Homebrew i craft definicija

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Homebrew i craft definicija

Post Postao/la AlkoholUnited » sri vel 07, 2018 10:11 am

Ajde da zatvorimo ili barem dijelomicno rijesimo tu temu oko koje je nadvijen veo misterije, koje su vase vizije za craft a koje za homebrew.

Dali je po vama Homebrew=domace pivo?
Dali je Homebrew=Craftu
Dali jedna craft pivovara proizvodi domace pivo?
Dali ja kao hombrewer proizvodim craft pivo?

Ukoliko se vlasnik osijecke pivovare preseli u dvoriste svoje tvornice jel bi i on pravio domace pivo dali ovisi o tome gdje se kuha?

Dali ovisi o automatizaciji pogona?

Dali je razlika mozda u kuhanju i kapacitetima kuhanja?
Dali je razlika u vise ili manje sirovina?

Dali je razlika u samom tome sto je komercijalizirano pa prelazi sa homebrew u craft?

Dali je mozda razlika u kaoticnosti da homebrew treba pratit upravo taj kaos razlika i svaka tura neki drugi okus stil ili s druge strane craft za sire mase konstantnu jedan proizvod jedan okus bez velikih promjena?

U zadnje vrijeme me pitaju razliku izmedju homebrew i craft i sto god da kazem krivo kazem ajd vise nek se jednom to rijesi podvucite crtu, ili je to jedno te isto ili se razlikuje ako da po cemu se razliku dajte svoje vizije!
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Homebrew i craft definicija

Post Postao/la a ka ta g na eee » sri vel 07, 2018 10:58 am

Po meni...

pivo kuhano doma za vlastitu upotrebu bez namjere prodaje je homebrew

pivo kuhano u barem poluprofesionalnom pogonu s ciljem prodaje je craft

craft ostaje sve dok je:
- majstoru pivaru cilj radit dobra piva bez ustupaka
- dok je velika vecina ulaganja ide u sirovine i pogon, a ne marketing
- gazda nije supak kojemu su pare sve
- pivovara sudjeluje na veci ili manji nacin u pomaganju "pivarske i lokalne zajednice"

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Homebrew i craft definicija

Post Postao/la Poljo » sri vel 07, 2018 12:33 pm

Jednostavno je, velicina lonca nema nikakve veze:

Homebrew: Kuhanje za vlastite potrebe bez prodaje.
Craft: Kuhanje za prodaju (Bez obzira koliko pogon izgleda profesionalno)

Craft postaje industrija tek kad godišnja prodaja premaši 6 milijona barela (što je za naše craftove smiješna i nedostižna brojka, govorimo o skoro 11000 litara svake minute, to je npr mjesečna prodaja Nove Runde), ili kad preko 25% vlasništva u pivovari kupi neka druga pivovara s tolikom prodajom.
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Homebrew i craft definicija

Post Postao/la Poljo » sri vel 07, 2018 12:35 pm

a ka ta g na eee je napisao/la:
sri vel 07, 2018 10:58 am
craft ostaje sve dok je:
- majstoru pivaru cilj radit dobra piva bez ustupaka
- dok je velika vecina ulaganja ide u sirovine i pogon, a ne marketing
- gazda nije supak kojemu su pare sve
- pivovara sudjeluje na veci ili manji nacin u pomaganju "pivarske i lokalne zajednice"
To su sve na žalost utopijska i nemjerljiva očekivanja.
slika

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: Homebrew i craft definicija

Post Postao/la mali badem » sri lis 10, 2018 8:38 pm

poljo , mali badem , zlatko 87 , kajser, toples, isvara i guja kompliciraju dole na čatu na ovu temu a ostali su ili zbunjeni ili nemaju što reči- što ne znači da imaju mišljenje ili da znaju riješenje .......ili se samo pribojavaju da im je mišljenje krivo

sad sem tu i pak sem Tvoooooj .....seerbus dragi pivar moooj

:hmelj: :pivo3:

ps.naročito srdačan pozdrav autoru teme koji je davno prepoznao dilemu al odgovora nebi puno- zbog tipično - mah nije moj problem tak sve jedno ( ja imam za pit i boli me .. )- do , mislim si , stvarno složene dileme za koju nije dovoljno kopirati tuđa iskustva - /// kad mi ovdje imamo drugačiji " pH " neiskustvom , neznanjem , indolencijom ,kuuultuuurom ////......... ne imanjem vremena onih ključnih aktera da nam objave dogovor među sobom ..

Mladi.Kuhar
Postovi: 23
Pridružen/a: pet srp 06, 2018 10:45 am
Lokacija: Zabok

Re: Homebrew i craft definicija

Post Postao/la Mladi.Kuhar » sri lis 10, 2018 11:15 pm

Bok ekipa!
Malo ironicno, moj prvi post i vec pametujem o nekim definicijama, a da ne kazem da sam prvo pivo kuhao tek prije 4 mj.
Al takvi smo mi studenti; mladi, nadobudni i "sve znamo".
Pa da prijeđem na stvar, moje mišljenje je ovakvo:

Homebrew/kućno pivarstvo: Hobi koji uključuje kuhanje piva za osobne potrebe, neovisno o količini piva, načinu proizvodnje i opremi koju pivar koristi za proizvodnju iste.
-Smatram da je u ovoj definiciji važno naglasiti da je homebrew hobi

E sad što se tiče craft piva već postoje neke definicije kao "craft pivovara je nezavisna, mala i tradicionalna pivovara", " craft brewing predstavlja proučavanje povjesti craft piva i povjesti mjesta u kojem su ta piva nastala" itd... sve je to na neki način točno i netočno...Svi mi otprilike znamo kaj znači craft, ali se ne znamo izraziti, tj. u kojem god smjeru da se krene naiđe se na prepreku kao npr: "-craft pivovara proizvodi više stilova piva" - time bi pan prozvali craftom jer imaju wheat, apu,dark lager, svijetli pan i zlatni pan...
- "craft pivo mora biti kvalitetno"- koje je mjerilo kvalitete?
Itd itd..

Živeli! :D :pivo5:

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: Homebrew i craft definicija

Post Postao/la mali badem » čet lis 11, 2018 10:20 am

živio Mladi Kuhar :pivo3: dobro si počel........ :hmelj:

(ps. Zagorje do Meksika :D :hmelj2: )

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Homebrew i craft definicija

Post Postao/la Poljo » čet lis 11, 2018 5:03 pm

Problem je sto rijec craft sve vise i vise gubi smisao. Stvara se sve veca i veca zbrka, te se doslovno stvari ne mogu definirati i podijeliti na crne i bijele. Radi se o jako puno nijansi sive, mozda cak i uz dodatak ostalih boja spektra.

Jako je tesko naci preciznu definiciju jer ona ne postoji. Doslovno je dovedeno do toga da bi craft bilo da npr toyota ili volkswagen koji su u top 10 svjetskih kompanija s prihodima od oko 260B dolara svaki (260,000,000,000.00 $) otvore pivovaru koja godišnje proda 950M litara piva (950,000,000 l) i to najgoreg industrijskog lagera.

Zašto? pa po definiciji su i dalje mali (ispod 6M barela), nezavisni (više od 25% firme ne posjeduje neka druga firma koja se bavi proizvodnjom piva) i tradicionalni (spravljaju pivu ukomljavanjem slada i kuruze i ne mješaju ekstrakt piva s alkoholom i vodom)

Zato bi se ove nijanse sive trebale rješavat od slučaja do slučaja zasebno.

Je li Prvo Viško Pivo craft? Za mene ne. 2 glumca sa netflix serijom su iz velike norveške pivovare naručili paletu od 5-6 različitih piva i zakupili skladište kod nas s kojeg distribuiraju robu. Ni Sila ni Taraba nisu nikad ni probali skuhat pivo jer ih to ne zanima. Zanima ih samo profit i iskorištavanje neznanja u opčenitoj masi. Srećom u međuvremenu su propali i Pomalo d.o.o. je otkupio skladište i rješava se još zaliha tog piva.

Ovako bi se dalo izsecirat svaku priču, ali problem je što za večinu je odgovor "Ni da ni ne"

Pa je možda najbolje da zapjevamo. :pivo:
https://www.youtube.com/watch?v=QefXAkhWxXE

Toliko od mene zasad.
slika

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: Homebrew i craft definicija

Post Postao/la chus » čet lis 11, 2018 10:33 pm

Craft pivovara bi svakako trebala biti nezavisna, ali najbitnije da tezi tome da radi najbolja moguca piva. Naravno da je svakome u interesu zaraditi i ziviti od rada, ali kod crafta naglasak mora biti na kvaliteti....
Zato za mene San Servolo nije craft, od Plavuse mi bilo zlo, Slawoner, oprosti, ali ovo sto sam probao nije bilo pitko, dal zbog skladistenja ili neceg drugog....
Pa cak i zagrebacka isfura "craft" brend, pa naprave NEIPA i pilsner, a pive niti su neipa niti pilsner, ali se marketingu svidja naziv... to nije craft, to je prodavanje magle.
Mislim da ce se craft pivovare iskristalizirati kroz vrijeme, ostati ce one koje furaju tu spiku i koje ce uvijek prodati pivo, a ovi pokusaji imitacije i iskoristavanja trenutnog hypa ce propasti....
Zmajska, medvedgrad, nova runda, garden i slicni, eksperimentiranje, eventi, principi, etikete, mjuza, kultura... to je craft, ma koliko god barela prodaju.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Homebrew i craft definicija

Post Postao/la Poljo » pet lis 12, 2018 12:06 am

Vise manje se slazem, ali opet i kod tvoje podjele na dobro i lose bi mogao povuc zanimljivu paralelu.

Primjer plavuse od koje ti je zlo, ekipa je iz nicega skupila osnovni kapital, i stvarno se trude. Prije mi je to pivo znali biti krcato diacetylom, ali u zadnje vrijeme je dosta korektno. Vidio sam ih kako u beershopu tovare auto do krova pun sladova nebi li skuhali nesto. Trude se pomaknuti stvari na bolje.

Drugi primjer je garden koji potice craft. Ali garden je nastao uz ogromnu financijsku injekciju privatnog kapitala, s uvjetima u pivovari u startu o kojima sve ostale pivovare u hrvatskoj mogu jos i danas samo sanjati, a strani vlasnik je u pivovaru za headbrewere zaposlio pivare iz novog zelanda i britanije.
Ok, izaslo je iz tog pogona jako zanimljivih stvari, ali izaslo je i jako puno prosjecnih/ispodprosjecnih precjenjenih piva.

Je li stvarno prica 2 zvuci vise craft od price 1?
slika

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: Homebrew i craft definicija

Post Postao/la chus » pet lis 12, 2018 9:50 am

Čuo sam da se iz Plavuše jako trude, da su carini prijavljivali cijele šarže koje bacaju u odvod i snimaju kamerom kako bi imali dokaz da ih carina ne opali po đepu... Sve je to ok, ali onda imaš priču s Mikkellerom gdje je on krenuo đipsati jer je htio imati najbolje moguće pivo, i trošio je na sastojke, dok je pogon rentao... To je ultimate craft! :)))
A vidi ga sada...
BTW bio u Copenhagenu nedavno i popio ponešto Mikkellera i pive su odlične!!

Ja jesam za trud, rad, ali onda nemoj distrubuirati pivo po cijeloj zemlji, i to još loše pivo... Prodaj ga u lokalnim birtijama dok ne usavršiš, pa kreni na cijelo tržište...
Isti primjer i sa Varionicom... Sada su se popravili i znaju imati jako dobro pivo, ali ono na početku je bilo katastrofa, pokvareno, kiselo.... I takvu etiketu će nositi kod mene još neko vrijeme...

Odgovori