Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Poljo » uto vel 05, 2019 1:03 pm

https://www.freshcup.com/cold-brew-hard-water/ je napisao/la:In our testing, cold-brewing with soft water seemed to stall extraction. In the early hours of brewing, extraction seemed to happen quickly. However, when the water was soft, the extraction stopped before the brewing cycle finished. With hard water, our readings rose more slowly but continued to climb to a higher level by the end of the brewing cycle. In what could be the beginning of a cold-brew parable, it was as if the water compounds were microscopic miners chipping away at the immersed coffee. The soft water miners worked frenetically and exhausted themselves early, the hard water miners chiseled away slowly and extracted more from the coffee by the end of the cycle.
Našao sam ovo vezano za cold brew kavu i ekstrakciju.. vjerojatno se dosta slični procesi događaju u cold steepu zrnja.
Kao da meka voda brzo kreće u ekstrakciju ali ne uspije izvuć na kraju dovoljno okusa, kao da se minerali pomoću kojih se okus izvlaći "zasite", i da su dobili bolje rezultate sa tvrđom vodom.
Pokušaj naći ima li gdje idealan profil vode za cold brew kavu, jer je to ipak dosta popularnije od cold steepa, a imam dojam da je relativno sličan proces.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Pemac » uto vel 05, 2019 1:36 pm

Poljo je napisao/la:
uto vel 05, 2019 1:03 pm
https://www.freshcup.com/cold-brew-hard-water/ je napisao/la:In our testing, cold-brewing with soft water seemed to stall extraction. In the early hours of brewing, extraction seemed to happen quickly. However, when the water was soft, the extraction stopped before the brewing cycle finished. With hard water, our readings rose more slowly but continued to climb to a higher level by the end of the brewing cycle. In what could be the beginning of a cold-brew parable, it was as if the water compounds were microscopic miners chipping away at the immersed coffee. The soft water miners worked frenetically and exhausted themselves early, the hard water miners chiseled away slowly and extracted more from the coffee by the end of the cycle.
Našao sam ovo vezano za cold brew kavu i ekstrakciju.. vjerojatno se dosta slični procesi događaju u cold steepu zrnja.
Kao da meka voda brzo kreće u ekstrakciju ali ne uspije izvuć na kraju dovoljno okusa, kao da se minerali pomoću kojih se okus izvlaći "zasite", i da su dobili bolje rezultate sa tvrđom vodom.
Pokušaj naći ima li gdje idealan profil vode za cold brew kavu, jer je to ipak dosta popularnije od cold steepa, a imam dojam da je relativno sličan proces.
Ne znam da je to isto. Iz slada ne planiram izvuči ništa osim boje. Zato i cold steepam, a ne u mash zadnjih 10ak min gdje bi izvukao i okus slada. Ili negdje griješim. Radio sam cold steep prije i recenzija od tri strane bila je ta trpkost pa se bojim da su to mogli biti tanini iz cold stepa, uz sve druge :D

Radio sam da sam u vodu namočio slad u omjeru 1:2 kg/l i 24 sata ostavio na sobnoj. Sad čitam preporuke 48h u frižideru.

I ovako po EZ nabrzinu, ph bude debelo ispod 5pH u 100% RO

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Toples » uto vel 05, 2019 1:41 pm

Pemac je napisao/la:
uto vel 05, 2019 1:36 pm
Poljo je napisao/la:
uto vel 05, 2019 1:03 pm
https://www.freshcup.com/cold-brew-hard-water/ je napisao/la:In our testing, cold-brewing with soft water seemed to stall extraction. In the early hours of brewing, extraction seemed to happen quickly. However, when the water was soft, the extraction stopped before the brewing cycle finished. With hard water, our readings rose more slowly but continued to climb to a higher level by the end of the brewing cycle. In what could be the beginning of a cold-brew parable, it was as if the water compounds were microscopic miners chipping away at the immersed coffee. The soft water miners worked frenetically and exhausted themselves early, the hard water miners chiseled away slowly and extracted more from the coffee by the end of the cycle.
Našao sam ovo vezano za cold brew kavu i ekstrakciju.. vjerojatno se dosta slični procesi događaju u cold steepu zrnja.
Kao da meka voda brzo kreće u ekstrakciju ali ne uspije izvuć na kraju dovoljno okusa, kao da se minerali pomoću kojih se okus izvlaći "zasite", i da su dobili bolje rezultate sa tvrđom vodom.
Pokušaj naći ima li gdje idealan profil vode za cold brew kavu, jer je to ipak dosta popularnije od cold steepa, a imam dojam da je relativno sličan proces.
Ne znam da je to isto. Iz slada ne planiram izvuči ništa osim boje. Zato i cold steepam, a ne u mash zadnjih 10ak min gdje bi izvukao i okus slada. Ili negdje griješim. Radio sam cold steep prije i recenzija od tri strane bila je ta trpkost pa se bojim da su to mogli biti tanini iz cold stepa, uz sve druge :D

Radio sam da sam u vodu namočio slad u omjeru 1:2 kg/l i 24 sata ostavio na sobnoj. Sad čitam preporuke 48h u frižideru.

I ovako po EZ nabrzinu, ph bude debelo ispod 5pH u 100% RO
pomiješaj RO s pipovačom malo, tak rade i za kavu. Za kavu se koristi voda tvrdoće 50-200 ppm HCO3

ako kreću s RO vodom dodaju i slične dodatke kao i mi
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Poljo » uto vel 05, 2019 2:12 pm

Pemac je napisao/la:
uto vel 05, 2019 1:36 pm
Ne znam da je to isto. Iz slada ne planiram izvuči ništa osim boje. Zato i cold steepam, a ne u mash zadnjih 10ak min gdje bi izvukao i okus slada. Ili negdje griješim. Radio sam cold steep prije i recenzija od tri strane bila je ta trpkost pa se bojim da su to mogli biti tanini iz cold stepa, uz sve druge :D
A znam.. nije isto, ali je najbliže što sam uspio pronaći.
Nekako sumnjam da je itko napravio istraživanje na kojem pH i s kojom tvrdoćom se maksimizira izvlačenje boje a minimizira izvlačenje svega ostalog.
Pemac je napisao/la:
uto vel 05, 2019 1:36 pm
I ovako po EZ nabrzinu, ph bude debelo ispod 5pH u 100% RO
Da, sad kad si to napisao to ima smisla, crni sladovi dosta spuštaju pH, pa ako je solo crni u RO vodi to bi moglo otić u dosta kiselo i bez dodavanja mliječne.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Pemac » pet vel 22, 2019 8:19 am

1kg chocolate u 2,5l vode iz pipe (ne znam sastav, al tvrda ko popov kurac) i 0.5l RO je u početku dalo 5.3pH, drugi dan nakon stajanja na sobnoj temp. je pala na 5.1pH.

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Pop » pet vel 22, 2019 8:26 am

Pemac je napisao/la:
pet vel 22, 2019 8:19 am
1kg chocolate u 2,5l vode iz pipe (ne znam sastav, al tvrda ko popov kurac) i 0.5l RO je u početku dalo 5.3pH, drugi dan nakon stajanja na sobnoj temp. je pala na 5.1pH.
A kako ti to znaš? :shock:
Buđav lebac

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Pemac » pet vel 22, 2019 9:13 am

Pop je napisao/la:
pet vel 22, 2019 8:26 am
Pemac je napisao/la:
pet vel 22, 2019 8:19 am
1kg chocolate u 2,5l vode iz pipe (ne znam sastav, al tvrda ko popov kurac) i 0.5l RO je u početku dalo 5.3pH, drugi dan nakon stajanja na sobnoj temp. je pala na 5.1pH.
A kako ti to znaš? :shock:
Hahahaha

Studirao sam ja u Brodu pa se o tome pričalo..
Zajebavam se, mislio sam na velečasnog. Znam, znam, sad opet netko može pitati: "A kako TO znaš?". Eto, opet se pričalo..

Supersale
Postovi: 28
Pridružen/a: sri ruj 19, 2018 8:54 pm

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Supersale » uto kol 20, 2019 4:31 pm

Kuham sad ineam vremena tražiti po forumu :shock: piše mi kalcij klorid u EZ water 6 grama, i ja imam neki od 32posto tekući, znači da stavim tri put više? 18 grama tekućine sam odmjerio :cry: jel to u redu?
Edit: stavio sam tih 18 grama, ali svejedno nek netko iskomentira jel to ok.
Eto nisam to gledao prije kuhanja :oops:

Krokodil
Postovi: 25
Pridružen/a: pon stu 12, 2018 2:34 pm

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Krokodil » čet pro 05, 2019 3:09 pm

Da li je netko radio s vodom s izvora Žgano Vino? Da li je netko radio kakve korekcije?

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la PeroPivar » čet pro 05, 2019 7:27 pm

Korekcije ovise o tome koji stil piva kuhas. Isto tako ovise o tome dali znas analizu vode tog izvora u supreotnome dodavanje bilo cega je baš igra pogađanja. Brewers friend ima water calculator u koji mozes unjet vrijednosti vode ako ju znas i vidjeti koliko koje soli dodati ili mozda koje bi vrijednosti bile ako razrjedis svooju vodu sa destiliranom. Živio :pivo:
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

Krokodil
Postovi: 25
Pridružen/a: pon stu 12, 2018 2:34 pm

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Krokodil » čet pro 05, 2019 9:19 pm

Zato i pitam. Nemam podatke o analizi vode, pa me zanima da li netko radi s vodom s ovog izvora i da li radi kakve korekcije. Ja natankam direktno na izvoru i pivo mi ispadne OK. Ali ako se može bolje, zašto ne?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Poljo » pet pro 06, 2019 8:33 am

Moze bolje, tako da demineraliziras vodu i slozis ju od nule ovisno po stilu piva koje kuhas.
Tesko da je bas netko radio analizu bas tog izvora.

"odlicno pivo s prirodnom izvorskom vodom" je glupost i marketinski trik velikih pivovara poput licanke npr.

Svaki izvor ima neku svoju tvrdocu, svoju koncentraciju sulfata, klorida, natrija, magnezija.. Odredjeni pH. Bez analize koja daje precizne rezultate za sve to i da je netko radio s tim izvorom nista ti ne znaci.

I da dobijes info da je netko radio s tom vodom, stavio 2g gipsa, 4g klorida i 5ml mlijecne kiseline i pivo mu je bilo ok, nista ti nece znacit ta informacija. Ok je jako relativan pojam. Neki su zadovoljni cim pivo ima blijedo zutu boju, ima pjenu i mjehurica.
slika

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Vjeko » pet pro 06, 2019 8:51 am

Krokodil je napisao/la:
čet pro 05, 2019 9:19 pm
Zato i pitam. Nemam podatke o analizi vode, pa me zanima da li netko radi s vodom s ovog izvora i da li radi kakve korekcije. Ja natankam direktno na izvoru i pivo mi ispadne OK. Ali ako se može bolje, zašto ne?
Vec je bilo, ali mozda pomogne, barem za okvirne smjernice, pogotovo ako zivis u Slavoniji blizu Sumetlice, ili na Krku onkraj Ponikve...
http://www.waterline.hr/Prirucnik_za_vodu.pdf

Krokodil
Postovi: 25
Pridružen/a: pon stu 12, 2018 2:34 pm

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Krokodil » pet pro 06, 2019 8:17 pm

Nemam sreće. Nema niti jedan podatak s nekog izvora s Ivanščice, ali hvala na trudu. Dok ne iskopam podatke o analizi vode radit ću po starom. Za sad su uglavnom bile pozitivne reakcije na moje pivo. Sutra je u VŽ u atriju županijske palače "Pivski advent" možda skočim pa razmijenim iskustva s iskusnijim kolegama. LP

Pedja31
Postovi: 63
Pridružen/a: pon sij 25, 2021 3:56 pm

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Pedja31 » ned vel 07, 2021 8:47 am

Vidim da je tema stara ali... 😁 Gdje nabavljate ro vodu?ili ju radite?

Hvala

Odgovori