ukomljivač

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
medijus
Postovi: 9
Pridružen/a: ned svi 13, 2018 8:03 pm
Lokacija: ogulin

ukomljivač

Post Postao/la medijus » uto kol 21, 2018 1:23 pm

Pozdrav svima na forumu,novi sam u pokušaju pravljenja piva.Do sada sam odradio par kantica gotovog pripravka(zbog iskustva čistoće,punjenja,fermentiranja i svega ostaloga).Konačni cilj je kuhanje od zrnja,skupio sam i nešto opreme(koliko se ima para toliko se kupi)Sada pitanje,jeli itko pokušao napraviti posudu za ukomljavanje od manjerke, vojna posuda za dostavu kuhane hrane.Hvala

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: ukomljivač

Post Postao/la Stefano » uto kol 21, 2018 1:27 pm

Bok
Vidio sam na YouTubeu više filmića s takvim termo posudama. Mislim da je to odlično ako su od inoxa.

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: ukomljivač

Post Postao/la chus » uto kol 21, 2018 6:54 pm

Odlična stvar. Jel imaš pipu na toj termo posudi?
Za početak možeš napraviti filter od pletenog crijeva za plin/vodu. Izvadiš gumenu cijev, ostaviš samo inox pletivo, spojiš obujmicama na neki način na pipu (nekim T komadom od bakra ili slično) i rokaj. Dobra stvar je što ti ta termo posuda u sat vremena izgubi možda pola stupnja temperature, tako da ti je tu olakšan posao.
Ja recimo ukomljavam u inox bačvi, pa omotam vrećom za spavanje, pa malo dogrijem na plameniku, pa sam sada nabavio armaflex izolaciju itd... Termo posuda je svakako bolja stvar.

medijus
Postovi: 9
Pridružen/a: ned svi 13, 2018 8:03 pm
Lokacija: ogulin

Re: ukomljivač

Post Postao/la medijus » sri kol 22, 2018 8:02 am

Puno hvala na savjetu,posudu tek trebam dobiti a onda idu preinake.Nisam bio siguran može li se uopće od termo posude napraviti ukomljivač,jer mislim da su one stare posude od neke legure aluminija, ako se nevaram.Znači može samo inox?

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: ukomljivač

Post Postao/la chus » sri kol 22, 2018 10:55 am

Može biti i aluminijski lonac.
Ionako taj lonac ti nećeš niti grijati. Morati ćeš pogoditi temperaturu početne vode, da kada umiješaš slad dobiješ željenu temperaturu ukomljavanja. Kada dobiješ (ako je ne pogodiš odmah, onda dodaš malo hladne i kipuće vode) tu temp (od cca 65 do 69, ovisno o receptu i stulu piva), zaklopiš i čekaš 60min. Eventualno svakih 20min lagano promiješaš da malo podigneš efikasnost. Vorlauf da izbistriš, kreneš cijediti u lonac za kuhanje i raditi sparge/ispiranje...

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: ukomljivač

Post Postao/la Poljo » sri kol 22, 2018 12:45 pm

pH komine bi trebao biti oko 5.2. Navodno aluminij ima problem da se otapa u tekučinama s nižim pH. Trebalo bi provjeriti koliko nizak taj pH može biti da nebi završio s otopinom aluminija u pivu.
slika

medijus
Postovi: 9
Pridružen/a: ned svi 13, 2018 8:03 pm
Lokacija: ogulin

Re: ukomljivač

Post Postao/la medijus » sri kol 22, 2018 1:25 pm

Nalit vinski gulaš i provjerit PH prije i poslje i pozvat susjede na ručak.. :) :)

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: ukomljivač

Post Postao/la chus » sri kol 22, 2018 1:50 pm

Kakav okus ima ta otopina aluminija? Možda je poželjna za neke stilove! :)))

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: ukomljivač

Post Postao/la AlkoholUnited » sri kol 22, 2018 2:21 pm

nevalja od toga ukomljivac... minus je mala zapremnina a drugi minus materijal od kojega su napravljene.
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

medijus
Postovi: 9
Pridružen/a: ned svi 13, 2018 8:03 pm
Lokacija: ogulin

Re: ukomljivač

Post Postao/la medijus » sri kol 22, 2018 3:37 pm

30- litara malo ? A prave ga od prenosnog frižidera od 20 litara?Mislim da je za moje početničke potrebe dovoljno.Postoje i od inoxa.

Odgovori