Vrijeme primarne fermentacije

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
gmed
Postovi: 12
Pridružen/a: sub sij 28, 2017 6:48 pm
Lokacija: Split

Vrijeme primarne fermentacije

Post Postao/la gmed » pet kol 09, 2019 10:50 am

Pozdrav svima, skuhao sam american pale ale:

Pale Malt (4,8 kg)
Crystal (0,35 kg)
Biscuit (0,25 kg)
15 g Magnum - 60 min
15 g - Citra - 15 min
25 g - Citra - 5 min
20 g - Citra - 0 min
Safale US-05

E sad, dobia sam informaciju da bi primarna fermentacija trebala trajati 10ak dana i onda mogu prebacit u boce i ostavit tako mjesec dana.

Međutim, tokom kuhanja isparilo mi je dosta tekućine pa sam na kraju dobia malo velik OG - 1.08 ( po receptu je treba bit ~ 1.053) a negdje sam čitao da piva s većim OG treba ostaviti malo duže da fermentiraju.

S obzirom da tjedan dana neću bit u mogućnosti prebacit pivo u boce imam pitanje za vas da mi date savjet što mi je najbolje.

Pivo je otišlo na fermentaciju 4.8.2019.
Opcija A je da ga 14.8.2019. ( 10 dana fermentacije ) prebacim u boce.
Opcija B je da ga 22.8.2019. ( 18 dana fermentacije ) prebacim u boce.

Više naginjem na opciju B ali me zanima vaše mišljenje, jeli 18 dana previše i kakve su moguće posljedice?

Hvala!

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Vrijeme primarne fermentacije

Post Postao/la mlaen » pet kol 09, 2019 11:01 am

izmjeri 14. gustocu (idealno par dana za redom) i ako stoji flasiraj... Ali nece jos nis bit ni ako ti do 22. stoji

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Vrijeme primarne fermentacije

Post Postao/la Toples » pet kol 09, 2019 11:43 am

posljedice prevelikog OG će biti manja gorčina, previše alkohola (ovo je već DIPA), dulja i moguće problematična fermentacija (ovisno o kcascu i uvjetima).

Inače možeš komotno mjesec i kusur držati u fermentoru pivo, ništa se neće dogoditi.

FG bi ti trebao biti 1,015 pa nemoj flaširati prije nogo dobiješ približno tu vrijednost, pogotovo ne preko 1,020

i radije drži dulje jer će kvasac počistiti za sobom neke nuspordukte. ja skoro nikad ispod 14 dana ne fermentiram
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Vrijeme primarne fermentacije

Post Postao/la Poljo » pet kol 09, 2019 12:00 pm

Toples je napisao/la:
pet kol 09, 2019 11:43 am
ovo je već DIPA
Double Croatian Blond Ale - DCBA
gmed je napisao/la:dobia sam informaciju da bi primarna fermentacija trebala trajati 10ak dana i onda mogu prebacit u boce
Ne znam gdje si dobio ovu informaciju, ali je poprilično loša. Ako ne radiš s nekim ekstremnim norveškim kvascima koji fermentiraju na 35°C neko normalno vrijeme da kvasac odfermentira pivo od 5-6% alkohola i počisti iza sebe je 2-3 tjedna.
A s 1.080 si iznad toga što bi značilo duže vrijeme fermentacije i odležavanja.
Nakon tog perioda bi trebalo pivu spustiti temperaturu na 3°C i flaširati nakon tjedan dana odležavanja na niskoj temperaturi.

Na žalost s popularizacijom pivarstva sve se češće i češće naletava na informacije kako sfušariti, kako što brže i jednostavnije dobiti nešto što sliči na pivo. Informacije kako da to pivo bude kvalitetno su već kao sveti gral, nemoguće za pronaći u masi dezinformacija.
slika

Odgovori