Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la svabac » uto lip 18, 2019 3:27 pm

jos jedno pitanje, sto bi se desilo da jace gazirano pivo (npr. gazirano na 20psia, cca 3.5 vol CO2) tocim manjim tlakom, npr 12 psia?

znam da ce se teoretski s vremenom odgazirat na manji CO2 vol, ali ima li problema kod tocenja?

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Damarko » uto lip 18, 2019 6:18 pm

svabac je napisao/la:
uto lip 18, 2019 3:27 pm
jos jedno pitanje, sto bi se desilo da jace gazirano pivo (npr. gazirano na 20psia, cca 3.5 vol CO2) tocim manjim tlakom, npr 12 psia?

znam da ce se teoretski s vremenom odgazirat na manji CO2 vol, ali ima li problema kod tocenja?
Na koliko uopće psi/bar su gazirane naše pive? (npr zmajsko pale ale ili nova runda)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Toples » uto lip 18, 2019 6:25 pm

Damarko je napisao/la:
uto lip 18, 2019 6:18 pm
svabac je napisao/la:
uto lip 18, 2019 3:27 pm
jos jedno pitanje, sto bi se desilo da jace gazirano pivo (npr. gazirano na 20psia, cca 3.5 vol CO2) tocim manjim tlakom, npr 12 psia?

znam da ce se teoretski s vremenom odgazirat na manji CO2 vol, ali ima li problema kod tocenja?
Na koliko uopće psi/bar su gazirane naše pive? (npr zmajsko pale ale ili nova runda)
ne gaziraš na tlak nego na količinu otopoljenog CO2. Neki standard ti je 2,3 -2,5 litara CO2 po litri piva (cca 4,5 do 5 grama CO2 po litri - ovo napominjem samo da si znaš računati približnu potrošnju CO2)
save a tree - drink beer

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Damarko » uto srp 09, 2019 7:26 pm

Taj dio sam skužio, ali na koliko cca su gazirane te pive? Da otprilike znam na koliko bara da odvrnem flasu kad spojim. 2.2 ili 2.5 da dobijem otprilike gaziranost tih piva..

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la svabac » uto srp 09, 2019 8:19 pm

pogledas na ovoj tablici https://www.glaciertanks.com/site_templ ... -chart.jpg

znaci 12 PSI-a na temp od 41F, ili 0.82 bara na 5 C

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Damarko » uto srp 09, 2019 8:41 pm

Hvala!
Odlična tablica 😊

Također, nakon recimo 7 dana, kad se karbonizira, samo istacem, ne mijenjam pritisak, ostavim tih 0.8 bar?

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la svabac » uto srp 09, 2019 8:59 pm

ostavis. samo bitno je prilagodit duljinu crijeva od bacve do pipe takvom sustavu. guglaj beer line length calculator

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Damarko » uto srp 09, 2019 9:07 pm

svabac je napisao/la:
uto srp 09, 2019 8:59 pm
ostavis. samo bitno je prilagodit duljinu crijeva od bacve do pipe takvom sustavu. guglaj beer line length calculator
Je, guglao sam. Kad mi stigne to, izračunam pa pitam za potvrdu.. Hvala!

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Damarko » čet srp 11, 2019 11:17 am

Damarko je napisao/la:
uto srp 09, 2019 9:07 pm
svabac je napisao/la:
uto srp 09, 2019 8:59 pm
ostavis. samo bitno je prilagodit duljinu crijeva od bacve do pipe takvom sustavu. guglaj beer line length calculator
Je, guglao sam. Kad mi stigne to, izračunam pa pitam za potvrdu.. Hvala!
Ok, pozdrav svima, Dobio sam inicijalnu opremu pa sad savjetovanje.

S obzirom da se ne snalazim u kalkulatoru, trebam savjet za pospajati isto.

Keg planiram držati u frižideru te na isti spojiti bocu i prema van spojiti cijev za istakanje s onom picnic pipicom.

Znam unutarnji promjer cijevi ali što je duljina između centra kega i pipe - ako to i pokušavam dobiti s kalkulatorom da bi znao koliko je.... ?

Dalje, stigle su mi cijevi 6,7mm s unutarnjim promjerom - pale je napisao da ćemo imati problem s istakanjem ako je iznad 5 ? dal da mijenjam sve ili da idem s ovim ?

Dalje, ako idem s ovim, molim Vas, koliko mi treba biti dugačka cijev od konektora do pipe kako bi istočio pivo sa što manje muke ? (u fričideru će biti 4c)

Hvala vam i isprike na možebitno glupim pitanjima..

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la svabac » čet srp 11, 2019 2:13 pm

Damarko je napisao/la:
čet srp 11, 2019 11:17 am
Damarko je napisao/la:
uto srp 09, 2019 9:07 pm
svabac je napisao/la:
uto srp 09, 2019 8:59 pm
ostavis. samo bitno je prilagodit duljinu crijeva od bacve do pipe takvom sustavu. guglaj beer line length calculator
Je, guglao sam. Kad mi stigne to, izračunam pa pitam za potvrdu.. Hvala!
Ok, pozdrav svima, Dobio sam inicijalnu opremu pa sad savjetovanje.

S obzirom da se ne snalazim u kalkulatoru, trebam savjet za pospajati isto.

Keg planiram držati u frižideru te na isti spojiti bocu i prema van spojiti cijev za istakanje s onom picnic pipicom.

Znam unutarnji promjer cijevi ali što je duljina između centra kega i pipe - ako to i pokušavam dobiti s kalkulatorom da bi znao koliko je.... ?

Dalje, stigle su mi cijevi 6,7mm s unutarnjim promjerom - pale je napisao da ćemo imati problem s istakanjem ako je iznad 5 ? dal da mijenjam sve ili da idem s ovim ?

Dalje, ako idem s ovim, molim Vas, koliko mi treba biti dugačka cijev od konektora do pipe kako bi istočio pivo sa što manje muke ? (u fričideru će biti 4c)

Hvala vam i isprike na možebitno glupim pitanjima..
udaljenost od centra kega do pipe je upravo to, vertikalna udaljenost od sredine kega do visine pipe(inace su pipe fiksirane na sanku, zidu i sl).

prilazem screenshot.
Screenshot 2019-07-11 at 14.09.58.png
znaci pivo na 4 stupnja, da bi bilo gazirano na nekakav prosjecan ale, treba biti na 12PSI-a. da bi sustav bio 'u ravnotezi' za tako debelu cijev trebas po ovom kalkulaotur 51ft crijeva, sto je oko 15metara. tako da predlazem da nabavis sto tanju crijev mogucu za istakanje.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Damarko » čet srp 11, 2019 2:57 pm

Zahvaljujem na pomoći.

Cijev za istakanje ću onda mijenjati a ovu za ulaz co2 ću ostaviti široku (da ne bacam).

Kako će mi to biti u frižideru i keg će stajati u gornjem dijelu, pipa će biti ispod razine sredine bačve pa se na kalkulatoru može stavljati i - ... tek toliko da drugi za ubuduče znaju.

Hvala !

Odgovori