Mash out dekokcijom

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet vel 04, 2016 10:23 pm

Don Genovese je napisao/la:Poljo bi se trebao tebi ispričati jer je bio bezobrazan
Sry, ali za negodovanje na lmgtfy link kao odgovor na konstruktivnu temu i pitanje se nemam namjeru ispričavati. Realno, na bilo koje pitanje na forumu se može odgovorit lmgtfy linkom, i takav način komunikacije nije primjeren za jedan forum.
To što ima vrlo ozbiljnih stranih pivskih portala i foruma ne znači da na pivarstvo.info nema mjesta za pokoju zanimljivu i edukativnu temu.


offtopic:
Lokacija: Kutina
Baš Kutina ili okolica?
I ja sam inače iz okolice Kutine..

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » čet vel 04, 2016 11:07 pm

Don Genovese je napisao/la:...Zašto to nitko od novih ne čita? Zato jer iziskuje "napor". Što dalje reći? Oooj lijenosti, kako si teška?
nije samo do ljenosti kolko je do ne znanja za forume i slicne izvore, citanja stvari al kad probas u praksi ko pocetnik jednostavno sjebes pa do opreme nadalje koja nije bila prilagođena u tom trenutku...

+nekad je nestrpljenje i jednostavno idemo probat stav brzi od citanja xy portala i stranica :P
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » čet vel 04, 2016 11:19 pm

Ja sam se bojao dekokcije kao samog vraga, ali nakon sati i sati čitanja predleda youtube videa (https://www.youtube.com/watch?v=IIQPQmELWPo) i konzultacija sa starijm majstorima i razmjenom iskustava na druženjima, na kraju sam se odvažio i na taj majstorski iskorak i mogu reći da se itekako isplatilo i mogu reći iz iskustva da i nije neka naučna fantastika ako se ima kakvog takvog iskustva, pomoći majstora pivara, ovakvog gore navedenog videa i nekog od pivarskih software-a, treba imati u vidu i da će trajati i oko 3 sata duže od standardnog kuhanja ali se isplati a i izazov je :D

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: Mash out dekokcijom

Post Postao/la mali badem » čet vel 04, 2016 11:57 pm

Poljo je napisao/la:Pozdrav,
Radim danas Rauch Dunkelweizen.
Htio bi mash out napraviti dekokcijom, a pošto ju još nisam radio imam par pitanja.
Mash mi je BIAB 6.1kg zrna u 13l vode na nekih 66-67°C.

Zanima me koliko bi gusta trebala bit dekokcija. Jel da samo izgrabim sa šefljom ili da grabim sa cjedilom? Ili bi trebao ciljat na nešto rjeđu pa grabit samo wort?

Druga stvar koja me zanima je količina koja bi trebala ići u dekokciju. Ako se ne varam za podić temperaturu sa 66°C na 76°C bi trebao izvaditi oko trećinu što bi bilo nekih 6kg.
Poljo , ne duri se . ipak to nije u redu . po ovom Tvojem postu gore. po ničem se nije dalo zaključiti da si se dobro pripremio za temu pa samo provjeravaš što bi se moglo čuti-još . niz brzih pitanja odavalo je žurbu i nedoumicu pa ne čudi Rižina pomoć. da nije on bia bi ja il neko treći . ajd se ne mrči !
nedostatak fine domače pive ponekad odaje nervozom.
nadam se da se osjeća kolko sam smiren. 8)

tema je dobra ! hoćemo-nećemo iznjedrit će se dobrih linkova. osobno , nikad nisam radil dekokciju po pravilu. sličnije je to bilo spašavanju temp ukomljavanja ( slično ko Davor 87 ) kad sam u ledenom werkplatzu promašil zamišljeno. rijetkim wortom tek da zakipi il kolko več treba ovisno o količini.pa si mislim , što da ti pišem o svojem iskustvu i krhkom znanju .... i tak .

:hmelj: :pivo3: :hmelj:

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » pet vel 05, 2016 7:52 am

Dobro Badem kaže, ne duri se. Radio sam jedan lager dekokcijom. Nisam pisao o iskustvu samo zbog načina komunikacije. Šteta. Vjerujem da puno ljudi svašta probalo, ali ih negativan način komunikacije odvraća od teme. Realno riža te dobro uputio.

Nit ja nisam imao iskustva, ali sam probao. Volim novo iskustvo, izazov... Bez da me mama i tata drže za ruku i viču pazi, past ćeš!...

Obzirom da smo krenuli u dobrom smijeru, napisat ću par stihova.

Dakle radio sam saaz lager po ovoj tehnici, dvostruka dekokcija.
https://byo.com/stories/issue/item/3244 ... le-profile

1. ukomljavanje 50C - 10min
2. odvojiti dekokciju -1/2 - 1/3 komine (miješano, gusto i tekućina), polovica komine ostaje na 50C
3. dekokcija dizanje temperature 62-64C - 10 min
4. dekokcija dizanje temperature na 70C - 10 min
5. dekokcija kuhanje - 20 min
6. pomiješati dekokciju sa ostatkom na način da se postigne temperatura 62-64C - 60 min
7. odvojiti novu dekokciju i kuhati 10 min (tu sam uzeo 1/3 miješano)
8. pomiješati dekokciju i podići temperaturu na 70C - 30 min

Nakon toga ispiranje i kuhanje 90min.

Iskustva: na koraku 2., uzeo sam 1/2 komine. Trebao sam 1/3, jer kad sam pomiješao dekokciju sa kominom ispala je veća temperatura od 62-64C. Da bi spustio temperaturu ulio sam hladne vode (za tolko sam smanjio vodu za ispiranje).
Zbog toga sam drugu dekokciju uzeo 1/3.

Recept 15L, OG 1,053, FG 1,010, IBU 33, kvasac saflager S-23 starter, fermentacija na 10C
NG - 94%
CARA PILS 50 - 6%
magnum 13,1AA FWH - 3g
saaz 5,5 AA 30 min - 20g
saaz 5,5 AA 10 min - 20g
saaz 5,5 AA 1min - 15g

Obzirom na malu količinu i gubitke tekućine tijekom dekokcije i duže kuhanje ispalo je 12L. Boja je ispala tamnija crvenkasta po ovome kaj vidim u fermentoru.
Fermentacija je završila, još nisam uzimao uzorak i mjerio, pa nisam u mogućnosti točno odrediti boju kad nije u čaši. Miris za sad odličan.

Vidjet ćemo kak će ispasti nakon lageriranja i flaširanja. :zivjeli2:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet vel 05, 2016 1:35 pm

sharkyboy je napisao/la:... ko pocetnik jednostavno sjebes pa do opreme nadalje koja nije bila prilagođena u tom trenutku...

+nekad je nestrpljenje i jednostavno idemo probat stav brzi od citanja xy portala i stranica :P
Početnici se ne bi trebali opterećivati dekokcijom. Nestrpljenje i brzina je proizišla iz početništva.
Dekokcija tradicionalno potiče od Nijemaca. Englezi su to zaobišli uporabom dijela specijalnih sladova. Nije istovjetno, ali je jako blizu. Kako tko preferira, ali treba malo sve proučiti prije odluke, a i praksom utvrditi osobne želje.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

ratko
Postovi: 1
Pridružen/a: pet lis 23, 2015 11:56 pm
Lokacija: Dubrovnik

Dekokcija

Post Postao/la ratko » sri ožu 16, 2016 12:16 am

Odlična tema, jer baš ne izgleda tako jednostavno skuhati lager.
Zahvaljujem osobi pod imenom Jonathan Livingstone za odličan link i informacije na koji način je napravio dekokciju.

Ja je sutra radim po prvi put.

Pivili!
No working during drinking hours!

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: Mash out dekokcijom

Post Postao/la marinho991 » sub stu 03, 2018 11:25 pm

Vidim da se tema dekokcije malo utišala pa da pokrenem opet par pitanja. Imam složen sistem prema Braumeisteru pa me zanima na koji se način radi dekokcija u tom sistemu obzirom da s ovim sistemom mogu naštimati temperaturu i održavati tu temperaturu. U bačvi imam okvir u koji se stavi slad i poklopi pa mi je malo problem taj okvir otvarati kasnije da bi uzimao slad za dekokciju ili se dekokcija može raditi u toj bačvi na način da pustim kominu na određenoj temperaturi određeni broj minuta ? Recimo na 50°C 10 min/ 65°C 30 min/70°C 30 min ?

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Mash out dekokcijom

Post Postao/la Chuky » ned stu 04, 2018 11:14 am

Evo kako sam ja rado:
u ukomljivaču 30 litara 72C i 10kg slada ciljano 65C
-nakon 30min velikom cijediljkom prebacim u kotao pored neku količinu gustog i razrijedim s vodom za ispiranje
upalim plamenik i neprekidno lagano miješam po dnu (oksidacija)
kad mi dosadi (15-20min) vraćam u ukomljivač, miješam i pratim temperaturu, ciljam 75C
Mada još treba odležati mogu reći--------------- pivo ko pivo
Veću razliku sam dobio karbonizaciom ukuhanom sladovinom na prethodnoj turi sa specijalom kojeg sam radio od NG

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Mash out dekokcijom

Post Postao/la Puyol » ned stu 04, 2018 12:12 pm

Ja sam neki dan radio pilsner sa saazom, radio sam u klatsteinu, i radio sam step mash, na nekih 51°c, 64°c, 70°c i mashout na 75°c, nisam radio dekokciju. Jer sam isao citati i nikako nisam.skuzio kaj je taj "gustindio sladovine", budici u KS konstantno ide u cirkulaciju.

Ali u biti, ako stepam, tek mi se na na kraju 64 °c koraka pocelo bistriti, tako da sam realno i mogao napraviti tu dekokciju, ali bih u njunonda i trebao jos koju saku slada ubacit, da bide ponps-u, ak sam dobro shvatio.

Vidit cu rezultate kroz izvjesno vrijeme. Nisam imao posebnih sladove osim minhena. Ali, sto je bitno naglasiti, imao sam bolju iskoristivost za 3 poena u odnosu na izracun u BS3. A do sada sam uglavnom imao maximalno isti, mozda za poen bolji, ali uglavnom za 2-3 poena losiju iskoristivost. I da, plan ke bio da boilam sat i pol, al sam se zajebi pa sam na 60min ubacuo hmrlj za gorcinu, pa na 30 saaz...inonda skuzio da sam profulao i nie mi se dalo zajebavat. A vode u spargeu je islo vise zbog duze planiranog boila, a i sa tim "razrijedjenjem" sam dobio dosta bolju iskoristivost. Bit ce da je zbog step masha, pretpostavljam.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Mash out dekokcijom

Post Postao/la Pemac » ned stu 04, 2018 4:59 pm

Moje skromno znanje meni govori da to nema smisla (pretjerano) raditi jer su danasnji sladovi vec kod susenja obradeni kako treba. Osim ako ciljano ides podici temp. Sa 67 na 75. Tada se izgrabi dio zrna i dio sladovine (omjer sam zaboravio) podigne na 95-100 i vrati u osnovnu kominu i to je to. Produzeni boil je karamelizacija sladovine sto se opet dobije nekim specijalom i rijesio si problem na 60min.

Ja sam radio sa svojim domacim sladom ukomljavanje na 30C od 2 sata , dekokcija na 50, pa na 67 i zagrijavanje na 75. Dobio sam identicno kao sa kupovnim iskoristivost, ali sam to radio da zrno prode svaku od faza posto nisam u potpunosti bio siguran koje su temp i strujanja zraka bila kod susenja.

Fora je probati, ali brzo budete odustali, jer prelijevanja i prebacivanja necega sto je kipuce i nije bas uvijek jednostavno.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Mash out dekokcijom

Post Postao/la erda » ned stu 04, 2018 9:40 pm

Puyol je napisao/la:
ned stu 04, 2018 12:12 pm
Ja sam neki dan radio pilsner sa saazom, radio sam u klatsteinu, i radio sam step mash, na nekih 51°c, 64°c, 70°c i mashout na 75°c, nisam radio dekokciju. Jer sam isao citati i nikako nisam.skuzio kaj je taj "gustindio sladovine", budici u KS konstantno ide u cirkulaciju.

Ali u biti, ako stepam, tek mi se na na kraju 64 °c koraka pocelo bistriti, tako da sam realno i mogao napraviti tu dekokciju, ali bih u njunonda i trebao jos koju saku slada ubacit, da bide ponps-u, ak sam dobro shvatio.

Vidit cu rezultate kroz izvjesno vrijeme. Nisam imao posebnih sladove osim minhena. Ali, sto je bitno naglasiti, imao sam bolju iskoristivost za 3 poena u odnosu na izracun u BS3. A do sada sam uglavnom imao maximalno isti, mozda za poen bolji, ali uglavnom za 2-3 poena losiju iskoristivost. I da, plan ke bio da boilam sat i pol, al sam se zajebi pa sam na 60min ubacuo hmrlj za gorcinu, pa na 30 saaz...inonda skuzio da sam profulao i nie mi se dalo zajebavat. A vode u spargeu je islo vise zbog duze planiranog boila, a i sa tim "razrijedjenjem" sam dobio dosta bolju iskoristivost. Bit ce da je zbog step masha, pretpostavljam.
Mala digresija.
Otkad se radi step mash za Pilsner? I s kojim kvascem si ga radio?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Mash out dekokcijom

Post Postao/la Puyol » pon stu 05, 2018 9:08 am

Kopirao okvirno receor za pilsner urquell klon..ali sa ale kvascem, 05ica.

Odgovori