Od nule do pive

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Re: Od nule do pive

Post Postao/la lijepimisko » uto lis 31, 2017 4:27 pm

To nisam ni znao za hlađenje, pazit ću na to iako su male šanse da ne sjebem iduću turu obzirom da odjednom startam herms, fermentacijsku komoru, točionik, beergun i fermentaciju pod tlakom, lani sam samo grijao demižone po zimi i šećerio u boce.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re:

Post Postao/la erda » uto pro 12, 2017 9:00 am

fegi je napisao/la:
uto lis 27, 2015 7:35 pm
Ma odes u gorenje servis kupis pumpicu. Cijena 160 kn
Navoje nema vec u nju usarafis niple koje zabrtvis teflonom.
Radi bez greske. Pazi da su niple inox ili barem kromirane.
Da li ova pumpa može koristiti npr. samo za pretakanje sladovine u fermentor?
Naime, imam lonac ali mi ga žao bušiti :)
Gdje si nabavio ovo metalno crijevo za pretakanje?

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Od nule do pive

Post Postao/la fegi » sri pro 13, 2017 8:05 am

pa pumpa ti je ok... ima i boljih ali meni u 80 kuhanja nije još radila probleme. cijevi su iz matrex-a
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Od nule do pive

Post Postao/la fegi » pet stu 09, 2018 2:54 pm

Evo iz potrebe i čestog nedostatka pive u bocama napravio sam si counter pressure bottle filler.
counter pressure bottle filler.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=mKFzmHn2a2A
S istim je moguće punjenje različitih boca, radi jednostavno i brzo i istovremeno možeš puniti boce te začepljivati.
Ako netko treba ostalo mi je još dosta materijala pa mogu napraviti još toga
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Re: Od nule do pive

Post Postao/la sharkyboy » sub stu 10, 2018 9:55 am

o kojoj cifri bi se radilo kad bi radio novi? :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Od nule do pive

Post Postao/la fegi » sub stu 10, 2018 11:46 am

Kao što sam ti napisao u poruku sam pressure filler me ispao skuplje nego već gotovi s ebaya koji su oko 35usd-bez carine.
Na kraju krajeva samo nebo je granica kod sastavljanja istih. Nudili su mi inox brze spojnice za 180kn po komadu.... mene je moj došao cca 45 €. S time da sam za jos 20 narucio krivih djelova - 6mm fiting nije bio 6mm cijeli vec 6 na ulazu i 5 na izlazu pa je trebalo narucivati drugacije komade...
Sama konstrukcija je vrijedna cca300kuna u materijalu i boji plus zavarivanje. I tu je problem dok uzimas materijal da nigdje ne rezu na metre vec je minimalno 3m po profilu pa ti toga i ostane...
Evo ako tko zeli samo tu konstrukciju s inox podloskom i mehanizmom za prilagodbu svim bocama te obojanu u temeljnu i 2x boju mogu napraviti za nekih 350kn.
NAUTILIS Home Brewery

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Od nule do pive

Post Postao/la *igor* » sub stu 10, 2018 2:01 pm

U bauhausu na buzinu rezu profile na metre.

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Od nule do pive

Post Postao/la fegi » pet stu 16, 2018 3:37 pm

Prije tjedan dana napunio sam testnu bocu američke pšenične kako bih provjerio da li se oksidira pivo ovakvim punjenjem. Prije nego je išla piva namjerno sam jedno 30 sekundi puštao co2 u bocu. Nakon tjedan dana pivo se pretvorilo u roze i ima oksidiran okus. Primjetio sam da su pšenična piva naročito osjetljiva na oksidaciju pa ću na njima i usavršavati sistem.

Moja pretpostavka je da iako je co2 teži od zraka njemu treba neko vrijeme da se istaloži - kao kad ulje pomješate u vodu... stoga kada se ubacuje co2 na taj način samo ga mješate sa zrakom koji neće i neće izaći.
Zato sam punilicu nadogradio vakumirkom. Srećom pa mi vakumirka ima priključak za cijev pa nisam morao ništa kemijati.
Sada prvo bocu vakumiram, pa onda stavljam co2 i tek onda pivo... javim za rezultat. mada i to nije 100% ali je bolje od prijašnjeg načina.
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Od nule do pive

Post Postao/la Poljo » pet stu 16, 2018 4:16 pm

Ako se ne varam profi punilice funkcioniraju tako da nekoliko puta ponove co2 vakum ciklus cak, pa mezes i tako probat.
A i cepljenje iza toga je dosta kritican dio.
slika

koske
Postovi: 65
Pridružen/a: čet svi 12, 2016 8:05 pm
Lokacija: Osijek

Re: Od nule do pive

Post Postao/la koske » sub stu 17, 2018 5:27 pm

fegi je napisao/la:
pet stu 16, 2018 3:37 pm
Prije tjedan dana napunio sam testnu bocu američke pšenične kako bih provjerio da li se oksidira pivo ovakvim punjenjem. Prije nego je išla piva namjerno sam jedno 30 sekundi puštao co2 u bocu. Nakon tjedan dana pivo se pretvorilo u roze i ima oksidiran okus. Primjetio sam da su pšenična piva naročito osjetljiva na oksidaciju pa ću na njima i usavršavati sistem.

Moja pretpostavka je da iako je co2 teži od zraka njemu treba neko vrijeme da se istaloži - kao kad ulje pomješate u vodu... stoga kada se ubacuje co2 na taj način samo ga mješate sa zrakom koji neće i neće izaći.
Zato sam punilicu nadogradio vakumirkom. Srećom pa mi vakumirka ima priključak za cijev pa nisam morao ništa kemijati.
Sada prvo bocu vakumiram, pa onda stavljam co2 i tek onda pivo... javim za rezultat. mada i to nije 100% ali je bolje od prijašnjeg načina.
Možeš li pofotkat sistem nakon montaže vakumirke, ili možda uploadat kratki video samo procesa ?
Pozdrav

Koske

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Od nule do pive

Post Postao/la fegi » pon stu 19, 2018 2:33 pm

koske je napisao/la:
sub stu 17, 2018 5:27 pm
fegi je napisao/la:
pet stu 16, 2018 3:37 pm
Prije tjedan dana napunio sam testnu bocu američke pšenične kako bih provjerio da li se oksidira pivo ovakvim punjenjem. Prije nego je išla piva namjerno sam jedno 30 sekundi puštao co2 u bocu. Nakon tjedan dana pivo se pretvorilo u roze i ima oksidiran okus. Primjetio sam da su pšenična piva naročito osjetljiva na oksidaciju pa ću na njima i usavršavati sistem.

Moja pretpostavka je da iako je co2 teži od zraka njemu treba neko vrijeme da se istaloži - kao kad ulje pomješate u vodu... stoga kada se ubacuje co2 na taj način samo ga mješate sa zrakom koji neće i neće izaći.
Zato sam punilicu nadogradio vakumirkom. Srećom pa mi vakumirka ima priključak za cijev pa nisam morao ništa kemijati.
Sada prvo bocu vakumiram, pa onda stavljam co2 i tek onda pivo... javim za rezultat. mada i to nije 100% ali je bolje od prijašnjeg načina.
Možeš li pofotkat sistem nakon montaže vakumirke, ili možda uploadat kratki video samo procesa ?
Danas sam tako flaširao, na žalost nisam slikao. Uglavnom crijevo koje služi za oslobađanje pritiska sam spojio na vakumirku. Vakumirka taman ima nastavak za crijevo pa sam samo nataknuo. Postupak koji sam radio je bio. Vakumiranje - Co2, vakumiranje - co2 - pa pivo i na vrhu još co2...jednostavno nadam se da bude i funkcionalno.
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Od nule do pive

Post Postao/la Vjeko » pon stu 19, 2018 4:11 pm

Ma, pocet u plasticne flasirat i kvit. Stisnes svaku pri cepljenju, i oksidacijo aj bok
:lol:

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Od nule do pive

Post Postao/la fegi » pet stu 23, 2018 8:16 am

Vjeko je napisao/la:
pon stu 19, 2018 4:11 pm
Ma, pocet u plasticne flasirat i kvit. Stisnes svaku pri cepljenju, i oksidacijo aj bok
:lol:
Ma koje flaše. Ovo je najbolje !!!
točeno.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Od nule do pive

Post Postao/la Vjeko » pet stu 23, 2018 11:39 am

Haha, pa da, mozemo i fermentirati u gumenim balonima

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Od nule do pive

Post Postao/la fegi » čet stu 29, 2018 11:15 am

Evo moram s vama podjeliti još jednu kul stvarčicu koju sam sam napravil.
Digitalni hidrometar i termometar koji ide direktno u fermentor i mjeri tijek fermentacije i temperaturu.
Da mi to treba iskreno niti ne. Zadnje vrijeme više ni ne mjerim svaki puta FG - više pazim na ukomljavanje i sve ispada onako kako želim.
No iz dosade i da sam sebi dokažem da mogu i to, eto napravio sam i ovo čudo. Nisam pratio zadnje vrijeme forum pa je možda već neko i to napravil i podjelil s vama kako stvar funkcionira.
Naime stvar funkcionira isto kao i običan hidrometar samo što mjeri kut pod kojim je uronjena i potrebno ju je prije dobro i precizno kalibrirati (u nekoliko decimala stupnja) i po mjerenjima zadnja dva dana stvar je nevjerojatno precizna.
Ista šalje rezultate mjerenja u intervalu koji sami odredite na web, odnosno na aplikaciju koju si najdete - ima danas brdo toga. Na aplikaciji vidim grafikon fermentacije odnos temperature, gustoću i temperaturu kroz sva mjerenja, jačinu signala, stanje baterije... isto tako postoji i mogućnost da određene informacije (previsoka temp, preniska temp, gotova fermentacija) dobivate kao sms, mail, da vas nazove tajnica iz ubekistana i sl...
Netko će pitat koliko ta igračka košta; Ima gotova za kupit za 160 eura, ima mogućnost da se kupi gotov kit i da si sami polemite i sve kalibrirate za cca 50 eura plus ptt i ima mogučnost da se snalazite sami. Prednost je ukoliko imate nekoga s 3D printerom, ako ne ispis košta od 100kn do 40 eura ovisi kako vas tko pokuša nasamariti. Mene konkretno dijelovi su koštali oko 300 kn s time da sam dobio nešto i više komada, nešto mi je pregorjelo :) i tak... A dijelova ima podosta. Opet o cijeni ovisi za koliko uspijete nabaviti punjivu 3400mAh bateriju. I najveći strah mi je bio da neće mjeriti u corni kegu zbog "faradejevog kaveza", no radi besprijekorno ukoliko je wifi signal dosta jak - ruter mora biti relativno blizu.
sl3.jpg
sl2.jpg
sl1.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
NAUTILIS Home Brewery

Odgovori