biabcalculator.com/ ne uzima u obzir sparge.
Kako da si odredim količinu slada koju bi koristio?
Uvijek bi dosad našao neki i odokativno ga kopirao, ali recimo ovaj
https://www.homebrewtalk.com/forum/thre ... er.147772/
ima otp sličnu krajnju količinu od 5 galona.
I ja sad npr ne želim tako tamnu inačicu, nego kao što rekoh 95% vienna, 5% caramunich slada. S tom kombinacijom dobivam cca 13-14 EBC. Da li to znači da bi meni OG trebao biti manji?

I šta nije ovo malo debilno ili greška u receptu:
Mash @ 154.0 F/60 minutes (Add 11.88 qt of water at 165.9.)
Sparge Water@ 168 (4.42 gal)

Tako mala količina vode za mash, a ogromna za sparge??

Taj dio mi muke stvara, kak odredit koliko kg kojeg slada, količinu vode za mash, za sparge i te temperature, target OG?
Koji god recept nađem na netu, neke stvari budu drugačije i kako sad korigirat ostatak.. Koja je razlika ako ja sad npr umjesto 4.5kg slada koristim 2kg slada. Pretp da se mjenja OG? Jel mogu koristit ovaj biabcalculator i samo nadodat sparge vode da mi bude pun lonac?

Odgovori