Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Grepo
Postovi: 7
Pridružen/a: pet lis 30, 2015 8:19 pm
Lokacija: Sesvete

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Grepo » pet svi 11, 2018 8:56 am

Meni na 20-21° završi u većini slučajeva isto u 10 dana, zadnjih 8 vrsti piva rađenih na US-05 i US-04.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » pet svi 11, 2018 11:56 am

Fermentacija je bila na 18°c zadnjih 2-3 puta, prije toga 16-17°c. Kvasac us05, cca 12g po 22 litre sladovine. Za dipu sam stavio overpitch zbog količine alkohola.

Prošlog ljeta sam kuhao jednu apu, u podrumu mi je bilo cca 24-25°c, jebiga, sladovinu sam samo izlio na kvasac od netom isflasirane pive, fermentacija (vidljiva na vrenjaci) je počela za 2 sata, nakon 48 sati je fg bio 1.010. I bez ikakvih offova, bez estera. Iako, bilo je to igranje s vatrom malo, alnpiva je na kraju ispala jako dobra.

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la EsArt » sub svi 12, 2018 9:35 am

Puyol je napisao/la:
pet svi 11, 2018 11:56 am


Prošlog ljeta sam kuhao jednu apu, u podrumu mi je bilo cca 24-25°c, jebiga, sladovinu sam samo izlio na kvasac od netom isflasirane pive, fermentacija (vidljiva na vrenjaci) je počela za 2 sata, nakon 48 sati je fg bio 1.010. I bez ikakvih offova, bez estera. Iako, bilo je to igranje s vatrom malo, alnpiva je na kraju ispala jako dobra.
jebeš mi sve jednom ču reskirati jedno kuhanje pa da vidim rezultat ;) izgleda mi simpa :pivo4:

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » sub svi 12, 2018 2:36 pm

To je bio jeben dan, 4 gajbe flasiranje, 26 litara skuhano, i sve manje više ispalo super. I tada još nisam vodu podešavao i dodavao minerale, više je bilo, kak ispadne - ispadne. I eto, ispalo stavim.ok, vjerojatno malo previše tanina, ali jebiga, to je do pH i do vode. Nije do temperature fermentacije.

Avatar
bonko
Postovi: 64
Pridružen/a: pon lis 19, 2015 7:58 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la bonko » uto svi 15, 2018 11:43 am

Pozdrav društvo!
Jučer sam upogonio stroj (BrewMonk 50) i generalno sam jako zadovoljan, ali ima nekih mana.
Primjerice, valjda sam samljeo slad presitno jer mi je dosta brašna uletilo ispod sita (btw zašto nema brtve uz sito, bzvz?!) te mi se prilikom pretakanja u fermentor zaštopala bazuka pa sam izvukao samo 17 litara od 23 planiranih (2 i po litre je i deadspacea, imao sam 7 i po litara preostalih u stroju).
Druga mana je ako koristite immersion chiller jer je termometar negdje na dnu pa pokazuje da je ohladilo, a gore tekućina još pari + chiller se naslanja na bazuku što nije zgodno, a i samo hlađenje nije najsretnije na taj način.
Btw radio sam turu od 23 litre.
E da, kad je stroj zakuhavao (koristio sam 2500 W od mogućih 3000) je opasno hot break počeo kipiti, bilo je još tipa 25 litara prostora u stroju, a pjena je došla do vrha i morao sam hot break ukloniti da se smiri :D

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » uto svi 15, 2018 3:26 pm

Kroz bazuku će ti se uvijek stopat, jer to služi samo za zastopa manje, meni se čini.

Imaš neki drugi filter za kupit u moje pivo , imaš i na ovoj temi link negdje, par ljudi je uzelo i jako je zadovoljno. I hmelj ti uglavnom to zastopa.

Brtva nema, to je mala mana, ali nije prevelika, i tako većina brašna kad imaš mash ti pumpom ode na vrh pa se slegne na gornjem situ.

Ja kad imam turu od 42 litre držim boil na 2.4kw, naravmo, držim na 3kw dok dodje do boila, onda smanjimo na 2.4 i onda brcka taman. Na tvojih 20 litara bih isto preporučio smanjenje snage, rijesit će ti problem pjene. A pjenu moraš kad počne kupiti ili skupite žlicom i bacit, ili zamojesat sa perforiranom kuhacom da skroz nestane, onda kasnije skoro uopće nas pjene.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Vjeko » uto svi 15, 2018 4:34 pm

I miješaj pri hladjenju s nekom steriliziran
om mjesalicom

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » uto svi 15, 2018 4:47 pm

Miješaj immersion chiller da ne hladi hladnu sladovinu samo...svakih 2 minute promiješati po pola minute recimo...i tako dok se ne ohladi do barem 22°c...8ako, ispod 20 bi bilo bolje.

Avatar
bonko
Postovi: 64
Pridružen/a: pon lis 19, 2015 7:58 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la bonko » uto svi 15, 2018 10:14 pm

Puyol je napisao/la:
uto svi 15, 2018 3:26 pm
Kroz bazuku će ti se uvijek stopat, jer to služi samo za zastopa manje, meni se čini.

Imaš neki drugi filter za kupit u moje pivo , imaš i na ovoj temi link negdje, par ljudi je uzelo i jako je zadovoljno. I hmelj ti uglavnom to zastopa.

Brtva nema, to je mala mana, ali nije prevelika, i tako većina brašna kad imaš mash ti pumpom ode na vrh pa se slegne na gornjem situ.

Ja kad imam turu od 42 litre držim boil na 2.4kw, naravmo, držim na 3kw dok dodje do boila, onda smanjimo na 2.4 i onda brcka taman. Na tvojih 20 litara bih isto preporučio smanjenje snage, rijesit će ti problem pjene. A pjenu moraš kad počne kupiti ili skupite žlicom i bacit, ili zamojesat sa perforiranom kuhacom da skroz nestane, onda kasnije skoro uopće nas pjene.
A hmelj nije imao kako jer je bio u onoj poprilicno gustoj dm vrecici. Iako, nikad ne znas. Zeleno nije bilo u svakom slucaju, boje slada. Potrazim malo taj link na moje pivo, hvala!

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » uto svi 15, 2018 11:15 pm

Ma ta bazuka se zastopa za minutu...sa svim.pizdarijama kaj budu u sladovini, zato sam ja prešao na punjenje kroz pumpu. Pustim sladovinu kad dodje na 80ak stupnjeva da malo cirkulira, tada ugasim chiller. Inonda se ona u biti sterilizira, te bude spremna za pretakanje u fermentor.

Plus, klarstein mi bude na podu a ne na povišenom, tako mi je i sve puno lakše.

Avatar
bonko
Postovi: 64
Pridružen/a: pon lis 19, 2015 7:58 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la bonko » sri svi 16, 2018 11:28 am

Ali pumpa pak nema nikakav filter na sebi. Nešto si sam iskemijao? :)

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la mlaen » sri svi 16, 2018 12:55 pm

bonko je napisao/la:
sri svi 16, 2018 11:28 am
Ali pumpa pak nema nikakav filter na sebi. Nešto si sam iskemijao? :)
nemoj se zamarat sa filtriranjem... mozes slobodno sve pretocit u fermenter, nece ti to utjecat na okus/bistrinu (bar ne toliko da ces osijetiti ista). Procitaj ovo: http://brulosophy.com/2014/06/02/the-gr ... ts-are-in/

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la munja » sri svi 16, 2018 1:59 pm

bonko je napisao/la:
uto svi 15, 2018 11:43 am
Druga mana je ako koristite immersion chiller jer je termometar negdje na dnu pa pokazuje da je ohladilo, a gore tekućina još pari + chiller se naslanja na bazuku što nije zgodno, a i samo hlađenje nije najsretnije na taj način.
ja sam iskemijao nosače za chiller tako da mi je prvi namot kroz koji teče najhladnija voda uvijek pri površini sladovine. dno lonca uopce ne hladim jer dolje pada hladnija sladovina.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » sri svi 16, 2018 3:08 pm

bonko je napisao/la:
sri svi 16, 2018 11:28 am
Ali pumpa pak nema nikakav filter na sebi. Nešto si sam iskemijao? :)
Hopspider, vrećice za hmelj...one u sebi ostave cca 90% hmelja, što je sasvim dobra situacija.

Vrećice za hmelj, svezapivo, 5komada (u svaku bez problema stane 60-80g hmelja), 20ak kuna. Samo kaj ih je dobro zavezati gore za onaj nosač za grainbasket, jer ako ti plutaju i uključivši pumpu...zastopa ti pumpu...pa se malo je*se sa izvlačenjem cijele vrećice.

Avatar
bonko
Postovi: 64
Pridružen/a: pon lis 19, 2015 7:58 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la bonko » čet svi 17, 2018 11:55 am

munja je napisao/la:
sri svi 16, 2018 1:59 pm
bonko je napisao/la:
uto svi 15, 2018 11:43 am
Druga mana je ako koristite immersion chiller jer je termometar negdje na dnu pa pokazuje da je ohladilo, a gore tekućina još pari + chiller se naslanja na bazuku što nije zgodno, a i samo hlađenje nije najsretnije na taj način.
ja sam iskemijao nosače za chiller tako da mi je prvi namot kroz koji teče najhladnija voda uvijek pri površini sladovine. dno lonca uopce ne hladim jer dolje pada hladnija sladovina.
dobra fora, pokušat ću nešto slično smislit.

Odgovori