Dodavnje hmelja za aromu

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Kapetanpeter
Postovi: 15
Pridružen/a: ned ruj 16, 2018 2:37 pm
Lokacija: Vukovar

Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Kapetanpeter » ned sij 27, 2019 4:34 pm

Došao sam na ideju pa bih molio ako je netko nešto slično probao da prokomentira. Zbog problema filtriranja hmelja došao sam na ideju da jedno 15 minuta prije kraja kuhanja izdvojim 10% sladovine u drugi lonac i nastavim kuhati na štednjaku. U tu sladovinu bi ubacio hmelj za aromu, prokuhao 5 minuta a zatim procjedio i na kraju kuhanja ubacio u glavni lonac. Zanima me dali bi na taj način dobio više arome nego iz vrečica za hmelj kako sam do sada radio. Imam osječaj da vrečice poprilično zaštekaju aromu i da bi trebao sa 3 grama hmelja po litri dobiti puno više arome nego što uspijem izvuči sa vrečicama.

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la ninoid » uto sij 29, 2019 8:11 pm

Osnovno pravilo je da, ako želimo što više arome bez gorčine, hmelj treba dodati na nižoj temperaturi jer što je temperatura viša to jača gorčina, a slabi aroma. Prema tome, kuhanjem nečeš dobiti više arome.

Za aromu je najbolji Dry Hop (hmelj pri kraju fermentacije), ali i Hopstand (ohladiti ispod 80'C, ubaciti hmelj i ostaviti oko pola sata) će dati dosta arome, uz manje gorčine.
Ako ti je bitna samo aroma uzmi neki jako aromatični hmelj (Citra), stavi u vrećicu i ubaci 3-5 dana prije kraja fermentacije.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Pemac » uto sij 29, 2019 10:27 pm

Mozda nije mislio na aromu kao aromu vec iskoristivost hmelja, ako to mogu tako reci. Jer kazu da ako je u vrecici nekih 10% vise treba dodati. Ima tu puno pametnijih i iskusnijih od mene da kazu tocnije.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la jonathan livingston » uto sij 29, 2019 11:04 pm

Kapetanpeter je napisao/la:
ned sij 27, 2019 4:34 pm
Došao sam na ideju pa bih molio ako je netko nešto slično probao da prokomentira. Zbog problema filtriranja hmelja došao sam na ideju da jedno 15 minuta prije kraja kuhanja izdvojim 10% sladovine u drugi lonac i nastavim kuhati na štednjaku. U tu sladovinu bi ubacio hmelj za aromu, prokuhao 5 minuta a zatim procjedio i na kraju kuhanja ubacio u glavni lonac. Zanima me dali bi na taj način dobio više arome nego iz vrečica za hmelj kako sam do sada radio. Imam osječaj da vrečice poprilično zaštekaju aromu i da bi trebao sa 3 grama hmelja po litri dobiti puno više arome nego što uspijem izvuči sa vrečicama.
Prema mojem mišljenju ne bi dobio ono što tražiš.
Stvar je u zasićenju otopine. Npr. Ako dodaješ šećer u 1/2l vode, ta količina vode moći će primiti određenu količinu šećera, međutim doći će do zasićenja otopine kada više nije moguće otopiti dodatnu količinu šećera u toj količini vode.

Vjerujem da postoji i granica koliko određena količina sladovine može primiti arome hmelja, samo to još nitko nije izmjerio...

Ali ako želiš eksperimentirati, samo naprijed i javi rezultat :pivo:
brewshop.hr
www.brewshop.hr

Kapetanpeter
Postovi: 15
Pridružen/a: ned ruj 16, 2018 2:37 pm
Lokacija: Vukovar

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Kapetanpeter » sri sij 30, 2019 4:21 pm

Radim ja dry hop, volim zahmeljena piva pa ubacim i 400g hmelja na 40 litara. 200 u kuhanju na 5 ili 0 min, a 200 u dry hop. Nisam zadovoljan intezitetom mirisa i okusa sladovine nakon kuhanja jer mislim da bi trebalo biti puno bolje. Palo mi na pamet da isprobam ovo, pa sam htii vidjeti dali je netko već isprobao da se ne zezam ako ne vrijedi. Drugi vikend cu kuhati pa cu odraditi hmeljenje na ovaj nacin i standardno sa vrecicom da bih mogao usporediti rezultate, probao sam piva sa manje hmelja koja su mi bila aromaticnija. Standardno radim sa 120 + 120 i imam osjecaj da hmelj koji ubacim na kraju kuhanja zapravo bacam bez veze a nisu bas male kolicine.

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la ninoid » sri sij 30, 2019 8:18 pm

Ja sam radio posebno kuhanje hmelja u nekoliko litara vode kada sam radio No Boil piva i od toga nikada nisam dobio aromu nego samo gorčinu tako da mislim da se aroma od toga što ti misliš ne može dobiti. Nisam nikada radio dry hop (ne volim taj citrusni miris kada otvorim bocu), ali sam ćuo da ta aroma brzo izvjetri. Probaj sa koncetratom hmeljnog ekstrakta.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Poljo » sri sij 30, 2019 8:55 pm

Nekako sam dojma da opisana metoda daje super arome vec bi se pisalo nesto o njoj. Jer ju je skoro sigurno netko negdje vec probao. Mozda ne na nasem, ali na nekom od americkih foruma sigurno.
Ako imas volju svakako probaj. Ako dolazis na zahmeljeno druzenje ponesi bocu da usporedimo sto se moze dobit tako.

Sto se tice hmeljnih ekstrakta jos nisam cuo da je netko imao neke super rezultate.
slika

Kapetanpeter
Postovi: 15
Pridružen/a: ned ruj 16, 2018 2:37 pm
Lokacija: Vukovar

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Kapetanpeter » čet sij 31, 2019 3:40 pm

Probati ću sigurno, baš me zanima rezultat. Rekao mi je Svarog da je on razmišljao o tome ali nikad nije probao. Uglavnom imam zalihu hmelja pa cu nastaviti trpati ako nista ne upali. Meni je dry hop obavezan dio, obožavam citrusne arome, ali i druge kombinacije. Ja isto ne vjerujem da se može na ovaj način dobiti dovoljan koncentrat arome ali dok postoji i najmanja nada spreman sam probati. Nadam se već za desetak dana. Ako budu iznenađujući rezultati obavjestim vas.

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la DEDA PEPO » pon ožu 04, 2019 10:55 am

Poštovani kolege pivari,
eto da se konačno i ja uključim malo u diskusije oko hmeljenja. Do sada sam napravio 70-tak šarži piva po 20-tak litara, sve su bile pitke, po mojoj i ocjeni prijatelja, većina dobrih i možda 5-6 šarži izvrsnih. Prakticiram suho hmeljenje sa 100 ili 200 g peletiranog hmelja po šarži i to direktno usipavanje u fermentor nakon 5-7 dana fermentacije, hmeljenje 3-5 dana pa potom pretok preko sterilne gaze u sekundar koji ispunim sa CO2 da ne dođe do prevelike oksidacije. Iskreno, nisam prezadovoljan efektom suhog hmeljenja, mislim da se kod suhog hmeljenja ekstrahira i dosta travnatih mirisa i okusa iz hmelja, razmišljam o korištenju cryo-hopsa (citra, mosaic, simcoe), radi li tko sa takvim hmeljevima i možemo li se dogovoriti o eventualnoj većoj narudžbi istih da podijelimo troškove dostave. Ja sam iz Zaprešića, mogli bi se organizirati svi zainteresirani iz okolice.
Pozdrav!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Poljo » pon ožu 04, 2019 3:23 pm

Dalo bi se dogovoriti, ali tko će to prepakiravat će se izjebat pošteno. Navodno se čudo praši žestoko.
slika
slika

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la DEDA PEPO » pon ožu 04, 2019 3:34 pm

Ima li netko iskustva sa cryo-hopsima, gdje ga najpovoljnije kupiti, može paketići po 50g (zamjenjuje 100 g T-90, ali bez neželjenih nusmirisa). ja bih ga kupio po dva paketića svakog (citra, simcoe, mosaic, ako netko misli još koju vrstu), po mogućnosti berba 2018.
Pozdrav!

Kapetanpeter
Postovi: 15
Pridružen/a: ned ruj 16, 2018 2:37 pm
Lokacija: Vukovar

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Kapetanpeter » pon ožu 04, 2019 4:43 pm

Ja se nadam u Ožujku nabaviti iz USA ako bude sreće, vidio sam da ima u sloveniju pokoja vrsta. Pio sam neki dan kod svarogha neku neipu sa 25 g hmelja po litri i stvarno je mocno. Odlucio sam odmah da moram nabaviti. To bi trebalo pomoci kod dry hopa sa velikim gramažama. Moj pokus je odrađen ali jos nisam probao pivicu tako da neznam rezultat.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Poljo » pon ožu 04, 2019 5:11 pm

Navodno se može doći do toga kod hopsija, ali mislim da je 2.5kg minimalno pakiranje. i da je nekih 90-100€/kg cijena.
slika

Kapetanpeter
Postovi: 15
Pridružen/a: ned ruj 16, 2018 2:37 pm
Lokacija: Vukovar

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la Kapetanpeter » uto tra 02, 2019 6:58 pm

stigli cryo hmeljevi iz USA, jedva cekam da zakuhamo.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Dodavnje hmelja za aromu

Post Postao/la erda » sub sij 11, 2020 5:16 pm

Kapetanpeter je napisao/la:
uto tra 02, 2019 6:58 pm
stigli cryo hmeljevi iz USA, jedva cekam da zakuhamo.
Nisi javio rezultate...

Odgovori