Klarstein kotao prvo kuhanje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Krokodil
Postovi: 25
Pridružen/a: pon stu 12, 2018 2:34 pm

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Krokodil » sri vel 27, 2019 2:05 pm

Tomyslav, imam isti takav Klarstein pa me zanima da li nakon ukomljavanja ostavljaš lažno dno ili kuhaš s njime. Do sad sam 2x kuhao i vadio lažno dno kod kuhanja (poslije ukomljavanja) i svaki put mi je na dnu malo zagorelo. Ne znam kak to izbjeći. Isto tako kad nakon kuhanja ispuštam sladovinu mrežica u kotlu se zaštopa, pa moram vaditi na šlauf. LP.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la erda » čet vel 28, 2019 8:11 am

Krokodil je napisao/la:
sri vel 27, 2019 2:05 pm
Tomyslav, imam isti takav Klarstein pa me zanima da li nakon ukomljavanja ostavljaš lažno dno ili kuhaš s njime. Do sad sam 2x kuhao i vadio lažno dno kod kuhanja (poslije ukomljavanja) i svaki put mi je na dnu malo zagorelo. Ne znam kak to izbjeći. Isto tako kad nakon kuhanja ispuštam sladovinu mrežica u kotlu se zaštopa, pa moram vaditi na šlauf. LP.
Nakon ukomljavanja grainbasket vadiš van, skupa s lažnim dnom, pa tko još kuha s njime :)
Klarstein.jpg
Nikakva mrežica ti ne treba za ispuštanje sladovine, pogotovo ne ono govno što si dobio sa strojem, koje je premalo i stalno se štopa.
Uzmi si Hop spider i miran si, ovakav npr: https://www.aliexpress.com/item/6-inch- ... 4c4dE6UanN
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Krokodil
Postovi: 25
Pridružen/a: pon stu 12, 2018 2:34 pm

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Krokodil » čet vel 28, 2019 8:33 am

Za sad radim s onim što imam. Do sad sam ukomljavao u vreći (BIAB) s lažnim dnom, a kuhao bez lažnog dna. Pretpostavljam da je ovih 800 mikrona veličina rupica na grainbasketu ili?

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la erda » čet vel 28, 2019 9:02 am

Krokodil je napisao/la:
čet vel 28, 2019 8:33 am
Za sad radim s onim što imam. Do sad sam ukomljavao u vreći (BIAB) s lažnim dnom, a kuhao bez lažnog dna. Pretpostavljam da je ovih 800 mikrona veličina rupica na grainbasketu ili?
Ne, to je veličina rupica na Hop spideru.

Tomyslav
Postovi: 89
Pridružen/a: ned pro 10, 2017 12:14 pm

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Tomyslav » čet vel 28, 2019 9:49 am

Ja ga vadim van stalno, ali i meni malo zagori na dnu (zakaj neznam) možda ovi iskusniji znaju, možda nam je prevelika temperatura kuhanja.
Za istakanje koristim pipu bez ikakvih dodataka pošto imam HOP Spider, pretpostavljam da ti bacaš hmelj direktno u kotal pa ti se zato štopa.
probaj hmelj ako nemaš hop staviti u sterilnu gazu da ti nije po kotlu i onda samo istočiš kroz pipu
i to je to

a kaj nitko nema ideju kaj je ono bijelo meni u pivi, stranica prije i objašnjenje

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la erda » čet vel 28, 2019 10:04 am

Tomyslav je napisao/la:
čet vel 28, 2019 9:49 am
Ja ga vadim van stalno, ali i meni malo zagori na dnu (zakaj neznam) možda ovi iskusniji znaju, možda nam je prevelika temperatura kuhanja.
Za istakanje koristim pipu bez ikakvih dodataka pošto imam HOP Spider, pretpostavljam da ti bacaš hmelj direktno u kotal pa ti se zato štopa.
probaj hmelj ako nemaš hop staviti u sterilnu gazu da ti nije po kotlu i onda samo istočiš kroz pipu
i to je to
a kaj nitko nema ideju kaj je ono bijelo meni u pivi, stranica prije i objašnjenje
Šta podrazumijevaš pod time da ti zagori na dnu?
Od 45 kuhanja, nijedno mi nije zagorilo. Na dnu gdje je grijač, sedimentira malo taloga, koji se lako opere spužvicom, ako to podrazumijevate da je zagorilo??

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la erda » čet vel 28, 2019 10:04 am

erda je napisao/la:
čet vel 28, 2019 10:04 am
Tomyslav je napisao/la:
čet vel 28, 2019 9:49 am
Ja ga vadim van stalno, ali i meni malo zagori na dnu (zakaj neznam) možda ovi iskusniji znaju, možda nam je prevelika temperatura kuhanja.
Za istakanje koristim pipu bez ikakvih dodataka pošto imam HOP Spider, pretpostavljam da ti bacaš hmelj direktno u kotal pa ti se zato štopa.
probaj hmelj ako nemaš hop staviti u sterilnu gazu da ti nije po kotlu i onda samo istočiš kroz pipu
i to je to
a kaj nitko nema ideju kaj je ono bijelo meni u pivi, stranica prije i objašnjenje
Šta podrazumijevaš pod time da ti zagori na dnu?
Od 45 kuhanja, nijedno mi nije zagorilo. Na dnu gdje je grijač, sedimentira malo taloga, koji se lako opere spužvicom, ako to podrazumijevate da je zagorilo??
Ono bijelo ne znam šta je.

Tomyslav
Postovi: 89
Pridružen/a: ned pro 10, 2017 12:14 pm

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Tomyslav » čet vel 28, 2019 10:42 am

[/quote]
Šta podrazumijevaš pod time da ti zagori na dnu?
Od 45 kuhanja, nijedno mi nije zagorilo. Na dnu gdje je grijač, sedimentira malo taloga, koji se lako opere spužvicom, ako to podrazumijevate da je zagorilo??
Ono bijelo ne znam šta je.
[/quote]

e to da, to mislim pod tim da je zagorilo, sedimentira se talog i ja ga skinem s spužvicom.
hvala ti

Krokodil
Postovi: 25
Pridružen/a: pon stu 12, 2018 2:34 pm

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Krokodil » čet vel 28, 2019 11:16 am

Hmelj kuham u vrećicama napravljenim od tetra pelene kao i vreća za BIAB. Na dnu mi zagori nakon kuhanja na mjestima gdje su grijači blizu dna. Poslije moram dobro izribati s tvrdim dijelom spužvice za pranje posuđa. Pretpostavljam da bi manje zagorelo kad bi kod svakog uključivanja grijača miješao.

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la mlaen » čet vel 28, 2019 8:25 pm

Ja skuhap 20l double ipe sa skoro pol kile hmelja... bez hop spidera. Ako ne hladite sa plate chillerom hop spider je potouno nepotrebna stvarcica

Krokodil
Postovi: 25
Pridružen/a: pon stu 12, 2018 2:34 pm

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Krokodil » pet ožu 01, 2019 8:11 am

Na dnu zagori od dijelova slada koji se procijedi kroz vreću od tetra pelena. Valjda bi trebala vreća biti od gušćeg materijala. Koji materijal koristite za vreću?

Tomyslav
Postovi: 89
Pridružen/a: ned pro 10, 2017 12:14 pm

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Tomyslav » pet ožu 01, 2019 9:05 am

mlaen je napisao/la:
čet vel 28, 2019 8:25 pm
Ja skuhap 20l double ipe sa skoro pol kile hmelja... bez hop spidera. Ako ne hladite sa plate chillerom hop spider je potouno nepotrebna stvarcica
A kak onda rješavaš hmelj da ti ne ode u fermentor?

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la mlaen » pet ožu 01, 2019 10:44 am

Tomyslav je napisao/la:
pet ožu 01, 2019 9:05 am
mlaen je napisao/la:
čet vel 28, 2019 8:25 pm
Ja skuhap 20l double ipe sa skoro pol kile hmelja... bez hop spidera. Ako ne hladite sa plate chillerom hop spider je potouno nepotrebna stvarcica
A kak onda rješavaš hmelj da ti ne ode u fermentor?
Ili nikako ili ako bas zelim smanjit talog (zbog pipe) pretacem u fermentor kroz hop spider...

Tomyslav
Postovi: 89
Pridružen/a: ned pro 10, 2017 12:14 pm

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Tomyslav » pon tra 08, 2019 9:16 am

Ljudi jel ima tko da je kuhao pivu s jalapeno papričicom ili bilo koju drugu da je ispala spicy malo
probao sam jednu takvu i odlična mi je pa bi dodao u 20l fermentor sad što sam skuhao a neznam koliko i na koji način
hvala

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Poljo » pon tra 08, 2019 10:19 am

Jalapenho ti je slab jako. Mislim da bi ga trebalo previše stavit za neku ljutinu što bi rezultiralo pretjeranom vegetalnom masom u pivu.
Pogledaj radije malo ove "prave" sorte. Habanero, Naga, Scorpion, Ripper...
slika

Odgovori