Double ipa / imperial ipa

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Pemac » čet sij 17, 2019 7:23 am

Najčešći problemi / kuhanje / iskustva

Evo da otvorim jedinstvenu temu gdje bi se moglo naći neke info za ovu pivčugu. Podataka ima brdo na internetu, ali ovo je forum i ne vidim razloga zašto ne diskutirati o tome ovdje.

Za početak odmah pitanje. Za 120l OG tipa 1.070 jel bolje kuhati 80l 1.060 i 40l 1.085 (karikiram) ili ići na 2x60l 1.070?
Kada i koliko bi bilo optimalno dodavanje drugog kvasca u ferm i jel neko radio sa drugim kvascem koji se namjerno sili da daje "off" koji u končnici rezultira finim voćnim okusima (te isplati li se taj kvasac oprati)?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Poljo » čet sij 17, 2019 9:50 am

Eto, odlično zagrijavanje za skorašnje zahmeljeno druženje.. već je vrijeme lagano da se kuha :)

Nisam još čuo za metodu odvajanja gravitya, što bi se točno tim trebalo postić? Eventualno mi pada na pamet ako se kuhaju odvojeno da prvo krene fermentirat ovaj slabiji pa se u aktivniju fermentaciju dodaje jači, to bi bilo odlično za vitalnost kvasca.

Za double ipe nebi preporučio siljenje kvasaca u "off" jer će se kvasac ionako izmučiti. Daj mu dobar starter i odličnu aeraciju sladovine prije pitcha.

U double ipe se često dodaje šećer kako bi se podigao alkohol uz ne pretjerano podizanje tijela. Ako se to radi svakako bi bilo dobro taj šećer ne dodat u kuhanje nego ga prokuhat, ohladit i dodat negdje 2.3. dan fermentacije kad je kvasac već odradio večinu posla. Možda čak nebi bilo loše dodat ga i dosta kasnije tek u dry hop fazi, jer taj šećer će kvasci lako i brzo pojest i time prožvakat količinu oksidacije koja se unijela suhim hmeljenjem.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Pemac » čet sij 17, 2019 11:23 am

Odvajanje OG je prvenstveno što na sustavu mogu dobiti u ferm 80l 1.060 piva sigurno, dok 1.070 ili više nisam siguran da bi nagurao. Zato mogu napraviti bazu od 1.060 i pregrijavati dok ne dobijem 1.080.

Tvoja ideja je također zanimljiva. moglo bi se raditi dva, par dana, odvojena kuhanja i postići isti efekt. Dio kvasca bi se namnožio i rokao taj OG bez većih problema (teoretski). Tad bi se ipak prvi (ako bi se radila 2 dry hopa) opet trebao ciljati iza burne fermentacije druge sladovine, zar ne?

Što se šečera tiče, ne znam koliko je moguće, ali pokušao bi ga izbjeći bez obzira na gustoću tijela. To mi toliko ne bi smetalo, dapače...

Za off kvasaca sam čitao baš tu zanimljivost da ga se gura u krajnost baš zbog okusa koje mogu izvuči na taj način... Osim mixa sladova i hmeljeva, okus dobiju i mix dvije vrsta kvasca. Prvi u savršenim uvjetima da fermentira, a drugi, osim što bi pomogao pojesti prvom, dodaje se u fermentaciju na već višim temp. i tjera ga se u off...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Pemac » čet sij 17, 2019 11:25 am

Poljo je napisao/la:
čet sij 17, 2019 9:50 am
Eto, odlično zagrijavanje za skorašnje zahmeljeno druženje.. već je vrijeme lagano da se kuha :)
se zna točan datum?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Poljo » čet sij 17, 2019 12:39 pm

Zna se, 30.3. (zadnja subota u ožujku) Još sam potvrđivao neke stvari, evo raspišem čim uhvatim vremena. :hmelj:
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Poljo » pet sij 18, 2019 3:25 pm

Par sitnica koje su više manje bitne za sve IPA podstilove, ali možda u Imperial IPA najlakše dolaze do izražaja ako se ne pazi.

1. Izbjegavati karamelne/kristal sladove. Donose slatkoću koja se često trga s hmeljom i ubija pitkost. Ako se želi zatamniti i zakomplicirati IPA puno bolje tu igraju Vienna ili Munich sladovi koji jesu tamniji i malty ali ne donose tu slatkoću.

2. Mashati na donjoj granici rangea. 62-64°C gdje bolje rade enzimi koji ostavljaju manje nefermentabilnih šećera. Ovo je pogotovo bitno kod jačih IPA gdje se pod svaku cijenu želi održat pitkost. Uzeti u obzir da je ova vrsta enzima nešto sporija i možda će mash potrajati nešto dulje (u rangu 1.5h).

3. Izbjegavati kisik što je moguće više u svim fazama nakon početka fermentacije. Ništa ne uništava hmeljne okuse i arome brže od oksidacije. Paziti jako na bučkanja kod flaširanja. Ako je moguće koristiti co2 kod suhog hmeljenja. Ja sam primjetio da dodavanje manje količine šećera uz dry hop pomaže da se ta mini oksidacija zbog ubacivanja hmelja čim prije eliminira iz piva.
:pivo:
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Toples » pet sij 18, 2019 5:11 pm

Poljo je napisao/la:
pet sij 18, 2019 3:25 pm
Par sitnica koje su više manje bitne za sve IPA podstilove, ali možda u Imperial IPA najlakše dolaze do izražaja ako se ne pazi.

1. Izbjegavati karamelne/kristal sladove. Donose slatkoću koja se često trga s hmeljom i ubija pitkost. Ako se želi zatamniti i zakomplicirati IPA puno bolje tu igraju Vienna ili Munich sladovi koji jesu tamniji i malty ali ne donose tu slatkoću.

2. Mashati na donjoj granici rangea. 62-64°C gdje bolje rade enzimi koji ostavljaju manje nefermentabilnih šećera. Ovo je pogotovo bitno kod jačih IPA gdje se pod svaku cijenu želi održat pitkost. Uzeti u obzir da je ova vrsta enzima nešto sporija i možda će mash potrajati nešto dulje (u rangu 1.5h).

3. Izbjegavati kisik što je moguće više u svim fazama nakon početka fermentacije. Ništa ne uništava hmeljne okuse i arome brže od oksidacije. Paziti jako na bučkanja kod flaširanja. Ako je moguće koristiti co2 kod suhog hmeljenja. Ja sam primjetio da dodavanje manje količine šećera uz dry hop pomaže da se ta mini oksidacija zbog ubacivanja hmelja čim prije eliminira iz piva.
:pivo:
1. ovo najbolje dokazuje jedna od boljih domaćih IPA na tržištu - Pozoj, mislim da je u stvari samo pils ili pale ale bez ikakvih drugih sladova

2. može se i šećera dodati :idea:

3. truth. ali možeš ubaciti dry hop i 2 dana prije kraja fermentacije pa ne trebaš šećer :wink:

4. i čuvati pivo u frižderu nakon što se izgazira (nakon 10-20 dana ovisno o temp okoline kod gaziranja, ali i samomo sastavu pive)
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Poljo » pet sij 18, 2019 5:57 pm

Toples je napisao/la:
pet sij 18, 2019 5:11 pm
2. može se i šećera dodati :idea:
Možeš, ali šećer sa sobom nosi svoje probleme kojih treba biti svjestan ako se dodaje u većim količinama. Možeš probat pivskim kvascem odfermentirat čistu otopinu šećera i provjerit kakav to ima okus. Ne dobar pretpostavio bi :)
Toples je napisao/la:
pet sij 18, 2019 5:11 pm
3. truth. ali možeš ubaciti dry hop i 2 dana prije kraja fermentacije pa ne trebaš šećer :wink:
Jasno, što kasnije to bolje, više tu govorim o zraku/kisiku koji je s hmeljem ušao u pivo, ali da, ako ćeš flaširat za 2 dana i tad dodati šećer onda će se to isto napraviti tad kroz refermentaciju piva u boci.
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Toples » pet sij 18, 2019 5:58 pm

šećer za DIPA stil nije problem, znam da su mnogi to radili...
save a tree - drink beer

Nani
Postovi: 19
Pridružen/a: sub ožu 18, 2017 8:14 pm
Lokacija: Zagreb-Gajnice

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Nani » pet sij 18, 2019 8:14 pm

3. Izbjegavati kisik što je moguće više u svim fazama nakon početka fermentacije. Ništa ne uništava hmeljne okuse i arome brže od oksidacije. Paziti jako na bučkanja kod flaširanja. Ako je moguće koristiti co2 kod suhog hmeljenja. Ja sam primjetio da dodavanje manje količine šećera uz dry hop pomaže da se ta mini oksidacija zbog ubacivanja hmelja čim prije eliminira iz piva.
jel bi bilo ok neko crijevo koje ide kroz otvor od vrenjače i da se kroz njega isipa zmrvljeni hmelj friško zmrvljen. da se ne otvara fermentor. mislim da bi bio još bolji dryhop i bez oksidacije?
Zadnja izmjena: Nani, dana/u sub sij 19, 2019 12:56 am, ukupno mijenjano 3 puta.

Nani
Postovi: 19
Pridružen/a: sub ožu 18, 2017 8:14 pm
Lokacija: Zagreb-Gajnice

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Nani » pet sij 18, 2019 8:18 pm

I još jedno pitanje: da li ćemo dodavanjem šećer(tijekom fermentacije) aktivirati kvasce i novu fermentaciju i je li to način kad se fermentacija uspori da je ubrzamo?

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Pemac » uto sij 22, 2019 8:21 am

Poljo je napisao/la:
pet sij 18, 2019 3:25 pm
Ja sam primjetio da dodavanje manje količine šećera uz dry hop pomaže da se ta mini oksidacija zbog ubacivanja hmelja čim prije eliminira iz piva.

:pivo:
Koje su to manje količine?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Poljo » uto sij 22, 2019 8:31 am

42 :D
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Pemac » uto sij 22, 2019 8:49 am

Poljo je napisao/la:
uto sij 22, 2019 8:31 am
42 :D
a jebote ja ozbiljan ti tako haha

tipa gram po litri piva otopljen u 2ml vode, ohlađen i ubačen ili slično.. to je koristan savjet da se samo tako zaboravi...

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Double ipa / imperial ipa

Post Postao/la Poljo » uto sij 22, 2019 9:56 am

Nema bas nekih istrazivackih radova oko toga pa ces morat istrazit sto najbolje igra za tebe.. Vjerojatno sve ospod 100g secera je malo.. Ja sam sad u zadnje pivo dodao 30g na 20l uz dry hop. Poanta je da se kvasac razbudi i konzumira taj kisik koji je unesen ubacivanjem hmelja.
slika

Odgovori