Bombe u bocama

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
koljo
Postovi: 49
Pridružen/a: uto ožu 01, 2016 11:46 am

Bombe u bocama

Post Postao/la koljo » pet kol 24, 2018 11:17 am

Otegnuo sam si jaja flaširajući 9 gajbi, nakon vremena i vremena isključivo kegiranja. Ispao iz praske i zajebo karbonizaciju, umjesto željenih 3g po boci 0,5l stavio sam 5g. Pivo je pale ale s nešto slabijim DH-om, taman da bude pitko za mase.

Uglavnom, mislim da će pivo biti prekarbonizirano, na temelju prethodnih 60ak kuhanja koja sam šećerio s 3g/0,5l.

Razmišljam o dvije opcije popravljanja situacije:

1. nakon 10ak dana bi otvorio sve boce i zatvorio ih nakon par minuta. Tu se bojim oksidacije, ali opet, zar neće biti sloj CO2 na vrhu boce koji bi trebao zaštiti pivo?

2. isprobavanje pive od dana do dana :pivo4: i nakon postignute željene karbonizacije spustim temperaturu na cca 6C i tako držim do serviranja pive (zabava 22.9.). Ova opcija mi je jednostavnija, pod uvjetom da nađem mjesta za držanje 9 gajbi na 6C i ponešto fermentora u kontroliranim uvjetima istovremeno. A u ovoj opciji se dodatno bojim da će ostati ponešto više šećera i živog kvasca u bocama i utjecati na okus pive.

Kolege pivari, molim vas za vaša cijenjena mišljenja i naputke! :mrgreen: :pivo3:

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la T0M » pet kol 24, 2018 2:11 pm

Svaki dan lagano podigni cep da pustis visak CO2 van (cujes kssss), ne otvoris cep do kraja, pa nema mogucnosti za oksidaciju. I meni se zna doesit da se neka piva prekarbonizira s vremenom, pa to tako rjesavam.

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la Svarun » sub kol 25, 2018 1:32 am

Pod 1 ti je rješenje problema

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la Toples » sub kol 25, 2018 7:24 pm

Svarun je napisao/la:
sub kol 25, 2018 1:32 am
Pod 1 ti je rješenje problema
da ali na hladno jer čim je toplije imaš veće šanse da će se pjeniti ko ludo
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la Poljo » ned kol 26, 2018 7:32 pm

Ovo sto je tom rekao je najbolje rjesenje za prekarbonizirane boce. Ako ih otvoris a prekarbonizirane su izletit ce sve van. Znaci odignes malo cep.. Nekim vecim/boljim otvaracem. Cut ce se co2 da izlazi ali nemoj do kraja otvorit. Ako je pivo prekarbonizirano vidjet ces da se dize u boci prema cepu. Kad dodje do cepa spustis cep nazad. Ovaj postupak treba ponoviti nekoliko puta, nakon sto se pjena slegne nazad, dok god kod podizanja cepa se vise ne vidi aktivnost dizanja pjene.
slika

Avatar
koljo
Postovi: 49
Pridružen/a: uto ožu 01, 2016 11:46 am

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la koljo » pon kol 27, 2018 10:33 am

Pokušavao sam jednom tako s malim otvaranjima i nije mi se dovoljno odkarboniziralo. Možda nisam dovoljno puta otpuštao po boci... A što s oksidacijom ako potpuno otvorim čepove? Ima li tko iskustva s tim?

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la diS » pon kol 27, 2018 12:01 pm

Oksidacija ne bi trebala biti problem budući da se iznad piva nalazi CO2, ako hoćeš biti potpuno siguran nakon stavljanja novog čepa lagano okreni bocu tako da malo zapjeni i stavi čep na pjenu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la Poljo » sri kol 29, 2018 9:55 am

Ja stvarno nisam siguran kako ti misliš potpuno otvorit prekarboniziranu bocu bez da ti pola pive ode van. Jedino ako je dosta slabo prekarbonizirana.
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la Toples » sri kol 29, 2018 10:19 am

Poljo je napisao/la:
sri kol 29, 2018 9:55 am
Ja stvarno nisam siguran kako ti misliš potpuno otvorit prekarboniziranu bocu bez da ti pola pive ode van. Jedino ako je dosta slabo prekarbonizirana.
ohladiš na 0 po mogućnosti, to pomaže. ili jednostavno natočiš s visoka da se dobro zapjeni i CO2 izađe. pričekaš 3 minute i piješ

ovo što je stavio čovjek nije kritično za eksplozije.
save a tree - drink beer

Avatar
koljo
Postovi: 49
Pridružen/a: uto ožu 01, 2016 11:46 am

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la koljo » sri kol 29, 2018 8:29 pm

Poljo je napisao/la:
sri kol 29, 2018 9:55 am
Ja stvarno nisam siguran kako ti misliš potpuno otvorit prekarboniziranu bocu bez da ti pola pive ode van. Jedino ako je dosta slabo prekarbonizirana.
na pola puta je da postane prekarbonizirana, kao što sam u prvom postu napisao stavio sam zabunom skoro duplo više šećera nego što sam htio pa bih otvorio dok je još OK

Avatar
koljo
Postovi: 49
Pridružen/a: uto ožu 01, 2016 11:46 am

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la koljo » uto lis 02, 2018 12:14 pm

Nastavak:

Nisam napravio ništa s pivama, odnosno ostavio sam ih tako kako jesu, bez otvaranja i bez spuštanja temperature. Eksplozija srećom nije bilo, osim kad sam otvorio pive :)

Nakon otvaranja kreće spori vulkan i traje dosta dugo. Ono što me zbunjuje je da piva sama po sebi nije toliko pregazirana, u rangu je nekih lagera otprilike, ali vulkan je postojan. Ne bih rekao da se radi o infekciji, flaširano je iz dva različita fermentora s dva različita kvasca...

Ko će ga znati, al eto, popilo se :pivo4:

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la AlkoholUnited » sri lis 03, 2018 6:25 am

koljo je napisao/la:
uto lis 02, 2018 12:14 pm
Nastavak:

Nisam napravio ništa s pivama, odnosno ostavio sam ih tako kako jesu, bez otvaranja i bez spuštanja temperature. Eksplozija srećom nije bilo, osim kad sam otvorio pive :)

Nakon otvaranja kreće spori vulkan i traje dosta dugo. Ono što me zbunjuje je da piva sama po sebi nije toliko pregazirana, u rangu je nekih lagera otprilike, ali vulkan je postojan. Ne bih rekao da se radi o infekciji, flaširano je iz dva različita fermentora s dva različita kvasca...

Ko će ga znati, al eto, popilo se :pivo4:
jesi lo radio dry hop na tim pivima?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
koljo
Postovi: 49
Pridružen/a: uto ožu 01, 2016 11:46 am

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la koljo » ned lis 07, 2018 10:20 am

jesam neki manji DH. Misliš da sam inficirao tako? A nekako mislim da će količina alkohola u tom trenutku zaštitii moje blago...

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la Poljo » ned lis 07, 2018 2:09 pm

Nije do infekcije, nego po nekim istrazivanjima dry hop ima nesto malo enzimatske snage, pa moze rastavit jos nesto slozenih secera u jednostavnije koje kvasac moze dalje konzumirat.
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Bombe u bocama

Post Postao/la Toples » ned lis 07, 2018 2:26 pm

ja sam osobno imao najviše problema s pivama gdje je korišten crni slad i koje su dulje stajale. nakon cca 6 mjeseci dolazi do povećane karbonizacije i pjenjenja kod otvaranja

no ako se drži 2 dana u frižderu nema pjenjenja (iako je piva naravno i dalje pregazirana u odnosu na početni stadij)
save a tree - drink beer

Odgovori