Suho hmeljenje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » čet srp 16, 2015 10:19 am

Pozdrav!
Prekjučer sam dry hoppao i ovog puta sam odlučio samo usipati hmelj u fermentor bez vrećice sa kojom sam prošli put imao dosta problema kod vađenja.
Hoće li se nakon 3-4 dana dry hopa pa 2 dana cold crusha hmelj staložiti tako da mogu bez straha pivu pretočiti u bottling bucket ili preporučujete da na pumpu stavim vrećicu, tamo gdje uvlači pivu?

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet srp 16, 2015 11:39 am

ak te smeta pljuckanje hmelja :) stavi filterić na usis

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet srp 16, 2015 12:25 pm

a zašto si vadio vrećicu???

ostaviš je dok ne istočiš pivu onda možeš i rukom, ili :?:
save a tree - drink beer

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » pon pro 28, 2015 3:53 pm

Prošli put sam dry hopao na način samo da sam sedmi dan prije kraja ubacio hmelj iz sterilizirane posude u fermentor. Naravno da su svi hmeljevi bili već iz načetih vrećica. Odakle mi sve svježe i nekorišteno majku mu!?! Pivo je bilo gusto, no zar mi ne pravimo nefilitrirana piva? No, meni osobno to uopće ne smeta, au contraire! No ono što sam dobio je IPA fenomenalne arome i mirisa, pjene, no na prvi okus dominira aroma limuna, ne ona ružna aroma ukiseljenosti i nema ni izbliza očekivanu gorčinu. Često se sjetim nečijeg potpisa, da ti citiram ; "Ono kad ti cura kaže da ti je IPA kao radler", ne treba mi cura da mi to kaže. Fino je ko piće za sebe, ali nisam išao baš na IPU koja će mi ličiti na (da izvineš) jebeni radler. Recept ste vidjeli tamo u Kiki dnevnici kuhanja, da ga sad ne kopiram again. Jedna je u fermentoru koju ću hopati za par dana a za par dana kuvam treću IPU za redom. Kuvat ću dok ne nadođem a o rezultatima ću vas izvjestiti.
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon pro 28, 2015 4:40 pm

kiki je napisao/la:nema ni izbliza očekivanu gorčinu.
Nije baš za dry hop temu, ali..

Jesi li u kalkulatoru prilagodio podatak o alfa kiselinama? Chinook default iz kalkulatora (bar onog kojeg ja koristim) je 13.0, dok je chinook koji sam imao bio deklariran na 9.9.

Jesi li 60min addition dodao direkt u boil ili FWH?
FWH iako daje veći ibu daje nešto drugačiju gorčinu pa je osječaj gorčine dosta blaži.

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la marinho991 » pon lis 29, 2018 7:53 pm

Par pitanja za iskusne suhohmeljare:

1. Suho hmeljenje radite nakon što je primarna fermentacija u potpunosti gotova ? Inače, završetak primarne fermentacije sam provjeravao na način da nakon vidljive fermentacije mjerim hidrometrom FG i kada je 3 dana uzastopce isti FG pustio bih još koji dan i pretakao u boce.

2. Na koji način radite suho hmeljenje ? U primar ili sekundar ?

3. Da li stavljate hmelj u vrećicu ili ne ?

4. Ukoliko radite u sekundaru, da li nakon suhog hmeljenja pretačete ponovno u drugu bačvu pa iz nje u boce zbog mogućeg taloga ili pretačete u boce direktno iz sekundara ?

5. Koju količinu po litri stavljate i koliko dugo pustite ?

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la mbed » pon lis 29, 2018 8:11 pm

marinho991 je napisao/la:
pon lis 29, 2018 7:53 pm
Par pitanja za iskusne suhohmeljare:

1. Suho hmeljenje radite nakon što je primarna fermentacija u potpunosti gotova ? Inače, završetak primarne fermentacije sam provjeravao na način da nakon vidljive fermentacije mjerim hidrometrom FG i kada je 3 dana uzastopce isti FG pustio bih još koji dan i pretakao u boce.

2. Na koji način radite suho hmeljenje ? U primar ili sekundar ?

3. Da li stavljate hmelj u vrećicu ili ne ?

4. Ukoliko radite u sekundaru, da li nakon suhog hmeljenja pretačete ponovno u drugu bačvu pa iz nje u boce zbog mogućeg taloga ili pretačete u boce direktno iz sekundara ?

5. Koju količinu po litri stavljate i koliko dugo pustite ?
Svatko ima neki svoj način, a niti jedan vjerojatno nije krivi. Ja ti mogu reći kako ja radim.

1. I da i ne, dosta često stavim dryhop i na 2-3 dan fermentacije, pa i više hopova tokom fermentacije.

2. U primar stavljam sve, sekundar radim skoro pa nikad.

3. Ne, sipam ga direkt u fermentor.

4. Nikad ne flaširam direktno iz primara/sekundara, uvijek u bottling bucket, jer trebaš i promješati pivu sa šećerom za karbonizaciju.

5. To ti je isto individualno, znao sam i 2 dana i 10 dana pustit, a količina ovisi o pivi i stilu, i želji za eksperimentom, mislim da sam najviše išao s 20 g/l.

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la WexZG » pon lis 29, 2018 9:19 pm

marinho991 je napisao/la:
pon lis 29, 2018 7:53 pm
Par pitanja za iskusne suhohmeljare:

1. Suho hmeljenje radite nakon što je primarna fermentacija u potpunosti gotova ? Inače, završetak primarne fermentacije sam provjeravao na način da nakon vidljive fermentacije mjerim hidrometrom FG i kada je 3 dana uzastopce isti FG pustio bih još koji dan i pretakao u boce.

2. Na koji način radite suho hmeljenje ? U primar ili sekundar ?

3. Da li stavljate hmelj u vrećicu ili ne ?

4. Ukoliko radite u sekundaru, da li nakon suhog hmeljenja pretačete ponovno u drugu bačvu pa iz nje u boce zbog mogućeg taloga ili pretačete u boce direktno iz sekundara ?

5. Koju količinu po litri stavljate i koliko dugo pustite ?
1. Ovisi kako koje pivo. Nekada par dana prije zavrsetka (gledam ako je fermentacija par jedinica prije kraja, npr. mora se FG spustit na cca. 1.010, a ferm. je na 1.015), nekada nakon kaj zavrsi fermentacija. Ovisi kaj zelim dobit od dry hopa. Zadnje dve tri godine jako je "IN" biotransformacija ulja iz hmelja pa znam kuhat identicnu pivu iu jednoj bacam hmelj na pocetku ferm., sljedece kuhanje pred kraj ili posve nakon ferm. pa pokusavam skuzit kaj se promijenilo.

2. Sve radim u jednom fermentoru (primaru) jer imam konicni ferm. s kojim mogu ispustit kvasac s dna. Ali dok sam koristio demizone, veci sam koristio za primar, manji za sekundar, a nekad iz lijenosti samo primarni demizon. Prebacivanje u sekundar mi nikada nije donio neki vec benefit, samo vise posla. Mozda manje kvasca na kraju pa i manji talog u bocama ali ono... nebitno nekak.

3. Radio sam oboje, ali otkad sam prestao koristit vrecice arome su naravno i otisle gore tak da sam za neka piva morao smanjit kolicinu hmelja za dry hop. Po nekim istrazivanjima, dry hop u vrecici moze smanjit arome i do 50% jer tekucina ne moze prolaziti slobodno kroz hmelj, pa makar ga poslije ti stiskao/zmikao itd.. time ce ti se povecat i otpadna piva koju ces morati bacit jer bu puna hmelja na dnu. Al opet, pitanje je dal ti bitna kvantiteta ili kvaliteta.

4. Uvijek pretacem u tzv. bottling bucket gdje mjesam pivu sa prokuhanim secerom jer sekundarnu fermentaciju radim u bocama... time mi se pivo i secer lijepo pomijesaju.

5. Opet ovisi o pivi. Znao sam ostavit 10 dana, ali danas rijetko to radim... max. 5-6 dana. Kad sam ostavio i 3 dana, arome su bili negdje iste ko i kad ostavim tipa 6. Ako zelim dobit kompleksne i jace arome u pivama.. tipa za ipe, suho hmeljim dva tri puta. Na kraju fermentacije, pa drugu sarzu nakon tri dana itd... i sesti dan pivu prebacujem u boce. Opet po nekim istrazivanjima koje sam citao, dovoljno je dry hopat i samo 12-24h.
Kolicina hmelja pak varira... na 21L za ipe znam ubacit i do 250g hmelja... navodno neki dry hopaju za tu kolicin i do 350g za jaaaaako zahmeljenje ipe... za ape stavljam oko 80-140g... ovisi do sorte, starost hmelja, sto zelis dobit od pive (stil), bla bla... sve je igranje i nekak ti dodje s kuhanjem.

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la marinho991 » uto lis 30, 2018 6:52 am

Koji šećer i na koji način stavljaš u tu drugu bačvu ?

Do sad sam radio sa kuglicama i dekstrozom. Pretpostavljam da prokuhaš malo vode, dodaš šećer i sve to izliješ u bačvu prije pretakanja pive.

I koju količinu šećera po litri ? 5-6g ?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Poljo » uto lis 30, 2018 7:16 am

https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/

Ne treba svaki pivski stil jednaku karbonizaciju, i ne flasiraju svi na jednako stupnjeva, pa tako i kolicina potrebnog secera jako varira.
slika

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la WexZG » uto lis 30, 2018 7:50 am

Poljo je napisao/la:
uto lis 30, 2018 7:16 am
https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/

Ne treba svaki pivski stil jednaku karbonizaciju, i ne flasiraju svi na jednako stupnjeva, pa tako i kolicina potrebnog secera jako varira.
Tocno ovo kaj ti je Poljo poslao i rekao...
marinho991 je napisao/la:
uto lis 30, 2018 6:52 am
Koji šećer i na koji način stavljaš u tu drugu bačvu ?

Do sad sam radio sa kuglicama i dekstrozom. Pretpostavljam da prokuhaš malo vode, dodaš šećer i sve to izliješ u bačvu prije pretakanja pive.

I koju količinu šećera po litri ? 5-6g ?
Ja u 90% slucajeva koristim obican bijeli secer i tocno to kaj velis.. prokuham, bacim u keg i na to lagano pretacem pivu.

U kalkulatoru ces si izracunat kaj tebi treba... i bit ce ti bitna temp. pive. Sto je hladnija trebat ce manje secera jer je veca kolicina CO2 vec otopljena u pivu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Poljo » uto lis 30, 2018 8:53 am

Ja sam do nedavno bio pobornik slobode hmelja u fermentoru, ali kad sam poceo koristit kegove, tu su mi se poceli javljat zesci problemi sa stopanjem. Kod zadnjeg piva sam stavio hmelj u prokuhanu vrecicu i nisam imao problema. Morao bi osmislit neko dobro rjesenje za filtriranje hmelja kod transfera u keg ipak cini mi se.
slika

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la WexZG » uto lis 30, 2018 9:01 am

Ne znam sada kakve fermentore koristis al vjerujem da bi nesto konicno s cold crashom jako pomoglo...

Jesi probao ikada stavit hmelj u vrecici u keg direktno? cisto da smanjis dry hop u fermu i zadrzis dulje arome...

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Poljo » uto lis 30, 2018 9:28 am

Ovako nesto je idealna stvar za hmeljenje u kegu. Navodno taman stane u corny kegove, a puno je lakse za sterilizaciju od vrecica. Samo nikako da narucim :)
slika
slika

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la WexZG » uto lis 30, 2018 9:56 am

eee ee to je to da... morat cu i ja probat, sam ono.. imam kegove, nemam tocionik jos. Al bude se probalo.. zanima me to full..

Odgovori