Sunčani Breg - A je to metoda

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Toples » pet vel 01, 2019 4:00 pm

da nemoj staviti blacka toliko. i moraš imati karamel i chocolate za pošteni porter

evo ti link na moj recept pa skaliraj za

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 346#p65346
save a tree - drink beer

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » pet vel 01, 2019 7:25 pm

našao sam baš doma u dnevniku da sam za ukomljavanje na 66 'c, grijavo vodu na 74 'c, tako da mislim da ce to ipak biti tu negdje. s volumenima cu se ipak poigrat onda i ovaj put prokusanom 'a je to' metodom improviziranja.

@Toples - da, recept se cini dobrim. da sam ga barem vidio prije, a ne sad kad mi je stiglo vec sve :? ima tko mozda na potezu izmedju novske i kutine za prodat nesto porterastog slada? :lol:

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Pemac » pet vel 01, 2019 11:49 pm

breg je napisao/la:
pet vel 01, 2019 7:25 pm
našao sam baš doma u dnevniku da sam za ukomljavanje na 66 'c, grijavo vodu na 74 'c, tako da mislim da ce to ipak biti tu negdje. s volumenima cu se ipak poigrat onda i ovaj put prokusanom 'a je to' metodom improviziranja.

@Toples - da, recept se cini dobrim. da sam ga barem vidio prije, a ne sad kad mi je stiglo vec sve :? ima tko mozda na potezu izmedju novske i kutine za prodat nesto porterastog slada? :lol:
Ja imam special b, čokoladu, aromu, bazni pale ale, onaj neki mela nesto id, mogu ti dati po pola kile, kilu ak naletis u hercegovac to ti je 30-40km. Sutra kuham ionako pa da popijemo nesto kod mene... nisi daleko a do sada nikome sa foruma nisam napravio uslugu pa sa krenem i sa tim... mozda imam jos nesto doma. Nisam siguran. Baznog ti mogu i 5kg dati.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » sub vel 02, 2019 9:31 am

Pemac je napisao/la:
pet vel 01, 2019 11:49 pm
o jbt, to je stvarno kul od tebe! piknem ti poruku u inbox

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » uto vel 05, 2019 12:49 pm

U subotu je skuhano nekih 20-22 l Simpsons Citra IPA-e. Planiram ju suho hmeljit citrom 5 dana prije flasiranja. U prokuhanu i ohlađenu gazu 30ak g peleta i pljuk u demizonku. Otcepit i ubacit unutra. pretpostavljam da to malo gubljenja dioksidne atmosfere i kontakta sa zrakom nece stetit pivu.

Pitanje: za porter koji jos smisljam bih se poigrao s medom. a ubacio bi i malo meda :D imam fini kestenov.
Prva ideja je koristiti ga umjesto secera u bocama. Moze li se med koristiti za karbonizaciju i kako odrediti koliko meda je ekvivalent recimo 5 g secera?

Druga dilema; je li mozda bolje ubaciti taj med u fermentor i pustiti da ga kvasci odrade? Tu nemam pojma opce kakva je to ideja, ali rekao bih da ce kvasci pojesti secer, isprditi vise alkohola u pivu, i da ce med ostaviti jacu aromu mozda, ali onda opet moram dodati nesto za karbonizaciju na kraju a ne zelim piti tekuci dijabetes. bar ne zasad,,, :pivo:

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » sub vel 16, 2019 3:55 pm

PRVI PORTER (kuhanje #5) 15/02/19
(po Brewersfriendu ABV 5,6 %, IBU 40, SRM 30)

SLAD (7 kg):
6 kg NG pilsen
300 g Black Simpsons
350 g Special B
350 g Caramel Crystal

HMELJ (50 g):
60' Target 20 g
30' Challenger 20 g
0' Challenger 10 g

Safale US-05

https://www.brewersfriend.com/homebrew/ ... rvi-porter


U konačnici se zeznuh s volumenima pa mi je u fermentoru ostalo malo praznog prostora za vrenje. Ciljano je da u fermentor ostane cca 23 l od početnih 34 l. Mučio sam se s plinskom bocom pa mozda nije isparilo dovljno iako sam postigao zadovoljavajuć rolling boil.
Strike w. 26 l @ 74 'c
Sparge w. 9 l @74 'c
Zbog plinske boce ukomljavano je 90 min, na temperaturi od 64-67 'C.

Prvi put sam koristio 30 litarsku kantu za fermentor umjesto 50 litrene demizonke, pa se bojim da ce malo bljuckat na vrenjacu. Ne znam sta cu u tom slucaju. Vjrj ostavit i podmetnut nesto. Od meda sam odustao za prvi put, ali med moze u fermentor na početku ferm (vise alk, manje arome) ili na kraju ferm (manje alk, vise arome)...just FMI.

No chill. Ostavih preko noci da se ohladi, i palo je na 14,5 'c. Aerirano bušilicom i mješalicom za boju. Cca litra prolivena u procesu.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » ned vel 17, 2019 2:54 pm

Problem s vrenjem - jos nije počelo vrijeti! sad je prošlo već 24 sata. US-05 sam rehidrirao u prokuhanoj vodi, ohladjenoj na sobnu temperaturu. Aerirao busilicom, i nakon pitchanja jos malo promuckao busilicom.
Sladovina je prije ubacivanja bila 14-15 'c. Termometar pokazuje da je i sada na 16-17'c.
Sada sam priblizo fermentor peći i nadam se da će početi raditi prije nego odem na posao jer me opet nema do vikenda.
Ovako izgleda sladovina:
slika

Neko misljenje ili savjet?

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la chus » ned vel 17, 2019 3:00 pm

Ne beri brigu....

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Svarun » ned vel 17, 2019 6:22 pm

Ma što je 24 sata, debelo je još prerano za brigu.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » uto vel 19, 2019 7:48 am

istina. ovo je prvi put da nije pocelo vrijeti u roku 24 sata. vec jucer je buckala. vjerojatno je razlog sto sam stavio u hladniju sladovinu nego inace.
posto ne mjerim OG i FG, vrenje ostavljam uvijek po min 3 tjedna. je li poželjno porter ostaviti dulje?

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » uto tra 09, 2019 6:23 pm

breg je napisao/la:
sub vel 16, 2019 3:55 pm
PRVI PORTER (kuhanje #5) 15/02/19
(po Brewersfriendu ABV 5,6 %, IBU 40, SRM 30)

SLAD (7 kg):
6 kg NG pilsen
300 g Black Simpsons
350 g Special B
350 g Caramel Crystal

HMELJ (50 g):
60' Target 20 g
30' Challenger 20 g
0' Challenger 10 g

Safale US-05

https://www.brewersfriend.com/homebrew/ ... rvi-porter


U konačnici se zeznuh s volumenima pa mi je u fermentoru ostalo malo praznog prostora za vrenje
Je li moguce (ili kako je moguce) da ova sladpvina jos vijek kuha i tu i tamo bucne!?
Znam da porteri dulje rade, ali sam.mislio da setoodvija u bocama. Moj fermentor jos uvijek napinje vremjacu inakon 2 mjeseca!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » uto tra 09, 2019 8:30 pm

To zvuci kao neka infekcija. Ili ju napinje zbog promjene temperature dan/noc? Po noci udise, po danu izdise? Za 5.6% pivo je definitivno predugo da aktivno fermentira 2 mjeseca.

Kakav okus, miris, SG ima uzorak iz fermentora?
slika

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » čet tra 11, 2019 10:31 am

toga sam se i bojao.
ako je infekcija, moglo je prilikom aeracije busilicom (dezinficirao sam mjesalicu, ali tko zna. ili je upalo nest s busilice), ili kod hlađenja.

za vikend kad dodem doma cu otvoriti kantu pa pogledati, ali stoji u dnevnom boravku tako da sumnjam da je zbog noc-dan oscilacije temperature. bas baca mjehurice na onu vrenjacu pivsku, i kad pritisnem poklopac pogotovo. mislim da se ipak vracam fermentiranju u demizonki, umjesto kanti.
nemam one uređaje za mjerenje, vec ostavim uvijek da odlezi 3-4 tjedna pa flasiram

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Toples » čet tra 11, 2019 12:27 pm

breg je napisao/la:
čet tra 11, 2019 10:31 am
toga sam se i bojao.
ako je infekcija, moglo je prilikom aeracije busilicom (dezinficirao sam mjesalicu, ali tko zna. ili je upalo nest s busilice), ili kod hlađenja.

za vikend kad dodem doma cu otvoriti kantu pa pogledati, ali stoji u dnevnom boravku tako da sumnjam da je zbog noc-dan oscilacije temperature. bas baca mjehurice na onu vrenjacu pivsku, i kad pritisnem poklopac pogotovo. mislim da se ipak vracam fermentiranju u demizonki, umjesto kanti.
nemam one uređaje za mjerenje, vec ostavim uvijek da odlezi 3-4 tjedna pa flasiram
poslikaj površinu ako ima šta gore pa ćemo vidjeti jel ima kakva infekcija
save a tree - drink beer

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » sub tra 13, 2019 1:53 pm

slika
slika
roll 1d100[/img]

Odgovori