Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Krux
Postovi: 6
Pridružen/a: pon pro 17, 2018 8:33 pm
Lokacija: ZG - BJ - ZG

Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la Krux » ned vel 10, 2019 2:29 am

Frend i ja smo skuhali naše prvo pivo i mnogo naučili na vlastitim pogreškama. Sljedeća tura će biti odlična, vjerujte mi. Ali što se ove ture tiče...
Kuhali smo oathmeal stout (jer zašto počet s nečim jednostavnim?) i silom prilika ostavili da duže fermentira, 6 tjedana. Čini mi se da je ispalo dosta slatko i da će biti relativno jako. Sad me zanima kad budemo pretakali u boce, da li da dodajemo dodatne kvasce za slučaj da su ovi previše iscrpljeni? Konkretno, koristili smo suhi kvasac Safale S-04 te ćemo koristiti obični šećer (saharozu) za priming, a karbonizacija i odležavanje će se odvijati u bocama. Savjeti su dobrodošli.

Ispričavam se ako ovo nije točna tema, slobodno me uputite gdje trebam ići...
Budite blagi prema meni...

tbralic
Postovi: 17
Pridružen/a: uto srp 24, 2018 11:34 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la tbralic » ned vel 10, 2019 9:20 am

Koliki je OG/FG, kolika je tolerancija 04 na alkohol?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la Toples » ned vel 10, 2019 10:31 am

ne bi trebalo biti problema nakon 6 tjedana ako niste radili CC
save a tree - drink beer

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la AlkoholUnited » ned vel 10, 2019 3:01 pm

nikakav problem, samo flasiraj...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la erda » pon vel 11, 2019 7:48 am

Kad smo kod dodavanja kvasca pri karbonizaciji, u ovom receptu po kojem bi sutra kuhao se spominje dodavanje petice pri flaširanju.
Koju količinu kvasca dodati i kako ga dodati, u svaku bocu pomalo, or what??
Evo recepta: https://www.homebrewersassociation.org/ ... l-odyssey/

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la Poljo » pon vel 11, 2019 8:53 am

Treba ti bottleing bucket u kojem ces pomjesat tocnu kolicinu kvasca i secera za kolicinu piva kojeg flasiras.

Inace ako nisi kuhao neki 12% ris koji je 6 mjeseci stajao u sekundaru nemas neke potrebe za dodavanjem kvasca u flasiranje. Ima ga dovoljno zivog za obradit dodatni secer.
slika

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la kajser » pon vel 11, 2019 9:47 am

imao sam Bock od cca 7%, 2 mjeseca lageriranja na 2-3°C i odradio karbonizaciju bez dodavanja kvasca, ali je bogami i potrajala. Trajalo je minimalno 5 tjedana da se posteno karbonizira.
RIS je imao mjesec dana hladne maturacije na 8°C i 2-3 tjedna cold crasha, karbonizirao se bez dodatnog kvasca u 2 tjedna.
Quad je prosao slici tretman, 2 tjedna cold crasha na 2-3°C i mjesec dana hladne maturacije na 8°C, ali nakon 4 tjedna cini se da cu morati dodavati kvasca jer je karbo na istoj kolicini kao i nakon samo tjedan dana i ne mijenja se.
Ista kolicina secera kao u Tripel koji je prosao isti rezim fermentacije i karbonizirao se u 2 tjedna. OK, Quad ima 2.5% ABV vise, ali u odnosu na RIS samo 0.5% vise. Sve boce stoje u istoj prostoriji na istoj temperaturi.
Samo sve te usporedbe padaju u vodu kad je svaka sorta kvasca drugacija... A nista, prilika za eksperimentiranje!

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la kajser » pon vel 11, 2019 9:52 am

Skoro zaboravio, jucer sam otvorio jednu bocicu tog Quada i ubacio 1 g secera (stolni secer, netopljeni) u namjeri da tu bocicu drzim na radijatoru i eliminiram secer kao fail varijablu. Iako je bio isto mlohavo karboniziran kao i sve boce, cim je secer dotaknuo tekucinu, dobio sam vulkan :D Nije previse eruptiralo pa sam dodao jos 1 g i flasirao, neka odradi svoje i ovako nepotpuna boca.
Moze li netko objasniti ovaj fenomen? Bas me nasmijao...

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la Toples » pon vel 11, 2019 10:19 am

Taj fenomen je sličan onome kad dodaš mentos u colu.

poanta je da ubacivanjem šećera omogućavaš CO2 da ubrzano izlazi iz tekućine i to uzrokuje vulkan

viđu ođe:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nucleation
save a tree - drink beer

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la kajser » pon vel 18, 2019 9:07 am

Toples je napisao/la:
pon vel 11, 2019 10:19 am
Taj fenomen je sličan onome kad dodaš mentos u colu.

poanta je da ubacivanjem šećera omogućavaš CO2 da ubrzano izlazi iz tekućine i to uzrokuje vulkan

viđu ođe:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nucleation
da, tocno to. Sad hoce li istu pojavu uzrokovati i secer otopljen u vodi?
evo update na mom eksperimentu, tjedan dana kasnije, Quad u kojeg sam utrpao jos 2x secera vise - sto je izletilo zbog vulkana, je u potpunosti gaziran pa i presladak zbog ocitog razloga. Dakle kvasac nije problem niti u ovom slucaju ( 10% ABV, mjesec maturacije na 8°C i 3 tjedna cold crasha), vec secer i/ili temperatura karbonizacije.

Krux
Postovi: 6
Pridružen/a: pon pro 17, 2018 8:33 pm
Lokacija: ZG - BJ - ZG

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la Krux » pet ožu 01, 2019 11:35 pm

Otvorih danas pivo, 2 tjedna i 5 dana nakon flaširanja. Čuo se onaj poželjni *psh*, ali izglada da mora još stajati jer baš i nije karbonizirano kako treba. No to je nešto jači oathmeal stout tako da ionako mora stajati još neko vrijeme. E sad, imam drugi mali problem s okusom, ali to ću u novu temu.
Budite blagi prema meni...

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la AlkoholUnited » sub ožu 02, 2019 8:19 am

Krux je napisao/la:
pet ožu 01, 2019 11:35 pm
Otvorih danas pivo, 2 tjedna i 5 dana nakon flaširanja. Čuo se onaj poželjni *psh*, ali izglada da mora još stajati jer baš i nije karbonizirano kako treba. No to je nešto jači oathmeal stout tako da ionako mora stajati još neko vrijeme. E sad, imam drugi mali problem s okusom, ali to ću u novu temu.
pet dana je kratak period za neku imalo ozbiljnu recenziju, za dvadeset dana to bude sasvim drugo pivo!
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la Toples » sub ožu 02, 2019 8:21 am

AlkoholUnited je napisao/la:
sub ožu 02, 2019 8:19 am
Krux je napisao/la:
pet ožu 01, 2019 11:35 pm
Otvorih danas pivo, 2 tjedna i 5 dana nakon flaširanja. Čuo se onaj poželjni *psh*, ali izglada da mora još stajati jer baš i nije karbonizirano kako treba. No to je nešto jači oathmeal stout tako da ionako mora stajati još neko vrijeme. E sad, imam drugi mali problem s okusom, ali to ću u novu temu.
pet dana je kratak period za neku imalo ozbiljnu recenziju, za dvadeset dana to bude sasvim drugo pivo!
2 tjedna i 5 dana :!:

Ako je bilo na 18 nije čudno, ako je bilo na 25 onda je već trebalo obaviti
save a tree - drink beer

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la AlkoholUnited » sub ožu 02, 2019 9:23 am

Toples hvala na ispravku... :pivo3:
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

ToadTom
Postovi: 12
Pridružen/a: sri sij 23, 2019 12:34 pm

Re: Dodatni kvasac pri karbonizaciji?

Post Postao/la ToadTom » uto ožu 05, 2019 10:34 pm

Pozdrav!
Da ne otvaram novu temu, pošto imam slično pitanje, upitat ću ovdje.

Prvo kuhanje u životu! 22.2 skuhan nekakav belgijski ale. Kvasac t-58, ubrzo nakon ubacivanja počeo raditi i nakon dva do tri dana mjehurići na vrenjači se strašno prorijedili.
prije stavljanja u fermentor (OG) 1.085 (refraktometar)
Činilo mi se da je fermentacija pri kraju pošto je razmak između mjehurića na vrenjači 15ak min pa sam 3.3. izmjerio 1.043 (refraktometar).
Ovaj vikend mislio sam to flaširati uz dodatak dekstroze za karbonizaciju. Budući da refraktometar pokazuje dosta visoku vrijednost, a fermentacija je jako usporila, zanima me dali da ostavim još neko vrijeme ili ne. Kako da odredim kad bi bilo idealno vrijeme za flaširanje.
Hvala!

Odgovori