Double ipa / imperial ipa

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Poljo » uto sij 22, 2019 1:01 pm

Nani je napisao/la:
pet sij 18, 2019 8:14 pm
jel bi bilo ok neko crijevo koje ide kroz otvor od vrenjače i da se kroz njega isipa zmrvljeni hmelj friško zmrvljen. da se ne otvara fermentor. mislim da bi bio još bolji dryhop i bez oksidacije?
Možeš probat.. meni to zvuči kao da bi se žešće poštopalo u tom crijevu. Ali i dalje je to sipanje, i dalje će pasti na površinu i uzbučkati ju. I dalje taj smrvljeni hmelj ima kisika na sebi. Profi pivovare ugrađuju komore u fermentore u koje mogu usipat hmelj, ispuhat tu komoru s co2 nekoliko puta i pod pritiskom pustit u sam fermentor. To su već stvari koje nije lako postić u homebrewu.
Nani je napisao/la:I još jedno pitanje: da li ćemo dodavanjem šećer(tijekom fermentacije) aktivirati kvasce i novu fermentaciju i je li to način kad se fermentacija uspori da je ubrzamo?
Aktivirat ćeš ju. U kojoj mjeri to ovisi o hrpi faktora. Imao sam iskustva da se kvasac razbudi kad osjeti jednostavni šećer i onda pojede i nešto dodatno kompleksnijeg.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Pemac » čet vel 28, 2019 10:18 am

Kako oprati kvasac ako dry hopam direkt u ferm?

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la svabac » čet vel 28, 2019 11:12 am

pa isto ko i inace, naspes vode, cekas da se slegne talog, odlijes kvasce s vrha, i ponovis koliko mislis da je potrebno.

btw, dvaput razmisli hoces ponovno koristit kvasce koji su fermentirali nesto poput imperial ipe.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Pemac » čet vel 28, 2019 11:20 am

svabac je napisao/la:
čet vel 28, 2019 11:12 am
pa isto ko i inace, naspes vode, cekas da se slegne talog, odlijes kvasce s vrha, i ponovis koliko mislis da je potrebno.

btw, dvaput razmisli hoces ponovno koristit kvasce koji su fermentirali nesto poput imperial ipe.
ovo je nulta + 4. generacija, pa si ih budem uzeo za probne pizdarije koje ionako ne trebaju biti pitke, već me zanima "mehanika" koju daju

Odgovori