Hrana za kvasce

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Hrana za kvasce

Post Postao/la ninoid » čet lis 25, 2018 8:49 pm

Vidio sam u robnim centrima da se prodaje hrana za vinske kvasce u vrećicama, dosta jeftino pa me zanima bi li ta hrana bila dobra i za pivske kvasce i koliko hrana za kvasce uopće pomaže i u kojim slučajevima?
Imao sam dvije ture gdje je kvasac bio dosta lijen (vjerojatno star ili loše skladišten) i nije odradio do kraja pa sam naknadno dodavao novu vrećicu suhog kvasca. Možda bi hrana za kvasce pomogla u tom slučaju?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Hrana za kvasce

Post Postao/la Toples » pet lis 26, 2018 7:15 am

ninoid je napisao/la:
čet lis 25, 2018 8:49 pm
Vidio sam u robnim centrima da se prodaje hrana za vinske kvasce u vrećicama, dosta jeftino pa me zanima bi li ta hrana bila dobra i za pivske kvasce i koliko hrana za kvasce uopće pomaže i u kojim slučajevima?
Imao sam dvije ture gdje je kvasac bio dosta lijen (vjerojatno star ili loše skladišten) i nije odradio do kraja pa sam naknadno dodavao novu vrećicu suhog kvasca. Možda bi hrana za kvasce pomogla u tom slučaju?
imaš za kupiti yeast nutrient koji ubaciš na kraj boila. No jedino za lagere i high gravity beers ima smisla
save a tree - drink beer

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Hrana za kvasce

Post Postao/la Zlatko87 » pet lis 26, 2018 8:17 am

Ja koristim DAP(kad ga imam), suhi pekarski kvasac pošto je kvasac kanibal a sam kvasac ima većinu toga ke mu treba ili yeast nutrition. Ja uz lagere i high gravity dohranim kvasce koji fermetiraju na malo višim temperaturama kak su saisoni i kveikovi. Prije budeš imel problema sa premalo kisika i nekotroliranom temp fermentacije nego sa premalo dohrane.
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Hrana za kvasce

Post Postao/la WexZG » pet lis 26, 2018 9:53 am

Mozes probati s tipa dve zlicice starog kvasca (skupljenog slurrya) bacit u kuhanje. Naime, kvasac se hrani svojim mrtvim prijateljima... mozes probat googlat nesto tipa "dead yeast as nutrient". Nisam iskreno nikad probao jer mislim da mi slad i sredjena voda daju dovoljno nutrienata za zdravi rad kvasaca ali def. nesto sto bi se moglo malo vise proucit.

Naletio sam na tu informaciju dok sam gledao na "Craft Beer and Brewing Magazine" video o stoutovima di je zenska spomenula da uvijek baca u kuhanje kvasac iz prijasnjih batcheva, sto bi se prevelo oko dve zlicice slurrya u kuhanje za 20 L batch.

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Hrana za kvasce

Post Postao/la ninoid » pon lis 29, 2018 9:44 pm

Mene je na nutriente za kvasce potaklo to što mi se desilo da mi kvasac (dva puta, ali isti US-05 tip kvasca) nije odradio do kraja pa razmišljam bi li u takvom slučaju nutritienti pomogli bolje i jednostavnije nego novi kvasac?

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Hrana za kvasce

Post Postao/la WexZG » pon lis 29, 2018 10:09 pm

ninoid je napisao/la:
pon lis 29, 2018 9:44 pm
Mene je na nutriente za kvasce potaklo to što mi se desilo da mi kvasac (dva puta, ali isti US-05 tip kvasca) nije odradio do kraja pa razmišljam bi li u takvom slučaju nutritienti pomogli bolje i jednostavnije nego novi kvasac?
Kako mjeris gustocu? Hidrometrom ili refraktometrom?

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Hrana za kvasce

Post Postao/la AlkoholUnited » uto lis 30, 2018 8:22 pm

ninoid je napisao/la:
pon lis 29, 2018 9:44 pm
Mene je na nutriente za kvasce potaklo to što mi se desilo da mi kvasac (dva puta, ali isti US-05 tip kvasca) nije odradio do kraja pa razmišljam bi li u takvom slučaju nutritienti pomogli bolje i jednostavnije nego novi kvasac?
a sta ako ti nevalja termometar pa fulas skroz ukomljavanje i ne ukomljavas kako treba odnosno na previsokim temperaturama? koji termometar koristis kojim mjeris toplinu vode-sladovine?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Hrana za kvasce

Post Postao/la ninoid » pon stu 12, 2018 10:58 pm

AlkoholUnited je napisao/la:
uto lis 30, 2018 8:22 pm
ninoid je napisao/la:
pon lis 29, 2018 9:44 pm
Mene je na nutriente za kvasce potaklo to što mi se desilo da mi kvasac (dva puta, ali isti US-05 tip kvasca) nije odradio do kraja pa razmišljam bi li u takvom slučaju nutritienti pomogli bolje i jednostavnije nego novi kvasac?
a sta ako ti nevalja termometar pa fulas skroz ukomljavanje i ne ukomljavas kako treba odnosno na previsokim temperaturama? koji termometar koristis kojim mjeris toplinu vode-sladovine?
Ne mogu se baš pohvaliti preciznim održavanjem temperature. Koristim alkoholni termometar i početna temperature mi bude malo ispod 70'C da bi za sat vremena palo na 62'C. Ali tako je uvijek (barem 15 puta), a samo dva puta sam imao problem da se FG nije spustio na proračunatu vrijednost.

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Hrana za kvasce

Post Postao/la ninoid » pon stu 12, 2018 10:59 pm

WexZG je napisao/la:
pon lis 29, 2018 10:09 pm
ninoid je napisao/la:
pon lis 29, 2018 9:44 pm
Mene je na nutriente za kvasce potaklo to što mi se desilo da mi kvasac (dva puta, ali isti US-05 tip kvasca) nije odradio do kraja pa razmišljam bi li u takvom slučaju nutritienti pomogli bolje i jednostavnije nego novi kvasac?
Kako mjeris gustocu? Hidrometrom ili refraktometrom?
Hidrometar.

Zuki
Postovi: 1
Pridružen/a: pon ruj 27, 2021 1:32 am

Re: Hrana za kvasce

Post Postao/la Zuki » pon ruj 27, 2021 1:36 pm

Pozdrav svima, zanima me gdje mogu kupiti hranu za kvasce za pivo i vino te druge enzime za pivo i vino. Unaprijed zahvaljujem!

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Hrana za kvasce

Post Postao/la Jonas » pon ruj 27, 2021 6:14 pm

Zuki je napisao/la:
pon ruj 27, 2021 1:36 pm
Pozdrav svima, zanima me gdje mogu kupiti hranu za kvasce za pivo i vino te druge enzime za pivo i vino. Unaprijed zahvaljujem!

Svaka poljoprivredna apoteka

macgywer
Postovi: 22
Pridružen/a: pon vel 24, 2020 9:07 pm

Re: Hrana za kvasce

Post Postao/la macgywer » uto sij 31, 2023 7:28 pm

Pozdrav,
da li za pivo mogu koristiti Fermaid E ili neku sličnu hranu za vinske kvasce? Koje bi bilo doziranje na 22L sladovine gravitacije ~1.065?
Da li ju kuham ili dodam nakon što vrenje krene?
Koliko vidim većina hrana za vinske kvasce sadrži DAP a za njega piše da nije dobar za kvasac u fazi propagacije.
Za tjedan dva mi dolazi Lutra kveik i trgovac mi je rekao da ne štedim na nutrientima ako planiram sušiti i ponovno koristiti kvasac jer u suprotnom navodno gubi na snazi.

Odgovori