Suho hmeljenje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la T0M » uto lis 30, 2018 10:57 am

Poljo je napisao/la:
uto lis 30, 2018 9:28 am
Ovako nesto je idealna stvar za hmeljenje u kegu. Navodno taman stane u corny kegove, a puno je lakse za sterilizaciju od vrecica. Samo nikako da narucim :)
Ja imam taj hop spider za suho hmeljenje u kegu. Nisam bas 100% zadovoljan. Zna pobjec dosta hmljea van kroz te male rupice koji se onda talozi u kegu. Posto svaki keg ima iglu koja ide skroz do dna, staln vuce te male komadice. Cak se nekad zna i zastopati.
Mozda bi trebalo tu iglu malo skratit za koji centimetar, da bas ne vuce pivu s dna, gdje je istalozeno.

To je bilo s pepsi ball lock kegovima kojima igla ide u sredinu. Nisam jos probao s coca cola pin lock kegovima kojima je igla sa strane.

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la mbed » uto lis 30, 2018 11:33 am

Negdje sam vidio na netu da je netko preradio taj hop spider na način da na njegovom poklopcu izbuši rupu promjera dip tube-a i onda taj spider navuče na dip tube, a hmelj baci da slobodno pliva u kegu. Kod istakanja taj filter filtrira da ide "čista" piva kroz dip tube.

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la mbed » uto lis 30, 2018 11:39 am

slika

slika


Našao, Scott Janish koristi tu foru. Slobodno bacite oko i na stranicu njegovu, ima ok štiva, scottjanish.com

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la WexZG » uto lis 30, 2018 11:54 am

Vidis ovo je fora.. nisam to vidio.. ako tko ne zna tu je link na blog.

Inace na tom blog ima masu dobrih istrazivanja, pokusa itd.. def. super stivo za proucavanje.


EDIT: ok sad sam tek vidio tvoj text posta ispod slike :D

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la marinho991 » uto lis 30, 2018 1:08 pm

1. Koji onda način dry hopa preporučate ? U primaru ili sekundaru ? Ja bih u primaru pa me zanima da li je bolje u vrećici ili da samo ubacim pelete ? Negdje sam pročitao da bi se kod hmeljenja u vrećici trebalo dodati nekih čini mi se 15% više hmelja zbog gubitka, da li je to točno ?

2. Zanima me kako se riješite taloga kad hmeljite u sekundaru ? Mislim, ako pretočimo pivu u sekundar kako bi se riješili taloga iz primara (hmelj, kvas), ubacivanjem hmelja za suho hmeljenje u sekundar ponovno dobivamo talog od hmelja, zar ne ? Da li onda prije pretakanja u boce radite cold crash ili ?

3. Da li radite cold crash prije prije pretakanja u sekundar zbog izbjegavanja mogućeg taloga u sekundaru ?

4. Da li stavljate gazu ili nešto drugo prilikom pretakanja ?

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la PBR » uto lis 30, 2018 3:14 pm

Sekundar ti je bezveze, samo oksidiras pivo. Hmelji u primaru, cold crashaj i pretoci.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la AlkoholUnited » uto lis 30, 2018 8:27 pm

dry hop bez carape, dobar cold crash primara i ne treba ti sekundar i pivo uvijek dobro... ne kompliciraj previse jer svaki novi korak koji dodas a nepotreban je korak je prema oksidaciji ili nekoj infekciji.
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la mlaen » uto lis 30, 2018 9:31 pm

Iliti, "manje je vise" i "keep it simple stupid" :)

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la marinho991 » sri lis 31, 2018 9:52 am

Hvala ljudi ;) :D

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Pemac » čet pro 20, 2018 9:07 am

Kako bi se ponasao dry hop tijekom cijele fermentacije? Znaci u sladovinu kvasac i odmah dry hop. Citao sam nesto, ali nista konkretno. Vise volim savjet domacih ljudi. Ili iskustveno jos bolje? Svi gadaju tih 5-7 dana, ali koliko moze dati taj losiji okus ako ubacim odmah?

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la mlaen » čet pro 20, 2018 9:19 am

Neipe se uglavnom tako rade... nemam iskustva iz prve ruke, ali googlaj "hop biotransformation"

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Poljo » čet pro 20, 2018 10:39 am

Dobra stvar je odma ubaciti hmelj. U tom slučaju dio arome će otić s co2, ali ovaj dio koji ostaje će biti drugačiji od standardnog dry hopa. Možda idealna stvar za hmeljno pivo je dvostruko suho hmeljenje, jedno kroz fermentaciju a drugo nakon fermentacije da se dobije najbolje iz oba svijeta.
Problem na koji sam ja naišao je da hmelj koji ubaciš u startu i stoji u pivu 2-3 tjedna ispusti previše tanina pa se dobije dosta trpkosti, tj onog okusa neugodne gorčine, kao da hmelj grize.
Mislim da bi idealno bilo taj dry hop iz fermentacije nekako izvaditi iz piva nakon 2-3 dana. Hop spider, inox kugle, prokuhane dm vrećice.. koristiti nešto od toga.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Pemac » čet pro 20, 2018 10:42 am

Javlja mi se problem vremena koje nisam uz fermentor. Zato ciljam da ne diram nista tih 2tjedna osim temp. Pa da to rijesim odmah dry hopom.

Ivana.split
Postovi: 32
Pridružen/a: pon kol 19, 2019 3:44 pm

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Ivana.split » pet ruj 13, 2019 3:20 pm

Pozdrav.
Treba mi savjet oko suhog hmeljenja. Pivo je u fermentoru malo vise od dva tjedna, fermentacija se smirila. Zanima me koliko grama citra hmelja po litri pive najbolje stavit, u pitanju je IPA. I da li da ubacim hmelj slobodno u pivu ili vrecicu?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Toples » pet ruj 13, 2019 3:29 pm

Ivana.split je napisao/la:
pet ruj 13, 2019 3:20 pm
Pozdrav.
Treba mi savjet oko suhog hmeljenja. Pivo je u fermentoru malo vise od dva tjedna, fermentacija se smirila. Zanima me koliko grama citra hmelja po litri pive najbolje stavit, u pitanju je IPA. I da li da ubacim hmelj slobodno u pivu ili vrecicu?
ja osobno ne bih nikad solo citru stavljao. ona najbolje funkciona u kombinaciji s npr. Cascadeom ili Simcom, Chinookom

Nekak je previše jednodimenzionalna, ai ako je staviš 30-50% u kombinaciji s drugim hmeljevima podignut će pivo definitivno
save a tree - drink beer

Odgovori