Aroma steep efekt

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Crnac
Postovi: 4
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 4:41 pm

Aroma steep efekt

Post Postao/la Crnac » uto ožu 19, 2019 11:33 am

Pozdrav,

Može li mi neki iskusni pivar objasniti efekt raspona temperature prilikom aroma steepa na okus, ibu, itd. npr.

1.hladim sladovinu na 75c, gasim chiller, ubacujem hmelj, nakon 20 min vadim hmelj i nastavim hlađenje. U međuvremenu temperatura sladovine pada na 65c zbog vanjske temperature, tj. prosječna temperatura aroma steepa bi bila 70c, pod uvjetom da se sladovina hladi linearno.

2.odmah nakon boila palim hlađenje i istovremeno ubacujem hmelj, vadim ga nakon 20min na temperaturi 40c. Recimo da je prosječna aroma steepa u ovom slučaju također 70c.


Inače, potpuni sam početnik u kuhanju, ne baš tehnički potkovan, ali iskusni konzument s istančanim nepcem :D

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Aroma steep efekt

Post Postao/la PBR » uto ožu 19, 2019 11:38 am

Iznad 80C alfa kiseline se izomeriziraju i dodaju gorcinu.

Sto ce tice arome, to su sad finese u razlici izmedju steepa na visoj i nizoj temp. Nista cime se ne bi zamarao. Iovako ionako ti se temperatura sa chillerom masu spusti u prvih par minuta.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Aroma steep efekt

Post Postao/la Puyol » uto ožu 19, 2019 11:59 am

Ja recimo hladim.na nekih 90-85°c, kako mi chiller spusti, jer je uvijek razlika u temperaturi na vrhu i dnu kotla... I onda bacim hmelj, i ostavim da steepa oko 30min, mekada manje, nekada vise, jednom sam igrom.prilika ostavio 2 sata, pa onda nastavio hladiti..i uvirk ispadne to dobro.

I mikada ne vadim hmrlj kada krenem hladiti, uvijek ostane do kraja istakanja u kotlu sve.

Crnac
Postovi: 4
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 4:41 pm

Re: Aroma steep efekt

Post Postao/la Crnac » uto ožu 19, 2019 2:29 pm

Vjerujem da ispadne dobro i nakon 2 sata, al sumnjam da ispadne isto.
Ista stvar s vađenjen hmelja, ak steepaš 30 minuta i ostaviš hmelj unutra, nije li to steep 30 min + steep x minuta do kraja hlađenja na nižoj temperaturi?
Koliko sam shvatio, poanta je da kontroliraš svaki korak procesa što je preciznije moguće da bi mogao predvidjeti krajnji rezultat. U suprotnom dobijaš kinder jaje - nikad neznaš kaj je unutra!

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Aroma steep efekt

Post Postao/la Puyol » uto ožu 19, 2019 5:21 pm

Istina, ali slicno mozes lako probat sa cajem, ili sa hmrljem.kao cajem. Stavi u jednu salicu na 100°c, u drugu na 85°c, u trecu na 75npr. Inonda ostavi kolko ozmces u svima pa usporedi okuse/mirise, ili napravi na 85, pa jednunostavi 10min, drugu pol sata, trecu dok se skroz ne ohladi...ili slicno...pa ces mozda moci usporediti i naci razlike.

Crnac
Postovi: 4
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 4:41 pm

Re: Aroma steep efekt

Post Postao/la Crnac » uto ožu 19, 2019 5:35 pm

Zanimljiva ideja! Baš ću probat. Fala :pivo: :pivo:

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Aroma steep efekt

Post Postao/la ninoid » čet ožu 21, 2019 10:09 pm

Ako praviš pivo za sebe i društvo malo ti znače male razlike od batcha do batcha.
Ja uvijek ubacim hmelj odmah poslije gašenja kuhanja. Nekada miješam dosta, a nekada samo na početku. Nekada stoji 20 minuta, a nekada i do 40. Ako hmelj nije različit, uvijek ispadne isto. Prebrzo se popije.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Aroma steep efekt

Post Postao/la Toples » pet ožu 22, 2019 1:35 pm

sjećam se da je lik na brulosophyju imao taj eksperiment koji nije uspio onaka kak bi očekivao

http://brulosophy.com/2016/02/01/the-ho ... t-results/
save a tree - drink beer

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Re: Aroma steep efekt

Post Postao/la kiternas » sub svi 02, 2020 4:26 pm

Jel vadite hmelj za gorčinu i kasnije edicije nakon gašenja plamena ili i taj hmelj sudjeluje u stepu?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Aroma steep efekt

Post Postao/la Puyol » sub svi 02, 2020 7:46 pm

Ako je u vrecici, vadim van, a ako je pušten slobodno, onda ga i ne mogu bas izvadit van.

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Aroma steep efekt

Post Postao/la WexZG » sub svi 02, 2020 9:29 pm

Puyol je napisao/la:
sub svi 02, 2020 7:46 pm
Ako je u vrecici, vadim van, a ako je pušten slobodno, onda ga i ne mogu bas izvadit van.
Haha tocno to :D

Ja ne vadim ali uracunam i nesto veci IBU.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Aroma steep efekt

Post Postao/la Poljo » ned svi 03, 2020 10:32 am

Efekt 60min hmelja u steepu je zanemariv. Eterična ulja iz njega su sva već isparila, a i većinu IBUa si izvukao.
Na ovim 15-0 min hmeljevima je vjerojatno ostalo gorčine ali nebi rekao da značajno. Za aromu i okus je vjerojatno bolje da ostanu kroz hlađenje u kontaktu.
Što bi točno značilo 0min hmeljenje s vađenjem hmelja? Malo ga popariš, izvadiš i baciš? Šteta hmelja, nisi apsolutno ništa izvukao iz njega na taj način.

Čini mi se idealno ostavit hmelj kroz hlađenje a izfiltrirat ga prije fermentacije.
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Aroma steep efekt

Post Postao/la Puyol » ned svi 03, 2020 11:12 am

Ja sam zadnja 2 puta nakon zavrsetka steepa izvadio vrecice hmelja, pritom.ih ocijejdio, pa krenuo hladiti, da vidim ima.li nekog efekta, tj rqzlike. Makar mislim da nece biti. I slazem se da je bolje da je u kontaktu duze nego krace, mislim da se moze samo vise toga dobrog izvicibiz hmelja.

Odgovori