US-05 niska temp.

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Mladi.Kuhar
Postovi: 23
Pridružen/a: pet srp 06, 2018 10:45 am
Lokacija: Zabok

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la Mladi.Kuhar » ned lis 28, 2018 10:50 am

Jucer kuhano, kvasac stavljen oko 18 h.
Dobro je doslo jučerašnje toplo vrijeme pa sam luftal podrum dok se kuhalo, rezultiralo je sa 15 stupnjeva u podrumu.
Sladovina je ohlađena na 20 C, a fermentor omotan u deku.
Danas je poklopac fermentora lagano napet, al CO2 jos ne juri kroz rakiju. Nadam se da bude do navecer krenulo, ak ne, onda ide u kuhinju :oops:

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la WexZG » ned lis 28, 2018 2:10 pm

Cekamo ko ozebli sunce! Drzim fige..

Jesi rehidrirao kvasac da mu malo olaksas?

Ja isto bas jucer nakuhao.. ja sam posipam kvasac po sladovini na 20°C pa nakon sat dva pocnem spustat tempu na 18°C il koja je vec zeljena tempa fermentacije. Moja vec debelo babla.. al kak nisam nikad tak nisko fermentirao bas me zanima kak bu se tvoj kvasac ponasao.

Mladi.Kuhar
Postovi: 23
Pridružen/a: pet srp 06, 2018 10:45 am
Lokacija: Zabok

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la Mladi.Kuhar » ned lis 28, 2018 3:57 pm

WexZG je napisao/la:
ned lis 28, 2018 2:10 pm
Cekamo ko ozebli sunce! Drzim fige..

Jesi rehidrirao kvasac da mu malo olaksas?

Ja isto bas jucer nakuhao.. ja sam posipam kvasac po sladovini na 20°C pa nakon sat dva pocnem spustat tempu na 18°C il koja je vec zeljena tempa fermentacije. Moja vec debelo babla.. al kak nisam nikad tak nisko fermentirao bas me zanima kak bu se tvoj kvasac ponasao.
Počelo je!
Nije to još onak kak bi trebalo, al glavno da je krenulo.

Kvasac sam rehidriral i dobro sve aeriral.

Živeli! :pivo:

Mladi.Kuhar
Postovi: 23
Pridružen/a: pet srp 06, 2018 10:45 am
Lokacija: Zabok

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la Mladi.Kuhar » uto lis 30, 2018 10:54 am

Da javim kaj se dešava..
Izgleda da je fermentacija vec u nedjelju krenula, ali zbog moje gluposti to nije bilo vidljivo.
Vrenjacu sam nagural u fermentor do kraja, kolko god je isla... Stvar je u tome da je ona na početku šira i kad se stavi tak kak sam ju ja stavil ne dihta dobro pa je CO2 izlazil iz fermentora pored vrenjace.
Pretpostavljam da je fermentacija krenula baš kak treba jer je svejedno 5-6 put u minuti vrenjaca brbnula.
Danas ujutro je vrenjaca podignuta i stavljena onak kak treba, a rakija u njoj je odma počela izvodit svoje akrobacije... :pivo:

I na kraju moram pohvaliti ujaka koji me obavještava o toku i razvoju situacije dok sam ja u studentskom domu :mrgreen:

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la mlaen » uto lis 30, 2018 11:45 am

postat ces najpopularniji cimer/docimer/kolega sa kata samo tako :D

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la erda » uto lis 30, 2018 12:09 pm

mlaen je napisao/la:
uto lis 30, 2018 11:45 am
postat ces najpopularniji cimer/docimer/kolega sa kata samo tako :D
Neće on imat dovoljno piva kad mu se nakače pijanci :)

Mladi.Kuhar
Postovi: 23
Pridružen/a: pet srp 06, 2018 10:45 am
Lokacija: Zabok

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la Mladi.Kuhar » čet stu 01, 2018 10:17 pm

Danas maknuta deka, temp u podrumu 14,5 C, a na trakici od fermentora 20 C.
Kroz fermentor vidim "koricu" koja je ostala na stjenkama od pjene koja se napravila tokom burne fermentacija. Malo je falilo da ne krene van na vrenjaču.

Na žalost nemam hidrometar (došel s ebaya u milion komadića) pa nemrem videti ak su kvasci odradili posel do kraja ili jos traje tiho vrenje. Imam refraktometar koji kaze 1.022, ali se ispod toga niti ne spušta.

Zaključak je da se us-05 odlično snalazi i na nižim temperaturama, čak je ta "pjena" veća, naravno s time i fermentacija brža od od one koju sam radil u 8. Mjesecu, a temp podruma je bila 22 C.
Ali više o tome kad bude piva zrela i kad bude se osjetilo kak je kvasac odradil :P

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la mlaen » čet stu 01, 2018 10:59 pm

Refraktometar ti zbog alkohola nece dati tocnu gustocu, prava vrijednost je manja od 1.022. Pogledaj po netu, imas kalkulatore da ti isprave tu pogresku zbog alkohola.

Pusti jos par dana i mjeri sa refraktometrom, ako se ne spusta gotov je. Nema veze koja je tocno gustoca, sada te samo zanima da li ce se jos spustiti kroz dva-tri dana ili ne

Mladi.Kuhar
Postovi: 23
Pridružen/a: pet srp 06, 2018 10:45 am
Lokacija: Zabok

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la Mladi.Kuhar » čet stu 01, 2018 11:09 pm

mlaen je napisao/la:
čet stu 01, 2018 10:59 pm
Refraktometar ti zbog alkohola nece dati tocnu gustocu, prava vrijednost je manja od 1.022. Pogledaj po netu, imas kalkulatore da ti isprave tu pogresku zbog alkohola.
Pokazuje mi refraktometar baboo, pa u vinocalc prebacim u gravitaciju. Mislim da taj kalkulator ne uracunava alkohol.
Znas mozda kak se tocno zove neki od kalkulatora koji ispravljaju grešku? :P

Mladi.Kuhar
Postovi: 23
Pridružen/a: pet srp 06, 2018 10:45 am
Lokacija: Zabok

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la Mladi.Kuhar » čet stu 01, 2018 11:17 pm

Mladi.Kuhar je napisao/la:
čet stu 01, 2018 11:09 pm
mlaen je napisao/la:
čet stu 01, 2018 10:59 pm
Refraktometar ti zbog alkohola nece dati tocnu gustocu, prava vrijednost je manja od 1.022. Pogledaj po netu, imas kalkulatore da ti isprave tu pogresku zbog alkohola.
Pokazuje mi refraktometar baboo, pa u vinocalc prebacim u gravitaciju. Mislim da taj kalkulator ne uracunava alkohol.
Znas mozda kak se tocno zove neki od kalkulatora koji ispravljaju grešku? :P
Nađeno na brewers frend... Ak sam sve dobro upisal (a mislim da nisam) gravitacija je na 1.004

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la Puyol » čet stu 01, 2018 11:23 pm

Ja suyra kuham pivo i mislim drzat 05icu na 16-17°c, napravit cu mali overpitch za svaki slucaj, ali temperatura ostaje niska. Zadnju tiru sam radio i poceo na 17°c, pa nakon par dana dogao na 18, pa.na 19. Zavrsio na 20, i piva je sad u bocama, 2 sam na brzinu izgazirao, ali nisu jos skroz zrele..al piva je fina, cak jako fina. Tako da misl da nece biti problema sa fermentacijom na tim temperaturama.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la Toples » pet stu 02, 2018 8:37 am

Puyol je napisao/la:
čet stu 01, 2018 11:23 pm
Ja suyra kuham pivo i mislim drzat 05icu na 16-17°c, napravit cu mali overpitch za svaki slucaj, ali temperatura ostaje niska. Zadnju tiru sam radio i poceo na 17°c, pa nakon par dana dogao na 18, pa.na 19. Zavrsio na 20, i piva je sad u bocama, 2 sam na brzinu izgazirao, ali nisu jos skroz zrele..al piva je fina, cak jako fina. Tako da misl da nece biti problema sa fermentacijom na tim temperaturama.
To nije problem, nego je problem kad ispod 15 bude sama fermentacija, onda si već u kvartu lagera...
A lager kvascima treba cca dupla količina ne zato što su neki posebni kvasci nego jer ćeš fermentirati na 10C.
Da s lager kvascem fermentiraš na 18C, pitch rate bi ti bio isti kao US-05 i garant ne bi zaštekao. Samo je pitanje kvalitete.
Moramo Duxa za to pitati, on je tak radio :mrgreen:
save a tree - drink beer

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la WexZG » pet stu 02, 2018 9:00 am

Mladi.Kuhar je napisao/la:
čet stu 01, 2018 11:17 pm
Mladi.Kuhar je napisao/la:
čet stu 01, 2018 11:09 pm
mlaen je napisao/la:
čet stu 01, 2018 10:59 pm
Refraktometar ti zbog alkohola nece dati tocnu gustocu, prava vrijednost je manja od 1.022. Pogledaj po netu, imas kalkulatore da ti isprave tu pogresku zbog alkohola.
Pokazuje mi refraktometar baboo, pa u vinocalc prebacim u gravitaciju. Mislim da taj kalkulator ne uracunava alkohol.
Znas mozda kak se tocno zove neki od kalkulatora koji ispravljaju grešku? :P
Nađeno na brewers frend... Ak sam sve dobro upisal (a mislim da nisam) gravitacija je na 1.004
Ovo je kalkulator koji tebi treba. Jedino ti treba tzv. Wort correction factor kojeg mozes jedino dobit kroz nekoliko kuhanja tako da mjeris s oba instrumenta i vidis po tome koliko ti refraktometar odstupa. Na refractometer byo imas tocno sve opisano i objasnjeno. Vele da taj koeficijent bude oko 1.04 al meni se pokazao kao 1.15 pa nemres bas bit 100% zicer dok ne vidis koliki je tebi za tvoju opremu.

Mladi.Kuhar
Postovi: 23
Pridružen/a: pet srp 06, 2018 10:45 am
Lokacija: Zabok

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la Mladi.Kuhar » pet stu 02, 2018 10:38 am

Taj kalkulator sam i koristil, ali da.. Ne znam koji mi korekcijski faktor treba.
A cekam hidrometar vec 2 mjeseca, tj. prvi je dosel zdrobljen, pa mi ga je slao ponovno i nikak da dođe :(

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: US-05 niska temp.

Post Postao/la mlaen » pet stu 02, 2018 11:24 am

Mladi.Kuhar je napisao/la:
pet stu 02, 2018 10:38 am
Taj kalkulator sam i koristil, ali da.. Ne znam koji mi korekcijski faktor treba.
A cekam hidrometar vec 2 mjeseca, tj. prvi je dosel zdrobljen, pa mi ga je slao ponovno i nikak da dođe :(
Uzmi hidrometar iz sve za pivo- super je za te novce, ne isplati se zezat sa jeftinim kinezima

Odgovori