Supersale kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Supersale
Postovi: 28
Pridružen/a: sri ruj 19, 2018 8:54 pm

Supersale kuhanja

Post Postao/la Supersale » čet srp 11, 2019 9:37 pm

Pozdrav,
vec dugo vremena citam ovaj forum s namjerom da krenem kad tad poceti sam praviti svoje pivo.
Skupljao sam opremu zadnjih pola godine, kako sam mogao, oko nove godine napravio dva piva iz onih limenki, ali to nije ispalo fino, nisam bio zadovoljan, imalo je neku gresku. Citao sam o svim mogucim off flavorima, ali nemam pojma koji bi to mogli biti, oba su imala isti taj neki off flavor .
Nakon nove godine sam skuhao 6, 7 tura od nekih 5 litara, sa vrecicom iz DM-a. Fermentirao sam na stubistu, temperatura stubista je bila uglavnom konstantna, oko 18, 19 stupnjeva. To je vec bilo puno bolje, ali tu i tamo opet su bili neki off flavori za koje nemam pojma koji su, a osobno ne poznam nikoga tko je kucni pivar ili se toliko razumije u piva da bi mu mogao dati da proba. Tih piva vise nema. U pocetku sam sipao u svaku bocu secer za karbonizaciju, a onda sam dvije ture skuhao vode i secera, to izlio u botling bucket i NISAM promjesao. Razocaranje je bilo golemo, vecina boca je bila nekarbonizirana, a neke su bile toliko karbonizirane da kad bi odčepio sva piva bi izletila.
Kupio sam klarsteina od 45 litara i krenuo sam ovh dana kuhati s njime.
https://ibb.co/hBJjmr2
Narucio sam svega iz ireksa (ima neka firma u Rijeci koji prodaju njihove stvari), hmelja iz hopsishop slovenia, nekih sladova iz brewshopa da ne kupujem od ireksa po 25 kila.

Procitao temu o klarsteinu dva tri puta, ovaj koji sam kupio je slican onom iz teme, ali nije potpuno isti. Pokupio recept negdje na internetu, neki smash, pise da je cream ale

1. Kuhanje 07.07.2019 - Saint louis smash ale

batch size 34lit
ABV 5.23%
IBU 13.8
OG 1.051
FG 1.011

1. 8.10 kg Pale
2. 25g EastKent Goldings 60 min
3. 25g EastKent Goldings 15 min

safale s05, dvije vrecice

Dan prije sam odmjerio vodu i pustio preko noci. Mjerio sam oznake na uredjaju i cini mi se da pokazuje litru vise nego sto je tj. ako je voda do oznake 30 unutra je 29 litara, isto tako na oznaci 45 litara. To cu morati jos jednom.
Prije kuhanja krenuli smo izmljeti slad.
https://ibb.co/n1hpQXX
I tu je bio prvi i jedini zastoj. Valjak je vrtio u krivom smjeru pa smo ga morali rastaviti i okrenuti, ali to je krato trajalo.
https://ibb.co/Th1N05D
u mashu je bio 26 litara vode, a sparge je bio 23 litre.
Spargao sam preko ovog sita na vrhu graina.
https://ibb.co/30JD0N2
Uredjaj ima teleskopsku sipku pa sam je nastimao nesto iznad graina. Ali iako je teleskopska ne moze se previse spustiti pa ako se rade manje ture cini mi se da nema efekta.
Cijelo kuhanje i hladjnje spiralom je proslo jako dobro za prvi put.
Hladio sa kisnicom do nekih 45 stupnjeva a dalje sa potopnom pumpom uronjenom u ledenu vodu.
Na kraju kuhanja prelili pivo u fermentor i u frizider na 17 °
https://ibb.co/p4z1nTd
https://ibb.co/zmctmsn
Fermentor kupio u bauhaus, 60 litara, prevelik je i odmah s tim nisam zadovoljan. Zaboravio sam prije tocenja u fermentor pogledati koliko je pive bilo u kotlu. U fermentor mi se cini da je doslo 30 litara na kraju, a iz kotla nisam istocio na dnu nekih 3.5 litre, nije mi se tako puno cinilo dok nisam isao mjeriti.
Kvasac sam rehidrirao u premalo vode, tek naknadno sam citao uputu na vrecici u koliko vode ubaciti kvasac :D .
OG je dosao taman po beersmithu 1.050, 1.051.

Sad ne znam kad budem flasirao koliko secera staviti u botling bucket.
Cijelo kuhanje sa ciscenjem je trajalo nekih 5 i pol sati.

Toliko za sad, nadam se da cu redovito pisati o svojim kuhanjima, nisam bas sklon pisanju, uglavnom samo citam, ali steta je ne dijeliti iskustva.

edit: - nisu se slike pojavile pa sam ubacio url

Tomyslav
Postovi: 89
Pridružen/a: ned pro 10, 2017 12:14 pm

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la Tomyslav » pet srp 12, 2019 9:07 am

Kaj se tiče šećera ja koristim dekstrozu i stavljam 6-7 grama po litru
s tim da ja zakipim šećer u malo vode to kad se ohladi stavim u fermentor i onda točim u boce

Kotao ti je odličan, a ostali iskusniji pivari nek dodaju kaj imaju još

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la a ka ta g na eee » pet srp 12, 2019 9:53 am

inace ja preferiram ovo ipak raditi s prethodno dezifinciranim crijevom koje proguram kroz otvor za vrenjacu, jer nek ti slucajno jedna vinska musica zavrsi u fermenteoru postoji dosta velika sansa da tu rundu mozes bacit ;)

a aueraciju rjesavam prek ovog:
https://pivovarium.si/en/accessories/30 ... n-kit.html
(imas i na ebayu/aliexpressu kod kineza i jeftinije)
i ili sondu izoliraj s necim s vanjske strane i stavi na fermentor ili potopi u teglicu vode posto ce davati preciznije rezultate i rjeđe ce ti se frizider palit nego ak je samo na zraku

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la mlaen » pet srp 12, 2019 10:17 am

Sto se oznaka tice, poklopit ce ti se kad voda zakuha!

Supersale
Postovi: 28
Pridružen/a: sri ruj 19, 2018 8:54 pm

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la Supersale » pet srp 12, 2019 7:14 pm

Hvala svima na komentarima i savjetima :)

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la erda » sub srp 13, 2019 10:50 pm

Za ovo pivo ti je dosta cca 6g/l.
Obični šećer ulij u par deci vode, kad prokuha ulij u fermentor i flaširaj. Nikakve dekstroze ti ne trebaju..

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la Puyol » ned srp 14, 2019 1:39 pm

Ja bih isao sa 5-5.5g/L secera, ne bih sa 6. Naravno, ukusi se rqzlikuju, ali sa 5 ili malo vise g/L meni daje dojam tocene pive.

Supersale
Postovi: 28
Pridružen/a: sri ruj 19, 2018 8:54 pm

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la Supersale » ned srp 14, 2019 8:38 pm

2. Kuhanje 10.07.2019 - Centennial blonde - Toples

Posto je pola frizidera ostalo prazno, a imao sam jedan stari fermentor od 32 litre odlucio sam par dana kasnije napraviti jos jednu turu.
Ovaj put recept sam nasao tu na forumu, mislim u jednoj temi lagano ljetno pivo, a u toj temi je link na Toples kuhanja.

batch size 25lit
ABV 4.80%
IBU 27.7
OG 1.047
FG 1.010

1. 4.44kg pale ale
2. 0.47 kg Cara pils/dextrine
3. 0.31 kg crahell
4. 0.31 vienna

5. 12g Centennial 55min
6. 12g Centennial 35min
7. 12g Cascade 20 min
8. 12g Cascade 5 min

9.safale 05

Dan prije natocio vodu.
Mljeo slad neposredno pred kuhanje. U jednom trenutku izgleda da je slad bio dosta siri od otvora na mlinu i mlin je vrtio u prazno, jednostavno valjci nisu mogli povuci slad, sirina je bila namjestena na širinu kreditne kartice, znaci kad sam gurao karticu vrtili su se valjci. Da bi izmljeo do kraja morao sam prosiriti razmak.

Kuhanje je proteklo u redu , ovaj put je sve trajalo oko sat manje. Mash krenuo u 16:00, zavrsili s ciscenjem oko 20:30.
Vodu za mash se stavilo grijati u 15:00, kad sam kretao kuci s posla. Onaj teleskop ne znam ni sam da li je teleskop, slikati cu ga drugi put, uglavnom kad sam ga skroz sklopio (napravljen je od dvije sipke, gornja udje u donju i to je to, prava teleskopska sipka bi trebala imati vise segmenata) i isao spargati nije se uspio spustiti do zrnja vec je najniza pozicija bila nekih 5,6 cm iznad grain beda.
Na kraju hladjenja opet sam zaboravio pogledati koliko je pive u kotlu, a kad sam pretocio u fermentor na njegovoj oznaci pise 24 litre.
Ovako to sad izgleda u frizideru:

slika

Na slici se vidi frizider, prva tura u donjem fermentoru, druga tura u gornjem, na frizideru STC, a sonda zaljepljena na jednu staklenku punu vode koja je na donjem fermentoru, znaci negdje oko sredine frizidera, jos jedan ispravljac za ventilator koji sam stavio u frizider jer sam stavio jednu salicu vode na dno frizidera a jednu na vrh i razlika u temperaturi u te dvije salice je bila 3,4 stupnja. Dolje je bilo puno hlanije. Od kako je ventilator razlika u temperaturi je oko pola stupnja i sad je gore hladnije.
Kako je izmedju dvije ture tri dana razlike sacekati cu da obje zavrse fermentaciju pa smanjiti temperaturu koliko mogu par dana te u neki botling bucket koji moram nabaviti( mislio sam mozda kanta za kiseljenje kupusa?) i u boce.

Onda cu ici sa nekih 5.5 grama po litri secera. Samo je stvar da nisam siguran kolko litara imam u svakom fermentoru.

pozdrav

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la a ka ta g na eee » ned srp 14, 2019 9:30 pm

Kanta za kiseljenje kupusa je brijem ok, ja koristim onaj plasticni fermentor:
https://brewshop.hr/proizvod/fermentor-brewferm-30-l/

Btw moja preporuka ti je za punjenje:
https://pivovarium.si/hr/pivovarstvo/18 ... uicky.html

Posto taj nema feder te prakticki nije potrebna nikakva sila za pritisnuti pipac prema gore, dok na ovom:
https://pivovarium.si/hr/pivovarstvo/11 ... jenje.html
je potrebno podosta pritisnuti

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la Pemac » pon srp 15, 2019 11:31 am

Moja preporuka je (pošto sam slično krpao opremu) fermentor inox (ako ga poslije nećeš trebati sigurno ces ga dalje prodati lakse neg ove plasticnjake plus lakse se cisti, minus je jebga cijena), ovaj fermentor trenutni ostavi za RO vodu. Bottling bucket ti može poslužiti bilo koja posuda (pa tako i kaca za zelje, ja osobno korsitim lonac u kojem kuham), ali bilo bi dobro da ima pipu (nije nužno).
Fermentor uvijek gledaj da je bar 2/3 pun (premalo može utjecati na oksidaciju, previše može tjerati kvasac van kroz vrenjaču) i kod ovih plastičnih pipa je previsoko i previše unutra uvučena pa ostaje dosta u njemu, treba to nakretati onda i svašta nešto da to ispadne ok.
Preporuka za punjenje je ovaj drugi link od a ka ta g na eee što je linkao (ovaj koji treba pritisnuti) jer kad budeš (možda već sada tako i radiš) sam sve punio budeš vidio da je lakše kad se stopira samo.
Ovo za gramažu šečera moraš sam odrediti kako ti paše. Ja flaširam sa 7g/l u zadnje vrijeme, to je debelo previše i kad otvorim bocu koja je topla, trećina odmah frkne van. Zato ih hladim što je moguće više, onda se ne pjeni kod otvaranja, i tako pijem i savršeno mi je. Stvarno je stvar ukusa, osim ako strogo gađaš stil.
Za probleme kod mljevenja, pretpostavljam da je jedan pogonski valjak (znači nema zupčanika na valjcima). Kad je zrno suho, loše valjci love zrno i okreću se na prazno. Probaj vlažiti zrno sa vodom, tipa 3-5% vode prolij po zrnju, zamješaj dobro rukama i onda melji (ili ostavi pola sata pa onda melji). Tad ne bi trebao imati problem sa mljevenjem.

Supersale
Postovi: 28
Pridružen/a: sri ruj 19, 2018 8:54 pm

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la Supersale » sri srp 17, 2019 10:34 pm

Nabavio sam tu cijevcicu za punjenje, to je ta bez otpora. Bio sam u početku kupio dva ona velika fermentora u bauhausu od 60 litara i kako nisam bio zadovoljan išao sam vratiti jedan i zamjenio za onu inox posudu cordivari od 50 litara, tako da imam nju od inoxa, nju punim sljedeci put. To je i najjeftinije općenito od inoxa što ima koliko sam vidio. Na poklopcu je već izbušena rupa, to sam dao majstoru, i to dva majstora sam obilazio, prvi nije htio bušiti, da je predebel poklopac za njegov alat što ima i da nije siguran da li bi rupa bila ok, na kraju mi je izbušio majstor koji radi pocinčane ograde. A s vremenom ću nadam se i na RO pa će poslužiti taj plastični za sakupljanje vode.

Supersale
Postovi: 28
Pridružen/a: sri ruj 19, 2018 8:54 pm

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la Supersale » pon srp 29, 2019 8:39 pm

3. Kuhanje 24.07.2019 - Cascade pale ale APA

batch size 35lit
ABV 5.93%
IBU 39
OG 1.057
FG 1.012

1. 7.44 kg Pale
2. 1.58kg vienna
3.0.48kg cara pils


5. 75g cascade 60 min
6. 25g cascade 30 min
7. 15g cascade 15 min
8. 15g cascade 5 min


safale s05

Htio sam ovaj put malo jace i gorce pivo.
Ovaj put samljeo sam slad dan prije. Ali sam krivo namjestio valjke, pregrubo je to bilo i na kraju imao umjesto planiranih OG1.057 dobio 1.048, haha opet nista od jace pive.
Kad sam ohladio wort nakon kuhanja i probao bio je osjetno gorči nego prva dva kuhanja.
Frizider sam bio namjestio na 17.5 stupnjeva. Nakon tri dana isao sam izmjeriti gustocu, ispustio kroz spinu. Bilo je oko 1.022, ali sam se sjetio da izmjerim temperaturu pive i bila je oko 19.5 stupnjeva, znaci 2 stupnja vise nego sta mi je namjesten frizider,a voda u kontrolnim salicama je oko 17.5.

Prve dvije ture sam isti dan flasirao i to mi je nekako tezi posao nego kad se kuha, stalno sam opterecen da li sam sve umocio u star san, da li je crijevo dovoljno cisto i slicno.
Zadovoljan sam jako sa prve dvije pive :D ,nisu jos karbonizirane do kraja pa se suzdrzavam da ne pijem puno. Ovaj put nema u ni jednoj onih off flavora koje sam imao kad sam kuhao ture od 4, 5 litara i fermentirao na stubistu.
Taj off flavor koji jos nisam identificirao sam osjetio ovih dana u jednoj istarskoj craft pivi (pio u kafiću), puno puno manje nego sta je meni bilo, ali ipak sam ga prepoznao, pocinjem brijat da ima veze sa crystal sladom jer je ta piva koju sam prekjucer pio bio jedan amber ale, a meni je bio najjace izrazen taj off flavor kad sam kuhao jednu pivu sa jecmom od 150 ebc (to je bio viking caramel 150 EBC). Vjerovatno sam u krivu, ali nema veze.

Plan je kuhat svaka dva tjedna za sad, tj dan dva nakon flasiranja.
U planu su mi sljedeci stilovi, jedan american wheat, jedan keller bier sa lager kvascem, te IPA koju bi dry hopo, ali nikako se ne mogu odluciti za recept, tj htio bi ju napraviti od sladova i hmeljeva koje imam trenutno jer trosim previse novaca na postarine.
Mogao bi tu napisati sto imam pa da mi sugerirate recept, sa safale s05.

Puno pozdrava :pivo:

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la Chuky » pon srp 29, 2019 10:01 pm

Evo nisam dugo kenjo po forumu pa gledam ovaj zadnji recept i kao da kloniraš Walkow kojeg vjerovatno nisi probao.
za sebe pod 2. bi stavio pilsen a prvi hmelj na 40 min. i ne gledajući og napunio ferm sa 48 litara. i oprezno sa chrystalom preko 20% da ne bude off :)

Supersale
Postovi: 28
Pridružen/a: sri ruj 19, 2018 8:54 pm

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la Supersale » uto srp 30, 2019 4:03 pm

Nisam probao walkow, a ni znao za tu pivovaru, sad sam izguglao. Recept sam pokupio na brewersfriend, ima puno kuhanja i 5 zvjezdica, jedino sam stavio više slada da bude jače i kvasac safale s05, a tamo je White Labs - Burton Ale Yeast WLP023.

Supersale
Postovi: 28
Pridružen/a: sri ruj 19, 2018 8:54 pm

Re: Supersale kuhanja

Post Postao/la Supersale » pon kol 12, 2019 2:11 pm

4. Kuhanje 6.08.2019 - American wheat

Batch Size 36L

ABV 5.68%
IBU 21.8
OG 1.055
FG 1.012

1. 4.6 kg Pale
2. 4.6 kg wheat malt

3. 19 gr centennial 60 min
4. 18 gr centennial 30 min

Safale s-05 od jednog kuhanja prije.

Pozdrav,

Ovaj put samljeo sam sitnije. Kuhanje je prošlo dobro. Pomalo sam se uhodao. Sve ono što sam čitao o pšenici i sporijem spargu sam doživio, jako dugo spargao. Ovaj put sam nadolijevao vodu za sparge dok mi nije došao wort do oznake 42 litre. Tada sam izvadio košaru. Jedva. Bila je još prepuna vode, to se još dugo cijedilo u lonac.
Dan prije sam flaširao prethodnu turu i sa dna fermentora izvadio otprilike 300 ml slurrya i to sam iskoristio za ovu fermentaciju.

Prve dvije ture koje sam pravio se pijuckaju i brzo nestaju. Druga piva je valjda više od duplo bolja od prve, te tu prvu nebi više ponavljao.

Dobio sam 9 kegova od strica koji su stajali u garaži možda i 15 godina, tako da ću pokušati već ovu četvrtu pivu spremiti u kegove. Kegovi su bili pod pritiskom i unutra se meni neiskusnom čine u odličnom stanju. Svi su bili skoro prazni, osim jednog u kojem je bio do pola sirup od kole. Napunio sam ih sve sa vodom i oxi. Ostalu opremu za kegiranje sam nabavljao lagano od nove godine na ovamo, kako sam mogao. Još mi fale frižider i boca co2. Bocu co2 od tri kile mi je obećao srediti za 300 kn poznanik do kraja tjedna. Frižider Idem danas pogledati neki, izračunao sam da bi stala tri kega unutra treba biti unutarnja dimenzija 420*440, a da bi stala četitri treba 440*440.

Odgovori